Skocz do zawartości
pomo12

zmiany w gospodarswie 12 ha

Polecane posty

pomo12    0

Posiadam 12 ha ziemi uprawnej ornej oraz hodowle swin na chwile obecna 35 sztuk swiniakow i 3 maciory . klasa ziemi to 4 miejscami 3 . Obrabim to ursusem 360 3p i t-25 + tur jesli chodzi o uprawe pola to starczy ale moznaby wymienic jeden ciagnik ale to w przyszłosci . Co siec aby były z tego pieniadze i dodatkowy dochod . Siejemy jeczmin jary i przenice ,przenzyti i sladowe ilosci zyta / Dziekuje ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    207

Rzepak i Kukurydza duży nakład a dochodu zbytnio nie ma z tego. Rzepak co prawda można zakontraktować ale wiadomo jak z nim jest raz dobrze a raz źle szczególnie na takim małył areale jedynie co jest dobre to zmianowanie. Kukurydza na ziarno jeżeli podliczymy nakład plus później wykombajnowanie i suszenie ty się jedynie zwracają kosztu. Możesz spróbować z warzywkami : kapusta, kalafior, ziemniaki itp. No możesz jeszcze spróbować zasiać 15 arów Maryśki wtedy byś był ustawiony do końca zycia jak by ci się udało.


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

wieslaw16    46

Witam,warto by rozważyć uprawę soi dla własnych potrzeb jako dodatek do pasz dla świń, a nadwyżki sprzedać i byłby dodatkowy dochód :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    207

To już moim zdaniem lepiej łubin bo soja mimo ze w Polsce juz sieją to jednak jest jeszcze melodia przyszłości


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przems98    3

To może buraki cukrowe bulwy sprzedasz ,a liście będziesz miał jako pasze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    46

Tak właśnie dlatego że jeszcze nie jest na dużą skalę uprawiana to i cena jest przyzwoita i na początek zasiać z pół ha aby zobaczyć czy klimat będzie pasował oraz grunty, a potem jak zda egzamin wówczas więcej, a może i jakaś kontraktacja, opłacalność uważam że jest dobra, ja mam zbyt słabe grunty bo bym się nie wachał dużo nad uprawą tej rośliny :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    27

a soja przypadkiem nie musi być obrobiona termicznie aby nadawała się na paszę bo inaczej będzie trująca

lepiej postaw na warzywa ziemniak często dobrze płaci z warzyw to jeszcze fasolka szparagowa albo bób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mistrzu12    5

A co byś powiedział na opasy ?

Perwszego roku kupiłbyś 2-3 byczki mięsne, a w kolejnych latach kupowałbyś ich coraz więcej.

Stapniowo siałbyś coraz więcej kukurydzy na kiszonkę, a na reszcie ziemi zboże na śrutę dla byczków.

Po kilku-kilkunastu latach doszedłbyś do ok 50 sztuk opasów, ziemię podzielił byś na 2 części- 6ha kukurydzy i 6ha zbóż.

Rocznie dokupowałbyś:

- ok 15 ton zboża (15t*800zł=12000zł)

- ok 100 bel siana dobrej jakości dla młodych byczków (100bel*80zł=8000zł)

- starter i preparat mlekozastępczy (dokładnej ceny nie znam, ale rocznie wyniosłaby ok 2500zł)

- gdyby kukurydza, któregoś roku była słabsza możesz ją zastąpić wysłodkami buraczanymi lub młutem browarnym (przyjmójąc średnią dawkę na szt. 5kg rocznie wychodzi nicałe 100 ton czyli 100ton*100zł=10000zł)

- no i oczywiście cielaki, rocznie 25 sztuk ( 25*1500zł=37500zł)

-koszty uprawy ziemi, od tylu sztuk miałbyś full obornika, lub gnojowicy(zależy czy trzymałbyś je na głębokiej ściółce czy na rusztach), węc mógłbyś ograniczyś stosowanie nawozów mineralnych. Wydaje mi się, że łącznie z kosztem paliwa, drobnymi naprawami sprzętu i wynajęciem kombajnu/sieczkarni koszty zamknąłbyś bez problemu w kwocie 2500zł/ha. (12ha*2500zł= 15000zł)

Łączne roczne wydatki wyniosłyby ok 85 000 zl

Większość cen zawyżyłem, ale różnie bywa, jednego roku są niższe, a kolejnego wyższe, ale faktyczne koszty powinny być niższe.

A teraz przychody :D

rocznie sprzedawał byś 25 byków w wieku ok 24-miesięcy, dobre rasowe byki, w takim wieku powinny mieć co najmniej 900kg.

Jak łatwo policzyć rocznie sprzedawałbyś ok 22500 kg masy żywej, zakładając, że cena nie spadnie poniżej 7zł daje to nam 22500kg*7zł=157500zł, w zaokrągleniu 155000zł przychodu

155000zł-85000zł=70000zł

70000zł/12=5833zł-tyle miesięcznie zarobiłbyś przy cenie 7zł/kg

 

22500kg*9zł=20250zł≈205000zł

205000zł-85000zł=120000zł

120000/12=10000-a tyle zarabiałbyś gdyby cena wynosiła 9zł/kg (pomażyć zawsze można :rolleyes:)

 

Jeżeli coś przeoczyłem, to proszę o poprawienie mnie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

kolego wszystko fajnie ale jak Ty liczyłeś wysłodki bo średnia cena 100 kg 100zł a i wysłodki to nie to samo co młuto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mistrzu12    5
Napisano (edytowany)

Fakt, mój błąd, nie wyjaśniłem.

Liczyłem tam dawkę młuta browarnego gdy będzie miał średnią ilość kiszonki z kukurydzy, ale ceny wysłodek będą porównywalne, więc równie dobrze może młuto wymienić na wysładki, lub stosować to i to.

Kukurydza zwłaszcza na średnich ziemiach to loeria. Jeżeli trafi suchy rok i będzie miał słabę kukurydzę, będzie musiał dawać im więcej wysłodek/młuta, a gdy kukurydza wyrośnie duża, dawki może zmniejszyć, lub całkowicie znich zrezygnować.

Mam nadzieję, że bobrze wyjasniłem. B)

 

Edit: Mam wrażenie, że zabijam tematy. Za każdym razem, gdy gdzieś dodam post ten temat zamiera :blink: :ph34r:

Edytowano przez mistrzu12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez wlodarao
      Witam 
      Uprawia ktoś z was orkisz?
      Interesuje mnie uprawa tego zboża , wszelkie opinie i sugestie.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Brukarz
      witam mam pytanie dotyczace uprawy Kozłka lekarskiego,kto uprawia na jakiej powierzchni i jakie macie spostrzezenia co do tej prawy :rolleyes: POZDRAWIAM :D
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
×