Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8781 odpowiedzi na ten temat

#4421 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 22:29

Mnie na to uczulali wielokrotnie na szkoleniu z firmy w której kupuję SOR. NIe stosuj boru z siarczanem magnezu!
Na forum napisałem to już ze 2 razy to większość śmiała się ze mnie. Cieszę się że są opinie zgodne z tym co mnie nauczono.

http://www.intermag....rmag-z-sor.html

Nie jest tak, że się nie da.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 12:00
  •  

#4422 Share Bambi24

Bambi24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 14:44

Opryski rzepaku i innych oleistych Jestem nie doświadczonym rolnikiem i pierwszy raz posiałem rzepak i mam pytanie
po co pryska się na opadanie płatka ? i kiedy się go stosuje ?
I kiedy się pryska od grzyba ?

#4423 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 17:01

Opryski rzepaku i innych oleistych pryska sie dlatego, ze opadające płatki przyklejają sie do łodyg i rozgałęzień, w tych miejscach następuje stan zapalny i wnikają zarodniki chorób.
Potem zamiast rzepak ładnie stac zielony do końcówki czerwca dużó wcześniej zaczyna usychac. W konsekwencji ziarna są drobne, czesc jeszcze przed żniwami wypadnie z łuszczyn i ogólnie przy niekorzystnym przebiegu pogody przez brak tego jednego zabiegu mozesz stracić nawet i z połowe plonu.

I to jest oprysk na grzyba. Ostatni, Po nim wiecej już nic nie robisz z rzepakiem, no chyba, ze desykujesz.

Kiedy sie stosuje? ja zawsze jade w pełni kwitnienia. Jak pole jest najbardziej żółte.

Czym pryskac, to sobie poczytaj wczesniej pare stron. Koledzy proponują środki i mieszanki od dość tanich po takie za ponad 2 stówki na ha ze strobiluryną.

Ja od paru lat pryskam yamato303se (to samo co moderator i matador) i rezultaty są ok. Cena wychodzi koło 110 za ha, wiec bez tragedii.

edit
a jezeli do tej pory jeszcze ani razu nie pryskałeś rzepaku na grzyba żadnym tebu ani iczym inym, to tym bardziej teraz już musisz poryskać.

Edytowany przez nunu85, 17 kwiecień 2014 - 17:04.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4424 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 kwiecień 2014 - 17:51

http://www.intermag....rmag-z-sor.html

Nie jest tak, że się nie da.

Tomek90 odnośnie tych tabel ze środkami ochrony, co oznacza pusta kratka, bez plusa i bez minusa????

Edytowany przez Profil usunięty, 17 kwiecień 2014 - 17:52.

#4425 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 18:36

Opryski rzepaku i innych oleistych Czy wykonujecie opryski na słodyszka czy też zauważyliście, że jakby bardzo mało go jest, a jak jest to jest taki niemrawy jakiś? Pewnie za zimno jest i dlatego nie ma prawdziwego nalotu i tak nie żeruje? Zaznaczę, że rzepak jest w fazie zielonego pąka.

#4426 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 18:37

Opryski rzepaku i innych oleistych Powiem Ci, że nie wiem, wiadomo że nie trzeba w takie tabele ślepo wierzyć jak we wszystko. Wogóle to dziwne, że nie można mieszać bormax z mikrokomplex gdzie jest MgO i S a nawet B :huh:

#4427 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 kwiecień 2014 - 20:34

Czy wykonujecie opryski na słodyszka czy też zauważyliście, że jakby bardzo mało go jest, a jak jest to jest taki niemrawy jakiś? Pewnie za zimno jest i dlatego nie ma prawdziwego nalotu i tak nie żeruje? Zaznaczę, że rzepak jest w fazie zielonego pąka.

słuszna uwaga, słodyszek w tym roku jest ale bardzo mało, u mnie po jednym góra dwa na kwiatostanach w fazie zielonego pąka i też jest niemrawy a w kwitnących może po trzy zcasami zalezy od dnia jak jest ciepło to z trzy w kwiatach wspomagają zapylanie a tak to szkód jak narazie wysokich nie czyni jeszcze nie pryskałem zimno i nie ma duzych nalotów jedyny plus tej pogody, wad całe mnóstwo.

Plany są aby opryskać na opadanie pierwszych płatków kwiatowych przeciw chowaczowi podobnikowi i pryszczarkowi kapustnikowi chyba że słodyszek nadejdzie w większym nasileniu.

Co polecacie w miarę taniego na opadanie pierwszych płatków jaki fungicyd tani i w miarę skuteczny (gleby lekkie więc się nie porywam na kompleksową ochronę) wraz z insektycydem.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#4428 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 20:56

Opryski rzepaku i innych oleistych rzepak za max tydzien zakwitnie moze troche wczesniej mozna zastosowac jeszcze bor z NPK?? paki sa juz dosc duze ale kwitakow jeszcze nie ma....

#4429 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 kwiecień 2014 - 22:04

Pomóżcie podjąc decyzję. Chciałem prysnąć Dursbanem plus Ammo super na chowacza i słodyszka ale ciągły deszcz mi nie pzwolił. Dzisiaj zauważyłem,że fragmentami pąki zaczynają się rozluźniać kwestia paru dni i chyba zakwitną. Co robić z tym Dursbanem jest może coś innego co nie zaszkodzi pszczołom? Koledzy podpowiedzcie coś.

Dursban zdecydowanie nie w tej fazie. Załatwisz pszczoły.

Koledzy rzepak zaczyna kwitnąć, pryskałem już 3 tyg. temu od robali, antywylegaczem i siarczan magnezu. Teraz mam mospilan i chciałem jakąś odżywkę zastosowanie oraz coś od grzyba, czy można to łączyć, rzepak jest taki sobie!

Jak rzepak juz zaczął kwitnąć to juz insektycyd nie jest potrzebny. Słodyszek poleci na kwiaty. Insektycyd na pryszczarka się przyda.

Ja na próbę do Impactu chyba dam Acanto ewentualnie Amistar, Wcześniej padła propozycja 0,3l Acanto + 1l Impactu czy taka dawka strobi da jakiś efekt? Widzę, że w środkach jest duży rozrzut jesli chodzi o dawki w Pictorze mamy 100g, a w amistarze nawet 250g na ha

0,3l acanto to mało, tym bardziej że pikoksystrobina wizualnie nie ma silnego działania. Amistaru xtra zalecają od 0,75l? Słyszałem o 0,8-1l.

Jestem nie doświadczonym rolnikiem i pierwszy raz posiałem rzepak i mam pytanie
po co pryska się na opadanie płatka ? i kiedy się go stosuje ?
I kiedy się pryska od grzyba ?

Fungicyd - aby zabezpieczyć przed zgnilizna twardzikową i szarą pleśnią
Insektycyd na pryszczarka i chowacza, stosować późnym wieczorem lub nocą!

Co polecacie w miarę taniego na opadanie pierwszych płatków jaki fungicyd tani i w miarę skuteczny (gleby lekkie więc się nie porywam na kompleksową ochronę) wraz z insektycydem.

Jak tanio to rozumiem ze amistar xtra czy pictor odrzucasz na początku. Podaj cenę lub ewentualnie środki do jakich masz dostęp.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4430 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 17 kwiecień 2014 - 22:35

Opryski rzepaku i innych oleistych Jakim środkiem jechać na pryszczarka oraz chowacza jak kwitnie oprócz mospilanu? Proteus pójdzie na opadanie a do tego czasu jakoś by trzeba było go ochronić tym bardziej że idą bardzo ciepłe dni z nocami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4431 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 17 kwiecień 2014 - 22:44

Opryski rzepaku i innych oleistych a ja tam mieszałem mikroikomplex z bormaxem :) Newet wczoraj i do tego mocznik na rzepak

#4432 Share grego2

grego2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 08:09

Jakim środkiem jechać na pryszczarka oraz chowacza jak kwitnie oprócz mospilanu? Proteus pójdzie na opadanie a do tego czasu jakoś by trzeba było go ochronić tym bardziej że idą bardzo ciepłe dni z nocami.

A to nie słyszałem żeby pryskać podczas kwitnienia i następnie na opadanie płatków. Ja szkodniki łuszczynowe czyli pryszczarka i podobnika zwalczałem zawsze opryskiem na opadanie płatków i tyle. Mam juz naszykowany Proteus. U mnie początek kwitnienia tylko nieźle go przymroziło

#4433 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 09:05

Jak tanio to rozumiem ze amistar xtra czy pictor odrzucasz na początku. Podaj cenę lub ewentualnie środki do jakich masz dostęp.

a jak amistar lub pictor wypada cenowo w tym roku?

#4434 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 14:51

Opryski rzepaku i innych oleistych pictor około 170 zł za zabieg na hektar

#4435 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 kwiecień 2014 - 18:36

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam !!!

Panowie zakupiłem opryski i chciałbym się dowiedzieć co z czym mieszać i co można i czego nie można mieszać,
w jakich dawkach pryskać tymi opryskami żeby było dobrze opryskane ! :D

a więc :rolleyes: wymieniam opryski !!

Galarane 200 ec
Actirob 842 ec
Pleban 75 wg
Halny 200 ec
Stabilan 750 sl
TENORE 400 EW
Soprano 125 sc
Atlantis 12od
ProCam mag
mocznik puławy 46 %

a więc tak jak mówiłem napiszcie proszę co z czym mieszać w jakich dawkach itp itd potrzebne na wczoraj !!!

dodam jeszcze że mam od groma chwastów w zborzach i mam co roku dużo przytulii której nie mogę zwalczyć !!
będę pryskać tymi opryskami przenicę, przenżyto i jęczmień

pomocy!!

#4436 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 kwiecień 2014 - 18:56

a jak amistar lub pictor wypada cenowo w tym roku?

może spróbuj acanto 0,4-0,5 + Tebu 1 l wyjdzie ok. 130 zł
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4437 Share Marek8606

Marek8606

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 19:32

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam mam takie pytanko. Na jesieni nie dało rady prysnąć pszenżyta Glean, chciałbym teraz go zastosować tylko w tym sęk jaką dawkę ? Pytałem się u tego co kupuję i powiedział że dawka bez zmian 25 g/ha, a na ulotce pisze że mniej 10-15 g/ha

Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

#4438 Share QWERTY888

QWERTY888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 20:24

Opryski rzepaku i innych oleistych amistar xstra 0,5l ile do tego Tebu? 0,5? 0,6?

#4439 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 20:56

może spróbuj acanto 0,4-0,5 + Tebu 1 l wyjdzie ok. 130 zł

jutro spytam czy takie specyfiki mają u nas, presja chorób patrząc na pogode bedzie ogromna a podatność również na wysokim poziomie nic tylko powaznie myśleć o zabiegu. A Jakieś inne propozycje tansze od tych dwóch sztandarowych specyfików wiodących prym w ochronie łanu?

Edytowany przez proxy8441, 18 kwiecień 2014 - 20:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4440 Share hh600

hh600

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 18 kwiecień 2014 - 21:03

Witam mam takie pytanko. Na jesieni nie dało rady prysnąć pszenżyta Glean, chciałbym teraz go zastosować tylko w tym sęk jaką dawkę ? Pytałem się u tego co kupuję i powiedział że dawka bez zmian 25 g/ha, a na ulotce pisze że mniej 10-15 g/ha

na glean juz chyba za późno...