Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak to jest po gruberze..mity i fakty

53 odpowiedzi na ten temat

#41 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 10:38

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Wszystko ładnie pięknie, jak jest równo jak po stole to i 100 koni 3 m pociągnie, tylko nie wiem jak długo. U mnie 105 koni ma co robić w 2,1m na glinach i górkach

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak to jest po gruberze..mity i fakty Dzisiaj, 19:34
  •  

#42 Share MarcinNH

MarcinNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2012 - 18:16

Jak to jest po gruberze..mity i fakty coś około 10 cm
www.youtube.com/user/MarcinAdamczyk12 Zapraszam na super filmy :)

#43 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 19:41

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Gruber fajna sprawa. Zakupiłem w tym roku taki na zabezpieczeniu sprężynowym 3m 7 łap, talerze i wał rurowy. Jak jest czyste pole to spokojnie poleci i 15km/h (ciągnik 117KM 6 cylindrów) ale jak jest troche perzu to tak jakby kotwicę zarzucić, prędkośc momentalnie spada. W instrukcji od grubera jest napisane, że optymalna prędkość pracy to 7 do 9km/h. Inne moje spostrzeżenie to odstępy pomiędzy belkami roboczymi oraz wysokość do ramy lub w przypadku grubera na zabezpieczeniu sprężynowym do mocowania spręzyny przy łapie. Musi byc jak największa co najmniej 90 cm, aby nie zapychał się w przypadku dużej ilości ściętej słomy i w miejscach po wylegniętym zbożu . Odstęp pomiędzy ostatnim rzędem łap a talerzami także powinien być w granicach 90cm żeby gruber nie zapychał się na talerzach. U mnie w tym roku były z tym spore problemy, praktycznie nie dało się robic gruberem. Inna rzecz, na którą warto zwrócic uwagę to kształt łap, szczególnie tych z zabezpieczeniem sprężynowym, bez zabezpieczenia i z łapami spręzystymi nie ma tych problemów. Chodzi mi konkretnie o to aby one były jak najbardziej opływowe, aby słoma nie miała się o co zaczepić i blokowac grubera, oraz kształt talerzy niwelujących (te ząbkowane lubią łapac słome i okręcać się nią). To tyle moich spostrzeżeń po pierwszym roku użytkowania grubera.

#44 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 20:08

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Ja mam gruber 2.6 m i jeżdżę ursusem 1224 i jak dobrze zapuszczę to ma co robić właśnie w perzu bardzo ale chyba perz się chyba tak nie rozrasta jak po talerzówce ?

#45 Share kalin84

kalin84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 08:13

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Ja 3 metrowego mandama ciagam ursusem 1634 i wcale tak ledko nie ma bo co z tego ze i 100 konnym mozna ciagac i robic na 5 cm. Zrobisz gruberem gleboko to masz lzej orac

#46 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 08:20

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Sąsiad robi 3 metrowym gruberem ciagnikiem o mocy 170 km i efekt jest taki, że pole wygląda prawie jak zaorane. Nie rozumiem ludzi którzy do ciągnika 100 km kupują gruber 3m. Dodam, że ziemie jakie mamy ja i sądiad to IV klasa.

#47 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów
  • Zainteresowania:OFF ROAD, enduro, motoryzacja

Napisany 30 wrzesień 2012 - 09:04

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Gruber dobry dla tych co nie mają za dużo ziemi. Lepszym ale zarazem droższym rozwiązaniem jest agregat ścierniskowy, wyposażony w bronę talerzową gdzie talerze mają pół metra średnicy. Po tak uprawionym polu można wjechać siewnikiem z tym że nie byle jakim bo musi mieć około 100 kg docisku na jednej redlicy.
Jednak Co 3 lub 2 rok zaleca się wykonanie głębokiej orki aby uniknąć zasklepienia ziemi.
Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#48 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 09:34

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Ja mam Crosa z Uni pół zawieszanego z talerzówką z tyłu. 12 łap w 3 rzędach Bardzo ładnie miesza resztki po żniwne,
Ciągam go Case 150 km i przy głębokiej uprawie, około 25 cm, to do 9 km/h A przy rzepaczyskach nawet mniej, Polska 16 może dała by rady z 6-7 km/h. .
Raczej nie robi zbyt dobrze żeby było po nim można siać, nie robi super, ale rzepak po nim siałem Focusem T Drive.
Ale nie podobało mi się za bardzo.
Ja lubię jak jest dobrze uprawione, a po nim zostaje trochę grudy, i nie jest za równo.
Co do orania co 2-3 lata, to raczej bym się nie zgodził, bo byłem na pokazach gdzie nie orze się już 8 rok, i przy zrobieniu wykopu na głębokość 1,5 metra, jest piękny profil gleby, i każdy się nim zachwycał.
W tym roku zrobili też wykop u sąsiada i tam to się działo. Ziemie można było nożem kroić i całymi płatami odpadała. Strasznie to wyglądało.
Zwłaszcza w porównaniu z nieoranym gdzie nie było żadnej podeszwy płużnej i ziemia m pięknie się rozsypywała w każdym miejscu.
Osobiście w tamtym roku część nie orałem, a w tym roku wszystko planowałem nie orać.
Ale przegapiłem poplon rzepaku, który urósł jakieś 40 cm i siew po nim nie ciekawie wygląda. Więc wczoraj zapiołem pług.

#49 Share RoLLand

RoLLand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 09:40

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Nie rozumiem po co gruberem robić głęboko?? Od tego jest orka. U nas wszyscy gruberują płytko. Nie ważne czy ciągną gruber ciągnikami 100 KM czy 160 KM. Po co niepotrzebnie osuszać glebę głębokim gruberowaniem?? Chwastów i tak się tym nie wyplewi. Przecież chodzi tylko o to żeby dobrze wymieszać resztki pożniwne. Wszystko inne załatwia porządna orka.

#50 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 10:49

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Po to żeby orki nie robić. Po co orać jak można głęboko gruberem.
Lepszy efekt od orki, bo podeszwę płużną likwiduje się.
Lżejsza i szybsza uprawa. Nie ma grud.
I raczej orką wysusza się ziemie. Po co ziemie przewracać mokrym do góry. Żeby wyschła.

#51 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 13:46

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Gdzieś już o tym pisałem - 15 KM na łapę - mowa o nowym gruberze z talerzami na stary typ 10 KM PLUS 10 % mocy na zapas , dla każdego typu... tu liczy się prędkość pracy a nie szerokość - lepszy efekt a wydajność podobna .

Edytowany przez andrzej612b, 30 wrzesień 2012 - 13:59.

#52 Share RoLLand

RoLLand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 01 październik 2012 - 19:46

Jak to jest po gruberze..mity i fakty

Po to żeby orki nie robić. Po co orać jak można głęboko gruberem.
Lepszy efekt od orki, bo podeszwę płużną likwiduje się.
Lżejsza i szybsza uprawa. Nie ma grud.
I raczej orką wysusza się ziemie. Po co ziemie przewracać mokrym do góry. Żeby wyschła.

Nie mówiłem o uprawie bezorkowej!!!!

#53 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 01 październik 2012 - 22:00

Jak to jest po gruberze..mity i fakty Fakt czytałem, że nie powinno uprawiać się gruberem głeboko tak aby szczątki roślin a najbardziej ziele leżały na wierzchu i schły na słońcu. Jednak miałem kawałek ugoru nie sianego z 5 lat. Sąsiad przejechał mi to tym zestawem. Wtedy nawet było to z fastrackiem 220 km, gruber 3m. Pole wyglądało jak by było uprawiane nonstop. Zero problemów z orką, zero chwastów w następnym roku. Obok widze jego pole, które jakieś 6 lat temu było ugorem. Sieje rzepak i pszenice ozimą zero problemów z chwastami. Randapu oczywiście nie kupuje. !5 km na łapę według mnie to mało minimum 20. Inny sąsiad robi gruberem 6 łap jd 110 km. U mnie pole po talerzówce lepiej wyglada.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#54 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 02 październik 2012 - 07:38

Jak to jest po gruberze..mity i fakty RoLLAnd bo nie którzy piszą tu o uprawie bez orkowej gruberem. I ta się miesza.
Ja podorywkę tym Crosem ledwo na 8 cm robię, płyciej nie bardzo mogę bo nie robi taj jakbym chciał, zostawia i nie miesza dobrze. Robię 8-10 cm.
Ale Cross to jest agregat do 30 cm.