SLAWEK1987

ustawianie bel

Polecane posty

SLAWEK1987    2

Może temat nie w porę ale chciałem się was zapytać jak składujecie owinięte baloty? w ile warstw, jedna na drugiej, czy następna warstwa jest ustawiana na styku bel warstwy poniżej? Chodzę zarobkowo z turem i u kumpla ustawiam jedna na drugiej, ale tak żeby nie dotykały do sąsiednich, a u innego stawiam bele ścisło i stawiam jedna na steku 4 bel. Jak wy robicie? :o jak najlepiej składować? :lol:


KPK Komurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mrmagyster    31

Ja osobiście składuję bez warstw tylko jedno obok drugiej, oczywiście bez styku.Ale co do składowania piętrowego to nie powinno się układać więcej niż jedna na drugiej. ;)


welcome :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Mi się zdaje ze jak sie chce stawiać jedna na drugiej to trzeba więcej razy owinąć folią. Ile razy owijacie wasze belki? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

witam!

zacznijmy od tego, że rzeczywiście nie powinno składować się więcej balotów niż 2 "piętra", dla czego? dla tego iż balot który jest na samym dole może pękać, po prostu folia nie wytrzymuje nacisku i pęka, to samo tyczy się zbyt mocnego ściśnięcia belki, przez chwytacz( to że nie widać tych pęknięć to nie znaczy, że ich nie ma :) )

druga rzecz, to bliskość stawianych bel, nie powinno stawiać się balotów jeden przy drugim, ponieważ następuje wymiana cieplna i belka w miejscach styku psuje się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHCS    6

Wedlug mnie folia nie powinna pekac, jezeli stawiamy kilka bel na sobie. Ona raczej sie odksztalci. Przeceirz w srodku trzyma ja jeszcze sznurek/siatka.

Co do odleglosci, boldy powinny byc ustawiane w malych odstepach od siebie, tak aby zwierzeta(zarowno te dzike jak i domowe, np. kot, kuna) mogly ewentualnie chodzic miedzy nimi, a nie wdrapywac sie na nie i rozdzierac folie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Od zawsze ustawiam bele na "styk" nigdy nie zauważyłem aby bele psuły się w miejscu styku.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SLAWEK1987    2

Mi się zdaje ze jak sie chce stawiać jedna na drugiej to trzeba więcej razy owinąć folią. Ile razy owijacie wasze belki? :rolleyes:

 

ja owijam 4 warstwy folii. czyli 16obrotów na foliarce rolmako folia 75

 

Od zawsze ustawiam bele na "styk" nigdy nie zauważyłem aby bele psuły się w miejscu styku.

 

ja właśnie w tym roku na niektórych mam ślady pleśni na styku, przeważnie jedna warstwa trawy.


KPK Komurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

powiem Ci, @NHCS, że folia może pęknąć!

po każdym owinięciu belki jest jeszcze dużo powietrza które nie ma gdzie uciec, gdy postawisz jedna na drugą, lub ściśniesz zbyt mocno belkę to widać jak po napęcznieniu powietrze z niej uchodzi(Przyjrzyj się kiedyś ;) ) belkę to ciężar będzie robił swoje, a powietrze nie mając gdzie uciec robi milimetrowe dziurki i powoli sobie schodzi, w miejscu gdzie jest dziurka dostaje się powietrze, które uniemożliwia prace bakterii w warunkach beztlenowych i resztę sami wiecie! :)

a co do odkształcania belki to co to ma do rzeczy, gdy składujesz w silosie to możesz zrobić w takie kształty jakie Ci się podobają(mają tam być spełnione 2 rzeczy: dobre ubicie i hermetyczne zamknięcie) B)

@jaro, a kto powiedział, że ślady pleśni muszą być na każdym balocie hmm :lol:

 

a co do owinięć to 15x 750 lub 22 500 wystarczy B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Nie mam żadnej pleśni na żadnym balocie-to co powyżej napisałeś to prawda-u mnie przy dobijaniu ciągnik "staje dęba" no i niestety czasami jakiś łańcuszek potrafi puścić :( (a u ludzi C-360 nie ma co robić w sianokiszonce i prasie walcowej :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

A można powiedzmy w tej chwili jeszcze stawiać na górę belki z pierwszego pokosu? (mam postawione w jednym rzędzie ale do wożenia kukurydzy trzeba będzie je postawić na 2 piętro bo stoją w miejscu gdzie będzie pryzma)

 

Nie jest to wskazane, ale jak mus to mus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

@Jelcz- ja stawiam pierwszy pokos wzdłuż stodoły i następne do nich dostawiam i wychodzi że kilka rzędów od stodoły to I pokos, następnych parę to II pokos kolejne to trzeci.

Czyli mówicie że nie powinno się ale czy duże jest ryzyko uszkodzenia? Jakby się jedna, dwie czy nawet 5 przedziurawiło to trudno- krowom się wcześniej da ale czy nie będzie takich więcej? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

hmm na opakowaniach od foli jest rysunek że można 3 warstwy na sobie układać? ja ustawiam jedna przy drugiej w jednej warstwie bo nie mam chwytaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SLAWEK1987    2

@Jelcz- ja stawiam pierwszy pokos wzdłuż stodoły i następne do nich dostawiam i wychodzi że kilka rzędów od stodoły to I pokos, następnych parę to II pokos kolejne to trzeci.

Czyli mówicie że nie powinno się ale czy duże jest ryzyko uszkodzenia? Jakby się jedna, dwie czy nawet 5 przedziurawiło to trudno- krowom się wcześniej da ale czy nie będzie takich więcej? :unsure:

da się przestawić bez uszkodzenia folii (zarabiam u kumpla turem, bo wziął na MR owijarke samozaładowczą i ładuje na polu i ustawiam na podwórku) pęknąć od ściśnięcia też nie powinny bo się uleżały. tylko może folia się pozruszać. ja jak zawinę, to stoi, puki nie oddam i nie wiem jaki wpływ ma przestawianie po takim czasie.


KPK Komurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek3220    656

ja też ustawiam belki jedna koło drugiej tak by się nie stykały


" No to po małym " - powiedział rolnik wyciągając jaja z sieczkarni.

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

My ustawiamy wszystkie na ziemi i owijamy po dwa razy folia 75cm ;)


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

ja ustawiam 3 warstwy, chyba że trafią się mokre bele to w tedy tylko 2 warstwy.

pierwsze dwie ustawiam jedna na drugą, a trzecią na styku bel. Jak dobrze są owinięte i nie uszkodzone to nie będą się psuły, a jak źle owinięte to i w jednej warstwie będą się psuć.

Na 4 warstwę nie próbowałem bo uważam że to już zbyt duży ciężar dla sianokiszonki.

Edytowano przez kryssr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj