areczek00095

Prowadzenie gospodarstwa-krowy mleczne

Polecane posty

Cześć. Panowie, chciałbym zasięgnąć kilku rad. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo ok 23ha. Srednio posiadamy 14 krów mlecznych, 6 jalowek i ok 8 opasow. Dodam że są to mieszance, nie mam czystych ras tyko głównie mieszanki SM i HF. Zmierzam do tego by gospodarstwo przejąć, ale ciągle się zastanawiam czy jest sens i czy z takiego arealu wyzyje. Dodam że praca nie jest mi obca,od dzieciaka się tym zajmuje, interesuje. Jeśli chodzi o budynki to posiadam chlew który połączony jest z dość sporą stodoła, docelowo chciałbym to całkowicie przerobić na obore, jest jeszcze garaż i magazyn gdzie trzymam i przygotowuje pasże. Maszyny posiadam praktycznie wszystkie, tym bardziej że nie chce już uprawiać zboża tylko kukurydzę na kieszonkę i trawy. Jeśli chodzi o jakieś zobowiązania które teraz ma gospodarstwo to ok 80tys zł więc nie jest to dużo. Nie wiem jak teraz z ilością mleka ale średnio dostajemy po 1.25zl/l. Na pewno pierwsza inwestycja która by mnie interesowała to odbudowa stada czyli chciałbym kupić ok 10szt jalowek albo pierwiastek z hodowli i tutaj też mam pytanie. HF czy SM.z doświadczenia wiem że z SM mamy teraz mniej problemów i głównie dlatego teraz mamy mieszanki ras w oborże no ale jednak wydajność jest mniejsza.dodam że chciałbym to zrealizować przy pomocy młodego rolnika w przyszłym roku bądź w tym. Temat wisi w powietrzu a ja sam mam wątpliwości. Proszę o wypowiedzi rolników doświadczonych a nie tych którzy piszą tylko po to by pisać. Pozdrawiam, Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

23ha myślę ze jak na start to nieźle jak lubisz to robić i chcesz to robić i znasz się na tej robocie to zakasuj rękawy i do przodu


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ogólnie nikt na forum nie powie Ci dokładnie i ze zrozumieniem owego gospodarstwa bo po prostu nie znamy dokładnej rentowności- nie mówie tu o Twoich dziadkach czy emerytach. :)

Jak już wspomiałeś wiesz na czym polega owa praca i powinieneś mieć świadomość jakie obowiązki z sobą niesie.

Wbrew pozorom dług 80tys na areał ok. 20ha jest spory, i w znacznym stopniu może utrudnić dalsze inwestycje w gospodarstwie.

Stado ok. 14szt krów aktualnie jest stanem na tzw. przeżycie .

 

4lata temu miałem praktycznie taki sam problem tylko nie miałem długu a w to miejsce dostałem MR 75tys. aktualnie gospodarze na pow. 35ha na papierze ogółem przeszło 60ha, stan bydła mam powiekszony dwukrotnie a startowałem z 10krówkami i 10szt. młodzieży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest ten problem ze nie bardzo jest gdzie kupic pola a o dzierzawach nie ma mowy raczej więc myślę że max do 30ha udałoby mi się rozwinąć. Jeśli chodzi o te kredyty to nie obawiam się tym bo systematycznie się to spłaca tym bardziej że na jesieni znowu mam 6 byków do sprzedania. Myślałem o tym by ustawić bydlo mleczne i siać głowie kukurydzę i lucerne bądź koniczyne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Jak dla mnie za duże ryzyko dzisiaj iść tylko w krowy, cena mleka na razie jest dobra bydła też ale jak długo się to utrzyma nie wiem. Potem znowu może polecieć na 70-80 groszy i będzie bida znowu, jak się nie ma kredytu to można jescze wyżyć ale potem go spłacać przy małej cenie mleka to pętla na szyi się zaciska. Jak się ma inne rośliny to czasem się rok trafi na coś i można trochę zarobić, choć ostatnio jest słabo. Jescze raz na chociaż 2-3 lata jakiś plodozmian by się też przydał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Twoje życie twój biznes. Tak to już wygląda jak się chce być dorosły to trzeba samemu podejmować decyzje. Najwyżej będziesz miał do siebie żal  ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chce też kupić koparke jcb 4cx i na usługi nią latać a przy okazji też siać kukurydzę bądź robić bele czy wywóz obornika bo mam sprzęt. Tylko wtedy może lepiej na opisy? I pastwiska nie potrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

nie wiem jak u Ciebie ale i mnie koparek na usługi to jest pełno po 2-3na wsi sąsiad mój jeden ma to 70zl za godzinę bierze z usługami to też różnie ci co u mnie mają dużo obornika to mają swój sprzęt


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Najlepiej to rozwiń hodowle krów i opasów chociaż o kilka sztuk myślę ze takie rozwiązanie będzie dużo lepsze niż przerzucać się w 100% na mleko bo jednak ten rynek jest niestabilny (wiem to z włąsnego doświadczenia :) ) i nigdy nie wież co będzie za miesiąc, dwa lub trzy .... a niech zdarzy ze cena mleka poleci o te 40 groszy w dół bo znowu jakiś kraj zamknie granice na nasze produkty i co w tedy ? Na chleb i na normalne życie będzie ale z kredytami wtedy może być gorzej ... A tak zawsze jak nie mleko to się sprzedażą opasów podratujesz :) Sam tak robię i mi się to udaje :)  Czyste HFy stanowczo ci odradzam ta rasa jest bardzo delikatna i potrzebuje dużo więcej "opieki" niż mieszańce żeby zdrowo sie trzymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na temat hodowli krów w cyklu zamkniętym czyli miałyby ogrodzone ok 2h łąki i stale dokarmianie w oborze bądź na polu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

na dużych fermach na Podlasiu krowy nie widzą łąki tylko stoją cały rok w oborze


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katter    2

na dużych fermach na Podlasiu krowy nie widzą łąki tylko stoją cały rok w oborze

 

Uważam, taką metodę za niehumanitarną. Ale cóż, skoro nie jest zakazana, to ktoś o ograniczonym areale będzie ją z powodzeniem stosował.

Na

 

 

Macie filmik na youtube jak wyglądają szczęśliwe krowy które wychodzą z obory po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenus    0

koledzy mam pytanie mój ojciec przez 20 lat rozwinął gospodarstwo do powierzchni 107 ha prowadzi też hodowlę bydła mlecznego 130 sztuk z młodzieżą sprzęt do uprawy poza sieczkarnia do kukurydzy mamy każdy najgorszy problem tkwi w tym ze nie mam wykształcenia rolniczego co zrobić by jakoś to prowadzić i nie poszło to na marne byłbym jedynym następcą młodszy brat jeszcze się uczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy mam pytanie mój ojciec przez 20 lat rozwinął gospodarstwo do powierzchni 107 ha prowadzi też hodowlę bydła mlecznego 130 sztuk z młodzieżą sprzęt do uprawy poza sieczkarnia do kukurydzy mamy każdy najgorszy problem tkwi w tym ze nie mam wykształcenia rolniczego co zrobić by jakoś to prowadzić i nie poszło to na marne byłbym jedynym następcą młodszy brat jeszcze się uczy

Nie wiem w czym widzisz problem, jeśli interesuje cie to i chciałbys prowadzic gospodarstwo to mysle że wykształcenie nie jest jakimś problemem, bynajmniej ja bym takiego problemu nie widział. Pytanie czy masz jakieś doświadczenie, czy znasz sie na gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj