Polecane posty

komodo    277

to tez zalezy czy dajesz tradycyjnie czy idzie w paszowoz bo jak do paszowozu trzeba troche dłuzej bo paszowoz jeszcze ja rozdrobni a ci co mowia ze jak najkrocej to ich nie słuchaj bo rzeczywiscie wystapi kwasica jezeli dajesz tradycyjnie to tak 10-12mm jest optymalnie a do paszowozu to niektorzy nawet ponad 20mm zalecaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Ja tnę na 5-10mm i jak nie mam problemów z kwasicą. Wydaje mi się żę to zależy od tego czy posiadasz wóz paszowy.

Widzę że kolega komodo mnie uprzedził :)

Edytowano przez Lukasz007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no jakos sie udalo :) ale mysle ze 5mm to jednak za malo ale to tez zalezy bo jesli bedziesz mial duzy udzial sianokiszonki lub siana w dawce to i te 5mm kwasicy nie wywola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Podałem przedział między 5-10mm, bo tak mi się wydaje że coś koło tego tnie, ale to tak na oko. Tnę jednorzędówka Pottinger mex gt i wydaje mi się że ona coś tego typu sieczkę robi. A udział sianokiszonki w dawce to w porównaniu z QuQu 1:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no w jednorzedowkach to blizej dotych 5mm jednak bo bardzo rzadko sie zdarza zeby ciela w taka sieczke jak sieczkarnie te duze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

1.wg mnie jeżeli jest trawa to ztalerzuj lub glebogryzarką to zjeździj

2. obornik (nie żałuj)

3.gruber + orka

4 czekamy do wiosny

5. na przełomie marca-kwietnia bronowanie ( możesz rzucić soli potasowej 200-300kg/ha)

6. po 15 kwietnia 200-300kg/ha mocznika + nawozu wieloskładnikowego (lub gnojownicę) + 150-250kg fosforanu wzbogaconego

7. uprawa agregatem pod siew i tego samego dnia zasiać

8. opryskać w ciągu 3 dni np Guardianem MAx

9. do zbioru spokój

 

możesz na zimę wsiać też żyto na kiszonkę

1. talerzówka

2. obornik

3. orka

4.agregat + siew żyta 250-300kg/ha

5....pod koniec pewnie kwietnia podczas białkowania(przed kłoszeniem) żyta koszenie + belowanie lub w pryzmę

6. sól potasowa + wapno granulowane

7.talerzówka lub agregat żeby wymieszać glebę

8. mocznik + superfosfat wzbogacony

9.agregat + siew

10.oprysk

11.spokój do zbioru

 

wg mnie możesz tak to zrobić :D

ja w tym roku robię żyto na zimę z domieszką gorczycy (ok.15kg/ha) ...sąsiad wpadł na taki sposób w tamtym roku, a że gorczyca ściąga azot a w zimę kruszeje to może coś to daje

 

ze wszystkim sie zgodze procz terminu stosowania nawozow

Ja dałbym gnojowice pod brone w polowie kwietnia a fosforan amonu w podsiewaczu i na pewno nie taka dawke!! wystarczy 100-120 kg fosforanu amonu

 

a mocznik zastosować raz w fazie 3 lisci a drugi raz 7 liscia po 100kg

 

gdy mocznik zastosujesz w polowie kwietnia to co z niego zostanie do końca maja?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yamaha134    0

witam ostatnio czytałem gazete rolniczą i było w niej napisane że przy uprawie kukurydzy bilans próchniczy jest na( - ) lecz nigdzie nie pisze czy chodzi o qq na kiszonke czy na ziarno i moje pytanie jest nastepujące czy kukurydza uprawiana na ziarno ma bilans próchniczy ujemny czy chodzi tylko o tą na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba na kiszonkę, w końcu ile materi org powastaje ze słomy kukurydzy której jest bardzo duzo. Współczynnik reprodukcji materi organicznej dla słomy to 0,21 na 1t sm słomy. Slomy może byc nawet 10t to suchej masy ok 8 a to daje +1,68> A co degradacji materii organicznej to spotkałem sie z wieloma czynnikami. Jeden podawał -1,8, drugi -4,4. Który jest bardziej prawdopodobny? Cięzko stwierdzić, ale jeżel jest tak w rzeczywistości to dla kukurydzy na kiszonkę degradacja jest ogromna, na ziarno nadal wychodzi na -.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusc914    56

Wartość słomy kukurydzianej(po zbiorze na ziarno) z 1 ha jest równoważna pełnej dawce obornika tj. 30t zastosowanej na tej powierzchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No tu się nie zgodzę. Współczynnik dla obornika to +0,35 dla 1t sm. Zakładając że obornik ma 25%sm to wychodzi ze z dawka 30t wnosi sie 7,5t sm. A to daje 2,625. Zeby słoma qq tyle dała to tej słomy ponad 15t by musiało być i musiała by miec więcej sm.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzewoj    0

Kupilem w tamtym roku dosyc zaniedbany kawalek ziemi, zebralem juz kukurydze na ziarno, zostawilem pocieta mase na polu i teraz chce rozwiezc obornik od kurczakow i zaorac na zime. Ale gleba jest kwasna i bardzo kwasna, wogole wszystkiego jej potrzeba -wiec czy mozna zastosowac obornik kurzy i zaorac i potem np na wiosne poglownie wapno? Czy ktos probowal łączyć obornik z wapnowaniem? Czy lepiej dowalic wapna? I przy okazji jakie wapno polecacie?! Zwykle czy te granulowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybka2485    1

hej rzewoj,

mi się wydaje abyś ten gnojownik przyorał na zimę a na wiosnę dałbym kredę w dawce 2-3t/ha i agregatem to pojechał uprawowym i wsiał np kuku lub mieszankę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

dzis dostalem oferte cennikowa i nowy katalok nasion z pioniera jest kilka nowych odmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

I średnio 20zł w górę, ach ta inflacja. Ma ktoś podobny cennik na 2013 z KWS?

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafffffff    9

gdzie mozna w woj. lodzkim dostac kukurydze Inagua lub podobne z tej firmy EUROLIS????

Edytowano przez rafffffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

tez dostalem oferte pioneera i faktycznie troche podrozaly ale to kosmetyczne zmiany ktore juz raczej nie zniecheca kogos kto sial ich kukurydze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja mialem p8100 i p8448 musze zrobic analize ale widze ze w tym roku tez sa w katalogu od tygodnia ja daje wielkich zmian nie widze jeszcze chociaz troche litry podskoczyly ale musze miec analize zeby cos wiecej o niej powiedziec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

mialem H92 i A32 chyba rok temu i zadnych róznic nie widzialem porównując z SAN z Smolic. Plon mniejszy, parametry podobne jak nie identyczne. A cena to na prawde kosmos.

siejąc 30ha to prawie 8000zł róznicy.

Ciekawi mnie FAO 190 z pioniera, mialo ktos?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Zgadzam się z kolegą a jaką kredę zastosujesz to zależy od dostępności w twojej okolicy , granulowana dobrze się sieje ,prosto z kopalni może się lepić .Ja polecam pylistą suszoną .Może dałbyś radę wysiać pod włukę ,miałaby czas zacząć działać zanim roślina zacznie rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

W Polsce to raczej takiej odmiany z FAO 190 się nie sieje, chyba że jako druga roślina w roku wegetacyjnym np: po ziemniakach wczesnych. Tak mi się wydaje, ale ja się nie spotkałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlaczego niby sie nie sieje. Na ziarno np. wtedy mamy mniejsza wilgotnośc ziarno na wczesniejszą kiszonke albo wyższą SM w tym roku miałem 2ha laurninio FAO 200 i juz na poczatku wrzesnia skosiłem ja na QQ jak na tak wczesna odmiane to rewelacyjna ilść ziarna i było sporo masy rosła obok tourana to była wyższa z 30cm i to akurat na słabej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Nie sieje się jej dlatego właśnie że ma zbyt krótki okres wegetacji i zbyt wcześnie dojrzewa. Nie rozumiem po co kukurydza ma być wcześniej zbierana na kiszonkę jak przez ten czas może jeszcze rosnąć i dać wyższy plon. A odnośnie wysokości to Touran jest jedną z niższych odmian kukurydzy, więc tu nie ma co porównywać i kiepsko rośnie na słabszych glebach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja akurat posialem ją zeby mieć kisznke bo zabrakło by mi do nowej. Nie wiem jak ty ale dla mnie ważniejsze niż duży plon jest jakość kiszonki a chodzi tu głównie o skrobie i SM. W tym roku osoby które miały wczesniejsze odmiany własnie na tym wygrały bo to był dość zimny rok i kukurydza z wysokim FAO tak naprawde nie miała kiedy dojrzeć. Dam ci przykład ja miałem turana FAO 230 koszona 8.10 i mam 36,6%SM kolega miał beatusa FAO koszna 06.10 29,2% SM a siana była miedzy 15-20 kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

wiec na to wychodzi ze kolega zbyt wczesnie zaczal zbior. Kargo chyba przesadzasz troche z tym poznym dojrzewaniem, akurat w tym roku wszystko pieknie dojrzalo z czego najbardziej ciesza sie plantatorzy zbierajacy kukurydze na ziarno bo rzadko sie zdarza aby zniwa kukurydziane poszly tak gladko jak w tym roku. Moim zdaniem sianie na kiszonke tak wczesnych odmian (190 FAO) to nieporozumienie chyba ze w suwalkach. Mam dobrych znajomych siejacych naprawde spory areal na ziarno i fakty sa takie ze wczesne odmiany dochodza wczesniej i tym samym ziarno ma mniejsza wilgotnosc lecz mniejszy plon w porownaniu z odmianami pozniejszymi li po kalkulacji to i tak marny interes. jedynym plusem wczesnych odmian jest sprzedaz ziarna jak sie uda po starej cenie, bo jak sami wiemy zazwyczaj ceny wraz ze zniwami spadaja choc w tym roku nie dalo sie tego tak odczuc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

czasami zdarza sie tak ze kukuryda jest zasian na nie drenowanym polu gdzie wczesnie nie mozna wejsc a pozniej jesienia trzeba uwazac zeby dalo sie zebrac takie zastosowanie wlasnie dla tej odmiany jest jedno a drugie jak dziki lubia sie zadomowic na dzialeczce badz po jakiejs uprawie np skoszeniu zborza na zielonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj