Zaloguj się, aby obserwować  
Krystianrolnik

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej..

Polecane posty

lukaschels    130

* Nawóz

* Brona (może być odwrotna kolejność)

* Agregat

* Siew

* Brona ( w zależności od potrzeby)

 

w wyniku mnogości tematów a braku konkretnych odpowiedzi zapytam tutaj, temat dotyczy uprawy (jesli komuś przeszkadza off top proszę nie komentować)

Mam siewnik poznaniak 4 metry i zastanawiam się nad kupnem do niego agregatu uprawowego z hydropakiem ( np takiego http://allegro.pl/ag...3062997047.html), Tu pojawia się pytanie czy jest to dobre rozwiązanie i czy może być lepsze( może nawet lepiej sprzedać siewnik i kupić porządny agregat uprawo siewny) i teraz kolejne pytanie czy ciągnik poradzi sobie, mam agrotrona k610, na papierze z dociążeniem przodu powinien śmigać

 

to jest pierwszy pomysł udoskonalenia uprawy i parku maszyn

Drugi pomysł to wal doprawiający wahadłowy zaczepiany na przedni TUZ podczas orki , dwie opcje ( expom Terra I albo POM Brodnica) co lepsze wał campbella czy wał bijakowy(młoteczkowy?)

 

Zależy mi na oszczędności czasu i paliwa, także aby zbytnio nie przesuszyć gleby. I zadaje sobie pytanie bo jest wiele opinii czy połączenie pługa z wałem i siewnika z agregatem da wymierne korzyści oraz nie popsuje gleby?

Moje gleby to w przewadze lekkie i gleby z pewnym udziałem gleb mozaikowych.

 

Za komentarze nad moimi problemami i przemyśleniami będę wdzięczny

Edytowano przez lukaschels

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub16    122

Talerzówka 4 metry do tego siewnik i tylko 130 koni to za mało. Pomyśl nad agregatem z redliczkami 4 metrowym. Wydaje mi się że nawet ładniej uprawia od talerzówki a do uprawy pożniwnej kup Używanego Smaragda z Niemiec a nie pożałujesz.

Co do uprawy po orce i wału wahadłowego. Na allegro był jakiś zachodni wał wahadłowy chyba firmy Dal Bo. Fajne rozwiązanie ale mam nadzieję że masz spory zapas mocy w pługu bo taki wał ma niezłe opory. My używamy kombinacji wałów ciąganych. Może i jest pier**logia że trzeba to zawieść i przywieść ale na uprawie trzeba wiedzieć gdzie zaoszczędzić żeby nie stracić na plonie. Orze się wolnej ale efekt super gleba ubita i co najważniejsze pełno wilgoci potrzebnej do rozwoju rośliny. Spalanie w Orce z takim Wałem wychodzi ok 15 litrów na hektar. Siew około 8 litrów na hektar.

Pozdrawiam


Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

Mam Kosa Uni do uprawy pożniwnej, a pług mam Uni Tur 4 zagonowy, dlatego chce ten wał wahadłowy. Więc próbuje dopasować uprawę do tego co mam. A czym przewozisz taki wał zaczepiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub16    122

Jak masz zagonowego tura to kup sobie cambela z croskilem ciąganego na łańcuchu. Nasz campbell 700 mm szerokości 160 cm przewożę nawet ursusem c-330 na tylnym tuzie wraz z wałem strunowym :)


Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pavlo1706    14

Witam

Mam problem. Czym mam uprawić pole pod pszenicę jarą jeżeli na tym polu jest sporo kupek słomy kukurydzianej? Na jesieni przejechałem talerzówką i zaorałem. Prawie na całym polu wystają korzenie qq a miejscami są kupki słomy dosyć mocno zbite i wysokie na ok 30cm (tam zapychały się słomą pługi).

Lepiej teraz płytko przejechać talerzówką czy może glebogryzarką? I czym to najlepiej zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

To nie na temat kolego pavlo ale nie odbierasz PW mam do ciebie temat , może masz zawaloną skrzynkę


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trebag    0

c-360 powinien dac rade pociągnąć kultywator z bronami (3 pola)tak wiec radzę do siewnika dorobić zagarniacz, a później zobaczysz że nie bedziesz musiał bronować. Moim zdaniem część wsiewu znajdzie się na wierzch bronując po wysiewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacooo    0

Dotychczas u mię było tak :

1. orka

2.bronowanie nawet 3 krotne

3.siew agregatem uprawowo-siewnym a teraz chcę zmienić i zrobić tak:

1. orka

2.wał Cambridge

3.siew agregatem uprawowo-siewnym

4 wał Cambridge

Co o tym myślicie ?



Klub Posiadaczy Kumurunów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dstefansky    6

Ja nie lubię kombinować pod kukurydze i pszenice uprawiam tak :

- jesień głęboka orka pługiem obrotowym

-przedwiośnie włókowanie włóką łąkową 6 metrową

-rozsiewanie nawozów

-agregat uprawowy

-siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

U nas jest tak ciężka ziemian że po orce to glebogryzarka potem sianie i brony. Więcej nie można jeżdzić bo zrobi się beton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj