Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Furios_pl    0

mam pytanie odnośnie foli, kupiłem w tym roku czarno-biała i moje pytanie w stronę kiszonki czy odwrotnie?

Meg5    351

Też mnie to zastanawia ,ponieważ folia jest tak nawinięta ,że przy rozwijaniu pasuje przykryć białą stroną od środka ,co znowu wydaje się nielogiczne . Biały kolor jest chyba po to by odbijać promienie słoneczne i żeby nie przykrywać ziemią . Taką odpowiedz uzyskałam też u sprzedawcy tychże foli .Tylko dlaczego w takim razie ,tak nawijają tą folie ,że trzeba ją odwracać ?

lemysz1    96

W naszym rejonie też zaczynają kosić QQ bo dziki nieźle atakują, chociaż jest jeszcze zielona.

Na chłopski rozum sianokiszonkę z 3 pokosu zawija się ciemną folią właśnie po to żeby temperaturę podwyższyć w środku balota żeby lepiej przebiegał proces zakiszania. Myślę że z kukurydzą jest podobnie.

Zawsze okrywamy ciemniejszą stroną do góry, czy to zielona czy to czarna folia.

Edytowano przez lemysz1

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie wszyscy przykrywają pryzmy kiszonki ziemią, część rolników folię dociąża oponami, a w takim przypadku to kolor ma znaczenie. @Meg5 sprzedawca dobrze Ci powiedział z tym odbijaniem promieni słonecznych.

Nie zawsze trzeba ją odwracać, a jak już, to chyba nie problem.

zyga2905    19

U mnie na dobrych ziemiach tez nie zaciekawa QQ, uszkodzona przez wode była, poprostu za duzo wiosna było... A czym kosicie i jakie stawki maja sieczkarnie? ja kosiłem jednorzędówką Potingera ale od paru lat najmuje sama sieczkarnie, jak u was sprawa wygląda? Podobno cały zestaw do skoszenia nając już nie jest tak drogo :P

My kosiliśmy w sobotę, kukurydza niestety nie widziała praktycznie od siewu większej ilości wody no i skutki widać na pryzmie :/ a jeśli chodzi o ceny koszenia to my zgodziliśmy się od rozrzutnika i kosztowało to nas jakieś 60zł od sztuki. A z tego co wiem to cena koszenia za hektar to jakieś 700zł może do delikatnej negocjacji przy większej ilości kukurydzy ;) jeszcze jeden usługodawca ma cennik im więcej rozrzutników nakosi tym taniej :D

damianzetor9540    1268

Drodzy użytkownicy , mam pytanko. Ile można przechowywać kiszonkę z qq zakładając ze jest świetnie ubita i zakonserwowana(dobrze okryta i zero dziur). Czy kiszonka z qq ma coś takiego jak termin do spożycia? :D :D :D haha

Thomas2135    1212

Kiedyś w TopAgrar przeczytałem, że najlepiej jest skarmiać kiszonkę z kukurydzy z poprzedniego roku. Taka kiszonka ulega maceracji i całkowitemu procesowi zakiszenia. Po otwarciu nie ma podobno problemu z powtórną fermentacją.

Gość leghorn   
Gość leghorn

Na ogół kiszonka starcza na cały rok ale jeśli coś zostanie to może być przechowywane 2-3 lata. U mnie stawka za ha 750 zł (koszenie), 1 godz. pracy ciągnikiem z dużą przyczepą 100 zł

Merkoo    5

Z tym odwracaniem folii to przeciez wystarczy odwijać odwrotnie, znaczy nie od konca ale wkłada sie drążek w rolke i sie kręci. W okolicy wszyscy biała do góry kryją

Piotrek1975    318

Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

Pawel20    49

mam pytanie odnośnie foli, kupiłem w tym roku czarno-biała i moje pytanie w stronę kiszonki czy odwrotnie?

Sprawa jest prosta, nowa folię kładziesz czarnym do góry, a stara z poprzedniego roku białym do góry. Wtedy przy odkrywaniu kiszonki wywijasz nowa folię białym do wierzchu. przynajmniej u nas tak robimy. Problem jest jeśli zapodziała Ci się zeszłoroczna folia, albo stosujesz jedną.

Piotrek poczekaj te zalecane 6 tygodni, pryzma po skoszeniu musi się ustabilizować, a tak wczesne otwarcie raczej jej nie posłuży. Opasy to nie krowy mleczne, ze przy braku qq zaraz 30% mniej mleka w zbiorniku, także lepiej poczekać. U nas na takie "przeżycie", żeby głównej pryzmy nie otwiera robimy dodatkową mała pryzmę, ale tez widac w zbiorniku ze to nie jest to samo co prawidłowo zakiszona qq.

http://allegro.pl/fo...3511741105.html ktoś może stosował dodatkowo tą technologie okrywania pryzmy?

Edytowano przez Pawel20

b0gdan    85

w ubiegłym roku otwierałem po 3 tygodniach, ani nie zaszkodziło to pryzmie, ani krowom.

Katryn    88

U mnie stawka za koszenie kukurydzy to 900zł , są 3 zestawy + ładowarka do upijania pryzmy i kombajn class sześciorzędowy

Thomas2135    1212

Stawka w mojej okolicy, gdzie kosi tylko 2 sieczkarnie to 900zł i 3 ciągniki do odwożenia. Co do otwierania pryzmy po 3 tyg to ja od 2 lat robię mniejszą pryzmę z boku tak, aby duża miała 6 -8 tyg na zakiszenie. Krótko kiszona kukurydza ma inny zapach niż ta całkowicie sfermentowana, jednak nie zauważyłem, aby szkodziła krowom. Niestety po ok 3 tyg od otwarcia taka pryzma zaczyna się psuć i pleśnieć, więc są odpady. Robię te małe pryzmy, aby jak najpóźniej móc otworzyć dużą pryzmę a mimo to mam spore straty. Kosiliśmy do tej pory jednorzędówką. Przykaład z ostatniego roku. Drugi ciągnik niemal bez przerwy ugniatał sieczkę w silosie wykopanym w ziemi. Na dnie była folia. Kiukurydzę kosiliśmy 2 dni i w nocy ją okryliśmy.Po otwarciu pryzmy nie dało się wbić całych kolców wideł tak była ubita . Mimo to w warstwie na której przerwaliśmy na noc pracę pojawiła się pleśń, która rozprzestrzeniła się na boki. Czemu tak się dzieje? Czy przysypywanie lub układanie opon jedna przy drugiej ma jakiś wpływ na ferentację? Chodzi o dociśnięcie folii. Warto zastosować np w ostatnich warstwach pryzmy jakiś zakiszacz np z Sano Labacsil Acid? Inni w okolicy robili na ziemi, ale po sieczkarni samobieżnej i kukurydze skarmiają do tej pory bez większych strat w postaci pleśni i grzyba.

U nas co roku dokładnie okrywamy sporą warstwą ziemi tak, żeby folia była równo dociśnięta do kiszonki i jest dobrze. Zaczynając okrywanie zaczynamy ziemie wrzucać na górę i stopniowo do boków schodzimy tak, żeby całe powietrze ze środka zeszło sobie. Jeżeli nie zakręcił ciągnik z rozrzutnikiem na pryzmie to praktycznie może kilka koszyków z całej jest odpadu. W tym roku był przypadek, że wrony i kruki się dobrały do kiszonki i folię podziurawiły z wierzchu na samym środku pryzmy i mimo, że była dziura zalepiona tego samego dnia to i tak już do końca psuła się i grzała na głębokość 10-20 cm.

Rever    0

Witam.Mam pytanie odnosnie folii ,czy folia moze byc budowlana ? czy raczej zalecana będzie typowa do kiszonek..?

donweter1989    181

Można zastosować budowlaną, ale to nie jest zbyt dobrym pomysłem. No chyba, że była by lepszej jakości. Miałem kiedyś budowlana na pryźmie to podczas przysypywania ziemią trzaskała jak marchew. Taki plastik. Spotkałem się też z czarną folia która miała tak (wysoka) gęstość, że wszystko było przez nią widać. Taniej wyjdzie, ale moim zdaniem mało sensowne to jest. Przy kiszonce z liści buraka było by lux, ale kukurydzy czy sianokiszonki nie bardzo.

danielhaker    823

Z budowlaną lepiej nie próbuj bo zimą ta folia pęka przy byle dotknięciu jak jest namarznięta. Folia nie kosztuje majątek a zepsujesz sobie paszę na cały rok

Katryn    88

Kolego Rever według mnie lepsza jest folia typowa do kiszonek,przede wszystkim grubsza. ;)

danielhaker    823

To budowlana raczej jest grubsza. Przynajmniej kawałek budowlanej który mam w domu jest o wiele grubszy

Karror830    3

Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

Rok temu otwieralem pryzme dokladnie po 11 dniach od przykrycia folią i ziemią. Zapach nie odpowiadal typowo zakiszonej zfermentowanej kukurydzy, lecz sytuacje mnie zmusila.

Krowy chetnie pobieraly, mlecznosc takze ok. Byc moze na + wplyneło uzycie dodatku do zakiszania Labascil ze sano. Zadnych strat, dopiero pod koniec pryzmy (lipiec tego roku) trafialy sie miejsca z plesnia, lecz byla to wina ugniecenia.

Co do foli , od kilku lat uzywam foli budowlanej i niezauwazylem zadnej roznicy oprócz tego ze przy okrywaniu trzeba bardziej uwazac, poniewaz jest ona bardziej podatna na przeywanie się, typowo kiszonkowa jest bardziej "wytrzymała) pomimo ze jest ciensza. Cenowo napewno budowlana wychodzi taniej, a strat jako takich nie zuwazylem.

Chcialbym zapytac panowie jak zbadac, sprawdzic ile % suchej masy ma ziarno, kukurydza jest przeznaczona na kiszonke, i mam miejsca gdzie schnie i gdzie jest mocno zielona, lecz ziarno jest dosyc twarde,

kris31    1

Witam. Wiem że kosic kuku na kiszonkę najlepiej jak jest ładna pogoda, nie zawsze jest to mozliwe jak sie nie ma sprzętu. Czy mocno można zaszkodzić jak pada deszcz podczas koszenia?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?
    • Przez mazanek1
      Witam. Chce zrobić pryzmę pod kiszonke z kukurydzy i nie wiem jaką folie rozłożyć na spód pryzmy czy musi być to jakaś specjalna folia czy może być zwykła czarna folia budowana?