Skocz do zawartości

Zdjęcie

problem z lochami!

28 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bartekg2612

bartekg2612

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 kwiecień 2008 - 20:55

problem z lochami! Witam od zawsze mam problem z lochami zawsze jak wyganiam je z pordówek to nie chcą się godzić i sie gryzą nawet jak wczećniej ze soba siedziały. kiedyś zegnałem 6 razem i też sie gryzły. troche to denerujące bo jak by siedziąły razem to można by wiecej chodować a tak to nie. jestem ciekaw jak to robią na tych wielkich fermach gdy w jednym kojcu jest około 50 loch. prosze o odpowiedzi i pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
problem z lochami! Dzisiaj, 03:53
  •  

#2 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 05 kwiecień 2008 - 21:03

problem z lochami! Dobrego sposobu na to nie znam... Tak to jest ze świniami, że jest walka w stadzie, walka o hierarchię... Tak widocznie musi być... :D
PS. Myślisz, że w wielkich chlewniach jak jest 50 loch w jednym kojcu to oni się martwią o to czy maciory się gryzą czy nie??? Wątpię... :D

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#3 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 05 kwiecień 2008 - 23:53

problem z lochami! Nieco zależy i od rasy loch np. ja pod tym względem o Naimach nie powiem złego słowa są mało agresywne względem siebie, owszem jakaś hierarchia w stadzie musi być ale ogólnie są bardzo spokojne. Może podanie Stresnilu przed łączeniem w grupy by pomogło ale niestety to są dodatkowe koszty.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 08 kwiecień 2008 - 08:44

problem z lochami! tak, zastrzyk strensilu i loszki mają różowo przed oczami :D

#5 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 22:04

problem z lochami! roznie z tym bywało ale teraz nie mam tego problemu bo nie musze zganiac

#6 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 05 czerwiec 2008 - 21:41

problem z lochami! Stres i ustalenie hierarchi w stadzie to normalka. Jednak czy to gryzienie ma krwawy charakter czy tylko siebie podszczypują?

#7 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 06 czerwiec 2008 - 19:18

problem z lochami! ja gdzieś patrzyłem to w chliwku co siedza swinie wisza sobie takie tam zabawki do gryzienia i świnia juz ma zajecie i się niegryzie z innym osobnikiem ale niewiem jak to by bylo u loch

#8 Share DawidMalw

DawidMalw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze. A w szczególności Ursusy.

Napisany 07 czerwiec 2008 - 11:08

problem z lochami! Tata mi kiedys mowil,ze jak sie swinie gryzly to trzeba je chyba sama ropa posmarowac i straca zapach innych swin-beda myslaly,ze to swoje.Ale to mowil o tucznikach
U-R-S-U-S C-385A RZĄDZI!!!

#9 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 16 grudzień 2008 - 21:31

problem z lochami! Może dobrym rozwiązaniem było by obie lochy popsikać dezodorantem tylko nie żałować go,straciłyby węch i może by się nie gryzły.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#10 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 16 grudzień 2008 - 21:54

problem z lochami! Miałem dwie lochy które były z jednego gniazda i były zganiane razem po każdym oproszeniu i nagle po 4 coś im odwaliło gryzły się tak że nie dało się ich rozegnać, potem stały już oddzielnie. Nigdy nie wiadomo co siedzi w głowie takiej świni;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 13:16

problem z lochami! Podobno można też octem polać to też stracą węch
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#12 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 14:06

problem z lochami! Być może to zależy od rasy. Ja mam PBZ i WBP i nie jest tak źle.
Ja robię zawsze tak że łączę w grupę maciory odsadzane od prosiąt.
I trzeba je popilnować i nie dopuścić do tego żeby się gryzły (jak się zaczynają gryźć to guma w ruch).
Różnie to bywa nieraz godzina i jest spokój, ale nieraz pół dnia trzeba popilnować.
Na początku się ganiają ale jak zacznie je wemie boleć i odzywa się instynkt macierzyński to się uspakajają.
Tylko jak pisałem wyżej trzeba je pilnować, ponieważ lochy są odwapnione i mogą sobie zrobić krzywdę, nie chodzi mi tu o pogryzanie ale o pęknięcia lub złamania a w takim przypadku locha do likwidacji.
Jeżeli mam taką którą prosiaki mocno wyciągały to osobno bo nie da sobie w stadzie rady.

#13 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 16:35

problem z lochami! Ja akurat nie trzymam loch grupowo ale po co stresować świnie i czas marnować skuteczny jest STRESNILL maciory łagodne jak baranki a jak się przeholuje to nawet lekko pijane :)

#14 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 19:43

problem z lochami! Witam .
Mam pytanie, co prawda nie bardzo podchodzi pod założony temat, lecz jest to jednak problem z loszką, a nie chcę zakładać nowego tematu. Mam wstawioną loszkę ( pierwiastkę ) do kojca, termin oproszenia minął 16.12.2008, a jak do tej pory cisza. Macica nabrzmiała lecz bez wydzieliny. Pytam bo pierwszy raz mam taką sytuację, do tej pory wszystkie porody u innych loszek przebierały podręcznikowo ( góra jeden dzień poślizgu). Jakie największe mieliście różnice ( ilość dni )w stosunku od wyznaczonego terminu porodu do faktycznego terminu porodu, no i kiedy jest ten krytyczny moment by wezwać weterynarza ( na razie nie widzę objawów, które by skłaniały mnie do wzywania weterynarza, ale jak wspomniałem mam taką sytuację pierwszy raz).
" Nie ważne gdzie jadę , grunt ,że wiem gdzie byłem "

#15 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 19 grudzień 2008 - 22:22

problem z lochami! U mnie locha to 5 dni ostatnio odwlokła, i miała 18 sztuk, wychowuje 14.
Spokojnie, natura sobie poradzi, gdyby parła i nie mogła się oprosić to wzywaj weterynarza

#16 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 22:30

problem z lochami! Tata mówi ze 1 góra 2 dni wcześniej czy później to jeszcze w miarę normalne ale jak już jest tak 4 dni to raczej coś nie tak. Miałem maciorę, która prosiła się w terminie i urodziła 9 ale łożysko to nie całkiem wylazło ale zostawili my ja tak i na 2 dzień jakaś słaba była ( wiem ze to normalne ) ale dostała gorączki zaczla lekko sapiec i cały czas leżała. No to wezwaliśmy weterynarza i się okazało ze jeden prosiak obrócił się podczas porodu i utkwił w niej. Kiedy weterynarz go wyciągnął to zaraz łożysko wylazło i potem było już ok. Ja ci radze obserwuj ja i jakby się działo coś niepokojącego to wzywaj doktora. Daj znać jak będzie po wszystkim bo sam jestem ciekaw

#17 Share markpp

markpp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Lubię grzebać w garażu i coś naprawiać(psuć), lecz moim powołaniem jest elektronika i te dziedziny.

Napisany 19 grudzień 2008 - 23:40

problem z lochami! My mieliśmy maciorę już kilka razy rodziła i było ok a tu naraz rodziła i tylko 6 prosiaków myśleliśmy z bratem że taki mały miot ale ona cały czas leżała, od razu było widać że coś nie tak nawet łożyska nie urodziła i brat postanowił jej pomóc tzn. wyczyścić ją i jak wyciągał to się okazało że w macicy były jeszcze 4 prosiaki, brat wyciągnął od razu łożysko i jak ręką odjął. Zabieg był wykonany o 16 a już o 18 maciorka wstała do jedzenia i już pochrumkiwała. Ale następny poród który miała był wywołany przez weterynarza bo już było po terminie chyba 5 dni jak dobrze pamiętam. W końcu poszła do likwidacji.

kamilo1- to jest pierwiastka także to prędzej może być taki błąd ale radziłbym Ci ją mięć na oku jak powiedział turtojs
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ BRATA SPRZEDAŁ?
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ KUPIĆ SIĘ NIE DAŁ?
JAKA TWOJA CENA?... Oportunisto pier******...

#18 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 00:57

problem z lochami! Wszystko zależy od zachowania loszki jak spokojna nie prze to może sobie jeszcze postać nawet do 4-5 dni. Jednak wiem z doświadczenia że jak się jest pewnemu daty pokrycia to lepiej podać estrophan lub inny specyfik wywołujący poród.

#19 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 11:14

problem z lochami! Dieki za rady , dostosuję się do nich.
Oczywiście obserwuję ją cały czas, jak się wyprosi to napiszę , może wyciągniemy jakieś wnioski z tej sytuacji, które pomogą mi ( nam )na przyszłość.
Czuję się jakoś pewniej teraz, dzięki.
" Nie ważne gdzie jadę , grunt ,że wiem gdzie byłem "

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share markpp

markpp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Lubię grzebać w garażu i coś naprawiać(psuć), lecz moim powołaniem jest elektronika i te dziedziny.

Napisany 21 grudzień 2008 - 11:26

problem z lochami! kamilo1 i jak oprosiła się loszka ??? Pisz bo jestem ciekawy czy były komplikacje z nią czy musiałeś wezwać weterynarza???
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ KUPIĆ SIĘ NIE DAŁ?
JAKA TWOJA CENA?... Oportunisto pier******...