kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

adamn999    271

Ja też narazie się zastanawiam nad vat, ogólnie  myślę o wystartowaniu w tym roku  z maszynami na modernizację, ale ponoć  bardzo ciezko się  załapać, gdybym wiedział że  sie dostanę wtedy to na 100%vat

Edytowano przez adamn999

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz25    66

Ja też czekam na decyzję w wlkp. Będę przechodził na VAT, ale narazie czekam na jakikolwiek odzew z ARiMR 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Ja od grudnia na vacie jestem. Też sie zastanawiam nad modernizacją ale nie wiem czy w tym roku czy w nadtępnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Każdy z was powinien sobie sam podliczyć czy rezygnacja z ryczałtu wam się opłaca. Obsługa kalkulatora to łatwa sprawa. Przed przejęciem gospodarstwa liczyłem ile ojciec traci będąc na ryczałcie. W dniu, w którym przejąłem gospodarstwo od razu złożyłem deklaracje przejścia na VAT (chyba VAT - 7). Na vacie jestem od stycznia 2017r i teraz wiem, że to była dobra decyzja. Z samej działalności rolniczej zwrotu uzbierało się kilkadziesiąt tysięcy + zwrot VATu za maszyny. Kontroli miałem 12 czyli co miesiąc i wiem też,  że to straszenie niektórych użytkowników tymi szczegółowymi kontrolami w jednym temacie na AF to bujda na kółkach. Nawet telewizor da radę odliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7588

Jak cały czas coś się buduje , czy kupuje maszyny , lub remontuje , lub prowadzi się usługi rolnicze to jak najbardziej na VAT .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0
4 godziny temu, oregano napisał:

A jak tam Małopolska? Dostał już ktoś pieniądze? Lista była jakoś na przełomie października i listopada to może ktoś już ma kasę na koncie?

Ja składałem wniosek o płatność 1 raty 27 listopada i póki co cisza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jan92    2

adamn999 i mateusz25 też czekam na jakieś ruchy z ich strony ale mówię naprawdę VAT mnie dręczy bo jest trochę pieniędzy do odzyskania i tu było moje pytanie jadę w poniedziałek do gościa który zajmuje się tym i szczegółowo to wszystko policzmy czy się opłaca ... mówisz że modernizacja też myślę nad tym ale Panowie małymi kroczkami najpierw musimy dostać to i się wywiązać a później można myśleć nad innymi tematami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Modernizacja gospodarstw i mlody rolnik  to dwa rozne programyale można z nich korzystać jednocześnie, dużo też zależy od struktury przejentych przez nas gospodarstw. Moj przypadek to 40ha gospodarstwo moich rodzicow z produkcją  trzody w cyklu zamknientym i bydla opasowego, i tak 

2017 przejęłem 20 ha ziemi

2018 zwiekszam wlasny areał biorac dzierzawy które obecnie mają  rodzice około 10 ha i tym samym sprawe wzrostu wielkosci ekonomicznej gospodarstwa o 10 % mam z głowy 

2021 rodzice idą na emeryturę i przejmuje reszte

Fajnie byłoby skorzystac z modernizacji 2018 ewentuslnie 2019 i zakupic maszyny, gdyż pozniejsze zwiekszenie mialbym z glowy przejmując resztę gospodarstwa, wczesniej tato nie bardzo był przekonany do wszelkiego rodzaju dofinansowań i nigdy nie bralismy nic  z PROW nad czym ja bardzo ubolewam,  ale jest jak jest 

Co do vat to liczylem i w moim przypadku korzystajac z mlodego rolnika bylby to zwrot okolo 16 tyś  kolejne lata peaktycznie wszystko sie bilansuje i zyski byłyby nie wielkie, po przejeciu produkcji zwierzecej rocznie oddawał bym urzedowi okolo 5 tyś, wiec na dwoje babka włożyła. Pod koniec stycznia mam wizytę  u mojego doradcy, może bedzie wiadomo jak wyglada nowe rozporządzenie odnośnie  modernizacji  gospodarstw i ocenimy realne szanse uczestnictwa w tym programie  i wtedy podejme ostateczną decyzje odnośnie  vat

Edytowano przez adamn999

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Jesli ktos planuje po mr składac na modernizacje to niech nie odkłada na "za kilka lat" bo jesli dobrze pamiętam to jesli sie złoży w ciągu 3 ( czy 5?) lat po mr to jest 60% zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    935

W moim przypadku przejście na Vat to strzał w kolano. Kalkulator rocznie wyliczył ( bez inwestycji ) -4tyś więc nie ma sensu tego dokładać ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0

A po za tym jak już przejdziesz na VAT to nie jest tak łatwo wrócić na ryczałt. Wiadomo 3 lata szybko przeleci ale jak miałeś dużo zwrotu VAT a mało VAT zapłaciłeś i chcesz wrócić na ryczałt to urząd skarbowy może od wam policzyć ile macie wrócić. Bo urząd skarbowy wraca wam VAT z myślą o tym że jak się teraz rozwinięcie to później będziecie płacić. Dlatego w moim przypadku średnio mi się to kalkuluję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tego co się orientuje to po 5 latach można wrócić bez problemu na ryczałt. Bez konsekwencji i oddawania pieniędzy.

Edytowano przez Rolnik_z_Podkarpacia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Te 5 lat to się liczy od ostatniej maszyny z której miałeś zwrot VAT, czyli np jak byś coś kupił w 2020 r to aby nie zwracać do US części VAT-u to musiał byś na nim być do 2025. Sam się poważnie zastanawiam czy nie przejść na VAT tylko po ostatnich zmianach PIS-u jest jeszcze więcej papierkologi. Ogólnie VAT się opłaca bo większość towarów które sprzedajemy ma 5 lub 8% stawkę oprocentowania a to co kupujemy (maszyny, części, mat. budowlane) 23%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Tak wrocic mozna po 3 latach ale tak jak kolega kolega wyżej pisał trzeba zwrócić za maszyny część pieniędzy którą wrócił nam Urząd Skarbowy gorzej jest w przypadku gdy inwestowaliśmy w budynki i wtedy taki budynek urząd liczy sobie 10 lat amortyzacji i wracając na ryczałt trzeba część pieniążków w skarbówce zwrócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470
u nas jeden tez byl taki mądry wyremontowal obore za MR a nie ma pieniedzy na byki zapomnial ze bez tego ani rusz :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy po wypłacie pierwszej raty też można jeszcze robić zmiany w biznesplanie, a mianowicie jako zwiększenie wielkości ekonomicznej podałem że będę miał 16 byczków  i czy można by to zmienić na 12 byczków, wzrost byłby zachowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baarth    20

Musisz mieć prawomocne pozwolenie  budowlane, czyli po drodze  musisz zrobić wszystko co  do tego potrzeba.


New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27
13 godzin temu, danielooo8441 napisał:

A czy po wypłacie pierwszej raty też można jeszcze robić zmiany w biznesplanie, a mianowicie jako zwiększenie wielkości ekonomicznej podałem że będę miał 16 byczków  i czy można by to zmienić na 12 byczków, wzrost byłby zachowany?

można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Nie do końca można. Jeżeli te 16 sztuk dało Ci wzrost GVA na granicy 10% to 12 sztuk w żaden sposób nie pozwoli Ci go osiągnąć. I warunki biznesplanu na podstawie, którego otrzymałeś premie nie zostaną spełnione.No chyba że miałeś zapas i te 16 byków dawało ci np. 20%. Musisz wyliczyć względem roku wyjściowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Nie wiem jak może być biznesplan z d*py wzięty. Musiałbyć napisany na podstawie obrotu stada z poprzednich lat, jakiejś historii i domyślam się, że te 16 sztuk bydła było ilością minimalną dla osiągnięcia wymaganego wzrostu. Wszystko ma we wniosku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    73
Dnia 6.01.2018 o 14:36, freetaxi napisał:

Może mieć więcej. 1 ha to minimum. Działka z przechowalnią to też użytek rolny. 

@freetaxi powiesz jak to jest w Młodym rolniku nabór 2016 z tym planem nawozowym ? chce złożyć o 2 rate .... muszą być wyniki analizy gleby z węglem organicznym czy nie ? jedna próbka z jak wielkiej działki ? jak na jednej działce 2 rośliny to muszą być i  dwie próby bo mam jedną ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj