Polecane posty

saszeta    164

@saszeta po primo ziemniaki pryskałem w lipcu, a będa kopane za miesiąć lub później, a jedyny okres karencji jaki widnieje na bumperze to 7 i 14dni zależnie od uprawy, a do niektórych upraw jak i do ziemniaków karencja nie dotyczy, choć pewnie uważasz inaczej.

Po za tym gdy czytam twoje wypowiedzi uśmiech pojawia mi się na twarzy, jesteś czepialski, lakoniczny i sprzeczny jak Korwin-Mikke :D Narazie.

równie dobrze do benzyniaka można zalać ropy bo zakazu nie ma. Ale efekt widoczny. @mikad chyba bardziej ci to wytłumaczył

Akurat Korwin to realista tak jak i ja. I pewnie kiedyś ludzie do tego dorosną. Choć pewnie nie za jego życia( nie życząc mu źle)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tematy połączone

 

witam mam do was pytanie co zrobić bo mam w ziemniakach chwast proso i to gaj ma z metr poradźcie mi co z tym zrobić czym opryskać.W takim buszu to kopaczka elewatorowa by sie rozleciała .

No to kompletnie zawaliłeś sprawę odchwaszczania, pewnie nawet nie obsypywałeś. Ja opsypuje ziemniaki kilka razy do momentu zakrycia międzyrzędzi i chwastów jest niewiele.

Jeżeli łęciny już załatwiła zaraza to raczej bym to zrobił tańszym zabiegiem, avansem lub innym środkiem zawierającym glifosat w dawce 4-5l/ha. Jeżeli łęciny nadał żyją w co lekko wątpię to bezpieczniej dać reglone.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Powiedzcie mi jaki jest optymalny termin desykacji reglone w ziemniaku? Zazwyczaj naci pozbywałem się poprzez pocięcie orkanem, ale czytałem że jednak lepiej desykować, więc kiedy najlepiej? Chwastów nie ma, jest czysto, trzeba tylko zniszczyć nać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Każda plantacja jest inna (różne odmiany, termin sadzenia, ochrona). Najlepiej przejdź się po polu wykop kilka krzaków, jeśli wielkość Cię zadowala to desykuj. Jeśli jeszcze uznasz że sa drobne - poczekaj. Reglone ma to do siebie że praktycznie kilka godzin po zabiegu nać jest już zwiędniała i zatrzymuje się proces przyrostu bulw.

 

A mi dziś zerwał się w Ance łańuch wysypu i chodzę cały dzień wkur** bo nie dośc że 5 stówek na nowy do wywalenia to jeszcze ponad 350 zardzewiałych śrub do odkręcenia :/

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nie śmiej się bo nie bardzo wiem co zrobić na ten moment. Czy go remontować czy kupić coś wydajniejszego co mniej będzie obijać ziemniaki jak Anka. Może ktoś mi tu doradzi ;) Za płotem sąsiad ma na sprzedaż Anne za chyba 4tys w nieco lepszym stanie więc myślałem że z dwóch zrobić jeden dobry. Ewentualnie naprawić nowymi częściami moją jednak w mojej dolna taśma pewnie po tym sezonie się skończy (o ile ten wytrzyma). Gumowa górka tez już bez palców i albo obracam na drugą strone albo nową. Więc troche jeszcze trzeba w niego włożyć. A i tak już ze 2tys wsadziłem w tym sezonie. No albo ostatnia opcja kupić coś zachodniego w lepszym stanie. Ale czy na 2-3ha się opłaca? A może i się opłaca w mojej sytuacji.

Sorki za OT ale temat sam się nawinął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

na 2-3ha się nie opłaca.

przy 8-10ha już tak. sam myślę nad grimme se 70-20


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Wiem jak jest - w tamtym roku strzeliła dolna taśma i górkę do wymiany miałem - przywiozłem, założyłem i w pole. Przejechałem 50 m i się zerwała i wyciągnęła. Skróciłem - znów się zerwała. Zamiast płótna sama guma. Wymienili na dobrą ale dzień w plecy... Co do zakupu zachodniego kombajnu: trzeba się zastanowić czy warto się pchać w koszty. Za rok spodziewam się powtórki z 2011.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja uważam że jak jest dobrze to trzeba modernizować park i baze przechowalniczą, a jak tanio to wymieniać sadzeniaka na cały areał.

nigdy nie wiadomo jak będzie za rok. pogoda pisze scenariusz.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie to radzicie naprawiać go nowymi częściami czy jeśli faktycznie ten zza plota byłby w lepszym stanie niz moj to 4 tys nie jest tak dużo? Elementy które do tej pory u siebie wymienilem mógłbym przelozyc. Zachodnie faktycznie tajne (jak oglądaj na YT) ale na 2ha wydać 20-30tys to sporo. Jeszcze zeby sytuacja na rynku kartofla utrzymała się z tego roku to warto ale jak przyjdzie rok ze trzeba będzie 15kg oddać za 3-4zl.

Żeby było w temacie dziś desykowalem juz Owacje. Trochę wyrosniete ale przez zime oddadzą cześć wody i na wiosnę będą w sam raz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

ja uważam że jak jest dobrze to trzeba modernizować park i baze przechowalniczą, a jak tanio to wymieniać sadzeniaka na cały areał.

nigdy nie wiadomo jak będzie za rok. pogoda pisze scenariusz.

 

Prawda tyle że co do sadzeniaka: w centralach nasiennych w tamtym roku chcieli po 1200-1500zł za tonę a ziemniak był po ok 600zł. Jak były po 1000zł to za sadzeniaki chcieli 1800-2100. Okazuje się że jednak korzystniej zakupić kwalifikat gdy cena jadalnego jest wyższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

akurat tu się zgodzę z @pawelo111. Przy tanim ziemniaku liczy się wydajność a to osiągamy w dużej mierze przy nowym sadzeniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam do was prośbę, moglibyście mi doradzić czym wykonać zabieg na T4 na, alternarioza i zarazę ziemniaka . Dodam że :

Na T1 był dany Revus 250 sc , na T2 poszła Altima 500 sc ,a na T3 pryskałem Ridomil Gold MZ 67,8 WG. Zabieg na T4 muszę wykonać, gdyż ziemniaki był sadzone bardzo późno 15.06 bo na polu stała wodai nie dało się wcześniej wsadzić. A na T4 myślę zastosować Pyton Consento 450 sc ,tylko że w sklepie go nie ma, więc nie wiem co teraz zrobić. Jak ktoś ma pomysł to proszę o cenne porady. Dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Przez pomyłkę zamiast siarczanu magnezu poszedł siarczan amonu czy to mogło być przyczyną więdnięcia naci ziemniaka. Bo po tygodniu zaczeły zasychać i nie wiem czy to z tego powodu czy po prostu z suszy bo nie pada już od 14.07. była to ilość około 5kg

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

@rolnikursusc3603p Jeżeli masz alternariozę to podaj coś z mankozebem. Ja zastosowałbym Curzate M.

@poprostumateo Przy małych łętach i słonecznej pogodzie dawka 2 litry na ha spowoduje usychanie ale jeśli krzaczory duże to po paru dniach należy poprawić taką samą.

@karolr2 Jeżeli ostatni raz padało 14.08 to jakim cudem przez cztery dni zrobiła się susza? Mieszkasz na pustyni? A tak na serio to sprawdź czy na liściach są ślady poparzenia i wszystko będzie jasne bo stwierdzenie że usychają jest dość ogólne.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Oczywiście chodziło o 14.07 już poprawiłem. Sorry za pomyłkę. A tak ogólnie to stosował ktoś z was siarczan amonu do nawożenia dolistnego ziemniaków czy on do tego się nie nadaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

a ile ten bumper ma karencji w ziemniaku? Czy po prostu człowiek nie świnia i wszystko zeżre?

i tak to wszystko co produkujemy to chemia i nie ma co się w tym temacie oszukiwać,a czy bumper skonsumujesz w ziemniaku czy w chlebie to co za różnica.A desykowanie rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Tylko że w kilogramie ziarna które potrafi go rozłożyć może być go (czysto teoretycznie) 0,001mg a w kilogramie ziemniaków 1mg. I co nadal twierdzisz że nie ma różnicy.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

i tak to wszystko co produkujemy to chemia i nie ma co się w tym temacie oszukiwać,a czy bumper skonsumujesz w ziemniaku czy w chlebie to co za różnica.A desykowanie rzepaku ?

zanim środek zarejestrują do danej uprawy to kilka lat go badają m.in. na pozostałości. I dlatego też na etykiecie zawsze podana jest karencja kiedy produkt można spożywać bo się nie potrujesz. Owszem często nie rejestrują środka z jakąś substancją czynną pod daną uprawę a w innym on występuje i stosować można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam do was prośbę, moglibyście mi doradzić czym wykonać zabieg na T4 na, alternarioza i zarazę ziemniaka . Dodam że :

Na T1 był dany Revus 250 sc , na T2 poszła Altima 500 sc ,a na T3 pryskałem Ridomil Gold MZ 67,8 WG. Zabieg na T4 muszę wykonać, gdyż ziemniaki był sadzone bardzo późno 15.06 bo na polu stała wodai nie dało się wcześniej wsadzić. A na T4 myślę zastosować Pyton Consento 450 sc ,tylko że w sklepie go nie ma, więc nie wiem co teraz zrobić. Jak ktoś ma pomysł to proszę o cenne porady. Dzięki ;)

Masz całkowicie pokręconą tą ochronę... Te środki są dobre i bardzo dobre ale w innych terminach. Wg mnie na T1 ridomil, na T2 pyton, na T3 revus i na ochronę bulw altima. Pyton nie nadaje się na ochronę bulw, jeżeli jeszcze masz altime to właśnie ona najbardziej będzie pasować na ostatni zabieg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na etykiecie masz taką informację:

I zabieg w dawce 2-3 l/ha,

II zabieg w 4-6 dni po pierwszym zabiegu, w dawce 2 l/ha.

 

Wychodzi na to, że jeden zabieg to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj