mich89

Antybiotyk w mleku

Polecane posty

mich89    16

Krowa dostała zapalenie wymienia, zaprosiłem weterynarza by podał antybiotyk ogólny, albo bezkarencyjny albo z krótką kadencją. Kartę leczenia zostawił i faktycznie był to antybiotyk bezkarencyjny. Szczerze mówiąc przeczekalem kilka dni i oddałem próbkę na badanie do mleczarni. Wynikiem byłem bardzo zaskoczony wynikiem bo wyszedł antybiotyk w mleku!!! Zadzwoniłem do innego weterynarza i powiedział że po tym antybiotyku nie ma możliwości żeby wyszedł antybiotyk, lecz powiedział że pewna mleczarnia coś kombinuje bo celowo przedłuża karencję tym, którzy próbki oddają i nie jest to odosobniony przypadek gdzie antybiotyk ma karencji 3 dni a po dwóch tygodniach twierdzą że jest antybiotyk w mleku. Szukać innej mleczarni? Bo średnio mi się chce wierzyć że wychodzi antybiotyk po leku bezkarencyjnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztof81    3913

Ciężko coś madrego powiedzieć. Albo wet dał cos innego i ściemnia albo w laboratorium pomylili/zanieczyścili próbki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
13 minut temu, Krzysztof81 napisał:

Ciężko coś madrego powiedzieć. Albo wet dał cos innego i ściemnia albo w laboratorium pomylili/zanieczyścili próbki.

Raczej nie bo zostawił i kartę leczenia i buteleczkę bym sam podał resztę. Ewidentnie na butelce jest zero karencji na mleko. Tym bardziej nie jest to od odosobniony przypadek bo przed chwilą dzwoniłem do kolegi czy miał coś podobnego i okazuje się że tak. Krowa u niego dostała synergal 3 tubki, karencja 60 godzin od ostatniej, 3 tygodnie mówił mija a mleczarnia twierdzi że jest antybiotyk w mleku - oddajemy do tej samej. Wet też to mówił że tylko problemy są z jedną mleczarnią i nie ważne czy tubki na zapalenie, zasuszenie czy ogólny mleczarnia karencję przeciąga nie wiadomo ile. Umówiliśmy się właśnie z weterynarzem że sam weźmie próbki i zawiezie w swoje miejsce bo najczęściej on oddawał do badania a antybiotyku nie stwierdzono, zaś z tej samej próbki mleczarnia twierdziła że jest antybiotyk. Najczęściej rolnicy lali i z ogólnego nic nie wychodziło. Tym bardziej u mnie szok bo antybiotyk typowo bezkarencyjny. 

Albo historia z przed kilku dni u kuzyna, oddał próbkę do badania - antybiotyk, za dwa dni znowu oddał - nie ma, po czym oddał za kolejne dwa dni od tej samej krowy tak czysto profilaktycznie - antybiotyk. Skąd się wziął? Czary. U nas w mleczarni jest tak że jak wykryją z ogółu beczkę całą przywożą i się za nią płaci. Często i 18 tyś zł. 

Edytowano przez mich89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Wszystko zależy jakim testem robi Wet a jakim mleczarnie. Mikrobiologiczny nie wykaże a amerykański mrl już tak. Testy Mikrobiologiczne nie wykrywają tetracyklin tylko betalaktamy z tego co pamiętam. 

Z tym niema i znowu jest to tylko wytłumaczyć można tym że próba za każdym razem innym rodzajem testu była robiona. Pomijając to wszystko nie można wykluczyć błędu ludzkiego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
2 minuty temu, Slodki66 napisał:

Mikrobiologiczny nie wykaże a amerykański mrl już tak.

To wytłumacz mi to że mija 3 dzień od podania antybiotyku bezkarencyjnego dopuszczonego do stosowania w Polsce i wychodzi antybiotyk? No chyba coś jest nie halo? Dodatkowo inni też potwierdzają te słowa, karencja się kończy i antybiotyk w mleku przez 2 czy 3 tygodnie nie zależnie od podanego antybiotyku i producenta? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Jest taki specyfik co się zwie combiject i karencja to 3 doby a schodzi w rzeczywistości po 9 do 11dni zależy od sztuki i to sprawdzone od kilku lat. Tetracyklina schodzi nawet po 2 miesiącach. Coraz więcej jest podrabianych substancji. Testy też znacznie różnią się czułością na poszczególne substancje. Mikrobiologiczny najmniej czuły potem były beta Star i obecnie mrl 2 chyba enzymatyczny i do tego wykrywa tetracykliny przy niewielkim nawet stężeniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
13 minut temu, Slodki66 napisał:

karencja to 3 doby

To w takim razie producenci leków powinni pisać że karencja miesiąc. Pytanie pojawia się co dawać jak po bezkarencyjnym wychodzi karencja. A wiadomo tak jak człowiek zwierzak też zachoruje. Czy po prostu mleczarnia przegina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli u nas podawany jest lek bez karencji na mleko to nigdy mleka nie badamy.

W mleczarni wychodzi antybiotyk w mleku nawet jak jest zbyt tłuste, kiedys dawałam jałówki po siarze do badania, to co chwile jakas "miala antybiotyk".

Drugą sprawą jest wątroba, jeśli uszkodzona, to kazde pozostalosci antybiotyku bedą wolniej wydalane stąd też antybiotyk w mleku bedzie się dluzej utrzymywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Brawo Ty! 

 Dużo zależy od przygotowania próby i później metody odczytu samego wyniku. 

Jest jeszcze coś takiego jak za fałszowanie wyniku poprzez substancje np hamujace. Bezkarencyjny zależy też od drogi  podania. Raczej nie ma Bezkarencyjnych do strzykow. Przynajmniej ja nie słyszałem o takich. 

Edytowano przez Slodki66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ło matko...nawet  nie wspominaj 🙊🙊🙊🙊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Nie pamiętam nazwy. Paulina wie. To jest szczególnie przy przygniecionych ćwiartkach jak skrzepy krwi się pojawiają. 

I jak jest dużo serka w ćwiartce ale wtedy zwykły antybiotyk lepiej podać bo taki nie wyleczy krowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nieeee ma czegoooś takiego, nie wiem, nie znam się 🙊

A tak na poważnie to są takie specyfiki, ale nie nazywają się antybiotykami bezkarencyjnymi tylko inne magiczne nazwy mają. Mi osobiście nie pomagały w leczeniu samodzielnie, ewentualnie przy "współpracy z antybiotykiem", to jest np.Mastiveyxym czy Masto gel... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8070
2 godziny temu, mich89 napisał:

Czy po prostu mleczarnia przegina

A weź daj do badania mleko od zdrowej sztuki pod pretekstem badania na antybiotyki i wtedy będziesz miał pewność czy mleczarnia leci sobie w kulki czy faktycznie jest antybiotyk w mleku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
2 minuty temu, PRIMO napisał:

weź daj do badania mleko od zdrowej sztuki pod pretekstem badania na antybiotyki

Jutro właśnie dam + wet bierze do siebie od tej po bezkarencyjnym antybiotyku, mówił że dzisiaj kolejni klienci dzwonili z tej mleczarni że stwierdzili u nich antybiotyk w mleku 2 tygodnie po karencji i mówił że nie wierzy w to co słyszy bo jednego antybiotyku u wszystkich nie dawał a taka historia. 

Krowa dostała antybiotyk podskórnie excenel fluid. Zapalenie zginęło już na drugi dzień - wymie miękkie. Ewidentnie na butelce jest zero godzin karencji na mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8070

Oj czuję że tu nie jest problem w antybiotyku tylko w mleczarni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
4 minuty temu, PRIMO napisał:

Oj czuję że tu nie jest problem w antybiotyku tylko w mleczarni. 

Bywały u nas już historie gdzie praktycznie całej trasie mleko nie przechodziło - głównie somatyka i na drugiej próbie już wszystko było oki, lub mleczarnia życzyła sobie zaświadczenia od weta że krowy są szczepione. Najczęściej zdarzało się to w wakacje i przed świętami Bożego Narodzenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Najpierw to bym ustalił jakim testem bada mleczarnia a jakim Wet bo u nas Wet badają mikrobiologicznym bo kosztuje w hurcie niecałe 3 zeta a taki mrl2 koło 15 zeta. Jak wynik po trzech godz a nie po 2 minutach to mikrobiologiczny a ten nie wykryje tetracyklin. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozmawialam ostatnio ze znajomą, ktorej rodzice oddają mleko. Jednego miesiąca wyszło im mleko pozaklasowe, ojciec pojechał do kierownika skupu, ten mu powiedział "spokojnie, jeszcze miesiąc i bedziecie miec dobre mleko"...okazalo się, że musieli im cenę obniżyć i kilku ludziom na trasach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Praktyki stare jak świat i niewiele z tym dziadostwem można zrobić a szczególnie w pojedynkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bonex157
      Witam, czy wejscie do pomieszczenia gdzie jest zbiornik na mleko, musi być zrobione od zewnątrz czy może być bezpośrednio z obory? Jak macie u siebie
    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj