Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#841 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 21:10

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? nie wiem jak jest z kristalonami, ale folicare zgodnie z zaleceniami aplikuje się 3-5kg/ha, lecz już dopuszczalne stężenie to 0,3-0,6% czyli należałoby zaaplikować co najmniej 500l cieczy na hektar

Kristalon żółty jeżeli chcesz zastosować to w początkowym okresie rozwoju rośliny, póżniej proponuję przejść na potasowe.

uzasadnij to proszę, z czego wynikają większe potrzeby "fosforowe" we wczesnych fazach rozwojowych (zapewne rośliny mają problemy z pobieraniem fosforu, co jest widoczne szczególnie w przypadku kukurydzy), ale czy rośliny później gorzej sobie radzą z pobieraniem potasu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 00:04
  •  

#842 Share kazach17

kazach17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 23:31

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam robiąc porządki u wujka w garażu natknąłem się na nawóź florovit z 1994r i chciałbym się zapytać czy można nim pryskać zboże(jęczmień ozimy),obecnie jest to nawóz dolistny pod tą samą nazwą co kiedyś ale czy można go zastosować bez poparzeń czy coś tego rodzaju??,proszę o odpowiedź.

#843 Share wiedman1900

wiedman1900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 03:35

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Raczej można stosować ale niema co liczyć na efekt jaki da odżywka ponieważ każdy środek ochrony roślin ma przydatność 2lub 3 lata od daty produkcji wiec niema co liczyć na jakiś efekt z dokonania zabiegu dożywienia roślin dolistnie tym opryskiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share TomaszW

TomaszW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 10:08

nie wiem jak jest z kristalonami, ale folicare zgodnie z zaleceniami aplikuje się 3-5kg/ha, lecz już dopuszczalne stężenie to 0,3-0,6% czyli należałoby zaaplikować co najmniej 500l cieczy na hektar

uzasadnij to proszę, z czego wynikają większe potrzeby "fosforowe" we wczesnych fazach rozwojowych (zapewne rośliny mają problemy z pobieraniem fosforu, co jest widoczne szczególnie w przypadku kukurydzy), ale czy rośliny później gorzej sobie radzą z pobieraniem potasu?

Fosfor jest potrzebny głównie do zbudowania systemu korzeniowego a później jego znaczenie jest mniejsze. Potas natomiast potrzebny jest do zbudowania tzw. "szkieletu rośliny", czyli jego zapotrzebowanie zwiększa się w przypadku zbóż od momentu strzelania w źdźbło,

#845 Share fergusonki

fergusonki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 14:29

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? I tu sie mylisz, 2 lata temu znalazłem stara odżywkę i chciałem jej się pozbyć ale tata mówi że on na pewno dobry bo te STARE środki były bardzo dobre i sie nie mylił :) te nowe środki są tak badziewne że po 2 latach nic nie warte :)
Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

#846 Share Patryk198913

Patryk198913

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 22:26

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam powiedzcie mi jakie macie sprawdzone nawozy mikroelementowe ktore mozna zastosowac przy zasilaniu mocznikiem plus siarczan siedmiowodny. Myślałem np o nawozie zboże total extra z adobu ale kiedy zadzwonilem zapytac jakie stezenie mocznika mozna dac do tego to uslyszalem 3% pszenica obeznie się krzewi można jej samego mocznika dac nawet 20% roztwór (osobiscie myślę dać 10% mocznik 5% siarczan na 200l wody) a tu z nawozem taka różnica. Tak samo z rzepakiem.

#847 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 05:59

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Aktualnie najlepiej stosować mocznik właśnie ok 10% stężenia, do tego 5-10kg siarczanu magnezu ni nawozy dolistne. Ważne by zawierały mikroelementy, szczególne miedź, mangan i cynk. Można też dołożyć makroelementy (fosfor i potas). Nawozów dolistnych jest teraz szeroki wybór, każdy sklep poleca co innego.
Jeśli to coś pomoże to podam swój komplet nawożenia dolistnego stosowany w tej chwili w 300L cieczy/ha: 15kg mocznika, 5kg siarczanu magnezu, 2kg nawozu soluveg (12-7-36) szczególnie o potas mi w nim chodzi, 1,5L Fostaru, 500ml ekolistu Cu, 200ml ekolistu Mn, 200ml ekolistu Zn, 200ml molibdenitu i 150ml tytanitu. W fazie strzelania w źdźbło pójdą już trochę inne proporcje tych składników.

#848 Share TomaszW

TomaszW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 08:17

Aktualnie najlepiej stosować mocznik właśnie ok 10% stężenia, do tego 5-10kg siarczanu magnezu ni nawozy dolistne. Ważne by zawierały mikroelementy, szczególne miedź, mangan i cynk. Można też dołożyć makroelementy (fosfor i potas). Nawozów dolistnych jest teraz szeroki wybór, każdy sklep poleca co innego.
Jeśli to coś pomoże to podam swój komplet nawożenia dolistnego stosowany w tej chwili w 300L cieczy/ha: 15kg mocznika, 5kg siarczanu magnezu, 2kg nawozu soluveg (12-7-36) szczególnie o potas mi w nim chodzi, 1,5L Fostaru, 500ml ekolistu Cu, 200ml ekolistu Mn, 200ml ekolistu Zn, 200ml molibdenitu i 150ml tytanitu. W fazie strzelania w źdźbło pójdą już trochę inne proporcje tych składników.

Dziwna mieszanina. Mocznik, siarczan, większa dawka soluveg zrównoważonego i tytanit spokojnie wystarczy. Reszta zbędna, to tylko zboże.

#849 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 23 kwiecień 2013 - 09:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? zobaczcie - dziś jest czat o nawożeniu mikroelementowym i stymulatorach wzrostu.

http://www.agrofoto....wych-dla-upraw/

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#850 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 10:15

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ten soluveg czy też inne nawozy dolistne NPK zawierają bardzo niewielkie ilości mikroelementów, przeważnie w granicach 0,01-0,05%, czyli stosując 5kg takiego nawozu dostarczasz zaledwie 1-2 gramy danego mikroelementu.
A przykładowo stosowana dawka 500ml ekolistu Cu zawiera 39g miedzi lub 200ml ekolistu Mn ma 32g manganu, więc chyba jest różnica. Dlatego też dodaję je osobno, nie są one drogie, 5L tych ekolistów kosztuje ok. 50zł.
Dobre są też inne nawozy płynne (np. insole, plonvity, suplofol), zawierają one już znacznie większe ilości mikroelementów niż nawozy sypkie NPK.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 23 kwiecień 2013 - 12:42

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Proszę o poradę odnośnie dokarmienia pszenżyta ozimego dolistnie. Wczoraj dostało herbicyd Tolurex 12-stego rozsiałem sasletrę- kiedy jechać z dolistnym i czy taka mieszanka coś wniesie 300l wody 30kg mocznika 15 siarczanu mag. siedmiowodn. 3kg nawozu AgroTop 15-18-18 z mikro. Mam jeszcze Insol 3 czy też go zastosować czy coś innego jeszcze dokupić i dolać???

#852 Share miturskir

miturskir

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 15:18

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? stymulator wzrostu mieszacie z odżywkami?

#853 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 10:36

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? stymulator czy regulator można mieszać,

właśnie wyczytałem na mikro z adoba (chelat idha), aby nie mieszać ich z siarczanami, czy mieszał ktoś z Was to z siarczanem magnezu?

ich ceny to:
Mn IDHA 10kg koszt 138zł netto, 1g 15,33gr netto,
Zn IDHA 10 kg 128zł netto, 1g 12,8gr netto,
czyli zasadniczo są tańsze od EDTA

Edytowany przez kissmy..., 29 kwiecień 2013 - 10:55.

#854 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 12:08

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Mieszałem mangan zchelatowany EDTA z siarczanem i nic dziwnego się nie dziąło!

#855 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 18:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? z EDTA też już robiłem tęgie mieszanki, ale ten IDHA mam pierwszy raz i jeszcze go nie testowałem

#856 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 18:14

Mieszałem mangan zchelatowany EDTA z siarczanem i nic dziwnego się nie dziąło!

Witam wszystkich. W tej chwili pszenica jak i pszenżyto nie wyaczając żyta potrzebują Cu, Mn, po okresie krzewienia należy się porządny kop po zastosowaniu pierwszej dawki azotu tuż przed wysianiem drugiej.

Moje proporcje
Chelat Cu 0,5kg/ha + chelat Mn 0,50 kg/ha sierczan magn siedmiowodny 25kg na 600l wody mocznik stężenie do 10%.

Oczywiście tytanit sprawdzony 0,3l/ha.

Nawożenie podstawowe przesiewne pszenżyto Grenado PK 1:1 niestety późna wiosna zdążyłem wjechać około 20.04 z azotem w pierwszej dawce wcześniej błotko :(((.

Po zastosowaniu Cu, Mn, i tytanitu z Siarcz.magn. + mocznik 5-10% róznica pomiędzy poletkiem ,,pustym" nie traktowanym takim nawożeniem a plantacją jest widoczna- obserwacja z poprzednich lat.

U mnie ziemie gliniaste i zimne jedynie Fredro wystartowało Grenado na dzień dzisieszy zabiera się do roboty.

Mangan I mIedź plus magn to podstawa u mnie dawki czystego N 110-130k zastanawiam się nad Medax Top w Fredro stanowisko po łubinie jak nie usztywnię może być leżak.

Przekonałem się do tytanitu w w/w mieszaninie.
Pozdr...

#857 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 20:39

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? jakie są efekty aplikacji tytanitu?

#858 Share gibos95

gibos95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 16:01

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Stosuje ktoś z was odżywkę TRICE ?
Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

#859 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 22:40

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ja 25 i 26 pryskałem część pól tytanitem z adiuwantem, a dwa kawałki mieszaniną kristalon zielony 3,5kg, tytanit 250-300ml, no i adiuwant 250ml.
dziś został mi ostatni kawałek, ale z powodu wilgoci na końcu pola musiałem odpuścić. resztę wypryskałem na pole, gdzie była zastosowana druga mieszanka.
i pytanie do was - czy mogę spodziewać się jakichś skutków ubocznych w pszenicy? niby termin od 5 do 10 dni jest prawie zachowany, ale wolę zapytać tych którzy maja w tym jakieś doświadczenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 01 maj 2013 - 06:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam pod pszenżyto ozime chce zastrosować jakieś dokarmianie 10kg mocznika i 10 Magnezu na ha wystaryczy czy do tego dodać jakiś ekolist czy insol ?