Zaloguj się, aby obserwować  
Kuba87

Lemken Rubin + Solitair 9

Polecane posty

Kuba87    5

Rozumiem, że jak coś jest do wszytskiego to jest do niczego ale czy ktoś stojąc przed wyborem agregatu uprawowo siewnego zastanawiał się nad połączeniem krótkiej brony kompaktowej Rubin i siewnika pneumatycznego Solitair 9 Lemkena? Rubinem możnaby wykonywać uprawę pożniwną, następnie jeszcze jeden głębszy przejazd jakiś czas przed siewem (lub orka - jak kto woli;)) i wtedy właściwa uprawa i siew już całym zestawem. Co prawda zestawy takie dostępne są od szerokości roboczej 4m (następnie 4,5, 5 i 6) ale to i tak tworzy bardzo ciekawą alternatywę dla np takiego Compact-Solitair 9. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My rozważamy aby orkę wykonywać co drugi rok pod okopowe, natomiast pod zboża wykorzystywać potencjał Vaderstada TD300. Zobaczymy co z tego wyjdzie, musimy jeszcze rozeznać się w terenie u znajomych którzy taki system stosuj, tylko jak dla nas to same talerze nie przygotują odpowiednio ziemi do siewu jednak łapu muszą być


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

No to jak chcecie wykorzystywać tego TopDowna?-Jeden przejazd po ścierni i potem siew? W jakich terminach i na jakich głębokościach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

Oczywiście śledziłem temat uprawy talerzówką ;)-mam swoje zdanie na ten temat ale czasem trzeba na pewien okres poszukać "wyjścia awaryjnego" i nie każdy może sobie pozwolić na kupno od razu profesjonalnych maszyn do uprawy bezorkowej :) A w tym temacie stricte chodzi mi o agregat Lemkena :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Rubin to taka talerzówka a jak wiadomo nią nie uprawisz na głębszych głębokościach, chyba że potem pług ale to już nie jest bezorkowo. A i talerzówki nie polecają na zaperzone pola.

 

Lepsze połączenie to chyba Smaragd lub Topas (zamiast TopDown'a), i Siewnik Compact-Solitair Lub Solitair ale przed trzeba przejechać Gruberem.

 

Sam rozkminiałem co dobre do bezorkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

No więc tak temat czytałem, ale dzięki Dawid. ;)

Więc tak przez dwa lata nie wytworzy się dużo próchnicy. Stosujemy pług bo dajemy obornik w sporych ilościach (dla osób z ARiMR poniżej 170kg N na ha :)) do tego idzie gnojowica i gnojówka. Gdybyśmy nie mieli nawozów organicznych tylko sztuczne to tak orkę byśmy całkowicie wyeliminowali w naszym przypadku jest to nie opłacalne. Obornik na pole idzie co dwa lata więc akurat rozkłada się pod ziemią i jest "wydobywany " na powierzchnię.

 

Co do stosowania Vadera to tak jak zawsze raz zaraz po zbiorze oraz ma być bo jeszcze nie robiliśmy tak późną jesienią lub na wiosnę jak nie zdążymy. Na wiosnę obowiązkowo pod okopowe zabieg powtarzamy. Głębokości pierwszy przejazd 5-10cm w zależności po czym jesień i wiosna 30cm bo już jest sprzęt do ciągnięcia na max głębokości :) .

 

Co do Lemkena to aby uprawić glebę jak po Top Downie trzeba przejechać Rubinem i Smaragdem :)

 

Jeśli chodzi o różnicę to wydaje mi się, że mając ciągnik o mocy około 250KM to opcja z Rubinem jest lepsza, bo zaraz po zbiorze robimy raz agregatem talerzowym, a za jakiś czas wykonujemy siew już całym agregatem uprawowo-siewnym, tylko znowu jak dla Mnie brak tutaj łap, które zrobią głęboko bo 15cm to za płytko ja na Mój gust po zbożach gdy ścirnia nie jest ugniecione 15cm starczy ale po takiej marchwi czy ziemniakach to nie da rady, także po zbożu pod ozimą lub rzepak taki zestaw ma rację bytu ale na wiosnę to juz na pewno nie.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Łukasz ok. Wiesz ja nie robię w polu to tak za bardzo się nie orientuje ale po przeczytaniu 2 razy tego tematu co dałem link to mam też swoje wyobrażenie uprawy bezorkowej. Głównie chodzi o minimalizację czasu, paliwa itd. No i przedewszystkim korzyści w celu zwiększenia trochę plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Co do bezorkowej to przez parę lat rozwija się próchnica a nie w ciągu dwóch lat. Jak czytałeś tamten temat to wyraźnie zaznaczał że po kilku latach tworzy się dopiero odpowiednia ilość ściółki.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ale z roku na rok coraz więcej. zależy czy słomę się zostawia czy zbiera, czy jakieś poplony się sieje itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

W moich okolicach to przeważnie uprawia się rzepak i pszenicę ozimą więc takiego Rubina można by używać do podorywki i potem w zestawie z Solitairem do siewu a przed rzepakiem wjeżdzać jakąś drapaką, np. Tigerem na 35cm-i by wychodziło ze zmianowania poiwedzmy co 3 lata głębsze spulchnianie pola. Pozatym jeśli mowa o pszenicy po pszenicy to i tak (chyba) trzeba oprysk jakimś Rundupem wykonać a pszenica po rzepaku to raz Rubin jak wzejdą samosiewy, potem jak się już mocno zazieleni i ponownie już siew zestawem ;)-to takie chyba opcjonalne rozwiązanie w uprawie bezorkowej i tylko 2 maszyny.

 

@Lukasz1987 co to za sprzęt do ciągnięcia tego TD:)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

@Kuba87 a ile masz tych ha do obrobienia??

 

Fakt 2 maszyny jeden ciągnik i można gospodarstwo prowadzić + tam jeszcze przyczepy, kombajn, opryskiwacz i rozsiewacz i ciągnik do nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Dawid słomę to my zbieramy z całej okolicy a nie na polach zostawiamy, ja ma głęboką ściółkę, poplon to tylko na 60-80 ha można posiać ale nie zawsze jest na to czas, obornik i tak jest nie do pokonania. Po okopowych próchnica jest na całej głębokości czyli około 35cm bo głęboszowanie robi swoje. Zboża zrobią próchnice na góra 15 no może 20 cm.

 

Kuba Veder był ciągany Zetorem 16145 oraz Ursusem 1614 ale są do niego za słabe max 20cm i do 10km/h. Valmet Mega 8950 190KM jest idealny do 30 cm i do prędkość 15km/h, choć teraz to to Valtry T182 Versu z nim ganiają bo nawet na głębokości powyżej 30cm ciągnik idzie 11km/h co jest prędkością bardzo dobrą do pracy tą maszyną, dokładnie wymiesza, przy mniejszej głębokości 8cm idzie powyżej 15km/h


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

Ja niestety nie mam nic :)-w sensie mam gospodarstwo ale ogrodnicze :) Uprawa bezorkowa i uproszczenia to temat, który bardzo mnie ciekawi --> tak to nazwę ;)

 

No i o to w tym wszystkim chodzi - minimalizacja sprzętu, czasu, osób i co najważniejsze kosztów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

to twoje szklarnie w galerii? Latasz szybowcem?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ja też pewnie bym sprzątał i ganiał z nią do elektrociepłowni chyba że mało opłacalne by było, albo niskie zboża siać żeby rosły z dużym kłosem ;) . A i tak pewnie część upraw bym zlikwidował i jakby byłby zbyt wierzbe posadził.

 

@Kuba87 a to ok dobrze mieć kogoś kto wiedzą się podzieli. Ja też nie mam nic. Ale plany były na dzierżawy jakiś setek ha ale wiadomo brak funduszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

No akurat ta duza szkolarnia jet mojego brata ale generalnie liczymy wszystko jako "nasze" bo prócz tej nowej szklarni sąjeszcze 2 mniejsze i sporo tunelów foliowych więc... :)

 

No latam szybowcami i samolotami :)-póki co zawodowo nie ale kto wie :)

 

No moja wiedza jest niestety czysto teoretyczna-poparta jedynie własnymi dogłębnymi przemyśleniami :) Na AF jest kilku użytkowników od których można by się bardzo wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć ale średnio chcą się tą wiedzą niestety dzielić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

W sumie to taka uprawa którą trzeba indywidualnie dopasować do swoich pól, zgrubsza można zabiegi powtarzać.

 

Vaderstad przy swoich maszynach bodajże ma kilka przykładów z tej uprawy i podają spalania, wydajność ciekawe jak one się mają, czy są dokładne czy tak mniej więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

 

Więc tak przez dwa lata nie wytworzy się dużo próchnicy. Stosujemy pług bo dajemy obornik w sporych ilościach (dla osób z ARiMR poniżej 170kg N na ha :)) do tego idzie gnojowica i gnojówka. Gdybyśmy nie mieli nawozów organicznych tylko sztuczne to tak orkę byśmy całkowicie wyeliminowali w naszym przypadku jest to nie opłacalne. Obornik na pole idzie co dwa lata więc akurat rozkłada się pod ziemią i jest "wydobywany " na powierzchnię.

 

 

Przecie Vaderstad TopDown przy prędkości roboczej rzędu 15km/h i głębokości pracy 20cm poradzi sobie z każdą ilością obornika nawet w dawce 171kg N/ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

To są plany jak system się sprawdzi to pług idzie w odstawkę, a jak się nie sprawdzi to dalej robimy orkę. Vader jeszcze nie przykrywał obornika więc nie wiem jak się zachowa. Poplon ładnie miesza ale ... zobaczymy. ( w tym roku mieszałem wykę sąsiadowi )


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4
Napisano (edytowany)

Ja też nie mam styczności z taką uprawą bo mamy 10 ha więc spokojnie pługiem idziemy :rolleyes:

Ale nie daleko nas w cerplonie Cerekwica to dawają rubina lemkena chyba 6 czy 8 metrów 2 razy który chodzi z JD z seri 8030 i po tym co widzę ładnie zboża rosną

A jeden co ma chyba z 15 km od nas też bardzo dużą gospodarkę to idzie jakąś krótką broną czy gruberem ale u niego to z tego co widzę to rzepak najlepszy nie jest

A cerplon sieje pronto a ten drugi to nie wiem

Edytowano przez PatrykGY

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zastanawiam się który zestaw wybrać… 
      sn300 agromasz 
      Fm 400/3 Unia 
      sn agrotom 3 m
      kazdy ma być na aparacie uprawowym biernym,redlice talerzowe, koła kopiujące. Ma to być ciągane DF agrotron 110… 
      sieje głównie facelie, grykę, łubin, groch i czasami jakieś zboże.
      skłaniam się ku Uni bo jest najlżejszy - coś podpowiecie? A może macie jakieś inne swoje typy? Fajny jest gaspardo dama ale na agregacie talerzowym i jest za ciężki 
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
    • Przez Szymi195
      Witam mam pytanie do posiadaczy siewnikow pneumatycznych ciąganych 3metrowych, ciekawi mnie realna wydajnosc siewu zboż siewnikami takiego typu, jaka srednia wydajnosc na godzine lub dziennie moze udac sie wykrecic i jakim koniem?
    • Przez waldemar2401
      Witam. Szukam do Kupienia Siewnika jak ze zdjęcia lub nowszy. Kutnowiak S068/1 Rolmasz. Może ktoś z Koleżanek/Kolegów z Forum wiedzą pocztą pantoflową, bądź mają do sprzedania. Zdjęcie poglądowe. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj