Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mariusz2903    1289
29 minut temu, STIG13 napisał:

Niektóre nagłówki na YouTube mówią że na hektarze tytoniu zarabia się ponad 40 tysięcy z hektara :D 

Regiony uprawy tytoniu to lubelsko-podkarpacki, świętokrzysko - małopolski, kujawsko - pomorski, mazurski. Wielkopolski nie ma i oficjalnie nikt w 2019 nie uprawiał tam tytoniu. Nie mniej ,,Podstawą regionalizacji uprawy są kryteria przyrodnicze (warunki klimatyczno-glebowe) oraz zasoby siły roboczej. Rejony uprawy nie pokrywają się z podziałem administracyjnym na województwa" (https://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/658C47F1/%24FILE/i16661-o1.pdf). Podstawa to posiadanie umowy kontraktacyjnej.

A co do spokoju przy hodowli to aż się na głos zacząłem śmiać :D Mam jedno i drugie i jak ktoś mówi że wystarczy dać jeść i święty spokój to sorry, ale brak pojęcia

przepraszam to była przenośnia  ale sam wiesz że hodowla to spokojniejsza robota od uprawy tytoniu  ja miałem kiedyś 2 krowy cielaki były świnie też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Co w niej spokojnego 😂 A to cielaki zaczynają kaszleć, a to z drugiego zaczyna się robić motopompa w tyłku kolejny z pępkiem, coś urwało poidło i zalane, to weterynarz bo znowu coś nie tak. A to dostaniesz ,,ze łba" od któregoś, a to handlarz uwali na wadze... A to wnerw bo deszcz na trawę w wałkach leje albo sieczkarnia nie dojeżdża tydzień już i tak można wymieniać jeszcze bardzo długo. 

Nie ma nic spokojnego w hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

U nas 5 lat temu były krowy naszczescie rodzice wyleczyli się z tego a nawet za późno. Najgorsze to wstawanie było żeby zerwać kontener musieli po 3 już być na nogach no i świątek, piątek czy niedziela trzeba z rana wstawać czy też wesele jest obowiązek i tyle no i żywe stworzenia musisz dać jeść inaczej nie będzie. Tytoń jest specyficzny bo 5minut gradu i możesz zapomnieć o zysku taki urok pod chmurką, zbożowcy raz że ubezpieczają po 70zl za ha, przejdzie grad wypłaca im i jeszcze coś zbiorą mają 150% zysku z ha nawet ostatnio słychać jak się cieszą gdy pada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam trzode chlewną w trakcie likwidacji gospodarstwo małe jak na te czasy zboże było dokupywane ale to nie interes i jeszcze asf 10km od mojego gospodarstwa to też szukam jakiejś alternatywy dla swojego gospodarstwa i tak poszukuję patrzę na forum o tytoń na pierwszym miejscu zacząłem czytać i zainteresowało to mnie bo u nas nikt tego nie uprawia także nie wiem czy nie można czy jak bo małych gospodarstw jest masa w okolicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

Dzięki takim tytułom na Youtube pracownicy będą myśleć że z tytoniu są kokosy. Brawa dla takich ludzi co psują nam rynek wypisując takie głupoty w internecie. A wszystko dla głupich wyświetleń. BRAWA!

Edytowano przez grapen23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

Zacząć od zera to trochę wydatek jest. Suszarnia używana ok. 15-20tys, opał do niej, tunel do produkcji rozsady, sadzarka no i podstawa to zaplecze pracowników (chyba że ktoś ma dużą rodzinę). No i gdzieś to trzeba sprzedać. Zależy też ile chcesz sadzić bo tak na 1 suszarnie od 1-3ha zmieścisz (zależy od wielkości suszarni i tytoniu). Mówię o tytoniu jasnym Virgina bo do Burleya to suszarni specjalistycznych nie trzeba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

80 tyś by starczyło na sadzarka suszarnia tunel i jakiś opielacz ? macie może rozeznanie ile kosztuje taka maszyna na 3 osoby co można na niej liście rwać siedząc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmt852    106

Do uprawy tytoniu potrzeba jest też wiedza bez, której bardzo łatwo popełnić błędy, które mogą być katastrofalne w skutkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

20-25 tyś za suszarnię używaną Muller ( wraz z wylaniem płyty jakiś dach / piec ), tunel używka do 4tyś sam ( ewentualne palety nowe 4zł, używane 1,5zł ) + folia jakieś 1000zł, nasiona 100zł gram (liczę średnio jest sporo odmian, 4g na hektar liczę tradycyjna rozsada, otoczka nie znam ceny nie używamy), pielnik nowy solan 20tyś brutto innych nie znam, pasuje mieć tzw "babę" do pielenia, sadzarkę myślę dorwiesz od 4 do 8 tyś, na sam początek raczej bym nie szukał rwaczki na pierwszy rzut 5/6 osób do rwania. 

To chyba tak na szybko, nie liczę nakłady ale na hektar ponad 10tyś pójdzie 

 

@ wpisz sobie na olx, rwaczka do tytoniu 

Edytowano przez mus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Najpierw to musisz wiedzieć czy miałbyś umowę na to. Bez tego możesz jedynie sprawdzić szybkość działania facetów w czerni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1289
33 minuty temu, Grzegorz197 napisał:

Sprawdzone środki na wciornastka?

mospilan  i po problemie od 3 lat go stosuje z tym że pierwszy zabieg zaraz po posadzeniu za wszelką cenę trzeba wjechać później co tydzień 

Edytowano przez Mariusz2903

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

kiedys u mnie byly krowy ,swinie ,konie itp... pamietam ze jak mialem jakies 14-15 latcaly tyton obrabialismy konno i najlepsza robota byla , ladnie podsypane redliny itd... jak sie baska sfajdala w rzadkach nawet podsypywac nawozem nie trzeba bylo. hodowla wydaje mi sie ciezkim i odpowiedzialnym zadaniem.a tyton to tyton.kazda dzalalnosc w rolnictwie ma swoje blaski i cienie. kocisko robiac ten filmik chyba bardziej startuje w kierunku hajsu z youtuba,szkoda ze malo jest powiedziane o sytuacjach na wykupach..ale to temat rzeka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Co do sytuacji na skupach 2 tyg temu w PMP Biszcza tytoń szedł jak marzenie tylko dawać dziś dzwoni jedna Pani bo mamy jutro wieść, że jedynki już nie ma 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

I o to chodzi że nie cały czas tak jest. Raz się zawiezie to fajnie kupują, następnym razem klase niżej uwalą. Po coś te taryfikatory są, a nie od widzimisię te klasy ustalają. Nie ma stabilnej  sytuacji na wykupach. 

Edytowano przez Aroo22
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
25 minut temu, Aroo22 napisał:

I o to chodzi że nie cały czas tak jest. Raz się zawiezie to fajnie kupują, następnym razem klase niżej uwalą. Po coś te taryfikatory są, a nie od widzimisię te klasy ustalają. Nie ma stabilnej stabilnej sytuacji na wykupach. 

to wlasnie mialem na mysli.wozilismy w polowie do pmp pierwszy raz i poszlo jak zloto za 2 tygodnie druga zdawka i 0 jedynki.puscilismy tylko 4 klase i troche 3 a reszte w innej firmie.. o innych syuacjach na wykupach plantatorzy sami wiedza w jakiej firmie trzeba zagadac klasyfikatoriwi do kieszeni zeby Ci normalnie sklysyfikowal.szkoda tylko ze jest tak ze masz wezwalnie na dany dzien praktcznie z conajmniej dwu tygodniowym wyprzedzeniem ..czasem jak nie ma mozliwosci przetrzymania towaru to Ci zbrzydnie..jedynie w jednej firmie moze dwoch dzwonisz i na telefon zalatwisz zdawke nawet za 5 min..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

JBT Sp. z o. o. tak się firma nazywa (wpis w KRS) Prezes:  Janusz Biszczanik, siedziba w Lublinie. Skrót zapewne od imienia i nazwiska właściciela ale to tylko moje domysły.  http://jbt.eu.com

Edytowano przez Aroo22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Właśnie do mojego taty dzwonił pan z JBT czy nie chcemy zakontraktować na nowy sezon. Będą mieć skup na Lipinach dla osób z gminy potok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj