sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

ansu    392

Trzeba najpierw zadać sobie pytanie gdzie roślina ma korzenie i w jaki sposób pobiera składniki i będzie łatwiej. 
Teraz np rzepak sięga ze 2m 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

No tak,ale czemu zawsze po przekropnej pogodzie są najlepsze plony , a strip til w czasie suszy niczego nie nadrabia ?czy nie dlatego że następuje ruch w dół i korzenie po prostu wylapują wszystko po kolei jak sitko ? Oczywiście mam na mysli najwieksze stężenie nawozów u gory i stopniowe zmniejszanie ku dolowi,czyli tak jakby wymieszal nawozy z glebą bezorkowcem ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

u nas rzepak w strip till wyglada ladnie, a moze najladniej. susza byla okropna, spadlo 7 litrow wody. ladnie powschodzil. po oranym 7 litrow wystarczylo ,by przyklepal i nie powschodzil. niby lekkie gleby, a skorupa sie potrafi zrobic. prawie co roku ten sam problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

StripTill właśnie jak susza pokazuje przewagę. Jak i podczas siewu, jaki i przed żniwami. 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

Ale Ty akurat nie dajesz chyba nawozów w łapę tylko powierzchniowo ? W rzepaku praktycznie spolchniasz cały profil ,w kuku jest właśnie problem z tego powodu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kuku ma inne korzenie i nie sieje to się nie wypowiem.  
Mieszam płytko talerzówką i wąski ząb 25 do 30cm. Robiłem odkrywkę to spulchniony jest taki klin rosrzeżający się ku górze, w sumie 50%

Co dziwne zawartość PK głębiej jest podobna tylko pH góra kwaśno przez materie organiczną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

Spolchnianie i stworzenie formy gruzełkowatej ma niestety największy wpływ na wzrost roślin i żadne nawożenie tego nie zastąpi, takie wnioski ja wyciągam po swoich doświadczeniach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 11.11.2023 o 18:44, przemek28_28 napisał:

Ciąganie takim zetorem to pikus ale dźwiganie tego…. Sąsiad ma talerzówkę unia z hydropakiem na wale gumowym plus podwójny talerzowy z kółkiem Kongskilde to 6930 z balastem 1000kg niebo oglądał jak nie złożył, kupił 6195r, 1200 z przodu i dopiero sieje jak człowiek. Waga robi roznice w tych wszystkich maszynach

6930 z toną na przodzie ogląda niebo przy takim zestawie a twój rc ciągnie 24 tony na przyczepach 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Mam talerzówke ok. 1100 kg + siewnik amazone nawieszany talerzowy 700 kg + ziarno ok 400-500 kg = boje się tego założyć mojemu Demonowi 12045 :) :) Jeszcze mu coś pęknie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
15 godzin temu, mirekcich napisał:

Spolchnianie i stworzenie formy gruzełkowatej ma niestety największy wpływ na wzrost roślin i żadne nawożenie tego nie zastąpi, takie wnioski ja wyciągam po swoich doświadczeniach. 

Strukturę gruzełkowatą nie tworzy mechaniczne spulchnianie gleby. Może się przyczyniać w pewnych warunkach ale nie tworzy samo w sobie. Chyba że mówimy o bryłach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    105

Różne są metody czy też próby uprawy bezorkowej, uproszczonej. Różne efekty. Ale fajne że świadomość rolników rośnie. Życie biologiczne gleby, hasła takie i im podobne słychać na codzień. Ten temat wisi tu od 2007 roku. Szybko można sprawdzić co się zmieniło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

zauwazylem, ze w bezorce nie mozna ograniczac uprawek, swoje trzeba wysiedziec. wydajnosc sie nie rozni, a juz na pewno pszenica po rzepaku. ostatnia uwaga, wcale nie potrzeba maszyn za wielkie miliony by uprawiac bezorkowo. jedynie siew rzepaku po pszenicy, z zostawiona sloma sprawia duze problemy. bez slomy, bez super suszy tez da sie zasiac. wymagany siew ik talerzowy 😃

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138
1 godzinę temu, ansu napisał:

Strukturę gruzełkowatą nie tworzy mechaniczne spulchnianie gleby. Może się przyczyniać w pewnych warunkach ale nie tworzy samo w sobie. Chyba że mówimy o bryłach 

Tak,miałem na myśli rozdrobnienie na małe bryłki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
7 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

zauwazylem, ze w bezorce nie mozna ograniczac uprawek, swoje trzeba wysiedziec. wydajnosc sie nie rozni, a juz na pewno pszenica po rzepaku. ostatnia uwaga, wcale nie potrzeba maszyn za wielkie miliony by uprawiac bezorkowo. jedynie siew rzepaku po pszenicy, z zostawiona sloma sprawia duze problemy. bez slomy, bez super suszy tez da sie zasiac. wymagany siew ik talerzowy 😃

Niestety na słomie nie urośnie i trzeba ja np rozsunąć. I tu chyba najlepiej sprawdza się StripTill szczególnie w suche lata.
Pszenicę po rzepaku sieje po płytkiej uprawie i jakoś nie widzę spadku plonu. Dwa przejazdy jeden po skoszeniu, drugi przed lub z siewem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096

A kiedy kosisz rzepak a kiedy siew pszenicy? Bo u mnie rzepak koło 20 lipca i do 20 września z pola po rzepaku robi się łąka jak nie zniszczę wcześniej rzepaku minimum 2x

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Trzeba wjechać odpowiednio później z pierwszym zabiegiem jeśli masz wilgoc wtedy 2 uprawki starczają przeważnie. 

8 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

na lekkich glebach taka strukture niszcza brony wirowe.

A bzdura, bierny potrafi bardziej rozpylić jak aktywna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255
15 minut temu, przemek28_28 napisał:

A kiedy kosisz rzepak a kiedy siew pszenicy? Bo u mnie rzepak koło 20 lipca i do 20 września z pola po rzepaku robi się łąka jak nie zniszczę wcześniej rzepaku minimum 2x

Już kilka lat rzepak schodzi  z pola po 5 sierpnia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887
2 godziny temu, przemek28_28 napisał:

A kiedy kosisz rzepak a kiedy siew pszenicy? Bo u mnie rzepak koło 20 lipca i do 20 września z pola po rzepaku robi się łąka jak nie zniszczę wcześniej rzepaku minimum 2x

Widzę u nas się moda robi na glifosat na ściernisko.

Koszą rzepak koło 20 lipca, po 2 tygodniach talerzówka jak juz ładnie sobie rośnie i po 3-4 tygodniach glifo. Sam tak próbowałem w tym roku ale ze względu na chwasty i bardzo fajnie się uprawiało ściernisko po talerzówce + glifosat.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Glifosat wychodzi tanio i tylko tyle bo przy 2 litrach palimy te samosiewy. Uprawajac spulchniamy i napowietrzany glebe oraz pobudzam kolejne chwasty do kiełkowania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj