Gorbaczow

Zmoknięte siano

Polecane posty

karol2611    0

@karol2611 jako technik pożarnictwa gwarantuję Ci, że nie trudno o samozapłon przy składowaniu wilgotnego siana, podobnie jest ze składowaniem zawilgoconego i zanieczyszczonego węgla.

 

no to chyba tylko teoria bo w praktyce jjest inaczej u mnie ojciec kilkadziesiat lat jest rolnikiem i nie raz mowil ze takie klad do stodoly i nic mu nie bylo... przegzalo sie w tydzien i pozniej normalnie lezalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skamp    0

Dokładnie... my kiedyś też wilgotne kostki zebraliśmy... Efekt?-pleśń i dużo do wyrzucenia... luźne wysuszy.. nie w paczce.. tak samo na belkach raz się przejechałem... po rosie były kręcone i w środku pleśń.. <_< heh. na błędach człowiek się uczy.

Edytowano przez Skamp

Myślenie Nie Boli!!!
Najpierw pomyśl... Potem dopiero pisz posta lub zakładaj nowy temat.

KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

@karol2611 jako technik pożarnictwa gwarantuję Ci, że nie trudno o samozapalenie przy składowaniu wilgotnego siana, podobnie jest ze składowaniem zawilgoconego i zanieczyszczonego węgla.

 

 

no to chyba tylko teoria bo w praktyce jjest inaczej u mnie ojciec kilkadziesiat lat jest rolnikiem i nie raz mowil ze takie klad do stodoly i nic mu nie bylo... przegzalo sie w tydzien i pozniej normalnie lezalo

 

 

Wiesz nie widziałem tego siana jakie kładł Twój tata i jakie teraz macie. Poczytaj trochę o samozapaleniu. Jeśli nawet już wilgotne siano się nie zapaliło to nie wmówisz mi, że miało ładny zapach i nie było kupe kurzu przy rozdawaniu krowom :blink:


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cooler2010    6

@rafalkom555 nie wiedziałem że podsuszona trawa rozsadza zwierzaki jeszcze nikomu sie w wiosce to nie zdarzyło. Natomiast mokra koniczyna to wiem że rozsadza ale żeby trawa? :blink: Pierwsze słysze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2611    0

no ja tez.. od kończyny kiedyś nam dwie krowy w jeden dzień pęklo... jak zaczne brać te siano co zakisiłem w kostkach to napisze jakie bedą efekty to gdzieś tak za 3 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Tak mówią starsi ludzie że zielonkę(trawę) bezpośrednio po skoszeniu można dawać, ale jak już się skosi i się zielonka podsuszy to lepiej nie dawać :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wartsila    0

witam.koledzy podpowiedzcie,czy da sie wysuszyc siano,które zmokło w wałkach?czy jak będę"przerzucał"wałki to podeschnie na"pieprz"czy już raczej marne szanse na wysuszenie?nie chcę znowu rozwalac wałków.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

złóż mokre pranie w kostke i przewracaj je non stop góra dół i odwrotnie wyschnie??

mysle ze mozesz sam sobie odpowiedziec na to pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Też niekiedy nie da się dosuszyć na ogół trzeci pokos robię początek wrzesnia ale jest tego nie dużo przyczepa dwie to robię mniejsze kostki mniej zbite i mam dużą stodołę rozkładam po klocku i bez układania i wyparuje bo zrobić zwijkę to nie ma sensu jedynie zrobić sianokiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

witam robil ktos siano w bale i owijal folia chodzi mi o siano podsuszone jak do kostek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciejo    33

@janek82 ale po co chcesz owijać siano folią i robić sobie nie potrzebnych kosztów?

a co do tego siana to w tamtym roku miałem jakąś belkę siana owinięta folią, ale to ze względu że to miała być sianokiszonka ale ze względów technicznych wyszło siano i owinąłem chyba ze 3 belki razem z innymi sianokiszonkami. wynik z tego taki był oczywiście że takie jakie owinąłem takie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Musiało być idealnie suche skoro się nie zakisiło... Często na belkach siana widać rosę jak gdzieś trochę mokrzejszego się złapie. W tym roku mam kilka belek dosyć suchych z przeznaczeniem na kiszonkę - myślę że spokojnie się zakiszą. Lepiej ciut za suche niż bardzo mokre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

pytam bo raz zwinolem troche z rosa i plesnialo wiec jakby zafoliowal to by nie plesnialo a prase mam taka ze jak jest suchy wior to belka staje wiec dlatego pytam czy ktos tak robil??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Odświeżę trochę temat. Jak to na prawdę jest ze składowaniem mokrego siana w kostkach w stodole. Duże prawdopodobieństwo jest że się zapali? Czy da się ocenić gołym okiem czy dana kostka siana jest akurat mokra? Ostatnio nurtuje mnie ten temat i jestem ciekaw jak to na prawdę jest z tym samozapłonem siana. Może ktoś z was się z tym już spotkał bardziej dokładnie nie tylko z samych opowieści. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Z tym samozapłonem to ciężko uwierzyć ale jednak się zdarza, nawet jak się nie zapali to samoogrzanie się siana powyżej 45st powoduje utratę nawet 75% białka ogólnego, do tego powstaje masa substancji szkodliwych. Kiedyś solono siano - sól wchłania wilgoć i hamuje procesy fermentacyjne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Samozapłon jest jak najbardziej możliwy. Częściej jednak  występuje coś co bym nazwał zwęgleniem. Kiedyś przykryliśmy siano w belach, grubą szczelną plandeką. Po odkryciu wyglądało jakby było przypieczone. O intensywnym specyficznym zapachu dymu. Co ciekawe krowom to bardzo smakowało. 

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

No dobra, czyli samozapłon jest możliwy ale jak wygląda sytuacja mokrego siana. Powiedzmy ile procent musi mieć wilgotności takie siano żeby wgl mówić o samozapłonie? Czy np. siano sprasowane na pół zielono to siano mokre czy np. wystarczy te 25% mokrego siana i wywoła samozapłon? Jest jakieś bardziej szczegółowe źródło tych informacji? 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

powiem ci za pare dni bo dzisiaj zwiozlem ciotce ponad 300 kostek po burzy, na szczescie nie byl to intensywny opad i nie byly calkiem mokre-a co do samozaplonu to raczej watpie bo u tej ciotki to od wielu lat by stodoly nie bylo. nieraz kostke ciezko bylo podnies i nic sie nie dzialo-tylko plesnialo


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Panowie z innej beczki czy można robić sianokiszonke tylko w nocy bo łąkę moge kosić tylko w nocy tak samo przetrzasać i zgrabiać i belować taka specyfika miejsca czy ma to sens czy nocna rosa bedzie przeszkadzać na tyle że nic z tego nie wyjdzie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Sąsiadowi wykaszasz? :) Można ja swojego czasu też tak robiłem i nie było problemu z sianokiszonką.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

a jeszcze inne pytanie kolega zaproponował mi udział w koszeniu łąk na siano tylko niestety te łąki uprzednio ktoś przejechał albo talerzówka albo jakims agregatem i pozostawił strasznie nierówne czy idzie to jakoś wyrównać bez zakładania nowej łąki jakaś włóka tylko nie wiem czy ona tak ładnie zarówna dodam że łąk jest sporo z 80ha nie wiem czy wszystkie są takie bo dzisiaj kosiliśmy 10ha i szło jak krew z nosa jechałem max 7km/h wiec lipna prędkość normalnie jeżdze 12km/h mam tylko niestety bębnówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dawid9721
      witam mam zamiar posiać koniczynę czerwoną 3 letnią po koniczynie czerwone też 3 letnie czy jest to możliwe czy raczej będzie lipa
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj