Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kontrola sankcje..

44 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 09:41

Kontrola sankcje.. Czyli chodzi tylko o nieterminowość?
To był ubój na terenie gospodarstwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kontrola sankcje.. Dzisiaj, 07:12
  •  

#22 Share wiktor27

wiktor27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 06:06

Kontrola sankcje.. tak zgłosił rok po ubiju do agencji.było na terenie gospodarstwa

#23 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 08:57

Kontrola sankcje.. Jeśli wszystko było zgodnie z wymogami weterynaryjnymi , a więc zgłoszenie przed ubojem takiego zamiaru do wetrynarii, zagospodrowanie na własny koszt odpadow pouboowych idp... to za nieterminowość zgłoszenia raczej nic wielkiego.
Jeśli ubój był bez wcześniejszego zgłoszenia to wtedy grzywna pewnie będzie... W przypadku świń jest to od 100 do 2000 . Czy cielaki też mają taką stawkę tego nie wiem .
Jesli jest to pierwsze takie zdarzenie i do tego jednej sztuki to pewnie bedzie najniższa stawka.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 10:12

Kontrola sankcje.. Wtedy jest tylko pouczenie. Niedawno miałem taką sytuację (chodzi o świnie).

#25 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 15:08

Kontrola sankcje.. U nas tzn. w mijej okolicy nie pouczali , tylko od razu 100 do zaplaty była...

#26 Share Astronom

Astronom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 13:09

Kontrola sankcje.. Dostałam pismo od powiatowego lekarza weterynarii, który wzywa mnie do wyjaśnienia uboju gospodarczego. Było zgłoszone w agencji, ale u powiatowego nie. Szczerze mówiąc to świnia była wpisana na mnie, ale z samym ubojem nie miałam wiele wspólnego i nikt nic nie zgłosił i nie badał. Wiem, że grozi mi grzywna, ale czy ktoś może mi podpowiedzieć jak wygląda takie tłumaczenie u powiatowego. Nie wiem jak to ugryźć a nie chcę nikomu zaszkodzić. Proszę o pomoc.

#27 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 16:04

Kontrola sankcje.. dokonano w ARiMR zgłoszenia uboju gosp. czy sprzedaży do posiadacza 1 sztuki?

#28 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 14 marzec 2014 - 17:29

Kontrola sankcje.. W Agencji nie mogli przyjąć zgłoszenia uboju jeśli nie jest do niego dołączone potwierdzenie przeprowadzenia badania.

#29 Share Astronom

Astronom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 11:52

Kontrola sankcje.. Zgłoszono ubój, nie wołali żadnego badania (zresztą jak kilka ładnych lat temu mojemu wujowi gdy po jakieś kontroli wyszło, wyszło za dużo świń w systemie, a ARiMR kazali mu zgłaszać ubój, aby zeszły ze stanu i powiatowy się nie czepiał). Zgłosiłam ubój do agencji, nie interesowałam się czy wykonywano badanie, bo w praktyce nie ja ją biłam. Teraz wiem, że badania nie było i rzeźnik żadnych papierów nie miał. Wpadłam po uszy :( Stąd moje pytanie czego mogę się spodziewać? wysokość grzywny juz widziałam, ale może jakieś rady.

Edytowany przez Astronom, 15 marzec 2014 - 11:55.

#30 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 21:36

Kontrola sankcje.. To dziwne, bo w moim BP nie przyjmą zgłoszenia uboju bez ksera badania weterynaryjnego. Nie chce mi się zbytnio teraz wertować ustawy czy jest taki wymóg czy nie.
Co do szkodzenia innym i rzeźnika - pierwszą sprawą jest to, że to Ty musisz zgłosić 24h przed ubojem chęć dokonania takowego w PIW choćby telefonicznie, nie należy to do obowiązku rzeźnika. Druga sprawa - zgłaszając ten fakt, musisz podać dane osobowe i adresowe osoby, która jest upoważniona do przeprowadzenia takiego uboju. Wynika z tego tyle, że nie możesz go dokonać Ty, biorąc na siebie całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Idąc tym tropem - nie chcąc pogrążyć rzeźnika i wziąć dokonanie uboju wyłącznie na siebie - możesz narazić się na dodatkowe sankcje.
W tej sytuacji ciężko cokolwiek radzić, chyba, że znajdzie się ktoś, kto taką sytuację miał. Na Twoim miejscu pierwsze co bym zrobił, to skontaktował się z jakimś znajomym lekarzem weterynarii (lub poprosić o przysługę kogoś, kto takowego ma), może on zna jakiś sposób na jak najmniej szkodliwe obejście sytuacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:10

Kontrola sankcje.. Jak już pisałem wyżej, miałem taką samą sytuacje. W agencji nie wymagali żadnych zaświadczeń od weterynarii. Po jakimś czasie telefon z weterynarii, że był ubój bez zezwolenia. Poszli by mi na rękę i wypisali takie zaświadczenie z datą wsteczną, jednak ten ubój musiał być w miesiącu, w którym sprawa wyszła na jaw. A był dużo wcześniej.
Przyjechali na kontrole, spisali protokół a w nim treść typu: "nieznajomość przepisów". Skończyło się na pouczeniu i nie płaciłem ani grosza.
Od tamtej chwili nie bawię się już w zgłaszanie uboju na własne potrzeby. Jak mam prosięta, to rejestruje mniej, żeby ilość się zgadzała.

#32 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 21:54

Kontrola sankcje.. Nie chcem zakładać nowego tematu, więc zapytam tu.
Ostatnio na szkoleniu dowiedziałem sie że każde gospodarstwo musi być zarejetrowane w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym nawet przy produkcji tylko roślinnej i przy powierzchni 1ha. Ustawa weszła w życie w 2006. W sąsiednim powiecie rolnicy mieli kontole i dostali mandaty od 1tys do 5 tys. za to że nie byli zarejestrowani w sanepidzie. Czy słyszeliście o tym?

#33 Share rotor32

rotor32

RotoR

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 16 marzec 2014 - 21:59

Kontrola sankcje.. Z tymi kontrolami to chyba weterynaria dostała odgórny nakaz kontrolować pod kątem dokumentów po sprzedaży bydła, bo wszystkim obcinają dopłaty za to samo.

#34 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 22:44

Kontrola sankcje.. @poosa21 znalazłem ustawę regulującą ten rejestr, ale o ile dobrze rozumiem, to dotyczy osób prowadzących sprzedaż bezpośrednią, czyli przetwarzających i sprzedających produkty lub półprodukty żywnościowe lub do produkcji pasz. My jako rolnicy nie jesteśmy przetwórcami żywności, tylko producentami produktów rolnych tj. żywca, mleka, ziarna zbóż, itp (chyba, że ktoś właśnie bezpośrednio sprzedaje swoje produkty konsumentom). Albo ktoś strzelił ogromną gafę, albo zrobił skok na kasę z sankcji.
Dla zainteresowanych ustawa: http://isap.sejm.gov...=WDU20101360914
Artykuły 61 - 67

#35 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 19:13

Kontrola sankcje.. Tu znalazłem wniosek do pobrania http://www.google.pl...uRXK8W2Wk1MGRvg

I jest tam taki zapis:
"Wypełniają producenci rolni objęci ewidencją gospodarstw rolnych na podstawie ustawy z dnia
18 grudnia 2003r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz
ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004r. Nr 10, poz. 76 z późn. zm.), którzy posiadają
numer identyfikacyjny nadany przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W imieniu
pozostałych podmiotów działających na rynku spoŜywczym prowadzących działalność w zakresie
produkcji lub obrotu Ŝywnością podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej"

#36 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 20:19

Kontrola sankcje.. Tylko, że nie jest to jednoznaczne bo dotyczy jedynie objaśnienia kto ma wpisać numer w danym miejscu na wniosku. A kto podlega rejestracji jest podane w art. 61 ww. ustawy, czyli podmioty, które:
1) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęce-go,
2) wprowadzają do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjętych urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej,
3) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, o której mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 853/2004, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 6,
4) działają na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem

My jako rolnicy nie prowadzący sprzedaży bezpośredniej nie produkujemy żywności ani nie działamy na rynku spożywczym, tylko rolnym, ew. rolno-spożywczym. Ciekawa sprawa, trzeba by się nią głębiej zainteresować, może w ARiMR zasięgnąć języka w tej sprawie

#37 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 20:32

Kontrola sankcje.. 1) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęce-go,
z kolei żywność oznacza w tej ustawie
„żywność”(lub„środek spożywczy”) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone,częściowo przetworzone lub nieprzetworzone,przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać
.

czyli rolnik sprzedający ziarna do młyna już podlega temu obowiązkowi , a co jeśli rolnik produkuje zboże na pasze dla swoich zwierzaków?

Edytowany przez ONA77, 17 marzec 2014 - 20:34.

#38 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:59

Kontrola sankcje.. http://www.ealeksand...ria-1&Itemid=59

Tu jest ładny kwiatek. Jeśli to prawda, to zastanawia mnie, dlaczego nie ma o tym nigdzie żadnej informacji, nie było kampanii informacyjnej przy wprowadzaniu ustawy, etc.

#39 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:04

Kontrola sankcje.. ale co wchodzi w zakres produkcji podstawowej, bo według mnie wszystko i nic..przydałaby się jeszcze definicja produktu podstawowego ...

Edytowany przez ONA77, 17 marzec 2014 - 22:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:15

Kontrola sankcje.. Wg rozporządzenia cała produkcja rolna. Definicji produktu podstawowego nie ma w rozporządzeniu, które definiuje produkcję podstawową. Najprostszy sposób na rozwianie wątpliwości - udać się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego