Skocz do zawartości
MECHANIZATOR

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Nasiona
icek1    178

przy dopłacie 80 zł do ha ja zaprawiam i sieję swym ziarnem bo mi się nie opłaca kupować po 150-200 zł kwalifikat przy obecnych cenach zbóż

tomek73    189

Więc jak kupisz po 160 zł wysiejesz 180 kg to koszt 290 zł minus dopłata 210 zł.

Swoje nasiona można sprzedać po 70 zł wysiewasz z  220 kg minimum 15 % odpadu po wyczyszczeniu minimum, zaprawa 20 zł za  100 kg, no to wychodzi jakieś 180 zł ha, i zostaje poślad.

Więc trza się poważnie zastanowić czy jest sens bawić sie za 30 zł  na 1 ha.

Sam trochę czyszczę i wysiewam swój materiał ale zastanawiam się czy to ma sens, wyczyszczoną pszenicę sprzedaję po 90 zł po petkusie czyszcze z 6 ton dziennie.

Wiadomość z agroFakt.pl

icek1    178

no tak jak się ma kasę a jak nie to trzeba liczyć każdą złotówkę

m_i_c_h_a_l    3

Witam,

Zastanawiam się aby pierwszy raz kupić materiał kwalifikowany i skorzystać z dopłaty do materiału siewnego.

Chciałbym tylko podpytać bardziej doświadczonych kolegów czy rzeczywiście jeżeli kwalifikowanego zasieję po 150 kg na ha (normalnie siałem 220-240 kg na ha) to uzyskam plon przynajmniej 4,5 tony z ha ?

bialy2005    193

nikt nie dostał w 2016 bo w tym roku zmiana zasad  ze wypłata bedzie dopiero we wrzesniu i stawka nie znana :(

staszek131415    2045

Witam,

Zastanawiam się aby pierwszy raz kupić materiał kwalifikowany i skorzystać z dopłaty do materiału siewnego.

Chciałbym tylko podpytać bardziej doświadczonych kolegów czy rzeczywiście jeżeli kwalifikowanego zasieję po 150 kg na ha (normalnie siałem 220-240 kg na ha) to uzyskam plon przynajmniej 4,5 tony z ha ?

Jak zasiejesz dobre własne nasiona 150 kg to możesz i 8 ton uzyskać nasiona to nie wszystko akurat plon nie zależy w najwwiększym stopniu od nasion owszem postęp jest istotny ale jeśli masz niską zasobność w składniki czy przyjdzie susza to nie licz na wysokie plon z racji zakupu kwalifikatu

nikt nie dostał w 2016 bo w tym roku zmiana zasad  ze wypłata bedzie dopiero we wrzesniu i stawka nie znana :(

Wypłata na pewno nie będzie we wrześniu myślę że do końca roku jak się wyrobią

m_i_c_h_a_l    3

Więc jak kupisz po 160 zł wysiejesz 180 kg to koszt 290 zł minus dopłata 210 zł.

Swoje nasiona można sprzedać po 70 zł wysiewasz z  220 kg minimum 15 % odpadu po wyczyszczeniu minimum, zaprawa 20 zł za  100 kg, no to wychodzi jakieś 180 zł ha, i zostaje poślad.

Więc trza się poważnie zastanowić czy jest sens bawić sie za 30 zł  na 1 ha.

Sam trochę czyszczę i wysiewam swój materiał ale zastanawiam się czy to ma sens, wyczyszczoną pszenicę sprzedaję po 90 zł po petkusie czyszcze z 6 ton dziennie.

Właśnie też policzyłem i jeżeli trzeba materiał siewny kupić od innego rolnika, wyczyścić i zaprawić to tak jak piszesz tomek73 to oszczędności są na tyle małe, że bardziej opłaca się kupić materiał kwalifikowany i odchodzi

- własny transport bo przywiozą na podwórko

- czyszczenie a tym samym strata bo będzie odpad

- zaprawianie

- swój czas pracy + prąd niezbędny na wyczyszczenie materiału.

Licząc po cenie pszenicy po jakiej w tym roku ją sprzedawałem to wyszło mi, że przy zakupie kwalifikowanego jeżeli plon będzie o 165 kg większy na ha (koledzy z którymi rozmawiałem i sieją kwalifikowanym zapewniają, że plon będzie większy) to już wtedy końcowy wynik finansowy jest taki sam co przy sianiu materiałem niekwalifikowanym (liczyłem dla 9 ha).

Piechu    43

Najgorsze ze nie wiadomo narazie ile bedzie wynosila doplata do material siewnego. Wstepnie ok 80 zl. Ale to zalezy ile jest chetnych. Do tego trzeba jeszcze dodac to ze niektorzy siali na jesien kwalifikowany material i na wiosne przez wzglad na wymarzniecia rowniez siali. Ja raczej kupie bo siac swoj malo oplacalne. Zastanawia mnie propozycja jednego z przedstawicieli, ktory oferuje nasiona zwykle i niby jakies o podwyzszonych parametrach chyba firmy Topfaram. Bo jezeli odmiana ta sama to ewntualnie mozna dac lepsza zaprawe z jakims nawozem donasiennym.

lambogrand    26

Nie dostałeś dopłaty za materiał siewny?

niedostalem doplaty za material siewny kupiony w 09.2015 kasa zamrozona kupowalem tylko pszenice ozima,  moim zdaniem jesli mam czekac ponad rok na ta ich doplate to zasieje swoje nasienie a dokupie troche na rozmnozenie

hopper5    19

niedostalem doplaty za material siewny kupiony w 09.2015 kasa zamrozona kupowalem tylko pszenice ozima,  moim zdaniem jesli mam czekac ponad rok na ta ich doplate to zasieje swoje nasienie a dokupie troche na rozmnozenie

I szybko nie dostaniesz. Troszkę sie pozmieniało. Gostek który był u mnie na kontroli  w maju mówił że teraz mają przeznaczoną pewną pulę na zwrot za mat. siewny i na dzień 30 września wszystko zliczą i będzie wiadomo jakiej wysokości będzie zwrot.

m_i_c_h_a_l    3

Dzwoniłem wczoraj do ARR w sprawie dopłaty za materiał jeżeli kupię go teraz.

Dowiedziałem się, że wniosek o dopłatę będę mógł składać po 15.01.2017 r. i wnioski będą przyjmowane do 30.06.2017 r.

W terminie lipiec - wrzesień 2017 r. będą wyliczać kwotę dopłaty czyli pula kasy jaką mają na dopłaty podzielona na liczbę wniosków=areał.

Na koniec września ogłoszą wysokość dopłaty i wtedy w ciągu 2 miesięcy pieniądze zostaną przesłane.

rafal25791    3

Mam pytanie, odnośnie dopłaty do materiału siewnego. Aby dostać dopłatę muszę zasiać min. 1 ha. Czy mogę ten hektar mieć na trzech różnych kawałkach pól z różnymi zbożami np. 40ar-pszenżyto, 30ar-żyto hybrydowe, 35-jęczmień jary ?

staszek131415    2045

Jasne że nie czekać póltora roku za te grosze niech centrala sprzeda powiedzmyy za 1200 zł i niech oni składają na dopłaty i czekają za kasą

pawel885    380

Staszek i Aleksander - dwa największe mózgi tego forum przypominacie mi mojego sąsiada, nic się nie opłaca, lepiej siać od 30 lat to samo żyto i owies i zbierać 1.5t/ha...

AleksanderX    106

Staszek i Aleksander - dwa największe mózgi tego forum przypominacie mi mojego sąsiada, nic się nie opłaca, lepiej siać od 30 lat to samo żyto i owies i zbierać 1.5t/ha...

to sa nasze opinie i nikt ci nie kaze byś się do nich stosował tak samo jak ja nie mam zamiary stosować się do twych opinii

marcin5320    1

Gdzie kupie materiał siewny w łodzi lub okolicach ? Pytam bo jestem jutro w trasie w tamtych okolicach i może bym się zaopatrzył?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez mtz_820
      jakie zboze radzicie posiac na baaaardzo slabej ziemi normalnie piasek mialem tam juz jeczmien i owies i nakosilem tyle co na swoim z 3ha (tamto ma powierzchnie 5ha) z jednej strony jest ok ale na srodku i pod lasem niema nic normalnie jakby ktos powyrywal na wiosne bylo ok ladnie sie zapowiadalo przyszlo lato zniwa niema nic

wujek chce tam posiac żyto jak myslicie dobry wybor na takie zimie? tam jarego nie bedzie za chiny
    • Przez zielu781
      Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.
      Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki
    • Przez Sqowron
      Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary?