Zaloguj się, aby obserwować  
ursus1014turbo

Jaka talerzówka do ciągnika o mocy 140koni??

Polecane posty

pioter    46

ale głębokość pracy ma raczej decydujący wpływ na prędkość pracy i jak najbardziej powinna być uwzględniona.

 

 

w/g mnie :D jeżeli ma to być brona do ogólnego zastosowania, czyli głębokość pracy do 15-20cm, to powinna być tak dobrana do ciągnika, aby przy max głębokości pracy prędkość robocza nie spadła poniżej 6km/h i jeżeli tak będzie to przy uprawie pożniwnej będzie można poszaleć powyżej 10km/h


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wodzu    5
No ale wylczyl ze moge brac 4 metrowa:d

Ale ciąganą :D

obliczenia to jedno a praktyka to druga sprawa.. z reszta sam sie o tym przekonasz ale po fakcie zakupu.

Szczerze ci powiem że ja zaczynałem od 5m, ale kupiłem 4 metrową i czasem jeszcze brakuje mocy w naprawdę ciężkich warunkach.. Jak ma sie mozaikę na polu to tak jest, ciężka glina na górkach pach na równinach :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19
do ciąnika 140KM - to troche mało informacji

 

zależy jak szybko chcesz z tą talerzówką śmigac jakie masz gleby i ile mniej wiecej waży sam ciagnik - podaj mi te parametry to moge cos na ten temat powiedzieć :)

 

pozdro

 

MECHANIZATOR

a czy mógłbyś mi obliczyć wielkość talerzówki...

do Ciągnika o mocy 145km

o jego masie własnej około 6.5tony

posiada dynashita

a klasa ziem u mnie to średnio 5

ja myślałem o 4m ale w trafia się 4.30

i waham się czy ją brać.

 

Byłbym wdzięczny.

A jeszcze będzie (musi to być ciężka brona) czyli będzie pół zawieszana.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nie ma problemu - tylko ze wieczorem :)

 

dopisz mi jeszcze z jaką prędkoscią zamierzasz pracować bo to jest ważne

 

no i tak jak pisze @wodzu obliczenia swoje a zycie swoje te obliczonka są raczej po to żeby mniej wiecej uchwycić w jakim przedziale szerokosci się rozglądać za maszyną - więc nie przyjmujcie ich jako pewnik :)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

wiem wiem / obliczenia swoją drogą a w realu swoją.

Prędkość to coś koło 10/11 km/ha

może i nawet 12km/ha

 

mam dyne i jak ruszę z prędkością 7km to sądzę że do 10 się rozpędzę.

spoko,

czekam do wieczora :)

wiem że do tej talerzówki facet mówił min 110KM i ani jednego konia mniej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid6b1    0

jak ja kupowałem swoją sprzedawca mówił lepiej wziąć mniejszą a szybciej jechać to lepiej będzie zrobione a talerzówka lepiej wykona swoją prace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

tak wiem o tym. :) dlatego się @Mechanizatora zapytałem o jego obliczenie ile wyjdzie.

U mnie są lżejsze zimnie że tak powiem piachy. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

a więc tak - wszystkie niepodane przez ciebie dane przyjąłem jak dla poprzedniego przykładu (opór brony przyjąłem jako 4,5 kN/m bo pisałeś ze masz słabsze gleby)

 

1 - siła uciągu zależna od masy

 

Fumaxf = 31,9 kN

 

2 - siła uciągu zależna od mocy (i prędkości)

FumaxP = 21,8 kN (dla 9 km/h) = co daje nam 19,6 kN gdy zostawimy sobie 10% rezerwy uciagu --> stąd brona 4,4 m

FumaxP = 19,6 kN (dla 10 km/h) = co daje nam 17,7 kN gdy zostawimy sobie 10% rezerwy uciagu --> stąd brona 3,9 m

FumaxP = 17,8 kN (dla 11 km/h) = co daje nam 16,1 kN gdy zostawimy sobie 10% rezerwy uciagu --> stąd brona 3,6 m

FumaxP = 16,4 kN (dla 12 km/h) = co daje nam 14,7 kN gdy zostawimy sobie 10% rezerwy uciagu --> stąd brona 3,3 m

 

decyzja należy do ciebie - cyferki mówią ze tamte proponowane 4,3 metra uciagnie tylko pytanie czy 9 h to prędkośc która ci odpowiada


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886

heh,

powiem co wiem po pierwszej jezdzie - 6.5ha w 3 kawałkach moim ciagnikiem (zetor 100km masa własna ok 4.5tony) z broną talerzową ciąganą ruska - 3.7m

zetorek szedl jak burza na 4I czyli powinien osiagac jakies 12km/h

tutaj znajdziecie foty jak to wygladalo, łącznie z efektem końcowym

http://www.agrofoto.pl/forum/YacentY-zniwa...2-album396.html

 

bałem się po wypowiedziach MECHANIZATORa ze ciągnik może mieć kłopoty przy tej bronie, jakież było moje zdziwienie kiedy robił dziś jak szalony.

oczywiscie brone opuszczałem z rozpedu -ruszałem i dopiero brona w dół, inaczej jak brona była w ziemi to zetor ledwo ledwo ruszał na 4I


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

hehe - nie myślałem ze narobie tyle zamieszania z tymi obliczeniami ;)

 

tylko że mam kilka precyzujących informacji

- prędkość na biegu 4I to coś około 8km/h (wg katalogu)

 

stąd żaden problem

Fumaxf = (4500*9,81/1000)*(0,6-0,1) = 22,1 kN

 

FumaxP = (70*0,85)*0,6/2,22 = 16,1 =--0,9--> 14,5 ---> +/- 3,9 kN/m (opór roboczy brony talerzowej przyjmuje sie w zakresie 2 - 8 kN/m)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

hmm wypowiedz @mechanizatora strasznie mnie zaskoczyła

podał cały wachlarz bron do prędkości.

Niestety ta brona 4,3 kiedy tylko odjechaliśmy z miejsca i po 1 godzinie przyjechaliśmy żeby powiedzieć że bierzemy już sprzedana była ;)

teraz czekamy jak coś przywiezie :)

ale szukamy 4m z możliwością do4,3 m [[dziękować dla @mechanizatora]]

 

Wypowiedz @yarcentego uświadomiła mi jak mogą być obliczenia rozbieżne z faktem.

Nic dziwnego że w tabelach katalogowych firm podawanych mocy do szerokości talerzówki są takie wysokie moce potrzebne. :)

 

Jak zakupię bronę to foty w galerii zamieszczę z pracy z nią :) (nawet i film) :)

zamieszanie tak ten temat zrobił bo jest na czasie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886
- prędkość na biegu 4I to coś około 8km/h (wg katalogu)

dla szybkiej skrzyni i na kołach 38" to tak mało?

kurcze wydawało mi się ze rower mam dosc dobrze wykalibrowany, wg takich wskazan rowera ustawialismy tez rozsiewacz nawozu i jako tako wychodzila dawka na ha.

 

w zwiazku z powyzszym - jak dokładnie zmierzyc predkosc ciagnika?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danex89    16

A może gpsem? Tylko nie wiem czy pomiar jakimś tanim odbiornikiem będzie miarodajny. Ja swojego zetorka zmierzyłem PDA Mio p560+jakis darmowy programik i maks predkość mi wyszła 26,25 km/h chyba. I z instrukcja sie to chyba mniej wiecej pokryło.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

GPSem haha zanim napisałem już ktoś to zrobił przedemna.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

mój GPS względem samochodu oblicza prędkość -3-4km mniej.

Pomysł całkiem całkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Prędkość można obliczyć znając przełożenie całkowite skrzyni i promień koła minus ugięcie opony. Tak orientacyjnie, bo dochodzi jeszcze poślizg, choć zwykle jest pomijalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

a tak propo tego wszystkiego mam na szybce w kabinie rozpiskę ile można jechać przy danych obrotach silnika na biegu + półbiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33
- prędkość na biegu 4I to coś około 8km/h (wg katalogu)

 

Według moich obliczeń prędkość teoretyczna ciągnika z szybką skrzynią '35 dla kół 16.9-38 i przy 1800obr/min wynosi 10,13km/h ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no widocznie w moich książkach są prędkości do innych parametrów (rozmiar opon itd)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Bo to jest inna skrzynia, 4 bieg jest tutaj 'nadbiegiem' o przełożeniu przyśpieszającym. W ogóle wszystkie biegi są szybsze w stosunku do skrzyni standardowej, pomijając 3 bieg który jest przełożeniem bezpośrednim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

@MECHANIZATOR

obliczaliśmy tą szerokość roboczą do prędkości i powiem że mam szer 4,20 i spokojnie pracuję te 12km/godz ;) ruszam z talerzówką opuszczoną (posiadam dyne) i jestem zadowolony z tego narzędzia :)

Na razie pracowałem nią do 10cm głębokości a teraz porobię nią do ok. 20 cm ;) i też napiszę jak chodzi :o

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886

kurcze 20cm talerzówka? po co? to na ile ty będziesz później orał - moj ojciec jak ustawił ibisa na poczatku i cos slabo ciagnik z nim szedl, przyjechal znajomy pomoc ustawic to sie za glowe zlapal - orane było na jakies 35cm od góry zruszonej ziemi albo ok 30cm od prawdziwej calizny, gosc stwierdzil ze on jak orze podobnym plugiem to leci na 18cm, a obok mnie mieszka gosc ktory ponoc orze na 16cm.

Pod rzepak to jeszcze jestem w stanie zrozumiec sens glebokiej orki ale pod zboża? to samo by się tyczyło talerzowania, mnie tam uczyli zeby podorywke robic na 8-12cm i wydaje mi się ze taka glebokosc jest dobra pod wzgledem podcinania powierzchni dla parowania i wschodzenia chwastów czy tez samosiewek, nie mówiąc juz tutaj o zuzyciu paliwa przy zabiegu agrotechnicznym ;)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

z tymi 20 cm to lekko przegiąłem fakt, bo potem trzeba by było głębiej orać.

Ale nie robię talerzówką pod orkę jesienna aż tak głęboko ale tak od 8 do 12cm? tak jak napisałeś @yacenty

Ale pod orkę wiosenną będę robił troszkę głąbiej.

Niedługo zamieszczę fotki ;) z prac....

Co do orki ja wykonuje ją od 22-27tak jakoś...w tych granicach.

 

U mnie jeden znajomy orkę pod ozime zboża wykonuje max16cm

ale przed tą orką ma swoją zasadę uprawy pola.

Po żniwach talerzówka, potem za jakiś tyg brona, potem kultywator i orka ta właściwa na 16cm i siew.

I powiem że zbiory ma całkiem całkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nie no juz nie przesadzajcie z tą głębokością orka siewna 20 cm a zimowa 25 to jest jak dla mnie standard - a co do 20 cm przy talerzówc to najpierw wpóść talerzówkę na taką głębokość to pogadamy - na piaski owszem pojdzie az po samą ramę ale wjedziesz na kawałek gliny i ledwie ci ją z wierzchu podrapie na 5 cm (szczególnie jak jest sucho)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez cyprian1219
      Witam!
      Od 2012 roku jestem posiadaczem agregatu ścierniskowego szer. 2.2m (5 łap) i nie jestem zadowolony z jego pracy, co więcej, gdybym wiedział że będzie tak "rył" pola to bym go za dopłatą nie wziął . Wszyscy sąsiedzi i ludzie na agrofoto zachwalali żeby kupić... Do rzeczy. Chodzi o to że ten agregat ani myśli wchodzić tylko rysa po polu obojętnie czy jest mokre po deszczu, suche, czy aż zbite, tylko włóczy sie po powierzchni ścierniska, dodam że mam ziemie 3/4 klasy, cięższe, a jeśli już wchodził to zawsze jedna łapa zostawała na powierzchni. W tym roku postanowiłem że założę mu 6 obciążników od c330 i tak zrobiłem jednak to pomogło tylko w pewnym stopniu bo bez nich wchodziły w ziemię tylko 2 pierwsze a z nimi jeszcze jedna lub dwie z tyłu... Sąsiadom to idzie bez problemu. Zapomniałbym, wymieniłem mu wszystkie te lemiesze czy jak to sie nazywa i próbowałem na rożnym ustawieniu podnośnika ale... Ta maszyna jest chyba przeklęta, a robi takie kopce że wygląda jak bym radłami przejechał. Zawsze starannie poziomuję podnośnik i samą maszynę aby było prosto ale pole zawsze przeryte przez dziki... Czy ktoś z posiadaczy też ma taki problem?
    • Przez slawek4711
      Witam
      Poszukuję agregatu bezorkowego do ursusa 1614. Czy waszym zdaniem agregat szerokości 2.5 m (7lap ) będzie odpowiedni do tego ciągnika? Dodam że gleby 4 5 klasa .Nie wiem czy sobie poradzi żeby w miarę rozsądnie pracować na 25 cm
       
    • Przez jarekvip99
      Zastanawiam sie nad gruberem i stad moje pytanie czy lepiej Mandam kus czy Unia kos? maszyny uzywane 3metry na sprezynach (unia juz ten model nowszy nie ze sprezynami do gory tylko na plasko) no i unia ma talerze krancowe a mandamy starsze nie. obie maszyny na dziobach a nie sercowkach. co lepsze i lepiej daje rade w susze?
    • Przez darus74
      Witam, proszę użytkowników w/w brony o opinie. Potrzebuje opini na temat nowych piast na łożyskach stożkowych i wału doprwiajacego croskil wersja gumowa stosowana u Batyry.
    • Przez Szymcio80
      Witam, jakie macie opinie o agregacie ścierniskowym Kwas, rozważam nad wersją 3m z wałem daszkowym. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj