Skocz do zawartości

Zdjęcie

zmiany w gospodarswie 12 ha


11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pomo12

pomo12

    Nowicjusz

  • Members
  • Pip
  • 1 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 maj 2014 - 18:57

zmiany w gospodarswie 12 ha Posiadam 12 ha ziemi uprawnej ornej oraz hodowle swin na chwile obecna 35 sztuk swiniakow i 3 maciory . klasa ziemi to 4 miejscami 3 . Obrabim to ursusem 360 3p i t-25 + tur jesli chodzi o uprawe pola to starczy ale moznaby wymienic jeden ciagnik ale to w przyszłosci . Co siec aby były z tego pieniadze i dodatkowy dochod . Siejemy jeczmin jary i przenice ,przenzyti i sladowe ilosci zyta / Dziekuje ;D

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
zmiany w gospodarswie 12 ha Dzisiaj, 18:57
  •  

#2 Share Kasia22

Kasia22

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Lokalizacja:Wielkopolska !
  • Zainteresowania:Zwierzęta
    Rolnictwo
    Muzyka:D

Napisany 18 maj 2014 - 19:08

zmiany w gospodarswie 12 ha Może rzepak i kukurydzę na ziarno? :)

#3 Share lew908

lew908

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 18 maj 2014 - 19:48

zmiany w gospodarswie 12 ha Rzepak i Kukurydza duży nakład a dochodu zbytnio nie ma z tego. Rzepak co prawda można zakontraktować ale wiadomo jak z nim jest raz dobrze a raz źle szczególnie na takim małył areale jedynie co jest dobre to zmianowanie. Kukurydza na ziarno jeżeli podliczymy nakład plus później wykombajnowanie i suszenie ty się jedynie zwracają kosztu. Możesz spróbować z warzywkami : kapusta, kalafior, ziemniaki itp. No możesz jeszcze spróbować zasiać 15 arów Maryśki wtedy byś był ustawiony do końca zycia jak by ci się udało.
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

  • agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
zmiany w gospodarswie 12 ha Dzisiaj, 18:57
  •  

#4 Share wieslaw16

wieslaw16

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 maj 2014 - 19:49

zmiany w gospodarswie 12 ha Witam,warto by rozważyć uprawę soi dla własnych potrzeb jako dodatek do pasz dla świń, a nadwyżki sprzedać i byłby dodatkowy dochód :rolleyes: Pozdrawiam.

#5 Share lew908

lew908

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 18 maj 2014 - 20:27

zmiany w gospodarswie 12 ha To już moim zdaniem lepiej łubin bo soja mimo ze w Polsce juz sieją to jednak jest jeszcze melodia przyszłości
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#6 Share Przems98

Przems98

    Użytkownik

  • Members
  • PipPip
  • 69 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Mrozy
  • Zainteresowania:wszystko co związane jest z rolnictwem

Napisany 18 maj 2014 - 20:44

zmiany w gospodarswie 12 ha To może buraki cukrowe bulwy sprzedasz ,a liście będziesz miał jako pasze.

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
zmiany w gospodarswie 12 ha Dzisiaj, 18:57
  •  

#7 Share wieslaw16

wieslaw16

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 maj 2014 - 20:46

zmiany w gospodarswie 12 ha Tak właśnie dlatego że jeszcze nie jest na dużą skalę uprawiana to i cena jest przyzwoita i na początek zasiać z pół ha aby zobaczyć czy klimat będzie pasował oraz grunty, a potem jak zda egzamin wówczas więcej, a może i jakaś kontraktacja, opłacalność uważam że jest dobra, ja mam zbyt słabe grunty bo bym się nie wachał dużo nad uprawą tej rośliny :huh: Pozdrawiam.

#8 Share mds212

mds212

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 18 maj 2014 - 20:48

zmiany w gospodarswie 12 ha jak nie ma limitu tomu sie koszty nawet nie wroca.

#9 Share cinek1808

cinek1808

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 maj 2014 - 21:29

zmiany w gospodarswie 12 ha a soja przypadkiem nie musi być obrobiona termicznie aby nadawała się na paszę bo inaczej będzie trująca
lepiej postaw na warzywa ziemniak często dobrze płaci z warzyw to jeszcze fasolka szparagowa albo bób

#10 Share mistrzu12

mistrzu12

    Nowicjusz

  • Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 maj 2014 - 23:01

zmiany w gospodarswie 12 ha A co byś powiedział na opasy ?
Perwszego roku kupiłbyś 2-3 byczki mięsne, a w kolejnych latach kupowałbyś ich coraz więcej.
Stapniowo siałbyś coraz więcej kukurydzy na kiszonkę, a na reszcie ziemi zboże na śrutę dla byczków.
Po kilku-kilkunastu latach doszedłbyś do ok 50 sztuk opasów, ziemię podzielił byś na 2 części- 6ha kukurydzy i 6ha zbóż.
Rocznie dokupowałbyś:
- ok 15 ton zboża (15t*800zł=12000zł)
- ok 100 bel siana dobrej jakości dla młodych byczków (100bel*80zł=8000zł)
- starter i preparat mlekozastępczy (dokładnej ceny nie znam, ale rocznie wyniosłaby ok 2500zł)
- gdyby kukurydza, któregoś roku była słabsza możesz ją zastąpić wysłodkami buraczanymi lub młutem browarnym (przyjmójąc średnią dawkę na szt. 5kg rocznie wychodzi nicałe 100 ton czyli 100ton*100zł=10000zł)
- no i oczywiście cielaki, rocznie 25 sztuk ( 25*1500zł=37500zł)
-koszty uprawy ziemi, od tylu sztuk miałbyś full obornika, lub gnojowicy(zależy czy trzymałbyś je na głębokiej ściółce czy na rusztach), węc mógłbyś ograniczyś stosowanie nawozów mineralnych. Wydaje mi się, że łącznie z kosztem paliwa, drobnymi naprawami sprzętu i wynajęciem kombajnu/sieczkarni koszty zamknąłbyś bez problemu w kwocie 2500zł/ha. (12ha*2500zł= 15000zł)
Łączne roczne wydatki wyniosłyby ok 85 000 zl
Większość cen zawyżyłem, ale różnie bywa, jednego roku są niższe, a kolejnego wyższe, ale faktyczne koszty powinny być niższe.
A teraz przychody :D
rocznie sprzedawał byś 25 byków w wieku ok 24-miesięcy, dobre rasowe byki, w takim wieku powinny mieć co najmniej 900kg.
Jak łatwo policzyć rocznie sprzedawałbyś ok 22500 kg masy żywej, zakładając, że cena nie spadnie poniżej 7zł daje to nam 22500kg*7zł=157500zł, w zaokrągleniu 155000zł przychodu
155000zł-85000zł=70000zł
70000zł/12=5833zł-tyle miesięcznie zarobiłbyś przy cenie 7zł/kg

22500kg*9zł=20250zł≈205000zł
205000zł-85000zł=120000zł
120000/12=10000-a tyle zarabiałbyś gdyby cena wynosiła 9zł/kg (pomażyć zawsze można :rolleyes:)

Jeżeli coś przeoczyłem, to proszę o poprawienie mnie B)

#11 Share Jony0913

Jony0913

    Nowicjusz

  • Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Podkarpacie
  • Zainteresowania:Sport piłka nożna kamieniarstwo rolnictwo dobra muzyka nowoczesne maszyny

Napisany 19 maj 2014 - 07:44

zmiany w gospodarswie 12 ha kolego wszystko fajnie ale jak Ty liczyłeś wysłodki bo średnia cena 100 kg 100zł a i wysłodki to nie to samo co młuto

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
zmiany w gospodarswie 12 ha Dzisiaj, 18:57
  •  

#12 Share mistrzu12

mistrzu12

    Nowicjusz

  • Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 19 maj 2014 - 11:08

zmiany w gospodarswie 12 ha Fakt, mój błąd, nie wyjaśniłem.
Liczyłem tam dawkę młuta browarnego gdy będzie miał średnią ilość kiszonki z kukurydzy, ale ceny wysłodek będą porównywalne, więc równie dobrze może młuto wymienić na wysładki, lub stosować to i to.
Kukurydza zwłaszcza na średnich ziemiach to loeria. Jeżeli trafi suchy rok i będzie miał słabę kukurydzę, będzie musiał dawać im więcej wysłodek/młuta, a gdy kukurydza wyrośnie duża, dawki może zmniejszyć, lub całkowicie znich zrezygnować.
Mam nadzieję, że bobrze wyjasniłem. B)

Edit: Mam wrażenie, że zabijam tematy. Za każdym razem, gdy gdzieś dodam post ten temat zamiera :blink: :ph34r:

Edytowany przez mistrzu12, 19 maj 2014 - 22:56.


Podobne tematy gospodarswie

Tylko na agroFakt.pl: 100 sekund: 22 lipca 2016 zobacz »