bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

s4lim3    7

Trochę za sztywna duda jak na harnasia, ile to ma zębów? Ma środkowe zęby jakieś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
to harnaś napewno nie jest, ząbki zbyt okrągłe są, ruski też nie bardzo bo nie biały, mega też nie , Arkus podobny, do ornaka w sumie też podobny, albo coś z szerokolistnych gruby szczypior by to potwierdzał ale ząbki nie pasują. pasowało by zdjęcie liścia. slim dobre wiesz co jest worki po nawozach sypiesz po trzy łopaty i zamykasz drutem, potem to ląduje na widły na traktor na palecie i jadę w pole. dwoje rozkłada a jak kładę worki co kilka metrów. plus taki że potem zbieram na paletę, układam streczuje i kładę gdzieś gdzie nie przeszkadza i mam na następny rok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paja71 napisał:

A masz może zdjęcia jak wyglądał szczypior ? 

Kurde nie mam innych zdjęć ale wiem że ma maksymalnie 6 ząbków i są duże nawet jak np czosnek ma 3 cm to i tak ząbki są duże 😉  no i barwę po wysuszeniu mają dość taka brązowa skórkę 😉 kurde może znajdę główkę to ja rozlupie 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    9

Miałem w tym roku takiego jak ty raffaelo, kilka tys też nie znałem odmiany do końca mówili wszyscy że ornak

Ten do góry to ząbek od tego niby ornaka a niżej harnasiowy

IMG_20180923_123555.jpg

Edytowano przez Quis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Paja71 napisał:

a łatwo się obierają ząbki na biało ? Może to właśnie arkus jest.

Hymm czy łatwo no w sumie jak świeży to łatwo ale jak wysuszony to schodzi łatwo ale już partiami o może wskazówka będzie fakt że strasznie ciężko się go luska A tym bd w tym roku bo idealnie go wysuszylem 😉 A czy wskazówka będzie to że nigdy A to nigdy nie wyszedł mi on na zimę sprawdzałem ukorzenil się bardzo ładnie no i ciepło było ale on i tak zawsze A to zawsze wychodził na wiosnę mimo ciepla nawet w grudniu 

20 minut temu, Quis napisał:

Miałem w tym roku takiego jak ty raffaelo, kilka tys też nie znałem odmiany do końca mówili wszyscy że ornak

Ten do góry to ząbek od tego niby ornaka a niżej harnasiowy

IMG_20180923_123555.jpg

Ząbek w 100% jak ten u gory 

A i może podpowiedzia będzie fakt podam na przykładzie że np jak z tata robimy wyroby to na 50 kg mięsa kiedyś dawalismy 6 główek czosnku że sklepu o średnicy 6 cm A teraz ten Mój czosnek jak dajemy to Mojego czosnku wystarczy dac 4 główki i jest idealnie 😉 no a nawiasem mówiąc ten że sklepu to w kiełbasę takim plastikiem czuć i był przypadek że wyrzucilismy 40 kg kiełbasy bo przy probowaniu normalnie jakbym karbit z plastikiem czuł 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
50 minut temu, Quis napisał:

Miałem w tym roku takiego jak ty raffaelo, kilka tys też nie znałem odmiany do końca mówili wszyscy że ornak

Ten do góry to ząbek od tego niby ornaka a niżej harnasiowy

IMG_20180923_123555.jpg

Z tego ujecia ten na dole to raczej nie harnas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Zetor worki po nawozach dobra rzecz tylko nie mam dojścia do takiej ilości, wiec się na grubsze reklamówki przerzucilem, trzeba trochę gesciej bo wrzucę łopate max ale też się spisują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    9
6 godzin temu, janczar810 napisał:

Z tego ujecia ten na dole to raczej nie harnas.

Po prostu ujęcie miało pokazać różnice wielkości zabka:-) ale to harnas

IMG_20181007_125454.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LEREDA    4

Jeżeli ciężko się łuska i później wychodzi z ziemi to jest to szerokolistny dodam jeszcze że główki tego czosnku powyżej 5cm bardzo trudno jest  rozłupać , w tym roku pierwszy raz go zasadziłem ,człowiek od którego go nabyłem właśnie mi mówił że później wyjdzie z ziemi na wiosnę niż harnaś  , nie wiem czy mi się taki trafił ale sporo było popsutego w przeciwieństwie do harnasia ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    14

Wie ktoś od czego zależy kolor harnasia ? :) Czemu jeden jest cały fioletowy a inny biały ? Od czego to jest zależne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2018 o 21:08, micgal39533 napisał:

u nas na  pewno nie było takich mrózw max -10, całą zimę robiliśmy na dworze, a teraz taka ciekawostka w sąsiedniej wiosce jest gościu który cale życie czosnek sadzi w sierpniu i nigdy mu nie wymarzł chodź nie przykrywa go ani nic 😜 

W tym roku spotkałem rolnika pod marketem w słupsku handlującego harnasiem. Jak na tak wczesną  porę roku główki były bardzo duże po krótkiej rozmowie pan stwierdził że czosnek uprawia już 30 lat i sadzi go w sierpniu bez okrywania na polu.

I tu Micgal pytanie do Ciebie  to jak ten twój sąsiad to robi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladeusz    0

Panowie nie macie problemu ze zwierzyną leśną?Dziki, jeleni, łosie...? Bo u mnie jakaś gadzina noc w noc ryje i ząbki na wierzch wyciąga, korzenie już dobrze ponad 10 cm, więc taki ząbek już do niczego ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    500
1 godzinę temu, Morfeusz1979 napisał:

W tym roku spotkałem rolnika pod marketem w słupsku handlującego harnasiem. Jak na tak wczesną  porę roku główki były bardzo duże po krótkiej rozmowie pan stwierdził że czosnek uprawia już 30 lat i sadzi go w sierpniu bez okrywania na polu.

I tu Micgal pytanie do Ciebie  to jak ten twój sąsiad to robi?

sadzi i czeka do kopania ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
1 godzinę temu, Morfeusz1979 napisał:

W tym roku spotkałem rolnika pod marketem w słupsku handlującego harnasiem. Jak na tak wczesną  porę roku główki były bardzo duże po krótkiej rozmowie pan stwierdził że czosnek uprawia już 30 lat i sadzi go w sierpniu bez okrywania na polu.

......."

taki pewnie z niego rolnik jak i z czosnku harnaś :P na rynku, w markecie same polskie warzywa itd. Spytasz Polskie ? odpowiedź zawsze bedzie jedna.

ps. jakby nadal byłby targ niewolników to z pewnością wciskali by chińczyka za polaka, co klient chce to ma...

 

1 godzinę temu, wladeusz napisał:

Panowie nie macie problemu ze zwierzyną leśną?Dziki, jeleni, łosie...? Bo u mnie jakaś gadzina noc w noc ryje i ząbki na wierzch wyciąga, korzenie już dobrze ponad 10 cm, więc taki ząbek już do niczego ;/

Pozostaje ogrodzić plantacje. Bo pastuch nie wiem czy coś na łosia pomoże.

A co miałeś w plonie przed czosnkiem. Ja miałem QQ na ziarno i mam ten sam problem :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177
2 godziny temu, Morfeusz1979 napisał:

W tym roku spotkałem rolnika pod marketem w słupsku handlującego harnasiem. Jak na tak wczesną  porę roku główki były bardzo duże po krótkiej rozmowie pan stwierdził że czosnek uprawia już 30 lat i sadzi go w sierpniu bez okrywania na polu.

I tu Micgal pytanie do Ciebie  to jak ten twój sąsiad to robi?

po to sadzi sie czosnek ozimy na jesieni zeby pszeszedl jarowizacje. Tak samo ze zbozami, posiej odmiane ozima na wiosne i zobaczysz jaki bedzies zmial plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że chrzczonego towaru jest dużo ale tamten wyglądał wiarygodnie . To ze posadzi w końcówce sierpnia to nie problem tylko co z przezimowaniem. Do zimy czosnek nie tylko wyjdzie ale i znacząco rozwinie szczypior, czy zmrożony szczypior odbije na wiosnę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Miałem w tamtym roku kilka główek hiszpana na sadzenie. Jeden sadzony pierwsza połowa października. Drugi początek listopada. Pierwszy faktycznie miał szczypior spory w styczniu (4liście) drugi 1-2, były przyrozki przymarzl ten pierwszy a drugi wymarzł. Z kolei na koniec lutego powtórka z mrozem. I pierwszy juz nie podolal. Możliwe jakby był okryty agrowłóknina by przezimowal. Ale można tylko gdybac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

witam, przeglądam ten wątek od kilkunastu stron i chciałbym uzyskać od Was pewnych informacji.

uprawa czosnku jest mi zupełnie obca, bazuję głównie na zbożach ale okazało się że gdybym zakręcił się wokół tej branży miałbym pewny zbyt na ok 3-3,5 tyś główek w skali roku. i teraz moje pytanie czy ta ilość jest odpowiednia aby zająć się tym (oczywiście jako dodatek). dodam tylko że klient końcowy jest specyficzny a jednocześnie niezbyt wymagający.

chciałbym się od Was dowiedzieć od czego zacząć, badanie ziemi na której uprawa była by zapoczątkowana?

jaki areał należy przeznaczyć pod tą ilość czosnku?

gdzie szukać materiału do sadzenia centrala nasienna czy raczej poszukać wśród plantatorów?

będę wdzięczny z każda paradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10
3,500szt to jest bardzo mało nie wiem czy ci się będzie opłacać to wogole na takim areale ale jesli tak to lepiej od plantatora ladnego towaru kupic i zdrowego niż z centrali bo tam ceny duzo wyższe A z jakoscia to różnie tak najpierw zacznij od zbadania gleby i wykonaj przedsiewne nawożenie 3500szt jak chcesz to jest coś koło 15kg pazurków to teoretycznie na 1,5ara powinno się zmieścić ale to sa liczby przybliżone nie da się tego dokładnie określić zależy od wielkości pazurkow gęstości sadzenia i szerokości miedzyrzedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel213333    23

Witam. Jak tam wasze czosnki. Moj sadzony 13.10 juz za tydzien bedzie na wierzchu. Za cieplo ma jak na te pore roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Panowie, 10-12 ar czosnku opryskane 0.7 litra stompu. 

Chwasty przed opryskiem skielkowaly, pryskane bylo ponad tydzien temu po deszczu na wilgotna ziemie. Chwast jak byl tak jest.

Stomp powinien go spalic czy tylko przytrzymac?

Poradzcie cos, bo pole po ugorze z duza presja chwastow, wiec bedzie na wiosne "łąka"

Troche przesadzilem z iloscia wody, bo ponad 100 litrow, starczylo na 3 obfite przejazdy.

Mam jeszcze 0.3 Stompu, pryskac tym czy czyms innym.

P.S

Czosnek miejscami na wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1
4 godziny temu, pawel213333 napisał:

Witam. Jak tam wasze czosnki. Moj sadzony 13.10 juz za tydzien bedzie na wierzchu. Za cieplo ma jak na te pore roku

U mnie posadzony pod koniec września w 2/5 wyszedł, a niektóre mają nawet po 2 liście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj