Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zbiorniki na mleko

149 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 14:47

Zbiorniki na mleko

Kupilismy używany 800 litrow , chlodzi 3 h (1 udoj okolo 100 litrow), nie za dlugo chlodzi?? bo nie mogo zmniejszyc drobnoustrojow w mleku poniżej 100 tys , zadna higiena nie pomaga.

Stanowczo za długo chłodzi ,taki zbiornik powinien tą ilość mleka wychłodzić w 1-2 godzin max . Jaki to jest zbiornik ,wannowy czy okrągły ? Czy na płaszczu czy na rurkach ? Przy takim czasie schładzania ,możesz na głowie stawać i bakterie będą wysokie .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zbiorniki na mleko Dzisiaj, 21:04
  •  

#42 Share rado81

rado81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 09:18

Zbiorniki na mleko

Stanowczo za długo chłodzi ,taki zbiornik powinien tą ilość mleka wychłodzić w 1-2 godzin max . Jaki to jest zbiornik ,wannowy czy okrągły ? Czy na płaszczu czy na rurkach ? Przy takim czasie schładzania ,możesz na głowie stawać i bakterie będą wysokie .

Zbiornik jest okragły na płaszczu ale ma pewnie 30 lat.

#43 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 09:32

Zbiorniki na mleko Mój też wiekowy ,też na płaszczu ,tylko że wanna ,ale chłodzi super . Musisz ,wezwać fachowca ,bo na prąd nie wydołasz . Coś jest nie tak ,ja kiedyś miałam belgijską wannę na rurkach i też mi długo chłodziła . Wezwałam fachowca i się okazało ,że ma oberwane rurki ,praktycznie nie do naprawienia ... U Ciebie ,pewnie wina leży po stronie agregatu ,może po prostu za mało wydajny ...Słyszałam też opinie ,że wanny szybciej chłodzą ,bo większa powierzchnia w nich chłodzi mleko ,natomiast w okrągłych tylko chłodzi dno . Ale większość fachowców twierdzi zgodnie ,że każdy zbiornik zalany do ilości 1/4 pojemności powinie wychłodzić w max 2 godziny ,latem może trochę dłużej jak są upały ,ale to raczej oczywiste .

Edytowany przez Meg5, 26 styczeń 2013 - 16:47.

#44 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 28 listopad 2012 - 23:40

Zbiorniki na mleko

Mój też wiekowy ,też na płaszczu ,tylko że wanna ,ale chłodzi super . Musisz ,wezwać fachowca ,bo na prąd nie wydołasz . Coś jest nie tak ,ja kiedyś miałam belgijską wannę na rurkach i też mi długo chłodziła . Wezwałam fachowca i się okazało ,że ma oberwane rurki ,praktycznie nie do naprawienia ... U Ciebie ,pewnie wina leży po stronie agregatu ,może po prostu za mało wydajny ...Słyszałam też opinie ,że wanny szybciej chłodzą ,bo większa powierzchnia w nich chłodzi mleko ,natomiast w okrągłych tylko chłodzi dno . Ale większość fachowców twierdzi zgodnie ,że każdy zbiornik zalany do ilości 1/4 pojemności powinie wychłodzić w max 2 ha ,latem może trochę dłużej jak są upały ,ale to raczej oczywiste .

zbiornik okragly chłodzi na polowie płaszcza a nie samo dno

co do czasu schlodzenia w moim 3400l zawsze sa to 3h.
Podobnie jest w nowym Westfalii znajomego 5300l

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#45 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 07:52

Zbiorniki na mleko Tu jest rozmowa o zbiorniku 800 l i 3 h chłodzenie to stanowczo za długo . Jesteś kolego pewien ,że okrągłe zbiorniki takie własnie np. 800 l chłodzą na połowie płaszcza ? Ja osobiście tego nie widziałam ,ale ktoś tu się nie zna ,albo Ty ,albo panowie którzy zajmują się serwisem takich zbiorników . Komu wierzyć hm.......? Chyba że są takie i takie .

#46 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 08:07

Zbiorniki na mleko zależ jaki zbiornik ja miałem dwa okrągłe jeden stary ,,przedpotopowy'' to chłodził samo dno a drugi był nowszy to już tak ze 30 cm od dna chłodził i szybko schładzał.

#47 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 30 listopad 2012 - 15:54

Zbiorniki na mleko

Tu jest rozmowa o zbiorniku 800 l i 3 h chłodzenie to stanowczo za długo . Jesteś kolego pewien ,że okrągłe zbiorniki takie własnie np. 800 l chłodzą na połowie płaszcza ? Ja osobiście tego nie widziałam ,ale ktoś tu się nie zna ,albo Ty ,albo panowie którzy zajmują się serwisem takich zbiorników . Komu wierzyć hm.......? Chyba że są takie i takie .

zwracam honor:)
myslałem że okrągły to cylindryczny
po prostu źle skojarzyłem,

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#48 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 11:42

Zbiorniki na mleko Co zrobić ze schładzalnikiem który przez jakieś 6-7 miesięcy bedzie nie używany.. Co jakiś czas włączać go??

#49 Share rado81

rado81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 22:23

Zbiorniki na mleko

sprawdz czy chlodnica jest czysta to tak na poczatek jak cos to przedmuchaj sprezarka dla pewnosci bo to troche dlugo a jak robisz zaczynasz dojenie i wlaczasz baniak czy wczesniej przed wlaniem mleka na kilka minut wlaczasz? jak to nie pomoze to sprawdz zawartosc gazu i sprezarke moga to byc pierwsze oznaki padania sprezarki czego osobiscie ci i nikomu nie zycze $$$
ps kolego a kiedy wymieniales gumy strzykowe ??? doisz dojarka przewodowa ???

Gumy były ok , dojarka bankowa, sprawa sie wyjasnila wina zbiornika , jak temperatury spadły do -15 wychodzi ok .

Edytowany przez rado81, 28 grudzień 2012 - 22:24.

#50 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 29 grudzień 2012 - 00:07

Zbiorniki na mleko

Co zrobić ze schładzalnikiem który przez jakieś 6-7 miesięcy bedzie nie używany.. Co jakiś czas włączać go??

Używasz dwóch zbiorników? Jeden się nie mieści do pomieszczenia?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 08:48

Zbiorniki na mleko Ten już jest za mały o 150-200l na razie. A teraz nie opłaca mi sie kupować nowego bo za kilka lat znowu do wymiany. I do tego małe wejście do pomieszczenia.

#52 Share Marek46ha

Marek46ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:Ekonomia, Rolnictwo, GPW, Motoryzacja

Napisany 26 styczeń 2013 - 15:49

Zbiorniki na mleko Dawniej mieliśmy francuskie Japy (okragły, otwierana wanna), świetnie działał -drobne naprawy- a mial pewnie z 30 lat, był za mały trzeba było wymienić.
Znowu zainwestowaliśmy w używany zbiornik - Lisner 2000l+ agregat westfalii z odzyskiem ciepła, zbiornik cysternowy z myciem. Daliśmy za niego pare tys (6czy 7) działa do dziś. agregat był nieoryginalny od westfalii 4000l także chłodzi bardzo szybko - światło aż przygasa , na te kilka minut. myjka jakoś tam myje. odzysk podgrzewa wode do 40 stopni. W sumie sprzęt jakoś tam działa .Od czasu do czasu trochę coś zaszwankuje.
Jakieś 2 lata temu naszła ochota na zmianę zbiornika. Wydawało mi się zę jakby kupić nowy zbiornik to bedzie energooszczędny, sprawny, z porządnym systemem mycia. średnio mi się widzi jakość de laval , także skłanialiśmy się do westfali - w końcu niemiecka. Rozmawiam z gościem od naprawy i mówię o tym. a on - żeby się nie sugerować marką Westfalia. BO obecne schładzalniki westfalia robią w polsce i to nie to co te stare - jednym słowem chodzić będzie, sprzęt nowoczesny, ale z bezawaryjnością to napewno nie najwyższa półka. i teraz pytanie jak westfalia w zbiornikach sie popsuła to jaka firma robi lepsze?
Wiadomo że praktycznie każdy nowy zbiornik będzie działał bezawaryjnie przynajmniej kilka lat. Używany schładzalnik to duża oszczędność, zwłaszcza jak nie wiadomo w jaką pojemnosć celować, ale uważam że urządzenia "do mleka" jeżeli z tego żyjemy to powinny być sprawne, oszczędne bo wykorzystujemy je codziennie przez lata ( urządzenia dojące, schładzalnik, paszowóz itp.) Poprostu powinny sie zwrócić.
Znajomy postanowił zakładac wszystko z jednej firmy - miał przewodówke z delaval to i zbiornik będzie pod kolor...
Ja nie wychodzę z tego założenia, mam juz de laval, ale co do jakosci zbiorników laval to uważam że są takie jak reszta.
Westfalie odradził mi ten mechanik - mówi ze juz grzebał przy kilkuletnich westfalkach. Jakie są jeszcze inne marki dobrych schładzalników?

Edytowany przez Marek46ha, 26 styczeń 2013 - 17:48.

Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

#53 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 27 styczeń 2013 - 21:53

Zbiorniki na mleko a czy ktoś ma u siebie wymiennik ciepła do ogrzewania wody, czyli ten tzw. odzysk ciepła? jak to wygląda w praktyce, koszty montażu, przy jakiej ilości mleka się to opłaca, warto coś takiego zrobić u siebie w gosp?

#54 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 09:40

Zbiorniki na mleko Koszt takiego wymiennika ciepła to około 2 tyś zł . Odzysk ten sprawdzi się już przy zbiorniku około 800 l no i z odpowiednią ilość mleka (w około 1/4 zalany zbiornik ).
Wiadomo im większy zbiornik ,a co za tym idzie więcej mleka tym na większą termę można sobie pozwolić .Urządzenie przynosi dość wymierne korzyści ,bo po pierwsze mamy za darmo ciepłą wodę ,po drugie szybciej wychłodzone mleko i po trzecie wydłuża się żywotność agregatu chłodzącego .

#55 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 28 styczeń 2013 - 12:18

Zbiorniki na mleko Ja latem w upały spuszczałem niewykorzystaną gorącą wodę żeby mleko szybciej się wychłodziło.
Wydaje mi się że warto, bo do mycia mamy ciepłą wodę (jeżeli jest niewystarczająco ciepła to wystarczy mniejszą termą dogrzać) a wystarczy sobie policzyć kiedy koszt tych. ok. 2 tys zwróci się w porównaniu do grzania wody termą.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#56 Share Marek46ha

Marek46ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 13:12

Zbiorniki na mleko odzysk ciepła jest przydatny, wprawdzie tylko troche podgrzewa wodę z 10stopni do ok 45- 50 stopni , ale to podobno najbardziej energochłonna faza.
W daszym ciągu nikt nie pisze o firmach produkujących dobre schładzalniki. Oprócz de laval i westfalii nikt nie ma innych?
Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

#57 Share Cinek8541

Cinek8541

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 13:20

Zbiorniki na mleko mam JAPY
Marcin

#58 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 28 styczeń 2013 - 17:27

Zbiorniki na mleko SERAP prod. francuskiej, 98r. 550l, uzywana od nowości bezawaryjnie, jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

#59 Share Marek46ha

Marek46ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 18:28

Zbiorniki na mleko

mam JAPY

Ja też miałem Japy. Kupiony używany w 1992 i chodził świetnie, ale był za mały.
Ty też kupiłeś używany czy nowy ?

Znalazłem jeszcze zbiorniki Mueller oferowane przez agrocomplex, ale nic o nich nie wiem.
Są też krajowe produkty wsk krosno pewnie są sporo tańsze.
Wracając do westfalii sam nie wiem o co chodziło temu znajomemu mechanikowi, czy tylko te niższe wersje schładzalników są robione w polsce. Oglądałem kiedyś tą linie Koolway( min 2700l) i naprawdę solidnie wygladała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Cinek8541

Cinek8541

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 18:56

Zbiorniki na mleko Używany już kilka mamy i na razie spoko tylko mleko lać.
Marcin