Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
GrzegorzGG

Jaki rodzaj spółki

Polecane posty

GrzegorzGG    0

Witam

 

Wziąłem w dzierżawę ze wspólnikiem 140ha gruntów i zastanawiam się w jaki sposób prawnie ułożyć współpracę, tz. jaki rodzaj spółki jest najlepszy. Sprawa wygląda mniej więcej tak że ja kupuje maszyny rolnicze do tego kolega dokłada swój kombajn i ma umowę z właścicielem gruntów o dzierżawę. Moje pytanie jest teraz takie czy najlepiej założyć spółkę cywilną i przepisać umowę dzierżawy już na spółkę i włożyć w to nasz wkład czyli maszyny czy zrobić to jakoś inaczej. W tym momencie prowadzę działalność gospodarczą, kolega także ma swoją działalność gospodarczą i z tego co wiem bierze dopłaty do jakiegoś kawałka pola, czyli już jest zarejestrowanym rolnikiem jeśli taki termin istnieje. Będę wdzięczny za pomoc jak to najlepiej zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście,najpierw uregulujcie swoje sprawy- załóżcie tą spółkę cywilną. podpiszcie umowę dzierżawy już jako spółka. a jak inaczej? kumpel miałby zawrzeć umowę sam z dzierżawcą?


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    7

@GrzegorzGG biorąc pod uwagę specyfikę waszego przedsięwzięcia, obaj powinniście skorzystać z radcy prawnego. Tylko w ten sposób ograniczycie ryzyko zaistnienia nieporozumień między sobą. Tu internauci raczej nie pomogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

StasiekS    73

Do wyboru masz spółki kapitałowe(spółka akcyjna lub Z.O.o) albo osobowe(cywilna, jawna, komandytowa, partnerska).

Zalety spółek kapitałowych to takie że za zobowiązania odpowiadacie tylko do wysokości kapitału spółki czyli w razie problemów komornik waszych domów nie zlicytuję jeśli nie będą w majątku spółki. Wada jest taka, że musicie dwa razy płacić podatek dochodowy. Raz jako spółka a drugi jako właściciele jeśli uzyskaliście dochód ze spółki. No i spółki kapitałowe są osobami prawnymi(potrzebny zarząd, zgromadzenie wspólników). Do ich założenia spółki Z.O.o minimalna kwota jaka jest potrzebna to chyba 5 tys złotych, do akcyjnej już więcej bo chyba 100 tys. złotych. Z.O.o jest prostsza.

Spółki osobowe nie są osobami prawnymi ale to w niczym nie przeszkadza. Ich zaletą jest to, że płacimy tylko raz podatek. Wadą, że za zobowiązania spółki odpowiadamy solidarnie(w spółce komandytowej jeden ze wspólników może odpowiadać za wszystko(komplementariusz) a drugi natomiast tylko w minimalnym stopniu albo wcale(komandytariusz)) i całym swoim majątkiem. Ale chyba w spółce jawnej najpierw zobowiązania są ściągane z majątku spółki a dopiero później ze wspólników. I w przypadku działalności gospodarczej odpada spółka partnerska bo dotyczy ona tylko osób które wykonują wolny zawód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Co do spółek akcyjnych to masz rację, ale w spółkach Z.O.o się zmieniło.

http://webhosting.pl/Od.dzis.kapital.zakladowy.spolki.z.O.o..moze.wynosic.5.000.PLN

Od dnia 8 stycznia 2009 r. przepis art. 154 § 1 Kodeksu spółek handlowych obowiązuje w nowym brzmieniu:

 

“Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych“.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez PatrykReich
   Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
   Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
  • Przez kellerman1
   Witam, jestem w trakcie poszukiwań dzierżaw ziemi, i kiepsko mi idzie.
   Czy jest realne jeszcze na dzień dzisiejszy o dzierżawę wiekszych powierzchni 50,100,150 ha.?Powiedzmy teren cała Polska
  • Przez Magda_86
   Witam serdecznie. W grudniu 2013 roku rodzice przepisali mi gospodarstwo, ale wszystkie faktury są wystawione na nich bo w styczniu już nie kupowałam paliwa. Czy w ogóle tata może się starać o zwrot podatku? Czy ja mogę wystąpić w jego imieniu jako nowy gospodarz? Czy mogę napisać jakieś podanie i dołączyć kserokopie aktu notarialnego?
    
   Z góry dziękuję za odpowiedź
×