Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Miran    54

Panowie jako że pewnie słyszeliście że aby dostać dopłaty nie powiem że wyższe, ale takie jak w ubiegłym roku albo trochę mniej niższe jakkolwiek to brzmi trzeba robić te durne ekoschematy. Myślałem nad ekoschematem Międzyplony ozime i tu pytanie jaka mieszanka przynajmniej dwóch gatunków roślin będzie dobra ? Myślałem nad żytem ale musi być coś jeszcze. A drugie pytanie dotyczy okrywy 80% na zimę , czy praktykuje ktoś orkę na wiosnę pod tytoń ? Bo wg tych ich warunkowosci orka jesienna odchodzi w niebyt z tego co rozumiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

1) gatunki na międzyplon ozimy nie muszą być ozime, sugeruję te które wymarzną

2) na wiosnę agregat bez żadnych orek i po problemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
2 minuty temu, STIG13 napisał:

1) gatunki na międzyplon ozimy nie muszą być ozime, sugeruję te które wymarzną

2) na wiosnę agregat bez żadnych orek i po problemie

Co byś polecał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

To zależy czy oczekujesz od poplonu wartości dodanej dla gleby czy tylko aby coś było dla papierów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
17 minut temu, STIG13 napisał:

To zależy czy oczekujesz od poplonu wartości dodanej dla gleby czy tylko aby coś było dla papierów

Wartość dodana dla gleby. 4 rok z rzędu jest tam tytoń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Jak skasujesz żyto w miarę wcześnie to tak jakbyś na zimowej sadził,wszystko zależy kiedy ruszy mu wegetacja.a jak zostawisz do kwietnia lepiej jest orać jednak lub zmulczowac czymś.w poprzednim roku 80 procent mieliśmy na zimowej orce tytoniu reszta na wiosennej ważne żeby nie zostawić skib nie rozbitych na suchą pogodę bo potem jest przeje... żeby doprowadzić pole do nadającego pod sadzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

ja stosuje od 10 lat poplony po tytoniu Zyto rzepak wyka - orka wiosenna do polowy marca i od razu ubijam glebe kultywatorem z walem. Tyton ladny piekny jak z ksiazki xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

U nas część ludzi sieje od razu po glebogryzarce kosem a część przed posianiem mieli to jeszcze broną talerzową i dopiero wtedy sieje.czasem lepiej wychodzi jak siewnikiem.na jednym polu posialismy tak grykę i rzepak w ubiegłym roku i ostatnio jak to oglądałem to na upartego ten rzepak mógłby nawet zostać.ale po przeliczeniu kosztów ochrony kombajnu i nawozu i cen na skupie sami wiecie co jest.

Sprzedaliśmy wkoncu jakieś 80% zboża i wkur..jest zwłaszcza że podmiot skupujący strasznie malwersuje z parametrami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszek0    5

i kiedy to likwidujesz? na wiosnę? ja zboże sprzedałem po żniwach jak była cena bdb... nie na co wierzyć ludziom, trzymać będzie droższe.... ceny były bdb na zboża na grykę.. i ciężko było mi uwierzyć że będzie drożej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288
Dnia 22.03.2023 o 13:20, Miran napisał:

Wartość dodana dla gleby. 4 rok z rzędu jest tam tytoń.

Nie masz więcej pola , tylko tyle co tytoń ? co z presją chorób grzybowych rok po roku tytoń ? u mnie zgnilizna twardzikowa i 6 lat basta dla tytoniu ale w virginia chyba mniej podatna na zgniliznę twardzikową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
5 minut temu, Mariusz2903 napisał:

Nie masz więcej pola , tylko tyle co tytoń ? co z presją chorób grzybowych rok po roku tytoń ? u mnie zgnilizna twardzikowa i 6 lat basta dla tytoniu ale w virginia chyba mniej podatna na zgniliznę twardzikową ?

U nas to co niektórzy mają 80% gospodarstwa tytoniu,reszta to zboża.troche pokombinujesz agrotechnicznie i poplonami plus chemia i do tego biologiczne preparaty i bd ok.u nas zgnilizna była na polu twardzikowa w pierwszym roku uprawy gdzie na tej dzialce nie pamiętam za swojego życia żeby był tytoń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

u mnie tyton przez ostatnie 15 lat na dzialce 2h  i  w tym tylko 2 lata gryka zasiana, ale co roku poplony zyto, wyka i rzepak. dobra ochrona chemiczna i tyton czysciutki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

Macie juz wszystkie platnosci?? bo u mnie ponad 50k od pekali juz od 2 lutego nie dochodzi  ;) i od chlopakow z paczatku lutego tez brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

A kto Ci się przyzna? U nas brak płatności od pękali od połowy stycznia jest.reszta wydaje mi się że już poplacila.jeszcze na pewno tydzień temu agrotab pewnej grupie wisiał z stycznia/lutego i chyba do dzisiaj nie zapłacili.

Raczej o pekale się nie boimy a reszta to nie wiem.jak nie zapłaci to u nas w miejscowości stoi steyr funkiel nowy ze sprzętem podpiety:p

Ale trochę to już zaczyna być niepoważne 

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekk1986    1
20 minut temu, basserman89 napisał:

A kto Ci się przyzna? U nas brak płatności od pękali od połowy stycznia jest.reszta wydaje mi się że już poplacila.jeszcze na pewno tydzień temu agrotab pewnej grupie wisiał z stycznia/lutego i chyba do dzisiaj nie zapłacili.

Raczej o pekale się nie boimy a reszta to nie wiem.jak nie zapłaci to u nas w miejscowości stoi steyr funkiel nowy ze sprzętem podpiety:p

Ale trochę to już zaczyna być niepoważne 

Ja od agrotab nie mam jeszcze ze stycznia tak samo. Od chłopaków mam z 7 lutego zapłacone. 
kiedy będą wyrównania od pękali? Coś ktoś wie?

Edytowano przez tomekk1986

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Niby po skończonym sezonie wykupowym ale jeszcze chyba kupują bo skup miał być do końca marca w wyznaczone dni.my ostatni raz tam woziliśmy chyba początkiem marca przed 7 lepsze klasy,a sprzedaż zakończyliśmy 7 marca w pm i od nich już przelew był.

Jak mówię o pekale się nie boję bo np 1 lutego płacili z opróżnieniem za faktury z grudnia jeszcze i też był już poślizg więc pozostaje czekać lub dzwonić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45
9 godzin temu, LipinyTabaca napisał:

Macie juz wszystkie platnosci?? bo u mnie ponad 50k od pekali juz od 2 lutego nie dochodzi  ;) i od chlopakow z paczatku lutego tez brak

U mnie też od Chłopaków z 2go lutego nie ma i z 9go lutego od Pękali a reszta jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekk1986    1
19 godzin temu, basserman89 napisał:

Czy ktoś z was może wyrazić opinie na temat Martiny? Jak waga, klasa , w porównaniu Np do 35.

Edytowano przez tomekk1986

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
58 minut temu, tomekk1986 napisał:

 

Dobra odmiana warto posadzić, wychodzi bardzo ładnie kolorem coś żółty delikatny pomarańcz.u nas 35 wychodzi pomarańcz pełny.nie boi się azotu a jak ja nakarmisz pod korzeń nie robi się wybujala na piaskowych ziemiach jak np Simona tylko nadmiar żarcia puszcza w odrosty górne.w poprzednim sezonie bardzo ładnie wychodziła mogła stać długo na polu natomiast na lekkiej ziemi w przypadku ekstremalnej suszy już tak dobrze sobie nie radzi, upalne końcówki liści a tak to była elegancka w sortowaniu liście w miarę jednolicie kolorem wychodzą po wysuszeniu.

 

Jeszcze tylko zapomniałeś zapytać czy droga na skupie także powiem że tania jak wszystkie inne:p

z tego co widziałem było sporo ofert nasion resztek na grupie w tym roku więc z jakiegoś powodu spora grupa osób ja wybrała.jezeli by się okazało że Ruby w porównaniu do martiny bd gorzej szedł lub będzie bardziej wymagający przy sortowaniu itd to my pewnie wrócimy do martiny.w tym roku z wagą i klasą fajnie szła naprawdę.nadspodaki i środki można było wieszaki sortować a nie liście 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7
Dnia 8.03.2023 o 12:52, Miran napisał:

Nawet klasy bardzo podobne jak u grzyba .

Bo to w zasadzie ta sama firma. Polański to bratanek Grzybowej :) 

 Czytam tak trochę wasze posty, bo dawno mnie tu nie było... Na piasek w tunelu nie daje nic, piasek nie trzyma nawozu, trochę bez sensu sypać cokolwiek. Ale jak tam kto uważa, są rożne praktyki.   Jak podlewam to daje nawóz w polewaczka. Tak, wiem, spłynie w piasek, ale mimo wszystko trochę w tej ziemi zostanie.  Jakie w tym roku nawozy dawaliście, dajecie pod tytoń? Ja 300 kilo polifoska 5. Odchwaszczanie Bandur 2,5 litra + Command 0,2 na ha. Odmiana Simona juz od kliku lat. Za tyton przelewy tez nie przyszły. Grupa pewnie wrzuciła na lokate. w sumie to jest pseudogrupa. Bo gdyby była hgrupa plantatorów to by sie zyskami z lokaty podzielili ;) Tak samo u Grzyba, niby macie udziały, ale to on kupił 16 ciezarówek, jezdzi siódemką, i ze dwie x5 sa na podwórku, a przeciez jest prezesem grupy ;)  Plantatorzy nie maja z tego nic. no w sumie to 20 groszy wiecej na kilogramie. 

Edytowano przez adek1614
pomyłka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21
2 godziny temu, adek1614 napisał:

Bo to w zasadzie ta sama firma. Polański to bratanek Grzybowej :) 

 Czytam tak trochę wasze posty, bo dawno mnie tu nie było... Na piasek w tunelu nie daje nic, piasek nie trzyma nawozu, trochę bez sensu sypać cokolwiek. Ale jak tam kto uważa, są rożne praktyki.   Jak podlewam to daje nawóz w polewaczka. Tak, wiem, spłynie w piasek, ale mimo wszystko trochę w tej ziemi zostanie.  Jakie w tym roku nawozy dawaliście, dajecie pod tytoń? Ja 300 kilo polifoska 5. Odchwaszczanie Bandur 2,5 litra + Command 0,2 na ha. Odmiana Simona juz od kliku lat. Za tyton przelewy tez nie przyszły. Grupa pewnie wrzuciła na lokate. w sumie to jest pseudogrupa. Bo gdyby była hgrupa plantatorów to by sie zyskami z lokaty podzielili ;) Tak samo u Grzyba, niby macie udziały, ale to on kupił 16 ciezarówek, jezdzi siódemką, i ze dwie x5 sa na podwórku, a przeciez jest prezesem grupy ;)  Plantatorzy nie maja z tego nic. no w sumie to 20 groszy wiecej na kilogramie. 

Mam pytanie czy mieszasz te środki razem a potem. mieszasz to z ziemią agregatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj