bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

janczar810    302

Ja swojego harnasia ostro kopie, dziś rozpocząłem wykopki, ogólnie brakło "troszkę" deszczu , gdyby nie ten aspekt byłaby rewelacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559

U mnie dzisiaj spadł deszcz wyglądany od wielu dni. Na plon się nie zanosi bo za długo susza trwała, ale jeszcze może trochę urośnie 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

ubezpieczacie czosnek? Jezeli tak to jaka firma ubezpiecza? Pytam bo w tamtym roku chcialem ubezpieczyc i tylko spogladali jak na wariata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

Oczywiście co roku ubezpiecza się od gradu i z tego co pamiętam przeważnie ubezpieczenie jest w części dotowane od państwa a przeważnie każda firma ubezpiecza. Mnie wychodzi około 1000zl za ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1
2 godziny temu, czostek napisał:

Oczywiście co roku ubezpiecza się od gradu i z tego co pamiętam przeważnie ubezpieczenie jest w części dotowane od państwa a przeważnie każda firma ubezpiecza. Mnie wychodzi około 1000zl za ha

Ale piszesz o ubezpieczaniu czosnku czy innych upraw ??? Z tego co wiem jeżeli nawet ubezpieczysz czosnek to firma ubezpieczająca po gradobiciu (oby takowe nie nastało - nikomu tego nie życzę) powie że przecież czosnkowi się nic nie stało bo przecież do handlu idzie część która rośnie w ziemi a nie nad ziemią i jeżeli coś dadzą to śmieszne grosze. Taka sama historia jest w buraku cukrowym,tylko że burak po gradzie zamiast rosnąć w korzeń produkuje nowe liście zużywając już zgromadzony wcześniej cukier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LEREDA    4
11 godzin temu, janczar810 napisał:

Ja swojego harnasia ostro kopie, dziś rozpocząłem wykopki, ogólnie brakło "troszkę" deszczu , gdyby nie ten aspekt byłaby rewelacja

Kiedy sadziłeś że już kopiesz , ja sadziłem 17 października co prawda nie był przykrywany agrowłókniną ale jeszcze z 2 tygodnie albo i 3 do kopania tak mi się wydaje niektóry już posycha ale większość jeszcze dobrze zielona wczoraj dobrze popadało i jeszcze ma chęć rosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Harnasia mam ok. 20-25arów. Pole mam z tzw. Przepaleniskami i w tych miejscach jest do kopania na już. Systematycznie po trochę kopie te miejscs a są i takie miejsca w pełni zielone- które zostawiam na później. I tak jak mówisz dojdzie za jakieś 2tyg. 

Sadzony na początku listopada, po kukurydzy na ziarno. Nie mierzylem opadów z jesienią, ale z,tego co liczylem od wiosny w moim rejonie spadło o zgrozo od marca 70mm. 

Kaliber w przewadze 5+ korzeń dorodny i rozbudowany, brakło tylko wilgoci, i widzę konieczność nawadniania. Na jesień wiercę studnie typowo pod czosnek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

PZU ubezpiecza, przedtem oddawali połowę (1,5%) od sumy ubezpieczenia tzn refundowali więc ubezpieczalo się za 1.5% wartości. Teraz chyba trzeba zapłacić 2 albo 2 z hakiem procenta. Co do odszkodowania, zbil grad i zapłacili bez problemu. Wykopalem i nie zdążyłem zwiez z pola i spadł grad to też oddali odziwo. 3 lata temu był w maju mróz, Hiszpan po zimie był już katastrofa więc pidciagnalem szkodę pod mróz majowy i też oddali. Wujkowi zbilo trochę bardziej niż mtz wstawił zdjęcia zaraz po pedowaniu i dostał 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@s4lim3 Ty tez dostales 100% za wymarzniecie i grad? Jaka to jest suma ubezpieczenia na 1ha? Ty te sume okreslales czy PZU. Jak tak latwo to nic tylko hiszpana sadzic bez wlokniny. Jak sie uda to sie uda, a jak nie to czysta gotowka bez roboty od PZU. Gdzie tu haczyk?

Z innej beczki. Jak przechowujecie czosnek po wykopaniu? W calosci z lodyga czy ucinacie lodyge i np obieracie jedna warstwe do czystego? Przed obraniem mam fioletowego, po obraniu bialy. To normalne? Taki obrany 2 tygodnie temu na sniezno bialo po wyschnieciu zlapal troche fioletu.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Asus ja nie dostałem 100% bo mi akurat wtedy nie zbilo tak jak wujkowi że same połamane łodygi zostały, ale przez te 3 zdarzenia mogę ubezpieczac czosnek za darmo przez dobre 20lat za "darmo". 

Oblicza się jakoś tonazowo z hektara, dokładnie nie pamiętam bo brat to załatwiał ale jak dobrze pamiętam hektar na jakieś 100k można było ubezpieczyć. Oczywiście mogłeś na mniej i chyba też mogłeś na więcej, nie pamiętam bo w tym roku przespalismy i nie ubezpieczylismy. 

 

To masz ubezpieczenie od przymrozkow wiosennych, a jak będzie 0 czy - 1 nikt Ci nie da, a rzadko kiedy bywał w maju duży minus poparty badaniem meteorologicznym bo na tym oni też bazują. 

Haczyk może być taki se jak ubezpieczysz na wiosnę to jak korzystasz z dofinansowania to jest miesiąc karecji. 

Następny to do któregoś tam mają stawka wypłacania jest okrojona i jsk Ci zbije nawet 100% to wtedy dla nich 100% = 30% do wypłacenia, dopiero od jakiejś tam daty jest 100%=85-90% kwoty. No i zdarzenie musi mieć też miejsce na działkach sąsiadujących. Najlepiej poczytać owu albo przejść się do dobrego agenta pzu

 

Ja kopie i odwieszam w całości, dopiero później ew czyszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel213333    23

Ja od jutra zaczynam ostro kopac dzis zagladalem i juz zaczyna sie rozwarstwiac sporadycznie. Glowki przewaznie 6 +

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8

Ja już od tygodnia kopię na bieżąco i muszę przyznać że nie nadążam z kopaniem i czyszczeniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

Mam zwykły nóż, ale na rynek to odbiorcy przyjeżdżają i zabierają mi prosto z pola, czasem nawet obciąć nie zdążę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

U mnie jeszcze nie jest na tyle przyschniety ale jak będzie 35 stopni jak mówią to doleci prędko. Pytanie do tych co sprzedają na świeżo lub odbierany, jak się cena prezentuje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8

Czyszcze czosnek i niektóry ma taki odcień zielonkawy pod łuska, co to może być? Od słońca to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559

U mnie też jest zielony kolor,jeszcze jest w ziemi ale w tym co bardziej na wierzchu,te co głębiej to tego nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj