Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

LipinyTabaca    11
Napisano (edytowany)

Mam takie doswiadczenia ze tam gdzie sypalem sol w kwietniu lekko sie meczyl po posaadzeniu  do samego zbioru byl lekko do tylu tak jakby wlasnie korzeniom zasolenie przeszakadzalo . A tam dzie sypnalem na tym samym polu siarczan potasu  szybciej troszke wystartowal  i szybciej rosl. MIalem porownanie bo mialo byc na tej dzialce 1.6ha a przedłuzylem o 40a i braklo siarczanu potasu, posypalem sol i bylo widac roznice we wzroscie. ale czy tak zadzial chlor tego nie wiem

Edytowano przez LipinyTabaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
Napisano (edytowany)

Na etykietach od vervactora pisze że zawiera sól potasową i sól potasową wzbogacona a sypiemy to z nawozami bezpośrednio przed sadzeniem tytoniu.przy dawce 200 kg na ha wychodzi jak metr soli czystej potasowej.ale na działce jednej poszło chyba tego 300 i na cięższej ziemi był drobniejszy tytoń ale wg mnie tylko przez to że przyłoilo deszczem w momencie jak już niczym nie dało wjechać i go zruszyc.jakosc była ok ..

Druga sprawa to że tam jest bida z zasobnością potasu i magnezu to zwiekszalismy dawki.

Wg mnie pod pług możesz z metr sypać może 1,50

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1289

Chlor w uprawie tytoniu ma znaczenie jeśli chodzi o smak i żarzenie a co do wzrostu to rzecz drugorzędna . Siarczan potasu przy berleju ma wpływ na kolor tj. tytoń ma kolor ceglasty po wysuszeniu , potas przy suszeniu virgini daje kolor żółty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
Napisano (edytowany)

Chodziło chyba o potas w formie soli?czy o co?

Po vervactorze nie ma zmiany koloru tytoń się nie "zapieka " jest normalna struktura liści jeśli o to chodzi w Virginii.natomiast po dużych dawkach soli nawet na jesieni dawanej różnie to bywa.soli już kilka lat nie stosujemy ale mozemjeszcze kiedyś się sypnie.jesli będą chęci do uprawiania tego.

Cały ten bajzel opiera się na cenach na skupie i "ludziach" do zrywania a jak przyjedzie Ci roszczeniowe bydło cholera wie skąd to się człowiek tylko zastanawia na co to komu dla kogo to...u mnie szybko wschody są chyba jak nigdy.

7-8 dni od posiania dwa listki się pokazują.normalnie szok. Tak narazie mam na martinie 

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    337
Napisano (edytowany)

U mnie też już na wierzchu tytoń. W poniedziałek minął tydzień jak puszczony na wodę. Dosyć szybko zszedł. Ciepło zrobiło swoje. 

A co do potasu to nigdy nie dawało się go  u mnie w formie siarczanu potasu tylko sól lub wieloskladnik to porównania nie mam. Rośnie dobrze i jakościowo też w porządku. 

Edytowano przez Aroo22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    908

Nowe odmiany są w stanie zjeść o wiele więcej chloru niż odmiany stare. Dwa kwestia zasadnicza jaką kto ma glebę i podglebie. Trzy na razie firmy nie wiążą ceny z jakością towaru a chlor wpływa jak wyżej na smak i żarzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Jak narazie to wiążą cenę za tytoń chyba z dopłatą "niezwiązaną".dlatego te propozycje przy kontraktacji tak wygladaja.podobnie ma się z cenami zboża ,jak nie ma na czym uwalić waga zanieczyszczenia to parametry nagle wychodzą dużo słabiej niż na jesieni.

mowia że co za dużo to i 🐷🐷🐷 nie zeżre ale 'pośrednik "zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest bałagan w ARiMR chodzi o płatność niezwiązaną. Np. agencja Zamość płaci do sprzedanego tytoniu za 2018r. A np. agencja w Lubaczowie płaci do zakontraktowanego tytoniu w 2018r. Byłem dzisiaj w ARiMR w Zamościu i złożyłem odwołanie od decyzji w sprawie dopłaty niezwiązanej.             Urzędnicy bali się "gorącego Ziemniaka" 🫣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zroz    1

Może też być do 70 % kontraktu jak ktoś sprzedał mniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11
Napisano (edytowany)

Gubia sie bo po "staremu" bylo jak sprzedasz 70% z kontraktacji placili za calosc kontraktacji. przyklad  jak miales 10 ton sprzedales 7 to placili do 10. teraz niby mialo byc do sprzedanego kilograma

Edytowano przez LipinyTabaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
Napisano (edytowany)

Wg "ustawy" czy jakiegoś cholera wie co  rozporządzenia płacą, do sprzedanego po przekroczeniu tych 70% a jeśli miałeś załóżmy żeby to dosadniej pokazać

Zakontraktowane 20, sprzedałeś 10 ton towaru,to w teorii dopłatę możesz dostać do 14 ton.trzeba chyba było kopie kontraktu dostarczyć do właściwego oddziału agencji i mocniej ruszyć temat.

Samo złożenie wniosku może kończyć się tak jak powyżej,trzeba "wydreptac" resztę , i nie wiem czy jakiś kwit nie bd potrzebny uzasadniajacy takie rozbieżności do do kontraktowanego a sprzedanego,protokołu że szkód etc.

Nas akurat ta sytuacja nie dotyczy bo sprzedane a zakontraktowane mija o kilka % wspomniane 70%

Decyzję papierowe co do dopłat cholera wie kiedy będą?

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
10 minut temu, basserman89 napisał:

Wg "ustawy" czy jakiegoś cholera wie co  rozporządzenia płacą, do sprzedanego po przekroczeniu tych 70% a jeśli miałeś załóżmy żeby to dosadniej pokazać

Zakontraktowane 20, sprzedałeś 10 ton towaru,to w teorii dopłatę możesz dostać do 14 ton.trzeba chyba było kopie kontraktu dostarczyć do właściwego oddziału agencji i mocniej ruszyć temat.

Samo złożenie wniosku może kończyć się tak jak powyżej,trzeba "wydreptac" resztę , i nie wiem czy jakiś kwit nie bd potrzebny uzasadniajacy takie rozbieżności do do kontraktowanego a sprzedanego,protokołu że szkód etc.

Nas akurat ta sytuacja nie dotyczy bo sprzedane a zakontraktowane mija o kilka % wspomniane 70%

Decyzję papierowe co do dopłat cholera wie kiedy będą?

Możesz sprawdzić sobie decyzję na PUE ARiMR. U mnie zaliczka przyszła równe 70% pieniędzy do tych kg co miałem sprzedane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie. A teraz jest tak że kto nie wywiązał się z umowy pierwotnej to np. miał kontraktację na 10 ton , a sprzedał 9 ton to niezwiązaną dopłatę otrzymać ma do kontraktacji czyli do 10 ton. Jakimś cudem zniknęło te 70 procent. Także Bałagan, Bałagan, Bałagan.   RĘCE OPADAJĄ 🫣🫣🫣😡😡😡

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
25 minut temu, tytonzroztocza napisał:

Panowie. A teraz jest tak że kto nie wywiązał się z umowy pierwotnej to np. miał kontraktację na 10 ton , a sprzedał 9 ton to niezwiązaną dopłatę otrzymać ma do kontraktacji czyli do 10 ton. Jakimś cudem zniknęło te 70 procent. Także Bałagan, Bałagan, Bałagan.   RĘCE OPADAJĄ 🫣🫣🫣😡😡😡

Dopłata powinna być do 9 ton bo zdane 90% wg tych ustaleń które były jeszcze przedstawiane w poprzednim roku i to m roku na spotkaniach np z grupą.jezeli byłoby tak jak piszesz to byłby delikatny plusik.w wolnej chwili sprawdzę jak jest w armir 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, basserman89 napisał:

Dopłata powinna być do 9 ton bo zdane 90% wg tych ustaleń które były jeszcze przedstawiane w poprzednim roku i to m roku na spotkaniach np z grupą.jezeli byłoby tak jak piszesz to byłby delikatny plusik.w wolnej chwili sprawdzę jak jest w armir 

Nie masz co sprawdzać. TRZEBA się odwołać od decyzji. Jak minęło 14 dni od otrzymania decyzji to jest już za późno. Dlatego pisałem że ręce opadają. Ja też będę miał na duży plus, po rozpatrzeniu odwołania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

Przecież teraz nie przychodzą decyzje jak wypłacone jest w całości chyba że jakieś są cięcia. Więc jak mam się odwołać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Grzegorz197 napisał:

Przecież teraz nie przychodzą decyzje jak wypłacone jest w całości chyba że jakieś są cięcia. Więc jak mam się odwołać.

Ja dostałem decyzję. Zadzwoń do grupy to się coś dowiesz.

Przed chwilą, tytonzroztocza napisał:

Ja dostałem decyzję. Zadzwoń do grupy to się coś dowiesz.

 

Przed chwilą, tytonzroztocza napisał:

Ja dostałem decyzję. Zadzwoń do grupy to się coś dowiesz.

Dostałeś już wszystkie dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
4 godziny temu, tytonzroztocza napisał:

 

To jeszcze decyzja może przyjdzie.

Edytowano przez tytonzroztocza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tabaccco    0

Wy tak o dopłatach ,nawozach a ja zadań inne pytanie czy całość fv z tamtego roku za tytoń macie już wypłacone?


Agrobud nie spieszy się z wypłacaniem grudnia.Rozumiem jakieś papierki styczeń,luty do podpisania z opóźnioną płatnością ale grudzień? jak u was sytuacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Szczęśliwym trafem i  wszystkie takie firmy praktycznie ominięte.musialbym jeszcze sprawdzić dostawy z lutego a tak to prawie wszystko jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

Nie sprzedaje do firm, które nie wypłacają do 30 dni, więc wszystko już dawno jest. Żałosne żeby jeszcze prosić o swoje pieniądze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tabaccco    0

Owszem nigdy nie było problemu tak jak ja pamiętam przez parę lat w Agrobud z płatnościami.Na umowie jest te 30 dni ale w tym roku z 30 dni zrobiło się 120 i nie wiadomo ile dni jeszcze dojdzie ... podpisywało się pierdolety z wydłużonymi płatnościami do fv po nowym roku ale grudzień to już przesada ... a nowy sezon trzeba jakoś zacząć, każdy ma swoje plany co do inwestycji a tu nie wiadomo czy wystarczy na koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj