Skocz do zawartości

Zdjęcie

Grupowe utrzymanie loch

80 odpowiedzi na ten temat

#21 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:49

Grupowe utrzymanie loch Oczywiście że można dzielić i nawet większość osób dzieli właśnie po kilka sztuk w kojcu.
Nie wiem ile oni liczą jako grupę. 2 szt to chyba już grupa? tyle że utrzymywanie tak małej liczby sztuk w kojcu jest ekonomicznie nieuzasadnione bo w kojcu do 5 sztuk minimalna długość każdego z jego boków powinna wynosić 2,41m wiec wtedy powierzchnia na jedną sztukę wychodzi dużo ponad normę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Grupowe utrzymanie loch Dzisiaj, 23:46
  •  

#22 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:36

Grupowe utrzymanie loch Rozumiem, ale przy większej ilości jest już problem z agresją.... Mamy kojce grupowe częściowo i wiem co to znaczy. Moim zdaniem jak jedna grupa to już musi być naprawdę duża grupa i kojec sporych rozmiarów, aby maciory miały możliwość swobodnego przemieszczania się.

#23 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:02

Grupowe utrzymanie loch u mnie przy średnio 25 lochach w kojcu nie ma problemu. No może przez pierwsze 10 min po wrzuceniu nowych sztuk potem jest spokój

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:35

Grupowe utrzymanie loch Jaki wymiar kojca?

#25 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:52

Grupowe utrzymanie loch 10x6 m. Ja mam u siebie porobione przegrody żywieniowe z zamykanymi tyłami także jak któraś jest agresywna lub słabsza to mogę ją zamknąć. Ale jakbym budował drugi raz to zrobił bym samoblokujące kojce. droższe ale warto.
W galerii mam jakieś zdjęcie możesz podejrzeć.

#26 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 24 kwiecień 2012 - 18:16

Grupowe utrzymanie loch W jaki sposób w utrzymaniu grupowym zaprasza się lochy czy prowadzi się do knura oddzielnie każdą lochę czy wprowadza się knura do grupy ? proszę o odpowiedź Pozdrawiam

#27 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 24 kwiecień 2012 - 18:39

Grupowe utrzymanie loch Wersje są dwie lochę i knura prowadzisz do specjalnego kojca tzw strefy krycia, lub lochę wprowadzasz do kojca knura(z tym, że knur jeżeli kryje w kojcu to wg norm musi mieć ten kojec większy - 10 m2, normalnie to jest to 6 m2). Do kojca lochy raczej się go nie wprowadza, aby tak dość szeroko to ujmując "się nie rozpraszał". Po za tym lochy w okresie kojca możesz utrzymywać w pojedynkach, bo utrzymanie grupowe obowiązuje w okresie od 4 tyg. po pokryciu do 1 tyg przed planowanym porodem.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#28 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 20:17

Grupowe utrzymanie loch Generalnie optymalnie dla knura jest pokrycie 2 loch tygodniowo wiec nie bardzo widzę sensu wprowadzania knura do grupy.

#29 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 24 kwiecień 2012 - 20:33

Grupowe utrzymanie loch A widzisz to nie wiedziałem i powiem ci że trochę się zdziwiłemże tylko dwie tygodniowo myślałem że więcej :) Dzięki pozdrawiam

#30 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 06:11

Grupowe utrzymanie loch W przypadku starszego knura tj takiego powyzej 2,5 roku mozesz zwiekszyc do 3 loch czyli 6 skokow tygodniowo. Przy wiekszej ilosci mozesz nie byc zadowolony z ilosci mlodych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 10:16

Grupowe utrzymanie loch

Wersje są dwie lochę i knura prowadzisz do specjalnego kojca tzw strefy krycia, lub lochę wprowadzasz do kojca knura(z tym, że knur jeżeli kryje w kojcu to wg norm musi mieć ten kojec większy - 10 m2, normalnie to jest to 6 m2). Do kojca lochy raczej się go nie wprowadza, aby tak dość szeroko to ujmując "się nie rozpraszał". Po za tym lochy w okresie kojca możesz utrzymywać w pojedynkach, bo utrzymanie grupowe obowiązuje w okresie od 4 tyg. po pokryciu do 1 tyg przed planowanym porodem.

A mogę utrzymywać lochy w porodówkach razem z prosiętami a po odsadzeniu w grupie i bez pojedynek ? Czy lepiej w pojedynkach a w grupie tylko w tym okresie co obowiązuje ? Powiem szczerze że będę dopiero przygotowywał kojce i planowałem zrobić w jednym miejscu porodówki a w drugim kojec grupowy i kojec knura i nie myślałem o pojedynkach .

LUKACZMAREK może ty mi coś doradzisz?

#32 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 15:07

Grupowe utrzymanie loch możesz zrobić tak jak mówisz. Pojedynki są poprostu wygodne. Łatwiejsza obserwacja rui, indywidualna dawka paszy dla każdej maciory, brak agresji, itd. Ja gdybym mógł to wogóle nie robił bym kojca grupowego no ale przepisy do tego obligują. W przypadku kojca grupowego też musisz robić przegrody żywieniowe a najlepiej kojce samoblokujące

#33 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 15:17

Grupowe utrzymanie loch OK dzięki a ja znowu słyszałem że wygodniej jest w grupowym i podobno są spokojniejsze ale to każdy ma swoje spostrzerzenia zobaczymy jak u mnie to będzie wyglądać :) A tak się zastanawiam czy jak ktoś nie będzie miał kojców grupowych do 2013 czy oni to sprawdzą i jaka kara będzie za to ? :) hehehe pozdrawiam

#34 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 15:19

Grupowe utrzymanie loch Oczywiście że kontrole będą. Co do sankcji to nie wiem dokładnie. Czemu wygodniej w grupowym??

#35 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 15:27

Grupowe utrzymanie loch Sam też dokładnie nie wiem ale słyszałem że się swobodniej poruszają mają lepsze wykorzystanie paszy i większe mioty A jeszcze poza tym kolega wysłał mi to zobacz sobie

#36 Share 90daniel

90daniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 30 maj 2012 - 12:03

Grupowe utrzymanie loch Grupowe utrzymywanie loch to najgłupsza rzecz jaką mogli wymyślić. Mieliśmy już kiedyś z tym do czynienia w swoim gosp.
1. karmienie, 2 lochy spały a dwie w tym czasie wpierdzieliły żarcie tamtych. a jeśli już wszystkie nie spały i czekały przy korycie to jak zadało się pasze pierwszej to dwie inne już się do niej dobierały pomimo wygród. Pasze trzeba zadawać wiec jednocześnie dla kilku sztuk jedna osoba tego nie zrobi. a paszociągi nie jest to tania inwestycja.
2. Dołączanie kolejnej lochy do stada, młodszej znikome szanse aby się najadła i przetwrwała (agresja)
3. Ciąża każda locha musi być zakolczykowana żeby wiedzieć która i kiedy będzie się prosiła
4. I przedewszystkim koszty przebudowy. Kuzyn postawił 2 lata temu nową obore z pojedynczymi kojcami i powiedział że nie stać go aby wywalić praktycznie nowe wygrodzenia na złom bo nikt tego nie kupi przecież już
Osoba która to wymyśliła chyba nigdy nie była w chlewni i nie zajmowała się chodowlą tych zwierząt.

#37 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 30 maj 2012 - 13:26

Grupowe utrzymanie loch Mówiąc szczerze to u mnie ten system był jest i będzie i przy odpowiedniej organizacji tych problemów nie obserwuję. Ważne jest natomiast aby karmienia były mniej więcej w tych samych porach, aby wszystkie lochy mogły jeść jednocześnie, oraz aby pasza w korycie była też w miarę równomiernie rozsypana. Druga ważna rzecz to to aby grupy były dobrane do siebie wielkościowo i wagowo, a sam grupa powinna w kojcu mieć dość miejsca oraz też nie powinna być zbyt liczna wg mnie max to 10 loch, optimum 5 - 6. Kolczyki? - wg mnie jeśli ktoś bawi się na poważnie w świnki, powinny być normą, a po za tym weź pod uwagę, że porody również można synchronizować, tak aby grupę móc porozganiać do pojedynek mniej więcej w tym samym terminie. Zresztą taki system utrzymania odpowiada behawioryzmowi świń które bądź co bądź są zwierzętami stadnymi, wiadomo konflikty w grupie zawsze będą, ale z czasem kształtuje się pewna hierarchia. Grupy też mają pewien plus jeśli chodzi o obserwację rui - owszem samą ruję trudniej już wyłapać bo trzeba się pofatygować do tego kojca, ale ładnie prezentuje się okres przedrujowy z obskakiwaniem, pohukiwaniem itd.

No a co do kosztów moderniazcji - fakt nie da się tego przeskoczyć, ale trzeba się dostosować bo wyjścia już nie ma, a o samych zmianach głośnio jest od roku(choć było wiadomo już coś niecoś wcześniej jeśli ktoś się żywo tematem dobrostanu interesował). Sytuacja jest trochę taka jak z klatkami do kur ale trzeba wziąć się w garść i jeśli chce się istnieć na rynku to modernizować.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#38 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 31 maj 2012 - 11:31

Grupowe utrzymanie loch

Grupowe utrzymywanie loch to najgłupsza rzecz jaką mogli wymyślić. Mieliśmy już kiedyś z tym do czynienia w swoim gosp.
1. karmienie, 2 lochy spały a dwie w tym czasie wpierdzieliły żarcie tamtych. a jeśli już wszystkie nie spały i czekały przy korycie to jak zadało się pasze pierwszej to dwie inne już się do niej dobierały pomimo wygród. Pasze trzeba zadawać wiec jednocześnie dla kilku sztuk jedna osoba tego nie zrobi. a paszociągi nie jest to tania inwestycja.
2. Dołączanie kolejnej lochy do stada, młodszej znikome szanse aby się najadła i przetwrwała (agresja)
3. Ciąża każda locha musi być zakolczykowana żeby wiedzieć która i kiedy będzie się prosiła
4. I przedewszystkim koszty przebudowy. Kuzyn postawił 2 lata temu nową obore z pojedynczymi kojcami i powiedział że nie stać go aby wywalić praktycznie nowe wygrodzenia na złom bo nikt tego nie kupi przecież już
Osoba która to wymyśliła chyba nigdy nie była w chlewni i nie zajmowała się chodowlą tych zwierząt.

1. jak tylko wchodzę na sektor to już każda maciora stoi i swojej przegrodzie żywieniowe. Mam paszociągi więc wszystkie dostają jednocześnie (w kojcu jest do 30 macior)
2. Jak wpuszczam nową do kojca zwykle jak ją pogonią wchodzi w swoją przegrodę i już jest spokój. Dwie do przegrody się nie zmieszczą wiec agresja nie występuje.
3. No ja sobie nie wyobrażam żeby lochy nie były kolczykowane. No chyba żebym miał z 5 sztuk ale wtedy grupowe utrzymanie nieobowiązuje.
4. to tylko i wyłącznie jego wina. O konieczności grupowego utrzymania loch jest wiadomo już od ładnych kilku lat. U mnie w pierwszych projektach z 2009 roku już przepisy obowiązujące od 2013 były uwzględnione

#39 Share garmin

garmin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 21:42

Grupowe utrzymanie loch mam grupowe po 10 szt przedzielane przęsłami między sobą, w grupowych kojce somoblokujące bo jak coś to zamykam te które trzeba i nie ma problemu. masz koryto przegrodowe czy poidło pływakowe na lochach??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 22:07

Grupowe utrzymanie loch koryto mam jedno na 15 sztuk. po środku jest poidło które utrzymuje staly poziom wody w korycie