bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Silverman    0

Witam!

planuję wejść w uprawę czosnku pod folią, 15-30 arów.

powiedzcie mi mili Panowie i miłe Panie czy ktoś z Was uprawia pod folią, jak z opłacalnością?

Jak wygląda sprawa z uprawą pod chmurką? Sporo zostaje?

prośba o rozpisanie możliwie szczegółowo kosztów i przychodów.

wiem, że to wszystko indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników więc im więcej danych tym więcej wszyscy się dowiemy:) i ja też przy okazji.

z góry dziękuję!

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać sądząc czosnek w tunelach? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
Napisano (edytowany)

Panowie dwie kwestie.

Pierwsza, co z fungicydow stosujecie. Topsin to chyba za malo ? Infinito ?

Druga, dwie opinie spotkalem. Jedna, ze do tworzenia glowek potrzebny jest potas, druga, ze fosfor. 

Czym pryskacie od teraz do konca ? Na koncowa faze, zawsze potrzebny jest potas, do kwiastostanow, ziarna itd, ale jak ktos slusznie zauwazyl w czosnku kwiatostan ucinamy, a glowka jest korzeniem, a jak wiadomo korzen = fosfor. Czyli wychodzi na to, ze potas jednak nieptorzebny ???

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Topsin, switch, Signum, rovral i można tak dalej, zapobiegawczo tazer 

Teraz ja daje Total, wcześniej jak było zimno dostawał fosfor, po oglawianiu fosfor, ostatni oprysk potas :) to tak w skrócie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, s4lim3 napisał:

Topsin, switch, Signum, rovral i można tak dalej, zapobiegawczo tazer 

Teraz ja daje Total, wcześniej jak było zimno dostawał fosfor, po oglawianiu fosfor, ostatni oprysk potas :) to tak w skrócie 

To 5 fungicydow stosujesz, czy tylko mi wymieniles mozliwe? Za maly areal, zeby kupowac kilka litrowych. Co do Topsinu co bys polecil jakbys mial wybrac jeden?

Wczesniej fosfor, po oglawianiu fosfor, a co teraz stosujesz przez maj, az do oglawiania? Co ma na celu ten potas w ostatnim oprysku.

Jade teraz kristalon pomaranczowy, ale w takim razie zmienie na cos bardziej fosforowego. Cos polecisz?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silverman    0
1 godzinę temu, s4lim3 napisał:

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać sądząc czosnek w tunelach? 

z tytułu młodego rolnika muszę mieść wartość gospodarczą min. 13tyś. Euro na 1 gospodarstwie a chodzi o 3, więc albo 1100m2 pod folią albo 3ha pod chmurą na każde gospodarstwo, stąd wolę folię  - chyba:)

a może ta błąd założeniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
12 minut temu, Silverman napisał:

z tytułu młodego rolnika muszę mieść wartość gospodarczą min. 13tyś. Euro na 1 gospodarstwie a chodzi o 3, więc albo 1100m2 pod folią albo 3ha pod chmurą na każde gospodarstwo, stąd wolę folię  - chyba:)

a może ta błąd założeniowy.

Nie glupie jak masz juz te 1100m2 pod folia. Gdzies czytalem o jakiejs roslinie, ktora mocno zawyza wartosc gospodarcza, ktora sieja wlasnie tylko z tego wzgledu, ale wylecialo mi z glowy. A jak uzyskasz wartosc gospodarcza to i tak musisz miec powyzej sredniej wojewodzkiej powierzchni ? U mnie w Wielkopolsce to jest chyba okolo 14 hektarow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silverman    0

powierzchnię mam wystarczającą tylko na zbożach nie wyrobię wartości bo jest to 500-700Euro/1ha, mogę też mieć 10krów dojnych, 30świń na tucz. ale z tego wszystkiego wybieram czosnek.

mogę np. groszek leśny pod osłoną - 700m2 i daje 13k Euro/rok albo słonecznik na kwiaty - 700m2 tylko, że ja nawet nie wiem co jest a czosnek sam jem:)

nie mam folii stąd poje pytanie czy ta uprawa chociaż odda za tą folię, bo nie chce całkiem wtopić. pomóżcie:)

 

18 minut temu, asus921 napisał:

Nie glupie jak masz juz te 1100m2 pod folia. Gdzies czytalem o jakiejs roslinie, ktora mocno zawyza wartosc gospodarcza, ktora sieja wlasnie tylko z tego wzgledu, ale wylecialo mi z glowy. A jak uzyskasz wartosc gospodarcza to i tak musisz miec powyzej sredniej wojewodzkiej powierzchni ? U mnie w Wielkopolsce to jest chyba okolo 14 hektarow.

powierzchnię mam wystarczającą tylko na zbożach nie wyrobię wartości bo jest to 500-700Euro/1ha, mogę też mieć 10krów dojnych, 30świń na tucz. ale z tego wszystkiego wybieram czosnek.

mogę np. groszek leśny pod osłoną - 700m2 i daje 13k Euro/rok albo słonecznik na kwiaty - 700m2 tylko, że ja nawet nie wiem co jest a czosnek sam jem:)

nie mam folii stąd poje pytanie czy ta uprawa chociaż odda za tą folię, bo nie chce całkiem wtopić. pomóżcie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Topsin mi się wydaje słaby, ja go stosuje raz zapobiegawczo po zimie, czasem dwa. 

Ja ufam signumowi, jak mi Szerokolistny wypadał to mi tylek uratowal. Ogólnie wolę dawać tazer zapobiegawczo niż leczyć ale nawet bez objawów coś prysne. Teraz czekam na pogodę i pójdzie Signum, wcześniej w marcu poszedł topsin i pewnie po oglawianiu jeszcze jeden strzał i koniec. 

Teraz daje wapnovit jak jest wilgoć, ogólnie daje teraz Total z mikro. Czysto azotowej nie daje bo ma nawóz w ziemi. Potas dajesz na wybarwienie i podobno lepiej się później trzyma chociaż to drugie to chyba blef bo jak jest zdrowy wykopany to nic mu się nie dziejr

Ja np daje słonecznik na kwiat - daje to 20k euro z hektara, nie wiem ile masz pola, co tam uprawiasz i ile Ci brakuje ale osobiście wolę zasiac byle jak 20a słonecznika i wjechać w niego talerzowka we wrześniu niż hektar warzyw :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
Napisano (edytowany)

@s4lim3

W jakiej dawce signum?

Wapnovit to raczej azotowy, Total 20/20/20, wiec tez azot. Nadal jedziesz z azotem? Jak tak to do kiedy? Harnas moze jeszcze, ale hiszpanowi to juz chyba azotu wystarczy ? 

U mnie poszla saletra przed deszczami, wiec tym bardziej.

Mam wapnovit i saletre wapniowa do rozpuszczenia, moge w sumie kropnac jak jest sens. Total stosujesz razem z wapnovitem? Tu jest taki problem, ze wapno z wapnovitu blokuje pobieranie fosforu z Totala.

@micgal39533

A sam nadtlenek wodoru by sie nadal? Bo akurat mam :)

 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

Też działa ja go dodaje do wzmocnienia efektu, możesz np dokupić 500ml topsinu na ha i dodać do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@micgal39533

Nic wiecej nie stosujesz? Ile procentowy ten nadtlenek wodoru masz i w jakiej dawce? Czy po prostu woda utleniona 3% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

@asus921

 

stosuję różne środki to jest jeden z nich, przeważnie na koniec idzie topsin i hydrocare na lepsze przechowanie. zazwyczaj każdy oprysk staram się wykonać środkiem z innym składnikiem. 

na hektar możesz dać np po 500ml topsinu i ten nadtlenek wodoru. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LEREDA    4

Z huwa- sanem  nie można przesadzać ponieważ to środek który niszczy wszystko nawet pożyteczne bakterie  które są w ziemi ja stosuję huwa san po ogławianiu ładnie goi czosnek i zapobiega chorobom grzybowym , a co do tworzenia główek to fosfor jest za to odpowiedzialny  potas natomiast odpowiada za gospodarkę wodną w czosnku i  rzeczywiście jest napisane że niedobór tego składnika powoduje że czosnek żle się przechowuje , z resztą niedobór wapna też ma na to wpływ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Zaciekawiliscie mnie tym huwa san

To takie pytanie do tych co używają, jak daje powiedzmy 1l topsin na 300l wody na ha to ile tego huwa san dodajecie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    60

To zaczyna być taki modny środek . W sumie to woda utlenioną co do. Skuteczności niewiadomo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

W zeszłym roku po powodzi pryskałem topsinem i intra hydrocare i nie było żadnego grzyba

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    60

co do czosnku wiadomość dla wszystkich uprawiających, jeśli materiał nasadzeniowy jest zdrowy to opryski przeciwgrzybiczne można ograniczyć do minimum, jeśli jest zainfekowany grzybem, albo pole na którym się uprawia ma grzyba to trzeba pryskać, tak więc mickgal od początku nie miałeś żadnego grzyba, a tego topsina z tym dodatkiem stosowałeś zapobiegawczo  

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

Wiesz wystarczy że robak wejdzie w czosnek i zaraz go zgnilizna będzie łapać więc zapobiegawczo tak czy siak trzeba pryskać, z resztą ja wszystkie opryski czy na grzyba czy robaka wykonuje przed pojawieniem się objawów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj