Skocz do zawartości

Zdjęcie

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ?

59 odpowiedzi na ten temat

#41 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 23:11

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? jak w wodociagu ok 10 st C.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Dzisiaj, 03:28
  •  

#42 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 00:25

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? nawet gdyby się udało, już widzę efekt oprysku 60% roztworem :blink:

#43 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 09:15

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? :lol:
pytanie brzmiało ile sie rozpuści( w przeliczeniu na kg na litr wody to 1,56kg)Badzmy dokładni :lol: i jeszcze dopytałem w jakiej tem bo juz sam podałem ze ogrzanie do 130 C powoduje rozpuszczanie bez uzycia wody :lol: a nie jakie jest dopuszczalne steżenie :lol: roztworu mocznika i wody .
Ale skoro pytacie o rzeczy nie dokładnie to co ja moge ;[ :lol:
a tak na marginesie jak macie inne tabele rozpuszczalnosci to wpisujcie :lol: Ja też umiem krytykować
a pytanie z innej bedzki czy podniecaja was dziewczyny z gospodarstwa-wiesniaczki?

Narson

Edytowany przez piotr034, 09 styczeń 2012 - 09:17.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 09:19

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Dla sprostowania rozpuszczalność mocznika w wodzie wynosi:

-108 g/100 ml w temp. 20 stopni Celsjusza
-167 g/100 ml w temp. 40 stopni Celsjusza
-251 g/100 ml w temp. 60 stopni Celsjusza
-400 g/100 ml w temp. 80 Stopni Celsjusza

Więc wodzie o temp 10 stopni Celsjusza będzie mało... Pozdrawiam

Edytowany przez danield28, 09 styczeń 2012 - 09:24.

#45 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 10:03

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? skoro wam sie udaje wg tabel naszych profesow takie stezenia tworzyc, to moze w ogole lepiej rsm dolistnie podac, radze sprobowac na malym kawalku i opisac za tydzien co z tego wyszlo :lol:
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#46 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 09 styczeń 2012 - 10:05

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 11:38.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#47 Share warzywkopl

warzywkopl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 13:03

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Chcialam AGROCOMPLEXOWI i forumowiczom wyjasnic ze w nowoczesnych systemach szklarniowych w zasadzie nie ma strat azotu podawanego dokorzeniowo. Tam nawozy nie przedostaja sie do gleby i nie sa tracone.Z tego wzgledu zakladanie dodatkowego systemu nawozenia - dolistnego - byloby przefajnowaniem i zbednym wydawaniem pieniedzy.

widziales kiedys nowoczesna szklarnie? nie pytam sie czy byles w srodku bo w to nie uwierze ale czy byles w srodku?
Od 10 lat mam uprawy na welnie i systemie kubelkowym obecnie przechodze na mate wodna i wiekszej glupoty w zyciu nie przeczytalem.
po pierwsze w nowoczesnych obiektach uprawowych caly system dozowania wody jak i srodkow odzywczych i zapobiegawczych oraz leczniczych sterowany jest przez komputer. obecnie jest 12 czolowych systemow sterowania uprawami na swiecie ktore opanowaly 95 procent rynku w 9 z nich straty srodkow sa podawana w standardowej wersji nawet przy najnizszym pakiecie wyposazenia w pozostalych 3 jest to za doplata, z czego siemens i schnaider w nowej wersji wg zapewnien ich handlowcow maja juz miec taka wlasciwosc. wiec gdybys byl w takowej szklari lub u osoby posiadajacej takowa szklarnie, wiem po sobie ze centrum sterowania to pierwsza rzecz jaka czlowiek sie chwali to zauwazylbyc ilosc star srodka w skutek parowania. sam poczatkowo w to nie wierzylem ze pk mg s ca odparuje ale jak zalalem basen woda ze skladnikami to po 6 dniach w temp 27 stopni w komorze widzialem ile tych skladnikow ubylo!!! takze pisanie Tam nawozy nie przedostaja sie do gleby i nie sa tracone to wierutne klamstwo, bo sraty skladnikow wynosza ponad 10 procent. poza tym nowoczesne techniki uprawy to nie tylko nawozy w formie plynnej ale rowniez granulaty ktore maja straty. venlo ma w ofercie system aplikacji srodkow granulowycg i w malych przydomowych szklarniach wykorzystujacych system kubelkowy sprawdza sie doskonale. tam tez sa straty.
Irriga ma w swojej ofercie system nawozenia dolistnego dla szklarni oparty na lekkiej aluminiowej belce poruszajacej sie nad roslina uprawiana, system ten odpowiada nawozeniu dolistnemu roslin uprawnych, o dziwo system ten pomimo tego ze jest 3 razy tanszy niz maty wodne sie nie przyja ze wzgledu na duze straty srodkow odzywczych podczas oprysku. po co bozia dala roslinom korzen rzeby z niego korzystala i sie nim pozywiala a liscie sa od fotosyntezy a to co pobiora w skladnikach to znikomy procent

w calosci zgadzam sie z agrocomplexem na temat tego ze w szklarniach najlepiej widac roznice pomiedzy nawozeniem korzeniowym i dolistnym gdyz nowe szklarnie sa prawie jak laboratorium i mozna w nich zaobserwowac dokladnie ile skladnikow odzywczych dana roslina potrzebuje

#48 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 13:22

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? dziekujemy ci kolego za podzielenie sie fachowa wiedza w zakresie produkcji szklarniowej i zdementowaniu glupot jakimi krzysiu nas karmi od dlugiego czasu.

#49 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 22:58

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Panowie.
Jest coś takiego jak inhibitor ureazy oraz nawóz moNolith46 Czyli mocznik z inhibitorem ureazy. Czy ktoś z was stosował ten nawóz lub nawozy azotowe z dodatkiem takiego inhibitora. Piszą że można ograniczyć straty azotu nawet do 30%.Proszę o wypowidzi tych co mają już doświadczenie. Oferty handlowców i ich prognozy znam.

Edytowany przez RSM32, 30 styczeń 2012 - 23:16.

#50 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 06 luty 2012 - 10:09

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? "Jest coś takiego jak inhibitor ureazy " to coś kosztuje ok.30 zł na ha. nadaje się również do rsm ale działa z nim tylko 24 godz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 06 luty 2012 - 16:52

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? wracając do tematu jak zmierzyć stężenie azotu w RSM to tak sobie wykombinowałem że świetnie powinien nadawać się do tego tester gęstości elektrolitu w akumulatorach taka pipeta z gumową gruchą i zatapialnym pływakiem w środku gęstość kwasu jest podobna do RSM 28 a skala na tym pływaku jest od 1,10 do1,35 g\cm3

#52 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 09 luty 2012 - 21:50

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? annabiedronka ten tester jest mało dokładny ale w przybliżeniu określi gęstość. Pomiary wykonywać przy temperaturze rsmu 20 oC . Jest w Warszawie firma AREOMETR gdzie można kupić gęstościometry z dokładnością do tysięcznej części i wtedy pomiar jest dokładny Około 60 zł i też wysyłają.
Wcześniej piszesz że inhibitor ureazy z rsm-em działa tylko 24 godziny. Podziel się swoją wiedzą lub podaj gdzie o tym można przeczytać. Dystrybutor tego ihibitora twierdzi inaczej a na opakowaniu jes WE itd. O moczniku z dodatkiem inhibitora można przeczytać w ostatnim "farmerze" gdzie między innymi badania przeprowadził Instytut Nawozów w Puławach. O stosowaniu łącznie z rsm-em marazie nie przeczytałem ani słowa. Przecież w rsm-ie połowa to ten sam mocznik tylko w formie płynnej. Szukajmy sposobów na ograniczenie strat azotu w glebie bo naprawdę są duże a szczególnie przy stosowaniu granulowanego mocznika na glebę.

#53 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2012 - 14:12

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Inhibitory ureaz można spotkać w nawozach:
-UREAstabil z inhibitorem ureazy (NBPT)
-moNolith46
co faktycznie spowalnia hydrolizę mocznika w glebie mimo sprzyjających ku temu warunków.

http://www.farmer.pl/drukuj/34096.html
http://www.agrapolsk...ukty/ureastabil
http://monolith46.pl/

Pewnie wiele tym nie pomogłam ale natknęłam się przypadkowo na stronę monolithu46 to wspominam o nim

#54 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 12 luty 2012 - 13:53

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? O tym że ureaza z RSM działa ok 24 godz dowiedziałem się od ludzi z Puław podczas szkolenia na temat stosowania RSM-u

#55 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 12 luty 2012 - 19:32

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Dzięki SŁONECZKO za linki.
A do ANNYBIEDRONKI Ja od ludzi z Puław /a trochę ich znam/ dowiedziałem się że inhibitor ureazy triamid N -(n-butylo-)tiofosforowy (NBPT) w RSM- ie rozpada się w ciągu 24 godz i nie może go dodawać producent tylko rolnik tuż przed aplikacją bezpośrednio do opryskiwacza. A w glebie z RSM-em stabilizuje proces rozkładu mocznika do węglanu amonewego i znacznie ogranicza straty amoniaku do atmosfery. Co trwa od kilku do kilkudziesięciu dni.
Dla zaiteresowanych: wczoraj dostałem opracowanie "Nawozy stabilizowane: możliwość zwiększenia efektywności składników pokarmowych w rolnictwie". Na AF nie opublikuje ale na prv kilka stron udostępnię.
M. E. Trenkel
Internaonal Ferlizer Industry Associaon (IFA)
Paryż, Francja, 2010

Edytowany przez RSM32, 12 luty 2012 - 20:21.

#56 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 13 luty 2012 - 11:50

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? A t oja poproszę na priv.

#57 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 13 luty 2012 - 13:37

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? kolego jestem zainteresowany bardzo tym inhibitorem bo chciałbym to dodać do mocznika lub rsm w opryskiwaczu aby tym zasilać pszenice i dodać to opryskiwacza na sadzarce tak żeby nawóz który stosuje rzędowo pod pyra nie uciekał tak mocno. jak macie jakieś info o środku typu nazwa w jakich pojemnikach, widzę że fajna nowość będzie już czekam jak tylko coś będziecie wiedzieć to piszcie ja sam zadzwonię to swojego dostawcy czy coś takiego mają. :) dobrze by było żeby jeszcze ten monolith46 lub ureastabil mieli w sprzedaży . a tu nie ma i trzeba znów rok czekać.

Edytowany przez pmichal56, 14 luty 2012 - 13:40.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#58 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 13 luty 2012 - 23:01

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? Do RSM32 o tej reszcie co dodałeś to pan z Puław "zapomniał powiedzieć",ale nie dziwię się w końcu mają zwiększać sprzedaż a nie ograniczać.Wracając do tematu ograniczenia strat nawozów to znalazłem coś takiego
http://www.google.pl...zOdItfHLA27wRcA rozdział2.3.1

Edytowany przez annabiedronka, 13 luty 2012 - 23:06.

#59 Share Pedro

Pedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 14 luty 2012 - 10:41

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ? @RSM32 poproszę na priv te opracowanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share RolnikzUrsusa

RolnikzUrsusa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 luty 2012 - 22:29

Straty azotu w glebie - jak im zapobiec ?

@RSM32 poproszę na priv te opracowanie

Na stronie www.nawozyplynne.pl jest opis inhibitora ureazy.