Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

miwigos    3524

Kto karze orać na 30 cm ,wystarczy płyciej i nie wyrzuci się martwicy,najlepsza jest uprawa mieszana ,raz na 4-5 lat , orka wskazana w celu wymieszania substancji organicznej i nawozów w warstwie ornej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Nie rozumiem tych zachwytów saletrzakiem,przecież to tak na prawdę nic innego jak saletra w otoczce wapniowej zawierająca mniej azotu, gdzie po przeliczeniu na kg/N wychodzi dużo drożej.. Przecież formy azotu w obu nawozach są takie same, jedynie ich stężenie w kg jest różne.  Z tego co mi mówiono ta śmieszna ilość wapnia i magnezu działa tylko  w tej części gleby gdzie granulka się rozpuszcza i częściowo zakwasza gleba, a ta otoczka ma to działanie zminimalizować. Wiadomo, że burak lubi wysokie pH więc zakładam, że siejąc go macie te pH uregulowane, więc nie ma możliwości żeby saletra wam te glebę zakwasiła od razu.
wysiewając oba nawozu przedsiewnie i mieszając je z glebą trafiają one w wilgotne miejsce, gdzie wydaje mi się że czas ich rozpuszczania jest zbliżony, nie raz widać jak ktoś podaje saletrzach pogłównie, że nawóz jest rozpuszczony szybko,a na powierzchni gleby zostaje jedynie pył z tej otoczki..
Może mi ktoś podać jakieś rozsądne kontrargumenty lub też powiedzieć, w którym miejscu się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrols    9

Czytałem kiedyś artykuł, bodajże Grupy Azpty w którym jest opisane jakie jest zapotrzebowanie na wapno w kgCaCO3na 100kg zastosowanego N/ha gruntow. I tak dla siarczan amonu potrzeba 534 kg, dla mocznik i saletry 179kg, dla saletrzaku 86, a dla saletry wapniowej 0. Więc saletrzak troszkę się broni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

słuchajcie a słyszałem ze jak liscie po burakach na polu sie zostawia to zakwasza to ziemie prawda to ? 

i 2 sprawa jakbym chciał dac wapno np magnezowe po burakach gdzie liscie zostają , to moge na te liscie rzucic wapno czy to jakos bedzie zle ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Rozmawialem z inspektorem na temat burakow i mowil ze na drugi rok nie beda przyjmowac nowych plantatorow a mozliwe ze i dluzej. Wiec dogadalem sie i prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie zasieje. Teraz pytanie czy dobrze zaplanowalem nawozenie? 300 kg polidap 300kg soli 150-200 saletrzaku i do tego poglownie z 200 kg saletry Dobrze mysle czy cos jest nie tak Podpowiedzcie Jest sens dawac z 100 kg siarczanu magnezu posypowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
27 minut temu, hardkor113 napisał:

Rozmawialem z inspektorem na temat burakow i mowil ze na drugi rok nie beda przyjmowac nowych plantatorow a mozliwe ze i dluzej. Wiec dogadalem sie i prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie zasieje. Teraz pytanie czy dobrze zaplanowalem nawozenie? 300 kg polidap 300kg soli 150-200 saletrzaku i do tego poglownie z 200 kg saletry Dobrze mysle czy cos jest nie tak Podpowiedzcie Jest sens dawac z 100 kg siarczanu magnezu posypowego?

Jaka cukrownia polidapu do 200 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

z tą solą nie przesadzaj na wiosnę bo dojdzie susza = kiepskie wschodu miałem to w tamtym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

wie ktoś może kiedy reszta kasy za buraki zeszłoroczne bo dostałem tylko  1 ratę  a reszta nie wiem kiedy bo pierwszy raz na polach siałem po 30 latach i nie wiem jak to mają w cukrowni rozwiązane. Cukrownia Werbkowice

Edytowano przez mocher

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
7 godzin temu, hardkor113 napisał:

Rozmawialem z inspektorem na temat burakow i mowil ze na drugi rok nie beda przyjmowac nowych plantatorow a mozliwe ze i dluzej. Wiec dogadalem sie i prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie zasieje. Teraz pytanie czy dobrze zaplanowalem nawozenie? 300 kg polidap 300kg soli 150-200 saletrzaku i do tego poglownie z 200 kg saletry Dobrze mysle czy cos jest nie tak Podpowiedzcie Jest sens dawac z 100 kg siarczanu magnezu posypowego?

Za dużo azotu lepiej mniej polidapu a więcej siarczanu magnezu. Masz zaorane czy jeszcze przed.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Zaorane nie planowalem na ten rok buraka ale wyszlo jak wyszlo To jak 200 kg. polidapu 300 kg soli i 200 siarczanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
10 godzin temu, hardkor113 napisał:

Rozmawialem z inspektorem na temat burakow i mowil ze na drugi rok nie beda przyjmowac nowych plantatorow a mozliwe ze i dluzej. Wiec dogadalem sie i prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie zasieje. Teraz pytanie czy dobrze zaplanowalem nawozenie? 300 kg polidap 300kg soli 150-200 saletrzaku i do tego poglownie z 200 kg saletry Dobrze mysle czy cos jest nie tak Podpowiedzcie Jest sens dawac z 100 kg siarczanu magnezu posypowego?

Pierdzieli aż miło. Różnych sztuczek się już łapią żeby dalej siac. Szukają cały czas nowych plantatorów i będą szukać bo dużo rezygnuje. Coraz gorsze warunki pogodowe, szarek, cena. Ludzie nie są głupi. Werbkowice zebrały ponoć 20 procent mniej buraka niż w kampani 2018. A może być jeszcze gorzej bo rok dalej się zapowiada suchy i jeszcze podatek cukrowy który chce wprowadzić nasz wspaniałomyślny rząd. To wszystko dalej odbije się na cenie i zasiewach buraka a niech jeszcze tylko zlikwidują doplate cukrowa to już całkiem zrobi się tragedia dla tej uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak zlikwidują dopłaty, to w połączeniu z niekorzystną aurą, Niemcy mogą śmiało pozamykać swoje cukrownie, a KSC uruchomić połowę. Uważam jednak, że cena na cukier w końcu ruszy w górę na świecie, bo nie chce mi się wierzyć, że Niemcy remontowaliby swoje cukrownie, gdyby ten interes nie miał przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Moze i pierdzieli. Co nie zmienia faktu ze sprobuje zasiac jak wyjdzie to zwieksze jak nie to na drugi rok nie posieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
6 godzin temu, hardkor113 napisał:

Zaorane nie planowalem na ten rok buraka ale wyszlo jak wyszlo To jak 200 kg. polidapu 300 kg soli i 200 siarczanu?

A masz badania gleby na zawartość makro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

 

https://agrofoto.pl/artykul/plantatorzy-buraka-cukrowego-przeciwni-podatkowi-od-cukru/

artykuł na  agronews. com .pl

Ciekawe jak rząd na to zareaguje, dalej będzie mówił że, to dla dobra społeczeństwa?

Edytowano przez mano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek12    42

Dziś inspektor mówił że tyle co zasieje w tym roku tyle będę mógł zasiać przez kolejne 4 lat nie będzie można zwiększyć buraka. KSC Werbkowice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj