Polecane posty

rolkam72    28
1 godzinę temu, MalyRolnik18 napisał:

Z A tej śruty z koncentratem to samej czy z sianem czy kiszonką i ile dziennie ? Ile czasu rośnie do takiej wagi ? Posiekane ziemniaki, rzepa czy buraki na surowo też wchodzą w grę ? A zielonka trawa, lucerna , kukurydza, itp. ?

Najpierw niech się przyzwyczai do musli potem myślę że w obie ręce jak nabierzesz i mu dasz to będzie ok. Sory ale daje szypa nie mam miarki w oczach az tak. Ja osobiście daje srute na korytarz osobno później jak są wieksze to sypie im na kiszonkę. Ile czasu to w zależności od byka i chowu ale średnio 700kg to 22miesiace. Osobiście nie daje ale wiem że można dawać ziemniaki i posiekane buraki tyle że nie takim małym. Zielonka trawa jak najbardziej na wiosnę możesz dawać tyle że jak się za mocno przyzwyczai do trawy może nie chętnie jeść kiszonkę 

1 godzinę temu, MalyRolnik18 napisał:

 

 

Edytowano przez rolkam72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolkam72    28
6 godzin temu, MalyRolnik18 napisał:

Dzięki za wszystko w razie czego odezwał bym się na PW ?

Pisz śmiało co mogę to pomogę 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Był wet. odrobaczyłem stado. Pytał o tego kaszlącego, obejrzał, zbadał i kazał wietrzyć pomieszczenie. Kaszel ustąpił ale przy piciu wody powraca, Powiedział że wszystkiemu winna pogoda bo w powietrzu bardzo duża wilgoć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7

grunt to nie przegrzać cielakow jak masz sucho to otwieraj im na cały dzień i noc byle by nie miały przeciągów. polecam raz na jakiś czas -ja robię to podczas wyrzucania obornika- wywalić je na dwór żeby po biegały sobie ale tak z 5-10min intensywnie i do domu. pomaga to rozwinąć płuca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciej1993    7

a tak w ogóle to mam do was pytanie, ile % białka dajecie do paszy treściwej dla cielakow na mleku ? ja daję mieszankę co ma 18/20% sam ją robię więc nie wiem czy jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    50

witam

Liczył ktoś koszty odchowu cieląt do 6msc życia?

u mnie tak teoretycznie wyliczyłem

mleko 250zl

cj 45zł

weterynarz 50zł 

słoma 25zł

śruta 110zł

kiszonka 60zł

suma 540zł

dobrze mniej wiecej licze? ktoś liczył może?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakoś tanio ci wyszło. 

Wet za tyle cielaka może co najwyżej pogłaskać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co kanalia???, hehehe 

Co do weta. 150 zł jedna wizyta za 50 zł to mój wet nawet z samochodu nie wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

nie każdy cielak wymaga hospitalizacji ,i dlatego 50 zł na weteryniarza jest ok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelinka    1

@LukaszZduny co do podrażeniania całym ziarnem kuku lub owsa, to chyba nie ma znaczenia czy całe czy nie tylko o skrobie która fermentuje żwaczu i powoduje rozwoj brodawek zwacza. wiec to chyba nie ma znaczenia czy całe czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Marcelinka trochę jednak ma znaczenie 😊

Całe ziarno dostając się do żwacza powoduje drażnienie jego ścian, wzmagają się skurcze żwacza a tym samym polepsza jego umięśnienie.  Poza tym całe ziarno jak wiemy sprawia, ze cielęta mają ochotę je rozgryzać, wzmacniają żuchwę itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCziken96    0

Witam wszystkich :)

Mam pytanie w jakim wieku podajecie starter dla cieląt ?

Co myślicie o takim systemie odchowu cieląt : cielak 2 tygodniowy dostaje preparat mlekozastępczy do 3 miesiąca a potem przechodzenie na wodę stopniowo ,podawanie startera typu CJ  do końca 3 miesiąca i przechodzenie na pasze treściwe czy jednak przed Cj dać trochę musli oraz siana do woli ?

Edytowano przez MrCziken96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wini    59

CJ daje już od drugiego tyg życia, później mieszam je z owsem, a w wieku trzech miesięcy cielak je już kukurydzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a u mnie od 3 dnia 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A u mnie 4-5 tygodni i nie interesuje ich nic po za mlekiem . Siana skubnie niektóre , ale żadnych musli czy innych otrębów nie pobierają . 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dwanaście ? 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moja miesięczna zaczęła jeść musli dopiero jak zeszlem z mlekiem na 4l doba, natomiast słomę wciąga od małego. 

Wet tłumaczył kiedyś że im wcześniej zacznie jeść musli tym lepiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nokia6002    9

Tak to racja, że lepiej. Dlatego też dobrze jest mieć w kojcu jakiegoś starszego cielaka w wieku ok 2 msc i maluchy przy nim zaczną błyskawicznie jeść :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj