Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
basserman89    28

Co do płatności powoli spływają zaległości z ŁT.Styczen jak dla nas jest cały zapłacony. W tamtym sezonie zdecydowalismy na próbę nie wyrabiać pola bezpośrednio przed sadzeniem z powodu braku opadów tylko opryskane było i zmieszane.i potem bezpośrednio w to od razu jechała sadzarka talerzowa wokół roślin w dość szerokim pasku było bez chwastów tylko na między rzedziach coś wyskakiwało i pierwszy przejazd opielaczem zrobiliśmy bez gwiazd aby tylko środki zruszyc i saletrę pochować w glebie żeby somsiad nie widział 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

Kupiłem Bandur na próbę na 1ha w tym roku. Zobaczę jak się sprawdzi. Do tego myślę jeszcze 0,2l commandu dać. Zawsze było robione command + devrinol. 

Bandur tylko w soi stosowałem i tam się sprawdzał ale tam ziemi się nie rusza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13
17 godzin temu, STIG13 napisał:

Ojciec mieszał agregatem zawsze po oprysku. Chwast był. W tamtym roku przekonał się i oprysk po wyrobieniu. Chwastu brak.

Tylko pewnie sadzisz w "ławę". Bo w rzędach więcej tej ziemi się rozsuwa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Szczerze? Na żywo tytoniu na redlinach jeszcze nie widziałem ;) Tak bym robił żeby po zabiegu zruszać tak mało jak to możliwe i tak dużo jak to konieczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
3 minuty temu, STIG13 napisał:

Szczerze? Na żywo tytoniu na redlinach jeszcze nie widziałem ;) Tak bym robił żeby po zabiegu zruszać tak mało jak to możliwe i tak dużo jak to konieczne

Plantator odemnie  2lata wstecz zrezygnował z uprawy tylko na redlinach sadził,gdy my w mokrym roku posadziliśmy w ławę i aż oczy bolały jak się na własny tytoń patrzyło to na redlinach pięknie rósł gorzej było z opryskaniem tego bo na lekkiej ziemi nawet c330 się topił przy pryskaniu.znowu na innym polu popełnił czeski błąd i przy silnej presji mozaiki tytoniu obredlil tytoń jak ziemniaki i rozniosla mu się choroba na całą plantację.jeszcze nigdy nie widziałem wcześniej tak porażonej plantacji mozaiką, 90% poraziło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7
Dnia 27.03.2023 o 21:31, max95 napisał:

Mam pytanie czy mieszasz te środki razem a potem. mieszasz to z ziemią agregatem

Mieszam, chociaz commanda nie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

Ja daje 0, 75 l commandu na ha i lekko agregatem lub bronami , mówicie żeby nie ruszać gleby w zaleceniach jest natychmiast zabronować bo to środek lotny , żółknie wszystko w okolicy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
8 minut temu, Mariusz2903 napisał:

Ja daje 0, 75 l commandu na ha i lekko agregatem lub bronami , mówicie żeby nie ruszać gleby w zaleceniach jest natychmiast zabronować bo to środek lotny , żółknie wszystko w okolicy .

Jakiś środek adiuwant powinien pomóc.soil on nie stosowaliśmy i nie wiem czy podziała.ale w poprzednim roku koledze lekko jęczmień upalilo bezpośrednio po oprysku a dwa lata wstecz somsiadowi pszenica poszła lekko w miejscu gdzie taka lekka górka u nas jest na polu,a wydawało się że jest bez wietrznie.somsiadce maliny poszły nawet przez betonowy płot jak zaczęło z commandu parować.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

Command tylko w nocy , lance niziutko bo inaczej to wiadomo sąsiad przyjdzie po odszkodowanie .

Tydzień jak pikówka posiana , 0 wschodów .

Edytowano przez Mariusz2903

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Przy ostatnich 3 nocach ciężko bd że wschodem bez grzania.pociesze Cię ja dopiero jutro zaczynam siać otoczkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
6 minut temu, basserman89 napisał:

Przy ostatnich 3 nocach ciężko bd że wschodem bez grzania.pociesze Cię ja dopiero jutro zaczynam siać otoczkę 

W tamtym roku było fajnie jeśli chodzi o wschody, w tym wydaje mi się że może być gorzej. Najbliższe 3 dni niby temperatura w miarę okej . U mnie posiany 21.03 .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Dzisiaj jest dość fajnie może jeszcze takie dwie dobre noce a potem dalej wypi...w tym roku to najwcześniej 15maja sadzenie ale no cóż.chyba że będzie się sądzić takim jaki urośnie bez cięcia itd, późne sianie azotem się nadrobi:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

u mnie puszczone tacki na wode 18.03 ,  w jednym tunelu grzeje nagrzewnica olejowa to juz sa roslinki z dwoma listkami a w tym co jest zimniej to dopiero kielki ida

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288
22 godziny temu, basserman89 napisał:

 15maja sadzenie 

Jak chcesz to zrobić że 15 maja będziesz sadził ? tak jak u mnie 1 kwietnia 0 wschodów , produkcja pikówki 1 miesiąc czyli rozpoczęcie pikowania 1 maja , wzrost rozsady 3-4 tygodnie czyli koniec maja sadzenie .

Do 20 kwietnia zimno w prognozach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
2 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

Jak chcesz to zrobić że 15 maja będziesz sadził ? tak jak u mnie 1 kwietnia 0 wschodów , produkcja pikówki 1 miesiąc czyli rozpoczęcie pikowania 1 maja , wzrost rozsady 3-4 tygodnie czyli koniec maja sadzenie .

Do 20 kwietnia zimno w prognozach .

Cytując klasyka,ciężko będzie.cytujac wiejskie opowieści, ciężko to się palec w d*pę wsadza jak chwilę nie myta :)da się radę

 

Inną kwestią bd jakość rozsady i czy wytrzyma stresy po posadzeniu 

 

 

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

Powoli kli , za mało słońca, oj w tym roku będzie późne sadzenie na bank . Siewki po posianiu muszą mieć 20 st. C w nocy i 12 godzin światła dziennego , wtedy wschody są po 3- 4 dniach  . We wcześniejszych latach ogrzewałem tunel w nocy drewnem ale jak się mi folia zapaliła to nigdy więcej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

Spokojnie. Wyjdzie jak zawsze. Zrobi się później ciepło to nadrobi. Zawsze tak było.  15-20 dobry czas na sadzenie. Za wcześnie też nie dobrze bo przymrozki. Nie ma co panikować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Pogoda i temperatura swoje zrobią.pytanie tylko co na zośkę wypadanie w pogodzie bo już tak 2 razy po 18 maja y nas przymrozki były w poprzednim roku a po 20 maja przyszły "burze piaskowe". ktoś tam jak kręci się w okolicach niemstowa i wie gdzie są plantacje łt to skojarzy co za masakrę na plantacjach zrobi ły tony ziemi podniesionej w powietrze 

 

Śnieg pada woda się powoli leje.,

16805307265578195896252328957763.jpg

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

Co sądzicie o zastosowaniu w tytoniu nawożenia Polifoską 6 6 20 30 NPK w ilości 400 kg na ha , wychodzi 1700 zł a sam Siarczan Potasu  250 kg 1500 zł , oczywiście potas w Poli z chlorem ale za to jeszcze 24 kg N i 80 kg P . Stosował ktoś pod Virginię ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    333

Ja daje polifoske tylko w mniejszej ilości bo nie chce tyle azotu dawać. I dokładam superfosfat z solą potasowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

ja 3 lata temu dalem na jednym polu 400kg i lekko  przybujny  urusl, jak kolega wyzej pisze lepiej 300kg i dosiac superfosfatu i soli troszke ale to sol i superfosfat powinny byc wysiane w marcu bo tyton nie lubi duzego zasolenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
1 godzinę temu, LipinyTabaca napisał:

ja 3 lata temu dalem na jednym polu 400kg i lekko  przybujny  urusl, jak kolega wyzej pisze lepiej 300kg i dosiac superfosfatu i soli troszke ale to sol i superfosfat powinny byc wysiane w marcu bo tyton nie lubi duzego zasolenia 

Znajomy stosuje 300 kg i tylko polifoske 6 żadnych innych.pod inne uprawy po tytoniu uzupełnia potasem i innymi składnikami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RudyKocur    4

Czy podsuwają aneksy do podpisania z racji opóźnionych płatności? Bo widzę że słomex i łt coś niechętnie z płatnościami się zbierają, za luty próżno szukać pieniędzy. Jak to wygląda w grupie, też tam się opóźniają? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Bardzo długo się czeka..narazie nic nie dają do podpisywania a u nas luty i marzec jest jeszcze nie zapłacony.z tego co się dowiedziałem w większości przypadków to podmioty skupujące powoli kasę wysyłają,w grupie raczej długo ta bieżącą kasa co spływa nie leży.dzwonilem jakiś czas temu i dostałem informację że od jednego podmiotu kasa wpłynęła powiedzmy rano ale nie dowiedziałem się czy nasza faktura akurat jest w puli,z grupy przelew był następnego dnia rano.jedzcze tam jedna historia gdzieś po drodze wyszła na jaw czy dwie,że to jednak po stronie firm jest wina za późne płatności ale to nie temat na publiczne wypowiadanie:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj