danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
vodz    331
13 godzin temu, loik92 napisał:

Jeden z sierca odchodzi a na jego miejsce przychodzi dwóch innych. U mnie trasę już zmienili bo mleko się nie mieściło w samochód. Przyjęli jednego co 5 tys co drugi dzień, sąsiad zwiększył z 2 tys do 4. Ojciec jak zabierał ostatnio śmietanę z sierca na Niemcy to gadał z aparatowym, który stwierdził że chodzą słuchy że Sierpc chce dojść do miliona litrów na dobę przerobu przez kilka następnych lat, obecnie jest to koło 500 tyś 

W tpr bylo napisane, że mają 860 tys skupu na dobę i tyle samo mi mówił kierowca w zeszłym tygodniu i chcieli do miliona dojść już w tym roku, ale chyba jeszcze im się nie uda. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

To zależy od wycieleń u ludzi. Ja sama mam jeszcze 8 krów do końca roku, no może jeszcze pan W zasiedli oborę ;)

Co do ziarna kiszonej kukurydzy mój żywieniowiec zaleca 2,5 kg do paszowozu na krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Jak dla mnie to te zywienie wytlokami mlotem jakies dodatki nie ma sensu. Wczesniej nad tym myslalem bo w ubieglych latach byly problemy w okresie po wycieleniach w zime. Teraz mam 100 bel koniczyny z rajgrasem ze swoich gruntow reszta to dawno nie przesiewane trawy z torfu. Bedzie trzeba dokupic z transport ale zywie tylko tym i sruta 2 x dziennie mlekomax 20 z de heus i  mieszanka kukurydza mielona rzepak i jeczmien i juz nie narzekam ani na mleko przy 21 dojnych( 3 w 7 miesiacu od zacielenia 4 w pierwszym miesiacu laktacji)  ze stada 22 wychodzi mi 780 litrow na 2 dni. Parametry wzrosly i srednio z dwoch prob tluszcz 4.12. Bialko 3.4. Jalowka po ocieleniu daje dziennie 21 litrow a siega mi do klatki piersiowej przy wzroscie moim 170cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To szału nie masz w tej wydajności. U mnie trochę mniej, ale na 23 szt większość wcieliła się marzec-maj. 3 szt wrzesień-listopad. Mam nad czym pracować, bo dla mnie to kiepski wynik.

Nie porównuj też kiszonego gniecionego ziarna kukurydzy do młóta czy wysłodek. Młóto jest dobrą paszą białkową jak ma się dobry i nieprzerwany dostęp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Widzę, że temat się rozkręcił :P

A ja miałem w tym roku chęć zakisić ziarno ale jak zapytałem żywieniowca z Federacji co o tym sądzi, bo daję jedną mieszankę treściwą i drugą energetyczną jako premia w zależności od wydajności (soja z kukurydzą 30:70) to powiedział że jak mam wystarczający zapas kiszonki z kukurydzy to nie ma sensu.

Trochę mnie to zdziwiło, bo kiszone ziarno jest lepsze od suchego. Doszłoby mi tylko dodatkowe zajęcie, bo musiałbym to oddzielnie dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Ja mam bardzo dobrego żywieniowca z De Heus i on chwali gniecione ziarno jako bardzo dobrą paszę. Jak zacznę stosować to napiszę co się zmieni. Obecnie mam około 3 000 litrów na odbiór od 60 sztuk, gdzie bardzo nierówno mi dają. ;) i dodam, że od zasiedlenia nowej obory nic nie sprzedałam, a miały zmianę z uwięziówki na wolny wybieg. Trzymam wszystkie "kapcie" z obawy przed mrozami, a dają co dają. B|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugii    689

I w tym roku w ziarnie kukurydzy moze byc problem z nitotoksynami. Ciagle padalo i ziarno moze byc porazone roznymi plesniami itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65
46 minut temu, Thomas2135 napisał:

To szału nie masz w tej wydajności. U mnie trochę mniej, ale na 23 szt większość wcieliła się marzec-maj. 3 szt wrzesień-listopad. Mam nad czym pracować, bo dla mnie to kiepski wynik.

Nie porównuj też kiszonego gniecionego ziarna kukurydzy do młóta czy wysłodek. Młóto jest dobrą paszą białkową jak ma się dobry i nieprzerwany dostęp.

Nie napisalem nic o gniecionym ziarnie. Hmmm mówisz ze nie mam szalu a sam masz mniej o co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O to, że powinineś mieć więcej jak wycielone później niż moje, dajesz 2 razy dziennie treściwe i masz bardzo dobre bele z koniczyny i życic. U mnie treściwa to rzepak-pszenżyto 50/50 a bele to 1-2-3 pokos i koniczynę mam tylko w tych co kupiłem czyli 2-3pokos. Ja ze swojego wyniku nie jestem zadowolonyz nawet mając tyle co Ty też bym nie był. To słaby wynik na ten rokz jestem tego świadom i nie popadam w taki entuzjazm. Masz hf głównie czy mieszańce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65
46 minut temu, Thomas2135 napisał:

To szału nie masz w tej wydajności. U mnie trochę mniej, ale na 23 szt większość wcieliła się marzec-maj. 3 szt wrzesień-listopad. Mam nad czym pracować, bo dla mnie to kiepski wynik.

Nie porównuj też kiszonego gniecionego ziarna kukurydzy do młóta czy wysłodek. Młóto jest dobrą paszą białkową jak ma się dobry i nieprzerwany dostęp.

Nie napisalem nic o gniecionym ziarnie. Hmmm mówisz ze nie mam szalu a sam masz mniej o co chodzi?

Edytowano przez tedek2
Powtorzone dwa razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    874
Krowiarka który to zywieniowiec? Kamil B. czy Marcin S.? Miałem kontakt z jednym i drugim i właśnie chce nawiązać dłuższą współpracę z tym pierwszym. już pierwsze zmiany zaczynam wprowadzać

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Nwm czemu powtorzylem post dwa razy. Te lepsze siano daje raz dziennie bo potem krowy maja rzadkie odchody i słabo sie mi wyrzuca to lopata. Moze powinnem dodac ze cielaki spajami ale zauwazylem ze nikt chyba tego nie wypisuje przy podaniu litrów. No to napisze 3 cielaki razem na dzien pija 15 litrow. Spajam mlekiem od krow nie stosuje w proszku. Do 3 miesiacmiesiaca pija. Zadne hf zadna nie ma karty ani rodowodu. Wszystkie z wlasnej hodowli do 3 pokolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

chodzą plotki, że od nowego roku w centrali bedzie do wyboru, z gmo lub bez za wyzszą cene.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

A jak Wam to będą kontrolować wiecie już czy nadal nie bardzo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Chyba tak, słyszałem że już były kontrole u tych co podpisali wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

Kr9292 chodzi mi o to jak Wam to kontrolują? Czy pobierają próbki pasz ze stołu czy same komponenty? Jakieś rejestry będziecie prowadzić. Czy tylko te oświadczenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Na razie jeszcze nic nie wiem, tylko same plotki. Żadnej oficjalnej informacji nie dostałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pisałem w temacie i cenie mleka. Część rolników z oddziału Baranowo od kwietnia musi żywić bez gmo. Brakowało im mleka bez gmo to wciągnęli w to część rolników. Teraz od nowego reszta chętnych, którzy podpisali oświadczenia a podpisała duża większość będzie musiała żywić bez gmo. Kontrole wyrywkowe są robione co jakiś czas i rejestr zakupionych pasz trzeba dokładnie prowadzić jak dotychczas. Co 18 msc jest kontrola zapowiedziana z mleczarni. Na razie za żywienie bez gmo nie ma dopłaty. Ile będzie nie wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934
16 godzin temu, Farmer6820 napisał:

Ile dajesz tego na sztukę ? ja zrobiłem z hektara w tym roku na próbę.Ale narazie stoi to pod wiata ale podobno to tez się musi trochę zakisić robiliśmy to na początku listopada i tak przymierzam się od grudnia zacząc to dawać .Dajesz to do wozu czy bezpośrednio krowie ? Myślisz że jak dorzucę 1,5 kg na sztukę to będzie dobrze ? Chciałbym zrobić to tak żeby zaraz zapalenia nie wleciały bo wtedy dopiero zarobię /Rozmawiałem z żywieniowcem i miał przyjechać i mieliśmy pomyśleć ale widocznie przy tych cenach ludzie go mocno wzywają :D

Myślę ,że nawet 1 kg tego wystarczy , nie ma co tak tyle tego dawać. Ja robiłem w sobotę to myślę połowa grudnia otworzyć bo nie ukrywam ,że białko po tym skoczyło 0.2-0.3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jus82    6
Mlekowita Działdowo dopłata bez GMO 4 grosze do litra od czerwcowego mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To cały  ..uj z tych 4 groszy. Kierownik skupu mówił, że tym co żywili od kwietnia nic nie dopłacali. Ja nie mam zamiaru podpisywaać,  chyba że mnie zmuszą. Dla niezdecydowanych ma być oddzielna mleczarka która będzie zbierać mleko. Jakby kogoś interesowało to oddział w Baranowie może badać mocznik ogólny. Koszt 2 zł.

Do wozu  nie sypię, bo zasuszone i dojne stoją w jednej oborze. Jeszczy by tego brakowało, żeby zasuszone dostawały treściwą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ja z kolei zastąpiłem srutowany jęczmień kiszonym ziarnem qq w proporcji 3 kg jęczmienia zamieniłem na 4 kg qq. Mleko to samo, może 5% więcej ale taniej. ;) Zboża i tak co roku musiałem 70% dokupić ale po tym eksperymencie zboża już nie będę kupował tylko tyle co swoje (dla jalowek i ciut dla krow) a kupi się ziarna qq + swoją qq na ziarno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie najbliższy kombajn to 50 km. Śrutownika  czy gniotownika też nikt nie ma. Jedyne pocieszenie, że 5 km ode mnie jest skup zboża. Postawili w tym roku nową suszarnię i kukurydzy dowozili tir za tirem. Jedynie kupno zostaje. Kupiłbym młyn, ale na swoje potrzeby to nieopłacalne a na usługę chętnych nie znajdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj