Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rolnik1973    15388

Sypnij polifoskę 8, dość szybko się wchłania, a jakby tak przed deszczem to lux. Ja pierwszy rok teraz dałem tylko azot na wiosnę a npk jesienią. A tak to zawsze poli8 +saletra szła wiosną i było ok. Teraz zrobiłem test i zobaczymy, ale podejrzewam że wrócę do npk+n tylko na wiosnę. Za zimę za dużo idzie do wód składnika i na wiosnę jest ubogo, a jak na wiosnę dostanie to ma co jeść.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Zgodzę się że polifoskę wiosną na pszepuszczalne ziemnie ale bardzo wcześnie -ale na drugą dawkę ja bym kasy nie pakował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Witam. Mam do was panowie pytanie, otóż planuje w przyszłym tygodniu na pszenicy i życie wykonać oprysk, który składał by sie z mocznika i siarczanu magnezu. Myślałem aby na hektar dać 25 kg mocznika i 25 kg siarczanu, plus ewentualnie coś na chwast. Na pszenice i żyto około miesiąca temu sypnąłem jakieś 200 kg saletrzaka. Dawka cieczy roboczej to jakieś 200 l. Jak myślicie czy to dobry pomysł i czy w tych 200 l mogę rozpuścić te 50 kg nawozu. A może radzicie coś innego? Wiem że moje pytanie jest może troche dziwne ale jestem początkujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

siarczanu zdecydowanie ZA DUŻO i to również zależy jaki siarczan stosujesz jedno czy siedmiowodny bo jedno jest 2x mocniejszy od siedmiowodnego na Twoim miejscu dałbym max. ok 10kg siarczanu jednowod. a mocznik moze byc przy 200l. wody powinno byc ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Przedstawiciele halowi na szkoleniach też zalecają sypać NPK wiosną nawet na zboża ozime i rezygnować ze "starej szkoły" że PK daje się jesienią i nawet dany w nadmiarze nie zginie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Aha, dzięki za rade, a jeszcze jakbyście mogli mi doradzić jakiś oprysk na żyto i czy mogę go zmieszać z tym siarczanem i mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Od kiedy fosfor i potas zaczął tak dobrze przemieszczać się w glebie żeby dawać je wiosną. Przedstawiciele każdy kit wcisną żeby tylko sprzedać swój towar. Roślina od wykiełkowania powinna mieć dostępne pewne składniki, wegetacja jesienna przecież też ma wpływ na plon. No właśnie PK dany w nadmiarze nie zginie, podobnie jak nie zginie ten dany jesienią. Przy słabym przemieszczaniu fosforu może nastąpić jeszcze http://pl.wikipedia.org/wiki/Chemotropizm który spowoduje płytsze ukorzenienie się roślin

 

Stężenie mocznika zależy od fazy rozwojowej rośliny, im starsza tym mniejsze. Lepiej jest dać trochę mniej niż przypalić. Siarczanu Mg wszędzie jest żeby dawać 5%. Do tego dobrze jest dodać jakieś mikro.

Teoretycznie herbicydów nie powinno się łączyć i odżywianiem pozakorzeniowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Tak, tylko że w niesprzyjających warunkach fosfor może ulec uwstecznieniu czy wymyciu i dawanie go "na zapas" może nas słono kosztować. Zanim roślina znajdzie go głęboko w ziemi też może się zejść wiosną. Także może nie całkowita dawka ale jakieś 30% z wiosennym azotem na pewno nie zaszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Jak posieje się pk wiosną pogłównie i miesiąc kropli deszczu nie dostanie to napewno nie zadziała. Ale rozsiać przed deszczem to się rozłoży i będzie wsiąkać w ziemię, a kolejny deszczyk w tym pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Zamierzam posiać jeszcze przed świetami jakiś azot na pszenżyto ozime chyba wybór padnie na saletrę czy może polecacie saletrzak? Miałem dodać NPK ok 100kg/ha dodać czy sobie odpuścić?


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Ja teraz zrobiłem test, koło domu na małej działce, na początek poszła saletra na całość. Na drugą ręcznie tydzień temu dałem jeden bok saletrą, drugi saletrzakiem, a środek mocznikiem. To co saletrą już się zaczyna odrużniać. Zobaczymy przed żniwami jak wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Stosujecie w nawożeniu zbóż ozimych azot jesienią? Bo ostatnio przeczytałem jakiś artykuł, że azotu na jesień potrzebuje tylko pszenica a reszta ozimych może się obejść bez niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zależy jakie stanowisko, jaki przedplon. W tym roku mam pszenicę po strączkach i po jęczmieniu słoma przyorana. Jesienią ta po strączkach dostała superfosfat wzbogacony + sól potasowa a ta po jęczmieniu fosforan amonu + sól potasowa w takiej dawce że azotu wyszło około 30kg/ha. Pszenica po strączkowych do tej pory wygląda lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qawsedr    1

Ja teraz zrobiłem test, koło domu na małej działce, na początek poszła saletra na całość. Na drugą ręcznie tydzień temu dałem jeden bok saletrą, drugi saletrzakiem, a środek mocznikiem. To co saletrą już się zaczyna odrużniać. Zobaczymy przed żniwami jak wyjdzie.

Zaobserwowałeś coś ciekawego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Co sądzicie o rsm na pierwszą dawkę azotu pod oziminy? Zastanawiam się nad jego zakupem ale nie wiem czy to dobry wybór bo jednak saletra ma więcej azotu amonowego i saletrzanego które działają szybciej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Ja sieje na pierwszą dawkę około 240/kg/ha saletry 34N,jak tylko da redę będzie wjechać,na drugą mocznik około.150kg/ha,plus później odżywki z dwa razy i jest dobrze.A teraz moje pytanko;na wiosnę zaoram ugór uprawię i chcę zasiać żyto wiosenne jak najszybciej da radę uprawić i wysiać mocznik zaraz po siewie około 160 kg/ha.Będzie to dobre rozwiązanie?Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

Jeśli pszenica ozima mocno żółkła miejscami jesienią to na wiosnę dać jej saletrę amonową czy może wapniową ? I kiedy sypać, jak najwcześniej się da ? Jaki zachować odstęp czasu przed pryskaniem na chwasty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

w tym roku chce zastosować na pierwszy rzut 200-250kg saletrosanu, do tego 100-150 kg siarczanu magnezu granulowanego i na druga dawkę 200kg saletry. i tu mam pytanie - czy można w ten sposób przesadzić z siarką? gleby mam ubogie w magnez, białko w pszenicy też niskie, więc siarka przyda się na pewno, plantacje dobrze się rozkrzewiły tam gdzie siane były po fasoli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Białko niskie bo nie dajesz N na kłos, o regulatorach i ochronie też nic nie wspomniałeś.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

ochrona dwu zabiegowa, stanowiska po fasoli więc azot jest, fakt trzeciej dawki nie daje, pola nie widziały obornika co najmniej 10 lat więc całej palety składników brakuje, niska zasobność magnezu, fosfor i potas dobre. ale pewnie i odmiana robi swoje, kuzyn stosuje podobną strategie i białko 12-13 wychodzi spokojnie. 

tylko czy taka dawka siarki nie zaszkodzi roślinie? wychodzi jakieś 26 kg S z saletrosanu i chyba 10 kg czystej siarki z siarczanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Siarka nigdy złego wpływu mieć nie będzie, no chyba że będziesz nawozić zupełnie bez głowy. To że jest stanowisko po fasoli nie oznacza że azot z niej będzie dostępny akurat w fazie kłoszenia. Trzeba uwzględnić mniejsze zapotrzebowanie na azot ale w całym nawożeniu, a nie jednej konkretnej fazie. A w fazie kłoszenia dajesz mocznik z siarczanem magnezu?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

U mnie zawsze na wiosnę szedł saletrzak 300kg/ha jednorazowo od paru lat rozdzielam to na dwie dawki ale w tym roku planuje dać 2x200kg/ha saletry choć zastanawiam się czy nie dać saletrosanu ok 300kg/ha co będzie lepszym wyjściem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak pszenica jest dobrze rozkrzewiona to saletrosan, jak słabo saletra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj