Paspartou

Co się bardziej opłaca??

Polecane posty

damianbizon    37

nie wiem co się bardziej opłaca ale ja kupuje prosięta i raczej już macior nie będe trzymał. Licząc koszty inseminacji, wyżywienie, wizyty weterynarza i najważniejsze: ilość prosiąt w miocie. więc wole kupić i sie nie denerwować czy maciora jest prośna czy nie :)


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z damianbizonem ja też choduje maciory z prąsietami i też sie właśnie zastanawiam czy zlikwidować maciory a kupować prosiaki bo jak mamy maciory to potem nie wiesz czy jest zapłodniona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

a ile tak wydajesz średio na prosieta ile one waż?????????

kupuje od rolników lub handlarzy. Waga tak ok. 20 kg a cena ok 220-250 za pare :)


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Zdecydowanie cykl zamknięty z własnymi maciorami. Obecna cena prosiąt w mojej okolicy podchodzi pod 300 zł.

 

Własne maciory są lepsze ze względu na choroby. Masz swoje stado i wiesz co w nim masz.

 

Co do opłacalności to jest bardzo spora różnica. Z własnymi maciorami zawsze jest dużo wiekszy zysk niż kupując prosiaki.

 

Zależy ile jednak odchowujesz od lochy. Ja mam bardzo wysoką odchowalność na poziomie 29-30 prosiąt ale pod 25 odchowanych jest już dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Z tą jak to nazwałeś "odchowalnością" :lol: to grubo przesadziłeś...29-30 prosiąt od lochy w ciągu roku?? to chyba raczej nie możliwe...no chyba ze masz jakieś lochy zmutowane :blink:. Plenność na poziomie 24 prosiąt to jest bardzo dobry wynik według mnie :)

Chyba mam kolejnego bajkopisarza na forum :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Mówię tak jak się naprawdę liczy czyli 2,5 miotu rocznie ;) Średnio wychodzi 12 sztuk od lochy więc dobrze napisałem.

 

Chociaż są lochy odchowujące spokojnie 15-16 prosiąt od miotu ale to mały procent w stosunku do całego stada

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

A po jakim czasie odsadzasz prosięta od lochy?

tobiasz51 pisalismy w tym samym czasie :rolleyes:

Edytowano przez ciastek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@foster o ile dobrze pamietam teorię to przy 4 tyg do odsadzenia, 5 dniowym okresie kazdorazowego jałowienia i 95% skuteczności krycia wychodzi 2,3 z groszami miotu/rok. 2,5 jest nieosiągalne przestrzegając prawa, że prosiak przy loszce min 28dni, a w praktyce zawsze średnia ponad 30 dni...

to raz, po drugie jesli nie chcesz sie przejechac na własnych założeniach w przyszłosci to przyjmuj ZAWSZE ten bardzie pesymistyczny wariant. taka mała, bnezplatna rada.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

Co jest bardziej opłacalne kupić maciorę czy prosiaki?

 

Połączony

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Ja na Twoim miejscu kupiłbym maciorę z prosiakami;) pogodzisz ten dylemat ze sobą;)


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

moim zdaniem to kupić loszkę na maciorę o ile masz troche pojecia o rozrodzie i żywieniu bo jezeli jesteś zielony to radził bym kupowac prosiaki i to w wadze powyzej 25 kg.

co do wydajnosci macior to u mnie wynik oscyluje miedzy 24-26 prosiat od maciory   a co do osiagniecia wyniku 30 szt.na rok jest jak najbardziej możliwy 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Moim osobistym zdaniem (zaznaczam moim:)) lepiej w zamkniętym cyklu. Po pierwsze choroby masz te same szczepy bakteri i wirusów stałe i tylko w niewielki mstopniu może się to zmieniać. Bo zawsze się to zmienia. Gdy kupujesz prosięta jeszcze od różnych hodowców to masz kombo mix wszystkiego co maja twoi sąsiedzi slowem bomba atomowa (nie wspominając o tym czy, czym i na co szczepili)

Po drugie cena prosiąt robi się coraz bardziej nie ciekawa przez duńczyki które leją sie do nas grubym strumieniem. 

 

Minusem jest fakt że maciory więcej pilnowania, szczepień, krycia. Ale mało kto wie że utrzymanie knura wychodzi taniej niż inseminacja sztuczna, ma większy współczynnik skutecznego krycia niż inseminacja, i kryjesz kiedy chcesz  a co jeśli masz powtórkę w święta bożego narodzenia? Nie masz nasienia i d*pa czekasz kolejne 21 dni na ruję. Masz knura kryjesz kiedy trzeba ewentualnie można się wspomoc nasieniem gdy knur nie wyrabia:). Dużym minusem jest też fakt potrzeby opieki weterynaryjnej i z tym nie będę się klócił ale ja obchodze to w ten sposób że sam studiuję weterynarię i teraz weterynarz może mi podskoczyc i sprzedaje tylko leki a nie daję mu zarabiać na wizytach:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mlodyrolnik22
      Witam jestem młodym rolnikiem hoduje świnie i teraz mam problem bo mi prosiątka zdechły i weterynarz powiedział ze zle dobrałem składniki pokarmu. Jakie są właściwe proporcje karmienia takich małych prosiąt, a mają dwa miesiące. Z góry dziękuje za pomoc.
    • Przez deere2140
      Witam.
      Otóż dzisiaj locha oprosiła sie 5 dni przed terminem , 14 prosiaków urodziło się niemrawych , nie chodzących , nie zdolnych do samodzielnego chodzenia , są zimne , ale nadal żyją . Co może być przyczyną i co mamy robić ?
    • Przez karol19920
      Witam. Dziś rano odsadzałem maciorę od prosiąt i niechcący czmychneła mi na chodnik. Troche polatała i raz zaliczyła upadek.
      Podczas wganiania do kojca zauważyłem że kuleje tak jakby na jedną noge. Troche postała i się położyła. Do teraz nie wstaje na tylne nogi. Mieliście kiedyś taki przypadek? Co to może być? Troche szkoda bo to młaoda maciora.
    • Przez ewelinka2x3
      Mam problem z podaniem maciorze zastrzyków które dostałam od weterynarza ponieważ ma ona MMA. Jetem początkującym hodowcą, mam tylko jedną loszkę a że weterynarz u nas to bardzo zajęty człowiek wcisnął mi tylko zastrzyki i powiedział żeby wstrzyknąć za uchem. Niestety nic mi z tego nie wychodzi ponieważ maciora się wierci a mi drżą z przejęcia ręce.Proszę o pomoc. Czy mogę podać jej leki wstrzykują w tyłek lub inne miejsce? Czy mogę zrobić jej krzywdę nie prawidłowo podając zastrzyk?
    • Przez Robertkpa
      Witam,mam pytanie
      czy jeśli zaszczepię stado podstawowe(lochy) glewaxem 6 przeciw biegunce u prosiąt,to czy mogę nastepnego dnia zaszczepic je porcilisem ART przeciwko nosoryjówce,czy może musi być jakis czas odstepu miedzy tymi szczepieniami, z góry dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj