Zaloguj się, aby obserwować  
GrzegorzGG

Jaki rodzaj spółki

Polecane posty

GrzegorzGG    0

Witam

 

Wziąłem w dzierżawę ze wspólnikiem 140ha gruntów i zastanawiam się w jaki sposób prawnie ułożyć współpracę, tz. jaki rodzaj spółki jest najlepszy. Sprawa wygląda mniej więcej tak że ja kupuje maszyny rolnicze do tego kolega dokłada swój kombajn i ma umowę z właścicielem gruntów o dzierżawę. Moje pytanie jest teraz takie czy najlepiej założyć spółkę cywilną i przepisać umowę dzierżawy już na spółkę i włożyć w to nasz wkład czyli maszyny czy zrobić to jakoś inaczej. W tym momencie prowadzę działalność gospodarczą, kolega także ma swoją działalność gospodarczą i z tego co wiem bierze dopłaty do jakiegoś kawałka pola, czyli już jest zarejestrowanym rolnikiem jeśli taki termin istnieje. Będę wdzięczny za pomoc jak to najlepiej zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście,najpierw uregulujcie swoje sprawy- załóżcie tą spółkę cywilną. podpiszcie umowę dzierżawy już jako spółka. a jak inaczej? kumpel miałby zawrzeć umowę sam z dzierżawcą?


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@GrzegorzGG biorąc pod uwagę specyfikę waszego przedsięwzięcia, obaj powinniście skorzystać z radcy prawnego. Tylko w ten sposób ograniczycie ryzyko zaistnienia nieporozumień między sobą. Tu internauci raczej nie pomogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Do wyboru masz spółki kapitałowe(spółka akcyjna lub Z.O.o) albo osobowe(cywilna, jawna, komandytowa, partnerska).

Zalety spółek kapitałowych to takie że za zobowiązania odpowiadacie tylko do wysokości kapitału spółki czyli w razie problemów komornik waszych domów nie zlicytuję jeśli nie będą w majątku spółki. Wada jest taka, że musicie dwa razy płacić podatek dochodowy. Raz jako spółka a drugi jako właściciele jeśli uzyskaliście dochód ze spółki. No i spółki kapitałowe są osobami prawnymi(potrzebny zarząd, zgromadzenie wspólników). Do ich założenia spółki Z.O.o minimalna kwota jaka jest potrzebna to chyba 5 tys złotych, do akcyjnej już więcej bo chyba 100 tys. złotych. Z.O.o jest prostsza.

Spółki osobowe nie są osobami prawnymi ale to w niczym nie przeszkadza. Ich zaletą jest to, że płacimy tylko raz podatek. Wadą, że za zobowiązania spółki odpowiadamy solidarnie(w spółce komandytowej jeden ze wspólników może odpowiadać za wszystko(komplementariusz) a drugi natomiast tylko w minimalnym stopniu albo wcale(komandytariusz)) i całym swoim majątkiem. Ale chyba w spółce jawnej najpierw zobowiązania są ściągane z majątku spółki a dopiero później ze wspólników. I w przypadku działalności gospodarczej odpada spółka partnerska bo dotyczy ona tylko osób które wykonują wolny zawód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj