zaczad

Masowe padnięcia krów-choroba czy zatrucie ?

Polecane posty

Gość   
Gość

W naszych stronach był przypadek jak zawisty sąsiad do pryzmy kukurydzy wlał innemu 5 litrów oprysku    z partią paszy która trafiła najwiecej sztukom wszystko padło w ciągu 24h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19797
2 godziny temu, Bananek napisał:

moze podpowiedzialby mi co zrobic z oslepnietym zerunem? jak mu pomoc?

Uwiązać i tuczyć

Mam taką jałówke i ma się dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
16 godzin temu, kokoman0 napisał:

W 4 litery można wsadzić sobie te koszenie od środka.  W teorii to dobrze wygląda w praktyce już gorzej. Kiedyś kosiłem łąkę i w ostatniej chwili zobaczyłem jelonka.  Gada złapałem i wyniosłem  z łąki i tak 4 razy bo ciągle wracał i jakoś pracujący ciągnik mu nie przeszkadzał. Jak masz zaciąć zwierzaka to zatniesz niezależnie jak kosisz. 

Nie wiem co Ty tam wyniosłeś ale na pewno nie jelonka

7 minut temu, zkordalski napisał:

W naszych stronach był przypadek jak zawisty sąsiad do pryzmy kukurydzy wlał innemu 5 litrów oprysku    z partią paszy która trafiła najwiecej sztukom wszystko padło w ciągu 24h

Współczuję sąsiadów ale nie sądzę by krowy jadły po oprysku paszę i ciekawe skąd to wiesz ? Zostawił kartkę wlałem 5 litrów oprysku? 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    521

Dlaczego niby nie jelonka , u mnie jest ich sporo na wolności 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pewnie w Twoich stronach mówią tak na młode sarny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3187
32 minuty temu, zkordalski napisał:

W naszych stronach był przypadek jak zawisty sąsiad do pryzmy kukurydzy wlał innemu 5 litrów oprysku    z partią paszy która trafiła najwiecej sztukom wszystko padło w ciągu 24h

Co się robi na tym świecie to przechodzi ludzkie pojęcie.:STen sąsiad co wlał opryski do pryzmy taki zawistny że pewnie w kościele w pierwszej ławce siedzi.;)Tacy są najgorsi.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

BO ktoś to wlał  oczywiście za ręke nikt nikgo nie złapał . Wykazała to analiza paszy były tam rożnego rodzaju czynniki aktywne . Tak samo było jak pryzme rozcieloi i wlali olej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oniak    404
29 minut temu, Piotruniu25 napisał:

 że pewnie w kościele w pierwszej ławce siedzi.;)Tacy są najgorsi.

to są tak zwani katole ... i niestety wszędzie się tacy znajdą. 

 

Edytowano przez oniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16897
soltys48 napisał:

2 godziny temu, Bananek napisał:

moze podpowiedzialby mi co zrobic z oslepnietym zerunem? jak mu pomoc?

Uwiązać i tuczyć

Mam taką jałówke i ma się dobrze

Ty to zawsze masz dobre pomysly. teraz ma ze sto kilo to juz go wiazac? od przedwczoraj zauwazylem, ze nie reaguje jak podchodze ani ruszam przed oczami reka (nie robie wiatru) to nie reaguje. pidchodzi do jedzenia i je normalnie. ale poki znajdzie gdzie pasza to sie nachodzi. i zauwazylem, ze ciagle chodzi w kolko. pewnie mial jakis udar czy cos. wladny jak trzeba tylko jak do czegos podchodzi to az walnie nosem. mialem na poczatku mojego gospodarzenia taki przypadek z duzo wiekszym bykiem. mial ze 400 kilo i nagle oslepl. ale tamten opadl i na nogi. duzo czasu mi zajelo zanim wstal, ale udalo sie. potem sprzedalem go w nornalnej wadze. byl bardzo przyjazny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19797

Pewnie,że tak

Kiedyś też miałem całkowicie ślepą i to dopiero była męka karmić to dziadostwo ale się udało i dorosła do normalnej wagi, ten byczek co teraz jest u mnie to ma ze 350kg i od maleńkości uwiazany>Jak puścisz to w kojec z innymi to odgonią od żarcia i doopa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    521
2 godziny temu, staszek131415 napisał:

Pewnie w Twoich stronach mówią tak na młode sarny

Sarna to sarna jeleń to jeleń ,widziałem stado  kilkanaście sztuk jeleni  10km od mojego domu a pojedyncze sztuki to dosyć często 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

NIE ZŁAPAŁ BYŚ MAŁEGO JELENIA JAK WYSCHNIE PO URODZENIU

2 godziny temu, zkordalski napisał:

BO ktoś to wlał  oczywiście za ręke nikt nikgo nie złapał . Wykazała to analiza paszy były tam rożnego rodzaju czynniki aktywne . Tak samo było jak pryzme rozcieloi i wlali olej 

Ta jasne ......... jeszcze 5 litrów a krasnoludki też w tej bajce były?🤔

Takich rzeczy krowa nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3187

Już tyle teorii było tylko ciekawe czy choć jedna osoba trafiła w przyczynę,może już nie długo się dowiemy.😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobra to ja obstawiam trutkę na szczury 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3234

może wygoń te krowy na zewnątrz i spróbuj kupić gdzieś siano , żeby nie podawać swojej paszy jeśli była by zatruta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widziałem na włąsne oczy jak krowa zjadła nawóz z big baga .... wiec mało widziałeś w życiu . U znajomego zerwał się byk z 500 kg wypił z wiadra oprysk rozcieńczony z wodą . Kilka wiosek od nas w pryzmę jeden drugiemu wlał olej przepalony . Sąsiad sąsiada podpalił , jeden podłożył deskę z gwoździami mało widziałeś mało wiesz o zawiści ludzkiej i głupich zwierzętach co robią rzeczy nie możliwe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3187

Tylko zwierząta niepotrzebne cierpią.😔Dali by sobie po mordzie to był by chociaż spokój na chwilę.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oniak    404

widzisz po mordzie było by honorowo a tu ma być "ukradkiem, żeby nikt nie wiedział ze to on mu to zrobił, zeby mogli się cieszyć z czyjegoś nieszczęścia ... "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28
Dnia 27.01.2019 o 17:21, jankeson napisał:

Był to jad kiełbasiany w najgorszym szczepie i zlokalizowany był w pryzmie kukurydzy i uwierzcie mi że nie było żadnych oznak , żeby zauważyć cokolwiek wzrokiem że coś jest nie tak z tą pryzmą.

 

Druga sprawa w całym łańcuszku zdarzeń to ferma drobiu w okolicy i stosowanie obornika kurzego oraz zagospodarowanie padliny przez hodowcę drobiu.

podobna sytuacja była w zeszłym roku w mojej okolicy. u rolnika który stosował obornik z fermy kurzej (których nie brakuje w mojej okolicy) tez poleciało kilka krów przyczyną był jad kiełbasiany znaleziony w kiszonce z qq

sam stosowałem obornik od brojlerów  przez kilka lat, były częste poronienia u krów,  ostatnio skrobia w ziemniakach spadła do 17% i już wiecej nie chcę tego ,,gówna" widzieć. sam obornik takich strat nie wyrządzi, ale to co po kurach zostaje na ściółce którą zabieramy jest toksyczne (antybiotyki, stymulatory, srodki dezynfekcyjne co   idą pod słomę) tam jest cała  tablica Mendelejewa

współczuje koledze i z chęcią wspomogę

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3187
5 minut temu, oniak napisał:

widzisz po mordzie było by honorowo a tu ma być "ukradkiem, żeby nikt nie wiedział ze to on mu to zrobił, zeby mogli się cieszyć z czyjegoś nieszczęścia ... "

Bo nic tak nie cieszy jak nieszczęście drugie człowiek.😔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielursus3p    5231
Dnia 27.01.2019 o 20:23, Bartek933 napisał:

Ja Cie podziwiam, połowa stada Ci padła a Ty wstawiasz uśmiechniętą emotke

A to co ma płakać? Nim bardziej pokazujesz że jesteś słaby tym bardziej inni się z tego cieszą. A jak innym to podpasuje to chłop się nie podniesie a inni to wykorzystają. Wziął to na klatę i za to szacunek dla @zaczad

 

Powodzenia w dalszym gospodarowaniu.

  • Like 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

beztlenowiec w stadzie powoduje również efekt taki, jad kiełbasiany , pierwsze co bym zrobił to wygonił co się da na dwór, a przyganiał tylko na udój do obory, ale każdy ma inne biedy w swoim stadzie.... mnie rok temu BRSV też dał popalić po kieszeni jak cudowne krówki z Danii zakupiłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ciekawe co wyjdzie z badań. To musi być naprawdę mocna trucizna, jad kiełbasiany lub duża dawka mocznika. To ostatnie krowy chętnie jedzą, tylko skąd by się w żarciu wzięło. Wiele osób przez suszę mocno nawozy przedawkowało w tym roku, ale taki dramat to chyba niemożliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez xabi32
      Mam do was pytanie interesuje mnie budowa obory uwiezowejna 50szt dojnych krów.Interesuje mnie koszt budowy tego budynku od a do z.Jesli macie jakies plany tego budynku to wklejcie to tutaj.W oborze nie bedzie zgarnicza tylko bede usówał turem obornik.Podpowiedzie co było by najlepszym rozwiazaniem.
       
       
      z gory dziki
    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez marconi965
      Witam, mam problem z mlecznoscią swoich krów. W tej chwili dojonych jest 9 krów (HF), dziennie mam tylko ok. 90l. mleka. Krowy dostają dziennie ok 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10kg siana, 10 kg sianokiszonki, 3kg śruty zbożowej ( owies, jęczmień, pszenica, pszenżyto) oraz 1 kg. śruty rzepakowej. Czy miał ktoś podobny problem? Nie wiem czy popelniam błąd w żywieniu, czy to jest już problem w genetyce. Proszę o pomoc.
    • Przez marconi965
      Witam, od paru dni zmagam się z coraz mniejszą wydajnością u krów mlecznych. W tej chwili dojnych jest 9 sztuk (wszystkie HF), dzienna wydajność wynosi ok 70 litrów. Krowy dostają dziennie ok. 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10 kg sianokiszonki, 10 kg siana, 3 kg śruty zbożowej (owies, pszenżyto, jęczmień) i 1 kg śruty rzepakowej/szt. Czy miał ktoś z was podobny problem? Wiele sztuk jest młodych, ale przynajmniej połowa stada jest po wycieleniu, także dziwi mnie ta mała ilość mleka. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj