Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie Pszenicy jarej

89 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 29 styczeń 2011 - 13:54

Nawożenie Pszenicy jarej No i jeszcze raz się pytam ile kg/ha siejecie pszenicy jarej? Na mojej III klasie ile by wystarczyło ?

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie Pszenicy jarej Dzisiaj, 15:37
  •  

#42 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 29 styczeń 2011 - 14:07

Nawożenie Pszenicy jarej dzięki, a ja ile mam wysiac ziarna na ha?

#43 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 15:11

Nawożenie Pszenicy jarej Mysle tak te 220-230kg na 1hektar to juz musisz minimalnie liczyc,ze tyle musisz wysiac

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 29 styczeń 2011 - 17:56

Nawożenie Pszenicy jarej A co wy na to jak dam przedsiewnie 300kg polifoski 8 i 200kg saletry a w drugiej dawce 100 kg mocznika? Może być? Czy lepiej saletrzak przedsiewnie tak jak wszyscy u mnie?

#45 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 18:51

Nawożenie Pszenicy jarej Saletrzak może byłby lepszy. Dłużej się rozkłada od saletry, a u mnie również stosują go na przedsiewną dawkę. W drugiej zazwyczaj saletra jest dobra, ale mocznik też nie jest zły.

#46 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 20:21

Nawożenie Pszenicy jarej Piszecie, że mocznik jest dobry przedsiewnie, ja myśle, że nie do końca. Mocznik przedsiewnie jest dobry dla roślin z którymi wchodzimy w pole, gdy mamy już "dobrą" wiosnę no i dodatkowo forma azotu z mocznika przypada do "gustu" naszej roślinie. Pszenice siejemy jak najwcześniej i forma amidowa w tym okresie jest wg. mnie nie trafiona, albo inaczej mało efektywna. Osobiście stosuje saletrzak, albo saletre. Mocznik u mnie znajduje zastosowanie w ziemniakach i w dolistym nawożeniu. To tyle odemnie, jeśli się myle poprawcie ;)

#47 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 20:43

Nawożenie Pszenicy jarej no wlasnie Mlody17 ja tez tak zawsze twierdzilem,i tak robilem ale chlopaki mnie namawiaja na zastosowanie przed siewwnie ja zawsze dawlem 200kgpolifoski6 plus 80kg soli potasowej przed siewnie.
dobrze ze chlopaki jutro nie musimy jechac siac \to mamy czas jeszcze na ten temat podyskutowac dluzej

#48 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 20:48

Nawożenie Pszenicy jarej Ja zawsze nie byłem przekonany co do mocznika, dlatego napisałem, że na pierwszą dawkę saletrzak, a na drugą mocznik, bo wtedy panują wyższe temperatury i może się rozłożyć do formy amonowej, a następnie do azotanowej. Ja wolę stosować saletrę amonową pogłównie.

#49 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 21:03

Nawożenie Pszenicy jarej To i ja sie udziele w tej dyskusji, u mnie zawsze idzie na wiosne salatrzak przed sianiem w dawce w zależnosci od potrzeb 200-300kg/h. O azocie pogłównie i w formie dolistnej nie bede tutaj juz pisał bo mozna by napisac litanie na ten temat.
Ja sobie tutaj czytam ze co nie którzy daja mocznik i tak sie tym zaciekawiłem?? Spytałem o to tatuska co o tym sadzi, i byl zdziwiony mocznik pod korzen?
Przepraszam jesli jestem zacofany w tym temacie, zadnej szkoly rolniczej nie konczyłem. Ale mógłby mi ktos oczytany wyjaśnic w czym jest lepszy mocznik na wiosne pod korzeń od saletrzaku?
To że lepiej wychodzi cenowo to juz wiem ale akurat ten aspekt mnie tak bardzo nie przekonuje.

#50 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 21:31

Nawożenie Pszenicy jarej Mocznik: zalety i wady
- niska cena - zaleta
- forma amidowa, która nie działa od razu -zaleta/wada
- w trakcie zimnej wiosny dłużej przekształca się w formę dostępną(pobieraną przez rośliny) - wada
- czasem nie wykorzystany całkowicie, np. ulatnianie - wada

Saletrzak: zalety i wady
- dwie formy azotu - zaleta
- droższa cena 1kg azotu - wada
- zawiera wapń i magnez - zaleta
- łatwy rozsiew - zaleta

To tylko wypisałem, co na szybko mi przyszło do głowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 21:50

Nawożenie Pszenicy jarej Dzieki za to zestawienie. Moim zdaniem to saletrzak jest gora w tym porównaniu, a jego głównym argumentem jest dluższy okres działania. Lecz wiadomo kazdy moze sie mylić.

#52 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 22:19

Nawożenie Pszenicy jarej a co powiecie na moja tecjnike 200kg polifiski6 i 80kg soli potasowej,potem poglownie 150jg saletry lub saletrzaka na druga dawke 100kg saletry.a dolistnie mocznik i odzywka..

#53 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 08:32

Nawożenie Pszenicy jarej u mnie przed siewem 250kg Polifoski 6 i 250kg Saletrzaku (mówie tutaj o jęczmieniu jarym, ale pod pszenice zastosowałbym to samo nawożenie), pogłównie to się dopiero wyjdzie w praniu, bo nie wiadomo jak ze skracaniem, w tym roku przeprowadzenie tego zabiegu było nie możliwe, albo za mokro, albo za późno, albo nie było już co skracać bo poszło z wodą. Ale jeśli pogoda dopisze to dwie dawki pogłówne, łącznie 200-250kg saletry.

#54 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 08:40

Nawożenie Pszenicy jarej @kombajnista84, to przedsiewnie co dajesz z azotowych?

#55 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 10:51

Nawożenie Pszenicy jarej pisalem juz powyzej czym nawoze

#56 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 12:23

Nawożenie Pszenicy jarej Panowie a co powiecie na mój pomysł bo wiadomo trzeba kupić nawozy i planuje jak na razie.... Pod pszenice i pszenżyto (gleba bardzo uboga w składniki azot itp wręcz moge powiedziec ze wszystko co było to już wykorzystane...) pola mam z skru i pola te nie wiedzą co to są nawozy...
Gleby dosyć słabe... Do rzeczy: Chciałem dać pod agregat po 200kg polifoski6 a później 2 dawki po 200kg saletry amonowej?? Trzeba że tak powiem pole zasypać nawozami bo inaczej szkoda kasy na kombajn. Mam te pola dopiero od tego roku. Słoma została na polu po żniwach. Ale nie byla posypana żadnym nawozem...

#57 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 14:06

Nawożenie Pszenicy jarej To nie dobrze jak po słomie nie bylo posypane żadnym azotem... Polifoske jak koledzy tutaj pisali najlepiej by bylo rozsiac jesienia i zaorac na zime.
Wiesz kolego ale jak chcesz "zasypac" te pola nawozem nie jest powiedziane ze gleba tak od razu pieknie przyjmie te wszytkie składniki i odda je zbożu. Zapewne wiekszosc z nich po prostu sie utleni, i wydasz kase w błoto. Moze lepiej pomyslec zeby nie siac w tym roku pszenżyta czy pszenicy bo efekt moze byc marny i słaby w stosunku do poniesionych kosztów. U mnie na nowych polach zazwyczaj pierwszego roku siejemy gorczyce, jak nie ma perzu to moze byc jeczmień z wsiewka konieczyny. Moze warto by pomyslec o uprawach które sprawiłyby te pola takich jak łubin czy wyka. Wyrobienie polo po skr-erze zajmie Ci na pewno kilka dobrych lat, wiem cos o tym bo kiedys jak przejelismy 2h od pewnego gospodarza ktory z tego areału zawsze kosil jedna przyczepe zboża... to nawet koniczyna na tym polu nie chciała rosnac... takie było pole ubogie w składniki. Wyrobienie pola to proces długotrwały i powolny jak podporządkowanie sobie kobiety ale za to skutki odpłacają poniesione koszty :)

#58 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 15:35

Nawożenie Pszenicy jarej No oni tak jak kolega pisał zaniedbali pola na maxa...
4ha była zasiana gorczyca i zaorana a pozostałe 6ha to nie była słoma zebrana ani nie posypana po prostu nic. Na jesień to wszystko po talerzowałem wymieszałem resztki słomy z glebą. Na część pól wywiozę obornik. Wczesną wiosną chce to wszystko zaorać bo te pola po gorczycy były tak zaorane że rozpłakać się można... Chętnie bym te pola pozostawił lecz zwiększyłem obsade i musze dokupywać zboża co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem i że tak powiem musze to pozasiewać. Myśle czy losowo co rok nie zmieniać pola i na 2ha nie zasiać bobiku bo to korzystnie wpływa. Chce w tym roku zasiać go na 1,5ha jest tam dosyć mokrawo ale powinien dać sobię rade zaorałem to na jesień. A może zastosować wapno i mniej nawozów. Czekam koledzy na rady bo nie sztuka jest wydać nascie tysiecy na nic...

#59 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 16:30

Nawożenie Pszenicy jarej Na tych 4 ha gdzie była gorczyca mozna by wywiesc obornik skoro wiosny tak jak piszesz, zaorac i posiac moze pszenzyto, żeby była pasza dla hodowli. Jesli nie bedzie suchej wiosny to powinno Ci sie to ładnie udac ;) Ale pytanie też jest tego typu jak bardzo te pola sa zaperzony... ? I czy to nie jest Twój główny problem na chwile obecna. A na tych 6ha mozna by troszke zmienic taktyke, ten bobik to nie głupi pomysł. Piszesz ze na jednym polu jest mokrawo wiec zapewne wytworzyla sie juz tam wartstwa płużna i przydaloby sie to zgłeboszowac na jesienie. Ehh to doprowadzanie pól do ładu i składu po kims... U mnie też duzo ziemi leży ugorem zaniedbanej, ale w d*pie mam brac to w dzierżawe i wyrabiac komus pole za frajera :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 16:43

Nawożenie Pszenicy jarej Perzu nie jest tam aż tak dużo widziałem gorsze pola... Na tym polu co jest mokrawo to nie tak z powodu warstwy płużnej lecz z powodu dosyć niskich terenów. Na tym polu jest glina i chce tam posiać ten bobik. Kiedyś na tym polu była od lat łaka oni zaorali to 3 lata temu 2 lata temu był tam owies z którego wieli nie mieli... rok temu nic nie siali była tam trawa zaorali ją (trawa miala 1,5m) i pole wygladało jak poligon ja to z talerzowałem (dwa dni chodzić nie umialem tak mnie tam wytrzaskało) i zaorałem na zimę. No i wiosną chce tam bobik zasiać. No te doprowadzanie pól wole już pola które były ugorami to lepiej chyba jest bo nie są tak wydojone jak od pseudo rolników... U mnie brakuje ha więc dlatego od nich brałem...