danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

pedro2    7216

8 wycielen w ostatnim czasie i 8 byczek dziś, cholera bierze a kasa na dobre byki płynie chyba trzeba pomyśleć o sexie, jak wam po nich się ciela ile % jalowek? u kolegi ostatnio po sexie parka byczkow 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Spróbowałem 2 razy i 2 byczki się urodziły. U mnie jałówki rodzą się od tych  co nie brak, tj simek z których będę powoli rezygnował. Nie próbowałeś zmieniać czasu inseminacji? Jest teoria i całkiem słuszna, że plemniki z chromosomem XY są szybsze, ale mniej żywotne od XX.  U mnie to mniej więcej po połowie się rodzi. Czasem jeden rok z przewagą byczków to w kolejnym przewaga jałoszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

W zeszłym roku 60% jalowek też tak różnie jest, ogolnie biedy nie ma. ale liczyłem na dobry towar od młodych porządnych krow, dobre buhaje i zonk... A dlaczego z bialoglowych rezygnujesz? Ja już od 3 lat w hf idę, a krzyzuje czyste hf z norwegami krowy wdzięczne i byczki niczego sobie, fajne centkowane bydło. Ostatnio dunczykami 3 zalapaly 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140
1 godzinę temu, pedro2 napisał:

8 wycielen w ostatnim czasie i 8 byczek dziś, cholera bierze a kasa na dobre byki płynie chyba trzeba pomyśleć o sexie, jak wam po nich się ciela ile % jalowek? u kolegi ostatnio po sexie parka byczkow 

U mnie to samo 8 na 10 to byczki i niema czym wymienić starych krow to.  o której  godzinie kryc krowę jak ma ruje od rana zeby była większą szansą na jaloweczke bo już mnie szlak trafia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

U mnie pol na pol, z tym, że kryje powiedziałbym średnimi buhajami  bo póki co na nasienie za 200-300 zł nie stać, ale moim znajomym co kryją bardzo drogimi buhajami rodzą sie prawie same byczki, ale nie wiem czy to ma coś z tym wspólnego, czy to przypadek. Jeżeli chodzi o wcześniejsze krycie to bawiłem sie w torochę ale żadnej różnicy nie zauważyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

A myślałem że to tylko u mnie taki natłok byków. Co do sexow zdarzyło się kilka razy że był byk, najczęściej po bydgoskim nasileniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Ja od kilku lat kryje w późnych godzinach 21-24 . Większość  wycielen to jaloweczki, wszystko zapchane jest nimi a ostatnie wycielenia  To i tak cieliczki. Gdy urodzi się byczek to wtedy jestem zaskoczony :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Nie. U mnie większość okazuje ruje po nocy i wtedy wieczorem (w godzinach 21-24) sa inseminowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pedro rezygnuję z simentali nie montków. Na moje warunki nic lepszego nie znajdę.

Maxler dalej nie rozumiem. Krowa pokazuje zazwyczaj ruję rano i trzeba ją robić po południu lub zaczyna mieć ruję wieczorem i kryjemy następnego dnia przed południem. Ile godzin po objawach rui inseminujesz? Tak będzie prościej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

@Thomas2135 najprawdopodobniej chodzi mu o to że jak przyjdzie rano do obory i widzi ruje to kryje dopiero koło 21. Może to i dobry sposób, muszę to spraktykowac. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

loik92 dokładnie o to chodzi. Trudno powiedzieć która jest to godzina bo nigdy nie wiadomo o której zaczęła w nocy ruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Zakładając, że plemniki żeńskie sa wolniejsze ale dłużej żyja, a męskie na odwrót, to opóźnienie inseminacji powinno spowodować, że bedzie rodzić ci się więcej byczków !?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Skoro żeńskie dłużej żyją to bliżej końca rui jest ich więcej i większe prawdopodobieństwo że będzie cieliczka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej to nie tak. Żyją krócej, ale są szybsze i pierwsze docierają. Z komórką jajową jest tak, że na początku objawów rui siedzi w pęcherzyku jajnikowym i dopiero po kilkunastu godzinach rui jest uwalniana. Komórka zchodzi jajowodem i pierwsze do niej docierają teoretycznie szybsze i bardziej ruchliwe plemniki XY. Zapłodnienie następuje przecież jeszcze w jajowodzie nie macicy. Wg teorii którą ja znam i napisał kolega kr9292 inseminując zaraz po objawach rui tak samo pierwsze docierają plemniki XY, ale jak większość facetów szybko kończą i zdychają. Wtedy zostaje więcej plemników XX wolniejszych, ale bardziej żywotnych i szansa na jałówkę rośnie. Tyle teorii, ale u Ciebie to całkiem na odwrót. Nie dostałeś może przypadkiem nasienia seksowanego? Wet mówił, że rolnik w Konradzie zamówił sporo porcji nasienia LM a zaczęły się Jersey-e rodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

No to czyli się zgadza. Bliżej końca rui zostaje więcej plemników XX. Więc jak u krowy widać ruje z rana godzina 6.00 a dopiero kryje ja o godzinie 21.00-24.00 tego samego dnia to ruja zbliża się ku końcowi. Nasienie nie może być seksowane bo zacielam różnymi buhajami. Dziś z rana miałem dwa porody. Krowy były 16dni po terminie(często zdarza się że wtedy rodzą się byczki) a i tak urodziły się dwie cieliczki. Jedna jest po DROSTY, a druga po SYRIUSZ. Nie wiem czy na to ma wpływ o której się inseminuje. Wszyscy w okolicy również narzekają ze większość rodzi się byczkow. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie się nie zgadza. Ruja się kończy, komórka uwalnia się z pęcherzyka a Ty wpuszczasz nasienie i pierwsze docierają xy wg teorii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Sorki, faktycznie.No to widać tylko teoria. Od 4 lat inseminuje w późnych godzinach i od tej pory jest  nadmiar cieliczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Ja stosowalem efekt bardzo słaby stratvac wydaje mi się bardziej skuteczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290
Dnia 30.11.2017 o 12:14, karol091193 napisał:

Krowiarka który to zywieniowiec? Kamil B. czy Marcin S.? Miałem kontakt z jednym i drugim i właśnie chce nawiązać dłuższą współpracę z tym pierwszym. już pierwsze zmiany zaczynam wprowadzać

Nie to żaden z nich u mnie doradza Marek O.

Jeśli chodzi o krycie seksem to u mnie jest bardzo często stosowane nasienie seksowane. Do tej pory 1 byk się trafił. U mnie idzie tylko Intergen. Dużo też się rodzi cieliczek. Godziny krycia różnie, ale raczej wcześniej niż później i przy seksie trzeba zdecydowanie wcześniej kryć. Tak robią moi lekarze. Jeszcze inna teoria o jakiej słyszałam, to taka, że jak żywienie jest za mało energetyczne, to słabiej załapują, a jak już załapią to większa szansa na byczka. Co często wykazują wydajne krowy. Jeśli chodzi o Konrada to już 2 lata nie biorę i męczę się z bohomazami po nim. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po 20 godzinach przywrócili prąd :) można doić bez agregatu 

Edytowano przez mk9422

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj