kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

bartek19990    2
8 godzin temu, Sylwekokon napisał:

w ODR facet twierdzi, że do pkt za przekazanie w całości muszą być jednak przepisane także lasy. Jak to w końcu jest. 

W instrukcji do wypełniania wniosku na Młodego Rolnika z 2018 jest napisane wyraźnie: "(...) Przez przejmowanie gospodarstwa w całości rozumie się przejęcie wszystkich użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, z tym że własnością przekazującego lub w jego posiadaniu mogą pozostać użytki rolne o powierzchni nie większej niż 0,5 ha. (...)  Punkty mogą być przyznane tylko wówczas, gdy przynajmniej jedno gospodarstwo zostanie przejęte w całości na własność."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregov    0
Dnia 18.07.2018 o 11:16, Egzo napisał:

Witam,  pewnie powtórzenie to pytanie bo już było,  no ale.  Chciałem kupić ziemie za premie za młodego rolnika i dzwoniłem wczoraj do warszawy i Pani powiedziała że mogę  kupić ziemie od rodziców.  Dziś dzwoniłem do Odr i Pani powiedziała że nie można ale sugerowała że tak było w poprzednim rozdaniu. Na forum też chyba ktoś pisał,  że można.  Mógł by ktoś to jeszcze potwierdzić? 

Powiem tak:

Tez dzwoniem do warszawy, poznania, na infolinię i dostałem informacje ,że  niema przeciwwskazań w ustawie. Możesz  kupić  ale musisz dobrze uzasadnić dlaczego od rodziców  kupujesz , czy będą mieszkać razem z tobą  itd chodzi głównie o to żeby udobwodnic ze nie tworzysz sztucznych warunków.  Sam składam tak i mam nadzieje ze zakup ziemi od rodzicow przejdzie.

Edytowano przez gregov

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichym    5

rok temu dostałem w darowiźnie od rodziców 6,65 ha.

Brakuje mi teraz 4ha do minimum. Czy jeśli te 4ha kupie lub wydzierżawię od kogoś innego to czy dostanę 4 punkty za różnicę wieku powyżej 25 lat pomiędzy przekazującym gospodarstwo??

Edytowano przez cichym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiekbz2    9

Panowie mam dosc nietypowa sytuacje. Chodzi o to że w wniosku o płatności (mam jpo) gościu w agencji nie chciało mu sio erysowac dokładnych upraw na 2 działkach jak mam w polu kalafiora i kapuste a gościu mi wpisał tylko kapuste i teraz składając wniosek o młodego rolnika nie wiem co mam podac czy to faktycznie jest w polu czy to co na mapkach we wniosku? I na jednej działce ktora ma 0.6ha jest 0.3ha czereśni a 0.3ha owsa a we wniosku jest tylklo 0.3ha owsa.. Bo gdyby przyszła komtrola to tak czy siak sie czegoś uczepi..

Edytowano przez misiekbz2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rskp    0

Proszę o odpowiedź dotyczącą wymogu wielkości ekonomicznej gospodarstwa - czy te 13 tys. Euro musi być utrzymane przez jakiś okres? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

13 tysięcy musisz mieć na start w roku bazowym. Następnie trzeba osiągnąć wzrost wielkości o 10 % oraz utrzymać go 5 lat od wypłaty pierwszej raty premii. 

@misiekbz2 uprawy rozpisz zgodnie ze stanem faktycznym. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Okres docelowy maksymalnie 3 lata od wypłaty pierwszej raty pomocy chyba, że przedłużasz to 4 lata.

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. Składasz odpowiednie podanie do Dyrektora OR. Jeśli nie spadniesz poniżej wymaganej liczby punktów oraz osiągniesz wzrost o minimum 10 % to raczej nie będzie problemu.

 

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rskp    0
5 godzin temu, freetaxi napisał:

13 tysięcy musisz mieć na start w roku bazowym. Następnie trzeba osiągnąć wzrost wielkości o 10 % oraz utrzymać go 5 lat od wypłaty pierwszej raty premii. 

@misiekbz2 uprawy rozpisz zgodnie ze stanem faktycznym. 

Coś tu mi nie pasuje - wg instrukcji rokiem bazowym jest rok składania wniosku, czyli 2018. W roku bazowym muszę mieć minimum 1ha. Zgodnie z rozporządzeniem najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji muszę osiągnąć mieć powierzchnię średnią krajową i wielkość ekonomiczną 13 tys Euro. Jeśli na etapie składania wniosku mam tylko 1 ha (przykładowo), a wnioski składamy teraz - to jakim cudem mam wykazać w bieżącym roku uprawy takiej wielkości, aby spełnić ten warunek wielkości ekonomicznej? Biznesplan zawiera opis wyjściowej i docelowej sytuacji gospodarstwa - podsumowanie biznesplanu pokazuje wielkość ekonomiczną gospodarstwa w roku wyjściowym (rok składania wniosku) oraz wielkość docelową - w moim przypadku po powiększeniu gospodarstwa do średniej krajowej w roku 2019. Podsumowanie to  wylicza wzrost wartości ekonomicznej w stosunku do roku wyjściowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Rok bazowy to rok w którym składasz wniosek o wypłatę pierwszej raty. Wtedy bardza istotna jest data 15 maja. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LTZ55a    118

Jak w docelowym miałem posiać groch, to w 4 i 5-tym roku też mam siać? Czy raz posiane i wielkość wzrosła?


Sprzedam części silnika MTZ 50/550 oraz katalog części MTZ50/550.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Masz zrobić i utrzymać. Czyli co najmniej w 3,4 i 5 roku masz mieć deklarowane uprawy. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichym    5

 Czy zakup sadzonek borówki wysokiej będzie podlegał pod środki trwałe??

Jest  w wykazie w inwestycje w zakresie ochrony środowiska taki punkt za które są punkty image.png.f05a99df6eb8bfdcf4ea11a0cfa335b1.png 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rskp    0
2 godziny temu, sumek666 napisał:

Rok bazowy to rok w którym składasz wniosek o wypłatę pierwszej raty. Wtedy bardza istotna jest data 15 maja. 

Nie zgodzę się - wg instrukcji wypełniania biznesplanu: Okres wyjściowy to rok składania wniosku o przyznanie pomocy. Data 15 maja istotna jest w określeniu okresu docelowego - jeśli planowana data zakończenia realizacji biznesplanu jest przed 15 maja, wtedy okresem docelowym jest rok poprzedni przed planowanym zakończeniem realizacji biznesplanu, jeśli po 15 maja - okresem docelowym jest rok zakończenia realizacji biznesplanu.

Wniosek o wypłatę pierwszej raty najpewniej będę składać w 2019 roku - nie może więc to być mój rok bazowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Dzierżawa 1 ha, wymagana do złożenia wniosku musi być z datą pewną? Jeśli tak to wie ktoś czy notariusz teraz wymaga wypisu z rejestru gruntów do dzierżawy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek19990    2

Wzrost wartości ekonomicznej o 10% w stosunku do okresu wyjściowego jest wymagany w roku "DOCELOWYM" czyli w roku zakończenia realizacji biznesplanu, następnie trzeba go utrzymać aż do końca tego okresu w którym mamy trzymać te wszystkie dokumenty  itp. (czyli 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty premii) Przykład: Składanie wniosku w 2018 roku (rok WYJŚCIOWY: 2018) - wypłata I raty przykładowo: 20 lipiec 2019, we wniosku przyjmijmy, że określiliśmy że rokiem DOCELOWYM będzie rok 2022  to wzrost wielkości ekonomicznej o 10% będzie obowiązywał od roku DOCELOWEGO czyli 2022 i następnie w kolejnych latach po roku DOCELOWYM czyli w tym przypadku 2023 oraz 2024 wzrost musi zostać utrzymany. W 2024 minie 5 lat od dnia wypłaty I raty premii i w kolejnych latach siejemy i robimy co chcemy bo program już sie zakończył :)

Edytowano przez bartek19990
Poprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LTZ55a    118

Do tej pory byłem przekonany, że ten groch sieję tylko raz, z resztą w ODR też mi mówili, że raz.


Sprzedam części silnika MTZ 50/550 oraz katalog części MTZ50/550.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leni141    0

Witam mam takie pytanie. Rodzice przepisali mi gospodarstwo ale niecałe bo bez 1,5 ha. Po dwóch miesiącach dopisałem żonę jako współwłasciciela całego gospodarstwa razem z budynkami. Ja jestem w ZUS od wielu lat. Żona była bezrobotna i po przepisaniu zarejestrowała się w KRUS i została rolnikiem. Jest w trakcie składania wniosku na Młodego Rolnika i w związku z tym należeć się będą punkty za przepisanie gospodarstwa. Oczywiście za przepisanie w całości nie dostanie. Pytanie czy dostanie za różnice wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek19990    2
14 godzin temu, LTZ55a napisał:

Do tej pory byłem przekonany, że ten groch sieję tylko raz, z resztą w ODR też mi mówili, że raz.

Tak, jeśli w biznesplanie zadeklarowałeś, że będziesz siał groch w roku DOCELOWYM to siejesz go tylko w roku DOCELOWYM , w kolejnych latach możesz zasadzić co zechcesz  byle by, został spełniony warunek wzrostu wartości ekonomicznej o min. 10% w stosunku do okresu WYJŚCIOWEGO. Pomocna może okazać się strona: https://kalkulator-so.pl/ tam możesz sprawdzić orientacyjnie jaka wartość ekonomiczna będzie miało Twoje gospodarstwo po wprowadzeniu wybranych upraw. 

2 godziny temu, michal_19 napisał:

Jak na razie złożone 523 wnioski mało...

Może czekają na kolejny rok z nadzieja, że podniosą wartość dotacji do 150 tys. :D Osobiście uważam, że jest to nierealne, jeśli będzie w tym i  w kolejnych latach mało składanych wniosków to może w kolejnej perspektywie finansowej 2021-2027 o tym pomyślą. Poza tym to co się teraz dzieje u dilerów z cenami maszyn to jakaś parodia wszystko drożeje, osobiście wole przeznaczyć premie na zakup stada podstawowego, krów mięsnych z przeznaczeniem na mamki niż przepłacać za maszyny  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
7 godzin temu, bartek19990 napisał:

Tak, jeśli w biznesplanie zadeklarowałeś, że będziesz siał groch w roku DOCELOWYM to siejesz go tylko w roku DOCELOWYM , w kolejnych latach możesz zasadzić co zechcesz  byle by, został spełniony warunek wzrostu wartości ekonomicznej o min. 10% w stosunku do okresu WYJŚCIOWEGO. Pomocna może okazać się strona: https://kalkulator-so.pl/ tam możesz sprawdzić orientacyjnie jaka wartość ekonomiczna będzie miało Twoje gospodarstwo po wprowadzeniu wybranych upraw. 

Może czekają na kolejny rok z nadzieja, że podniosą wartość dotacji do 150 tys. :D Osobiście uważam, że jest to nierealne, jeśli będzie w tym i  w kolejnych latach mało składanych wniosków to może w kolejnej perspektywie finansowej 2021-2027 o tym pomyślą. Poza tym to co się teraz dzieje u dilerów z cenami maszyn to jakaś parodia wszystko drożeje, osobiście wole przeznaczyć premie na zakup stada podstawowego, krów mięsnych z przeznaczeniem na mamki niż przepłacać za maszyny  :D

Spokojnie dziś wyślę 524 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LTZ55a    118
8 godzin temu, bartek19990 napisał:

Tak, jeśli w biznesplanie zadeklarowałeś, że będziesz siał groch w roku DOCELOWYM to siejesz go tylko w roku DOCELOWYM , w kolejnych latach możesz zasadzić co zechcesz  byle by, został spełniony warunek wzrostu wartości ekonomicznej o min. 10% w stosunku do okresu WYJŚCIOWEGO. Pomocna może okazać się strona: https://kalkulator-so.pl/ tam możesz sprawdzić orientacyjnie jaka wartość ekonomiczna będzie miało Twoje gospodarstwo po wprowadzeniu wybranych upraw. 

Tak, w docelowym. Czy zakup 3,5 ha to jest wzrost wartości czy nie? 

Mam mętlik w głowie, czy raz czy co roku siać.


Sprzedam części silnika MTZ 50/550 oraz katalog części MTZ50/550.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj