TheMariko12

Kupno ziemi gminnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
TheMariko12    437

Witam

Gmina wystawiła na sprzedaż działkę o powierzchni poniżej 30 ar, która mnie interesuje, tylko mam pytanie . Czy jeśli nie mam na sobie gospodarstwa ani żadnej innej ziemi, to czy mogę taką ziemię na siebie kupić od gminy ? Czy jest wymagane posiadanie  gospodarstwa lub ziemi ? jak to wygląda z podatkami i od strony prawnej ?? Dodam, że moje gospodarstwo jest w tej chwili na mojego tatę. :)


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

jesli masz wykształcenie rolnicze to jak najbardziej możesz to kopic,choc teoretycznie szanse będoą mieli ci którzy maja juz ziemię ,wszystko zależy od przetargu ,jakie sę kryteria ,czy w ogóle ich nie ma, tylko oferta najwyzsza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Nie ma tam żadnych kryteriów, tak samo brak jest chętnych  bo ogłoszenie jest wystawione już po raz kolejny.

Czyli nawet te działki poniżej 30 ar to tak samo trzeba mieć wykształcenie rolnicze ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

działka ponizej 3000 do tej pory była automatycznie wyłączana jako grunt rolny ,teraz to sie pozmieniało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

tomasz -od kiedy sie zmienilo ??? chyba niedawno podaj link do zmiany ustawy , bo wedlug tego co znalazlem na szybko ponizej 30 ar kazdy moze kupic. a powyzej tez nie ma duzo problemow, nawet cudzoziemcy kupuja wielokrotnie wiecej ziemi niz wczesniej.

 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

A kiedy to się zmieniło ? A z tego co jeszcze pamiętam to było potrzebne wykształcenie rolnicze lub jakiekolwiek wykształcenie wyższe ?

A jak to się ma posiadanie ziemi do nie posiadania gospodarstwa ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029
38 minut temu, wojtal24 napisał:

do 30arow może kupić każdy nie będący rolnikiem

no własnie nie ,grunty poniżej 4b

37 minut temu, jacus napisał:

tomasz -od kiedy sie zmienilo ??? chyba niedawno podaj link do zmiany ustawy , bo wedlug tego co znalazlem na szybko ponizej 30 ar kazdy moze kupic. a powyzej tez nie ma duzo problemow, nawet cudzoziemcy kupuja wielokrotnie wiecej ziemi niz wczesniej.

 

sam muszę przestudiować ustawe i jej luki ,

a tylko dlatego że chciałem wytyczyć działke na gruncie kl4b i za nic nie idzie mogę sprzedać tylko jako grunt orny ,myslę sobie trudno wzbogacenia i te sprawy ,a tu zonk moge sprzedac tylko rolnikowi i kólko sie zamyka a wszystkie info mam od geodety z wczoraj który u mnie ustalał granice i jest na bieżąco w temacie ,(mam nadzieje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Działka którą chce kupić ma 4b i 5 klase więc  to mnie teoretycznie omija niemożliwośc kupna  ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
sami widzę się nakrecacie od początku wejścia ustawy w życie można było każdemu kupić działkę rolną do 30arow bez większych przeszkód. a do autora tematu podejdź do notariusza i będziesz wszystko wiedział i tyle w temacie

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
najlepiej podejdź do gminy i się zapytaj i będziesz wiedział co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ostrit    0

Witam, kupić możesz. Jesteś osobą fizyczną w pojęciu prawnym, a taka może kupić działkę przeznaczoną na budowę do 0.3 ha. Jednakże co będziesz mógł na niej budować zależy od MPZP

Może zacznijmy od tego czy dla Twojej gminy jest zatwierdzony Plan Zagospodarowania Przestrzennego w skrócie MPZP.
(Odsyłam do art. 59 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)

Teraz jeśli twoja "przyszła działka" nie jest w MPZP to obowiązują zasady dobrego sąsiedztwa - czyli możesz wystąpić o przyznanie warunków zabudowy jak na działce obok.
Jeśli Twoja "przyszła działka" jest w MPZP to mamy parę możliwości.
1. Jeśli jest tam teren zabudowy zagrodowej w skrócie RM 

Przez zabudowę zagrodową należy rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.
 

Zabudowa zagrodowa to zespół budynków, w skład którego powinien wchodzić co najmniej budynek mieszkalny i gospodarczy lub inwentarski. Ponadto inwestycja musi być związana z hodowlą, produkcją rolną, ogrodniczą lub leśną.


Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W skład gospodarstwa rolnego powinny wchodzić użytki rolne o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Rolnik indywidualny to osoba fizyczna, która:
- jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha,
- posiada kwalifikacje rolnicze,
- co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodząca w skład gospodarstwa rolnego,
- prowadzi przez ten okres osobiście gospodarstwo rolne.

2. Jeśli jest tam teren zabudowy Jednorodzinnej - to możesz tam wybudować jedynie dom.



Nie ma sensu, żeby się tu na inne warunki zabudowy rozpisywać. Znajdz MPZP dla swojej gminy, znajdz tą działkę i wklej nam tu zdjęcie. Będziemy rozważać dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Tak mam po sąsiedzku i ta działka jest w takim klinie także by pasowało dobrać do swojego :)

 

Tak dopytam się najwyżej w gminie lub właśnie u notariusza


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Tylko zapewne wiesz że podatek będziesz za taki kawałek płacił spory bo od m2 jak na sobie więcej nic nie masz o ile na siebie weźmiesz

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

No właśnie nie wiem i dlatego pytam, ile trzeba mieć ha, żeby płacić "normalny podatek"  ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Trzeba było mieć ponad 1 ha fizycznych i jak ja mam więcej to stawka wychodzi mi gdzieś 132 zł, a podstawa opodatkowania to już ha przeliczeniowe zależne od klasy ziemi czyli im wyższa klasa więcej płacisz.

Siostra ma na sobie tylko 0,4 ha fizycznego i u niej już stawka opodatkowania wychodzi 132 x 2 czyli 264 zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

jasne, dowiem się w gminie i jak coś to najwyżej na Ojca kupię


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj