bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Patitek285    1

Panowie, bo już nie pamiętam, harnaś o tej porze powinien już schnąć czy jeszcze za wcześnie? Bo dzisiaj zauważyłem że pierwszy liść od dołu zaczyna schnąć tak jak na zdjęciu poniżej:

received_921892231581272.jpeg

received_522269711783627.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Panowie czym zwalczyc i co to?

Podgryza korzeń, roślina obumiera i od dołu gnije

IMG_20200509_181915.jpg

IMG_20200509_181752.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Patitek, harnas jest do kopania z końcem czerwca, początkiem lipca. To że Ci usycha pierwszy liść o niczym nie świadczy, a jak masz podejrzenia to spróbuj go delikatnie wyrwać. Jak będzie stawiał opór to jest git, jak będzie się wyciągał to pewnie przygnity. U mnie od dołu mało który ma liścia całego, przy jeździe ciagnikem lub nawet idąc lubią się zahaczyc i strzelić a później sobie usycha. 

Maro, leci placami czy pojedyncze sztuki. Ten ze zdjęcia wygląda na jakiś patogen który pociągnął z zęba ile się dało a teraz wraca pod ziemię. Może był ząbek przypsuty lub mechanicznie uszkodzony nawet przy zabkowaniu przed wsadzeniem. U mnie też raz na jakiś czas się przytrafi taki dziwny karlowaty. Robal w korzeniu to kwestia zgnicia czochu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Ząbki niebyły uszkodzone i za to dam se rękę obciąć, ręcznie dzielony i sadzony. Najwięcej zaatakowało mi odmiany Mega. Pierwsza wyszła a później się gubila sztuka po sztuce. Tak z 1/4 megi poszla. 

Ponoć to krwocinog krwawoplamy. Zaobserwowany nietylko na tej odmianie ale i na innych

.  Czym go teraz wykończyć i w jakiej dawce?

3-4 tyg temu poszedł Neptun w miedzyrzedzia bo drutowiec był. Gleba wymieszaną i mało co zostało drutowca. Ale to ustrojstwo żyje dalej. Coś by trzeba było prysnąć po roślinach by padły jak będą podgryzać. Co i w jakiej dawce polecacie?

IMG_20200509_175602.jpg

IMG_20200509_174629.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1
1 godzinę temu, s4lim3 napisał:

Patitek, harnas jest do kopania z końcem czerwca, początkiem lipca. To że Ci usycha pierwszy liść o niczym nie świadczy, a jak masz podejrzenia to spróbuj go delikatnie wyrwać. Jak będzie stawiał opór to jest git, jak będzie się wyciągał to pewnie przygnity. U mnie od dołu mało który ma liścia całego, przy jeździe ciagnikem lub nawet idąc lubią się zahaczyc i strzelić a później sobie usycha.

Dzięki za poradę na dniach się tam przejdę i zobaczę jak wygląda sytuacja. W sumie też prawdopodobne jest to że mogłem go uszkodzić pielnikiem i strzelił dlatego schnie. Schną pojedyńcze sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Maro a nie jest to kwestia trefnej sadzonki i teraz furarioza go zjada? Nie chce się wymadrzac bo kwestia robaków to nie moja bajka, bo od 11 lat kiedy sądzę nigdy z żadnym nie walczyłem, jedynie właśnie inna odmiana która miałem była trefna i zaczął czosnek systematycznie wypadac bo miałem jeden pas a tam gdzie było większe ognisko to na następne pasy z harnasiem się przerzucalo. W następnym roku jak byłem zmuszony zasadzic czosnek po czosnku to nie było litości, tam gdzie był chory pas rok wcześniej automatycznie harnasia mi zlapalo a do kopania 4 pasy były przeznaczone na przemial :)

Ale jeśli jest to kwestia robaka to może dursban lub pyrinex i gazowac towarzystwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    60

To raczej choroba grzybowa a jak gnije to i robal przychodzi, może to być fuzarioza lub podobne dziadostwo  weź parę roślin i zapytaj w kilku miejscach że śor co powiedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    60

Tak jak będzie sucho to trochę się utrzyma a jak mokro to czosnek rozsypie się na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladeusz    0

My budujemy chwastowniki, pielniki, etc...a plantatorzy z zza  wschodniej granicy robią to najprostszymi metodami.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Tanie szybkie i skuteczne 😀

 

A co do mojego problemu to fusarium raczej. Takie gnicie i zamieranie zauważyłem  na odmianie Mega.   Fajne główki już zaczęła robić, i się gubi. Dobrze że jej na próbę  mało mam..

Zaczyna gnić i przychodzą robaczki. 

Na innych odmianach tych robaczków mało co i kręcą się koło korzeni ale po zdjęciu 1 skórki niewidac wgryzień.

IMG_20200512_201408.jpg

IMG_20200512_202947.jpg

IMG_20200512_202610.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

To jak dobrze pójdzie czeka Cię zmiana pola na 5 lat, jak źle to Ci zarazi pozostały czosnek i też 5 lat przerwy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Tez mam problem z Harnasiem.

Ktos jest w stanie okreslic co to jest?

Znalazlem skupisko kilkunastu sztuk takich karlowatych. Gnije od spodu, glowka dziwnie duza i miekka. Latwo wychodzi z gleby. 

Teraz mam paranoje i wyrywam zdrowy czosnek i wydaje mi sie, ze tez za latwo wychodzi i sprawdzalem w kilkunastu miejscach na polu. Chyba, ze popadalo i taka miekka ziemia, ze duzego oporu nie stawia.

P.S

Dzisiaj poszedl Signum. 

IMG_20200513_182841_0_copy_3504x2628.jpg

IMG_20200513_185612_0_copy_2628x3504_1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

To jasnobrązowe z 1 zdj to w tej odmianie Mega też tak mam, aż do zgnicia główki.   Od tego się to zaczyna moim zdaniem. Więc pewnie tak jak ja kijowy materiał miałeś. W innych odmianach niema tego u mnie więc reszta pod tym względem zdrowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Moim zdaniem fusarium ale niech się wypowie ktoś kto się bardziej zna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7
Napisano (edytowany)

W tym roku trochę będzie trzeba się przyłożyć. Pogoda nie sprzyja, przy takiej pogodzie lubi łapać  pleśń. Ogólnie jak rozmawiam, to dużo osób ma problem z czosnkiem w tym roku

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal26    12

Koledzy,kilka dni temu opryskałem harnasia tazerem 1l/ha +dursban i dzisiaj zauważyłem że przypaliło mu końcówki liści. Czy bardzo mu to zaszkodzi? Jaka może być przyczyna tych przypaleń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8
10 godzin temu, michal26 napisał:

Koledzy,kilka dni temu opryskałem harnasia tazerem 1l/ha +dursban i dzisiaj zauważyłem że przypaliło mu końcówki liści. Czy bardzo mu to zaszkodzi? Jaka może być przyczyna tych przypaleń?

Ja generalnie nie jestem zwolennikiem mieszania grzybowki z opryskiem na robaka. 

I z te go co sie orietuje to dursbanu zabroniono uzywac w czosnku w tym roku?? Jesli sie myle to sory.

Przymrozki miales na dniach? Moze to jest powodem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Widzę kwestia żółtych końcówek będzie walkowana jak co roku :D

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
astrzab    7

Co dać na chwasty przy takiej wielkości czosnku. Sam chwastownik nie daje rady. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj