Daro20

Grupowe utrzymanie loch

Polecane posty

barti212121    2

W jaki sposób w utrzymaniu grupowym zaprasza się lochy czy prowadzi się do knura oddzielnie każdą lochę czy wprowadza się knura do grupy ? proszę o odpowiedź Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Wersje są dwie lochę i knura prowadzisz do specjalnego kojca tzw strefy krycia, lub lochę wprowadzasz do kojca knura(z tym, że knur jeżeli kryje w kojcu to wg norm musi mieć ten kojec większy - 10 m2, normalnie to jest to 6 m2). Do kojca lochy raczej się go nie wprowadza, aby tak dość szeroko to ujmując "się nie rozpraszał". Po za tym lochy w okresie kojca możesz utrzymywać w pojedynkach, bo utrzymanie grupowe obowiązuje w okresie od 4 tyg. po pokryciu do 1 tyg przed planowanym porodem.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Generalnie optymalnie dla knura jest pokrycie 2 loch tygodniowo wiec nie bardzo widzę sensu wprowadzania knura do grupy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

A widzisz to nie wiedziałem i powiem ci że trochę się zdziwiłemże tylko dwie tygodniowo myślałem że więcej :) Dzięki pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

W przypadku starszego knura tj takiego powyzej 2,5 roku mozesz zwiekszyc do 3 loch czyli 6 skokow tygodniowo. Przy wiekszej ilosci mozesz nie byc zadowolony z ilosci mlodych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Wersje są dwie lochę i knura prowadzisz do specjalnego kojca tzw strefy krycia, lub lochę wprowadzasz do kojca knura(z tym, że knur jeżeli kryje w kojcu to wg norm musi mieć ten kojec większy - 10 m2, normalnie to jest to 6 m2). Do kojca lochy raczej się go nie wprowadza, aby tak dość szeroko to ujmując "się nie rozpraszał". Po za tym lochy w okresie kojca możesz utrzymywać w pojedynkach, bo utrzymanie grupowe obowiązuje w okresie od 4 tyg. po pokryciu do 1 tyg przed planowanym porodem.

 

A mogę utrzymywać lochy w porodówkach razem z prosiętami a po odsadzeniu w grupie i bez pojedynek ? Czy lepiej w pojedynkach a w grupie tylko w tym okresie co obowiązuje ? Powiem szczerze że będę dopiero przygotowywał kojce i planowałem zrobić w jednym miejscu porodówki a w drugim kojec grupowy i kojec knura i nie myślałem o pojedynkach .

 

LUKACZMAREK może ty mi coś doradzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

możesz zrobić tak jak mówisz. Pojedynki są poprostu wygodne. Łatwiejsza obserwacja rui, indywidualna dawka paszy dla każdej maciory, brak agresji, itd. Ja gdybym mógł to wogóle nie robił bym kojca grupowego no ale przepisy do tego obligują. W przypadku kojca grupowego też musisz robić przegrody żywieniowe a najlepiej kojce samoblokujące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

OK dzięki a ja znowu słyszałem że wygodniej jest w grupowym i podobno są spokojniejsze ale to każdy ma swoje spostrzerzenia zobaczymy jak u mnie to będzie wyglądać :) A tak się zastanawiam czy jak ktoś nie będzie miał kojców grupowych do 2013 czy oni to sprawdzą i jaka kara będzie za to ? :) hehehe pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Sam też dokładnie nie wiem ale słyszałem że się swobodniej poruszają mają lepsze wykorzystanie paszy i większe mioty A jeszcze poza tym kolega wysłał mi to zobacz sobie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Grupowe utrzymywanie loch to najgłupsza rzecz jaką mogli wymyślić. Mieliśmy już kiedyś z tym do czynienia w swoim gosp.

1. karmienie, 2 lochy spały a dwie w tym czasie wpierdzieliły żarcie tamtych. a jeśli już wszystkie nie spały i czekały przy korycie to jak zadało się pasze pierwszej to dwie inne już się do niej dobierały pomimo wygród. Pasze trzeba zadawać wiec jednocześnie dla kilku sztuk jedna osoba tego nie zrobi. a paszociągi nie jest to tania inwestycja.

2. Dołączanie kolejnej lochy do stada, młodszej znikome szanse aby się najadła i przetwrwała (agresja)

3. Ciąża każda locha musi być zakolczykowana żeby wiedzieć która i kiedy będzie się prosiła

4. I przedewszystkim koszty przebudowy. Kuzyn postawił 2 lata temu nową obore z pojedynczymi kojcami i powiedział że nie stać go aby wywalić praktycznie nowe wygrodzenia na złom bo nikt tego nie kupi przecież już

Osoba która to wymyśliła chyba nigdy nie była w chlewni i nie zajmowała się chodowlą tych zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Mówiąc szczerze to u mnie ten system był jest i będzie i przy odpowiedniej organizacji tych problemów nie obserwuję. Ważne jest natomiast aby karmienia były mniej więcej w tych samych porach, aby wszystkie lochy mogły jeść jednocześnie, oraz aby pasza w korycie była też w miarę równomiernie rozsypana. Druga ważna rzecz to to aby grupy były dobrane do siebie wielkościowo i wagowo, a sam grupa powinna w kojcu mieć dość miejsca oraz też nie powinna być zbyt liczna wg mnie max to 10 loch, optimum 5 - 6. Kolczyki? - wg mnie jeśli ktoś bawi się na poważnie w świnki, powinny być normą, a po za tym weź pod uwagę, że porody również można synchronizować, tak aby grupę móc porozganiać do pojedynek mniej więcej w tym samym terminie. Zresztą taki system utrzymania odpowiada behawioryzmowi świń które bądź co bądź są zwierzętami stadnymi, wiadomo konflikty w grupie zawsze będą, ale z czasem kształtuje się pewna hierarchia. Grupy też mają pewien plus jeśli chodzi o obserwację rui - owszem samą ruję trudniej już wyłapać bo trzeba się pofatygować do tego kojca, ale ładnie prezentuje się okres przedrujowy z obskakiwaniem, pohukiwaniem itd.

 

No a co do kosztów moderniazcji - fakt nie da się tego przeskoczyć, ale trzeba się dostosować bo wyjścia już nie ma, a o samych zmianach głośnio jest od roku(choć było wiadomo już coś niecoś wcześniej jeśli ktoś się żywo tematem dobrostanu interesował). Sytuacja jest trochę taka jak z klatkami do kur ale trzeba wziąć się w garść i jeśli chce się istnieć na rynku to modernizować.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Grupowe utrzymywanie loch to najgłupsza rzecz jaką mogli wymyślić. Mieliśmy już kiedyś z tym do czynienia w swoim gosp.

1. karmienie, 2 lochy spały a dwie w tym czasie wpierdzieliły żarcie tamtych. a jeśli już wszystkie nie spały i czekały przy korycie to jak zadało się pasze pierwszej to dwie inne już się do niej dobierały pomimo wygród. Pasze trzeba zadawać wiec jednocześnie dla kilku sztuk jedna osoba tego nie zrobi. a paszociągi nie jest to tania inwestycja.

2. Dołączanie kolejnej lochy do stada, młodszej znikome szanse aby się najadła i przetwrwała (agresja)

3. Ciąża każda locha musi być zakolczykowana żeby wiedzieć która i kiedy będzie się prosiła

4. I przedewszystkim koszty przebudowy. Kuzyn postawił 2 lata temu nową obore z pojedynczymi kojcami i powiedział że nie stać go aby wywalić praktycznie nowe wygrodzenia na złom bo nikt tego nie kupi przecież już

Osoba która to wymyśliła chyba nigdy nie była w chlewni i nie zajmowała się chodowlą tych zwierząt.

1. jak tylko wchodzę na sektor to już każda maciora stoi i swojej przegrodzie żywieniowe. Mam paszociągi więc wszystkie dostają jednocześnie (w kojcu jest do 30 macior)

2. Jak wpuszczam nową do kojca zwykle jak ją pogonią wchodzi w swoją przegrodę i już jest spokój. Dwie do przegrody się nie zmieszczą wiec agresja nie występuje.

3. No ja sobie nie wyobrażam żeby lochy nie były kolczykowane. No chyba żebym miał z 5 sztuk ale wtedy grupowe utrzymanie nieobowiązuje.

4. to tylko i wyłącznie jego wina. O konieczności grupowego utrzymania loch jest wiadomo już od ładnych kilku lat. U mnie w pierwszych projektach z 2009 roku już przepisy obowiązujące od 2013 były uwzględnione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garmin    0

mam grupowe po 10 szt przedzielane przęsłami między sobą, w grupowych kojce somoblokujące bo jak coś to zamykam te które trzeba i nie ma problemu. masz koryto przegrodowe czy poidło pływakowe na lochach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid432    0

Witam, mnie też czeka modernizacja chlewni w najbliższym czasie i chciałbym spytać jaką jest u was szerokość stanowisk pokarmowych dla jednej lochy w kojcach grupowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

3 tyg temu stworzylem grupe 13 loch 2 ras pic i danbred z stwierdzona ciaza 4-5tyg i co sie okazalo ze wcale nie bylo tak wielkiej agresji co do wczesniejszych grup ale po tygodniu pice zdominowaly dunki ze te bez walki bojazliwie odchodzily od koryta i sie nie najadly trzeba bylo stac i odganiac a to zabieralo czas musialem odsadzic danbreda kolejna grupe tez13 loch mam z danbreda i tam jest narazie spokoj podobnie wczesniej z samym picem jest wzgledny spokoj zobacze co sie bedzie dzialo jak wprowadze zywienie ad libitum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Farm    0

ja miałem w planach budować pojedyńcze kojce dla loch a w planach jest na początek z 20 sztuk, a jak by przyszła kontrol to mógł bym się zdziwić co oni mówią.

Czyli mam wybudawać np 2 kojce po 20 sztuk w kojcu i trzymać je w tym kojcu przez 100 dni ma siedzieć w tym kojcu a np 10 dni przed oproszeniem przegnać je do kojców porodowych i trzymać je tam aż do odłączenia prosiat a potem znowu do kojca grupowego dobrze mówię czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ale samobloki sa drogie i potrzeba ich wiele i wiecej miejsca zajmuja za tydzien moje lochy w grupach dostana zarcia do woli i zobazce jaki bedzie spokoj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

sory ale nie wiem gdzie i kiedy o dawki mnie pytales? recepture mam ulozona sklad do jej utwozenia jest bardzo prosty ja srutowac bede sam jeczmien i dodaje 50 % koncentratu specjalnie stworzonego do zywienia ad libitum sa w nim tak dobrane skladniki aby maciory nie zarly zbyt wiele i sie nie zatuczaly bylem w niemczech na kilku fermach z tym zywieniem i wygladalo to super cisza spokoj zadnych zapasionych loch nie zauwazylem a grup bylo sporo gdzies za 2 tyg bede mial koncentrat i bede praktykowal i podziele sie swoim doswiadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

50% to duży udział. W jakiej on jest cenie i czy znasz jego skład? pewnie kilkadziesiąt procent jego składu to włókno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dla mnie to głupi przepis kiedyś prubowaliśmy zewrzeć do jednego chlewika dwie lochy to po 5min znowó rozwarliśmy bo gryzły się tak że krew lała się strumieniami, jeżeli takie rozporządzenie miało wejśc to rezygnuję z chodowli swiń i tak teraz mam mało bo zaledwie 30 sztuk a kiedyś trzymałem cały czas 160sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj