Marcin199027

Bydło mięsne czy mleczne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam chciałbym żebyście mi pomogli w wyborze. Mam dylemat ponieważ nie wiem co wybrać krowy mleczne czy bydło mięsne do hodowli. Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

eee .... może owce , sam musisz zdecydować , a jak chcesz pomocy to podaj jakieś dane , typu ile masz ha , budynki stan wyposazenie

Z krowami jest tyle roboty więcej że musisz je doić i to regularnie , bo karmić musisz i mięsne i mleczne (jeść jak raz dasz więcej na dłużej to przeżyją)

To teraz myśl bo mozesz trzymać dwa razy więcej mięsnych i mieć tyle roboty co przy mlecznych

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Około 20 ha. Aktualnie trzymam 12 krów mlecznych I 8 byków. I myślę nad zostawieniem jednego I nie wiem z czego zrezygnować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

aaa to było tak odrazu to masz już całokształt i z tego co widzę to masz chyba już ciasno , bo jakbys dał z 20 krów to i by było z 20 jałówek , a byki to też mało sztuk wejdzie ,

A przy opasach to co chcesz cielaki kupować czy mamki i swoje odpasać,

No i najważniejsze ile osób robi , a co do mleka masz zbiornik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak mam zbiornik. Ja tata no i szwagier Tez pomaga. A jeśli byki to raczej z mamkami

No i druga sprawa obora chciałbym ją jakoś przebudować tylko brak mi pomysłu. Bo jest wąska trochę w środku na 8.2 szerokość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

przebudowac czy dobudować..przebudowac to się nie da szału zrobić, a do budowac to koszty..pozwolenie itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202
trzymasz jednp i drugie i nie wiesz z czego ci więcej zostaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Wybierz coś co lubisz robić i to zacznij rozwijać. Jeżeli stwierdzisz że przy krowach nie będziesz robić to idź w opasy  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450
23 minuty temu, Marcin199027 napisał:

Najlepiej postawić nowa a le wtedy to już koszty

dostaw jedna sciane po długosci za obora i dach na jedna strone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kania15    0

Witam, 

jesli bedzie przeszkadzac ze podpielem sie pod temat to załoze drugi 

Mam problem w co wejść, od zawsze byki byki  ale jakoś ze  mnie tez ciagnie do krow mlecznych ,  moze ze co miesiac wyplata no nie wiem skad sie to wzielo  . Moze sami poradzicie . Widziałem ze cena zaczyna wariować za mleko ale w sumie za byki tez moze byc rożnie , bo nie wiadomo  jak bedzie z ubojem rytualnym , 

Mam podstawowy sprzet , brakuje tylko ładowarki paszowozu , no i budynku lepszego. kupuje rocznie 20 odsadkow bo na tyle mi pozwalaja budynki  zeby utrzymać  , 

mam 20 ha swojej ziemie i 18ha od ANR   w tym 10 ha łak torfowych , moze zbiegiem czasu coś dojdzie ziemi nie wiem ,

Cieżko kupic dobrego odsadka , a od cielaka to z byt długo jak dla mnie trzymac do dorosłego byka .

Mleczarnie mam 25km od siebie Mlekowite . 

Do tego zawsze mozna byczki sprzedać  a jałowki na remont 

Według was w co lepiej sie przebranżowić ,z kazdym liczy sie budowa obory  wolnostanowiskowej 

tak zeby życ w miare i splacać kredyt . 

pozdrawiam  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kania15    0

nie mam nic, z  7 lat temu byly , ale zbytnio przy tym nie chodzilem  wiec tez takiego pojecia nie mam , ale mysle bym załapał, podpytal sie innych dojarzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Najlepiej jakbyś popracował u kogoś kto ma krowy . Przy krowach musisz dwa razy dziennie doić przy bykach możesz nawalić żarcia na cały dzień. Nie zawsze jest tak kolorowo a to zapalenia a to cielak nieżywy się rodzi a to krowa po porodzie nie wstanie. Jeżeli ci się spodoba przy krowach to spełniaj swoje marzenia . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kania15    0

a może liczyłeś ile wciagu miesiać wychodzi utrzymanie krowy .

 tak zeby wyliczyć ile za krowy wyjdzie mi np  przy 40 a ile za opasy przy 80 

Edytowano przez Kania15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez valduk
      Oferujemy byczki miesne 10-11 miesieczne do dalszej hodowli,takze HF 2-3 tygodniowe,odbior na Litwie
    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj