Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1985 odpowiedzi na ten temat

#1901 Share piotrek9106

piotrek9106

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 08:13

Maliny

Jest jakis sposob, zeby posadzic maliny na wiosne w to samo miejsce po likwidacji starych na jesieni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 19:30
  •  

#1902 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 08:32

Maliny

Jest jakis sposob, zeby posadzic maliny na wiosne w to samo miejsce po likwidacji starych na jesieni?

Kiedyś tak zrobiłem i z mizernym skutkiem. Malina po malinie to niezbyt dobry pomysł (potrzebny jest płodozmian).Chyba że zrobisz to w międzyrzędziach o ile pole było niezbyt zachwaszczone.  Można sadzić na wiosnę. 

#1903 Share Malina88

Malina88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 09:59

Maliny

Witam serdecznie,

Mam dość potężne wyzwanie – dostałam „w spadku” od taty na pewien okres czasu malinę polkę. Niestety nie bardzo się znam na uprawie, ale muszę się poznać, ponieważ chcę tacie pomóc – tak naprawdę zostałam bez jego pomocy ze względu na jego zdrowie.

Proszę pomóżcie mi zdiagnozować chorobę/wirusa, który dopadł polkę, muszę coś z tym zrobić i mam świadomość tego, że jak najszybciej. Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki!

Liście są obsypane żółtymi plamami (pod spodem liścia jest kilka małych żółtych kropeczek, ale tylko pod spodem), liście taki kolor mają mniej więcej do połowy całej maliny (od dołu do połowy), a w niektórych miejscach łodygi od dołu są zaczerwienione. Też trochę much pojawia się przy malinach, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Poniżej zdjęcia:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1904 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 20:24

Maliny

Nie chcę dolewać oliwy do ognia ale nie wygląda to dobrze biorąc pod uwagę że sezon się rozpoczyna. Kropki to nic innego jak rdza maliny. Zarejestrowany jest tu środek Zato. Jeśli kropki zrobią się czarne to już nic tego procesu nie odwróci (liście zaczną opadać i roślina da mniejszy plon). 

#1905 Share skubiii

skubiii

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 sierpień 2017 - 06:51

Maliny

No i wg mnie, te jasnozielone przebarwienia między nerwami liści to objaw wirusa RBDV

#1906 Share Malina88

Malina88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 14 sierpień 2017 - 08:33

Maliny

Dzięki wielkie za informacje. Dużo też czytałam oraz przeglądałam zdjęć i z tego co wiem, to w sytuacji, gdy to będzie wirus, należy wyciąć w pień całą plantację, usunąć korzenie i sadzić od nowa nową roślinność...

Niestety na podstawie zdjęć, które przeglądałam trudno ocenić, czy faktycznie mamy do czynienia z wirusem RBDV, ponieważ po zapoznaniu się z wiedzą internetową można też stwierdzić atak przędziorka oraz niedobór magnezu. 

Co myślicie o tym, aby spróbować zrobić oprysk na przędziorka i do tego nawozić dolistnie oraz doglebowo magnez? W przypadku, gdy to nie pomoże, to będzie wtedy jasność, że na 100% mamy do czynienia z wirusem RBDV.

#1907 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 14 sierpień 2017 - 20:55

Maliny

Dzięki wielkie za informacje. Dużo też czytałam oraz przeglądałam zdjęć i z tego co wiem, to w sytuacji, gdy to będzie wirus, należy wyciąć w pień całą plantację, usunąć korzenie i sadzić od nowa nową roślinność...

Niestety na podstawie zdjęć, które przeglądałam trudno ocenić, czy faktycznie mamy do czynienia z wirusem RBDV, ponieważ po zapoznaniu się z wiedzą internetową można też stwierdzić atak przędziorka oraz niedobór magnezu. 

Co myślicie o tym, aby spróbować zrobić oprysk na przędziorka i do tego nawozić dolistnie oraz doglebowo magnez? W przypadku, gdy to nie pomoże, to będzie wtedy jasność, że na 100% mamy do czynienia z wirusem RBDV.

Od przędziorka to bym nie pryskał ja tam jego ingerencji w roślinę nie widzę (blade liście od obwodu ku środkowi, roślina wygląda jakby usychała i tak też się dzieje oraz liście tracą swoją naturalną zieleń). Szkoda "truć" owoców. Z magnezem nie zaszkodzi spróbować 

#1908 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 sierpień 2017 - 11:06

Maliny Witam, przy dolistnym dokarmianiu malin w czasie zbiorów nawozem typy calcanit czy kristolan jaki okres ewentualnej "karencji" stosujecie?

#1909 Share tomn95

tomn95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 895 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 08:18

Maliny Jaką grubosc linki proponujecie w laszce?

#1910 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 22:18

Maliny

Witam, przy dolistnym dokarmianiu malin w czasie zbiorów nawozem typy calcanit czy kristolan jaki okres ewentualnej "karencji" stosujecie?

Podbijam pytanie. Ktoś ma jakieś doświadczenia z nawożeniem dolistnym podczas zbioru?

Edytowany przez pawkko, 17 sierpień 2017 - 22:18.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1911 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 18 sierpień 2017 - 10:10

Maliny

Zawaliłem sprawę ochrony od przędziorków na polanie. Można czymś teraz pomiędzy zbiorami opryskać? 

#1912 Share galars19

galars19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 06:29

Maliny

Witam zaczely sie u was juz maliny u mnie slabo  cena 4 pulpa i 4.20 1 klasa jaka waszym zdaniem powinna byc w tyum roku cena maliony mi przypomina 2 lata temu jak byla susza tez nie bylo maliny ale cena byla 2 krotnie wyzsza w tym roku tez nie bedzie maliny a ceny tez nie ma dobrej 4 zl to  cena za pulpe minimalna to widac ze juz po malinie ceny nie bedzie miala ja na malinie letniej mialem o 55% mniejsze zbiory ciekawe jaki bedzie bilans ile mniej zbierzemy ogolnie  u mnie nie pada juz 4 tydz i caly czas upaly no nic zobaczymy co bedzie 

Edytowany przez galars19, 19 sierpień 2017 - 06:36.

#1913 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 08:27

Maliny

Witam zaczely sie u was juz maliny u mnie slabo  cena 4 pulpa i 4.20 1 klasa jaka waszym zdaniem powinna byc w tyum roku cena maliony mi przypomina 2 lata temu jak byla susza tez nie bylo maliny ale cena byla 2 krotnie wyzsza w tym roku tez nie bedzie maliny a ceny tez nie ma dobrej 4 zl to  cena za pulpe minimalna to widac ze juz po malinie ceny nie bedzie miala ja na malinie letniej mialem o 55% mniejsze zbiory ciekawe jaki bedzie bilans ile mniej zbierzemy ogolnie  u mnie nie pada juz 4 tydz i caly czas upaly no nic zobaczymy co bedzie 

Osobiście uważam że chłodnie się lada moment ockną że towaru nie będzie tyle ile być powinno. To po pierwsze i wtedy cena pewnie drgnie. Druga sprawa to siła robocza wokół się słyszy że maliny są ale nie ma ich kto zbierać. Czas pokaże...

#1914 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 11:55

Maliny

Zawaliłem sprawę ochrony od przędziorków na polanie. Można czymś teraz pomiędzy zbiorami opryskać? 

niestety za późno ze względu na prewencje i karencje. Jedynie może jakieś preparaty biologiczne bo akarycydy odpadają.

#1915 Share aezakmi666

aezakmi666

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 16:49

Maliny Panowie u mnie sucho ok 2 miesiecy i malina pada zaczolem ja podlewac beczka 1000 z kawalkiem przewodu gumowego staram sie lac pod krzaki ale nie ktore się kłada i leje po noch woda niestety z wodociągu zimna staram sie podlewac wieczorem czy nie zaszkodzi to bardzo malinie ? Bo na deszcz nie mam co liczyć wiec czy to da wiecej szkody niz pozytku ?

#1916 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 18:32

Maliny

Panowie u mnie sucho ok 2 miesiecy i malina pada zaczolem ja podlewac beczka 1000 z kawalkiem przewodu gumowego staram sie lac pod krzaki ale nie ktore się kłada i leje po noch woda niestety z wodociągu zimna staram sie podlewac wieczorem czy nie zaszkodzi to bardzo malinie ? Bo na deszcz nie mam co liczyć wiec czy to da wiecej szkody niz pozytku ?

Zimna woda bezpośrednio na liście na pewno nie wskazana. Nie wiem ile tych malin masz i ile tych beczek ci idzie. Najlepiej byłoby aby woda się zagrzała np. nalewasz rano masz do podlewania na wieczór i odwrotnie nalewasz na wieczór masz na podlewanie rano (albo dokupić beczki). Sąsiad kiedyś tak podlewał ale wodą ze stawu. Efekt taki że ryby pływały na polu i dostał zakaz korzystania z tego ujęcia. Ale z tego co pamiętam lał rano i wieczorem - efekt był widoczny że malinom wody nie brakowało. Zostawić ich samych sobie w taki upał to tylko je "pogrąży" może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego i za rok będzie klapa totalna. Jak masz możliwość lej wodę... u mnie podobnie z pogodą ale mam kropelkowe i słabe ziemie a malina ledwo dyszy. 

#1917 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 sierpień 2017 - 21:58

Maliny

niestety za późno ze względu na prewencje i karencje. Jedynie może jakieś preparaty biologiczne bo akarycydy odpadają.

Dziękuję za odpowiedź.

Jakie preparaty biologiczne masz na mysli?

Zastanawiałem się nad olejem parafinowym ale to na pędy poza okresem wegetacji

#1918 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 08:08

Maliny

Dziękuję za odpowiedź.

Jakie preparaty biologiczne masz na mysli?

Zastanawiałem się nad olejem parafinowym ale to na pędy poza okresem wegetacji

poczytaj o Afiku, ja nigdy nie stosowałem, tylko słyszałem.

link http://bestpest.com....pl/jagodnik.pdf

#1919 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 10:10

Maliny

Ceny różne bo zależy czy skup ma klasy czy wszystko idzie na jedną klasę. Jeśli nie ma klas to cena zazwyczaj 4,30 - 4,40. Natomiast na jednym ze skupów gdzie jest 1 i 2 klasa to cena odpowiednio 4 i 5,30 ale maliny jak na lekarstwo. U mnie maliny może będzie 1/3 tego co w poprzednich latach a na dodatek wcale się nie dostawa czego efektem jest, dopiero 4 razy oddany towar. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1920 Share szczepo14

szczepo14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 21 sierpień 2017 - 16:47

Maliny Ile płacicie od zbioru 0,5 kg w tym sezonie?