Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#9781 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 11:49

tydzien góra 2 temu wydawał sie zdrowy tyle że wymagałby odbudowy  rozety, dziś widać już że wypuszcza już środek i pole sie zieleni po tygodniu od wysiania saletrosanu, ale korzen zaczyna gnic i nie wiadomo co z tym będzie...

Jeżeli korzeń zaczyna gnić a rozeta wydaje nowe liście i wygląda jak by prawidłowo się rozwijała to sprawa wygląda w ten sposób iż została uszkodzona szyjka korzeniowa przez mróz, wygląda to tak że po wykopaniu rzepaku i przekrojeniu na pierwszy rzut oka może wyglądać spoko ale przy samej szyjce u góry może być przemarznięta cienka obwódka korzenia ( jest takiego herbacianego koloru i bardzo łatwo ją uszkodzić). nie umiem tego inaczej opisać ale dowiadywałem się u sprawdzonego gospodarza, gość ma 360ha i wszystko do przesiania, a wydawało by się że ma najpiękniejszy rzepak. Nic na to nie sie nie poradzi gdyż rzepak pomimo bardzo dobrej regeneracji nie poradzi sobie z tym uszkodzeniem, mało tego, podobno już kiedyś zostawił taki rzepak i rósł aż do kwitnienia i dopiero wtedy wypadł, dlatego za wczasu nie próbuje ratować tylko likwiduje. Przykra sprawa ale patrząc na rzepaki to tak jest  :unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:51
  •  

#9782 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:51

Z wysokością nie , ale czy pokrywa moje ślady ? Bo 3p to coś kolo 140 cm i opona 9,5. Nie wiem jak to się ma do tych opryskiwaczy 30-metrowych .

jak jest dobry rzepak to w fazie kwitnienia   już   śladów ( które robił do tej fazy) po 360  praktycznie nie widać 

#9783 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 15:14

Podczas pełni kwitnienia nie , ale po przekwitnięciu, a wszczegolności podczas zbioru jest na sciezkach pusto ,a po bokach zielono. Pomiędzy sladami również szału nie ma  , mimo plandeki , ciągnik ma stosunkowo mały prześwit i robi wyrażne szkody.

Dlatego rozważam wczesniejszy oprysk , w fazie pełnego pąka , lub najpózniej początku kwitnienia .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9784 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 16:00

to posiej odmiany karłowe i będzie po problemie. 

#9785 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 17:04

witam jaki środek zastosować na grzyba w rzepaku wiosną?

#9786 Share sawka71

sawka71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 19:31

Jeżeli korzeń zaczyna gnić a rozeta wydaje nowe liście i wygląda jak by prawidłowo się rozwijała to sprawa wygląda w ten sposób iż została uszkodzona szyjka korzeniowa przez mróz, wygląda to tak że po wykopaniu rzepaku i przekrojeniu na pierwszy rzut oka może wyglądać spoko ale przy samej szyjce u góry może być przemarznięta cienka obwódka korzenia ( jest takiego herbacianego koloru i bardzo łatwo ją uszkodzić). nie umiem tego inaczej opisać ale dowiadywałem się u sprawdzonego gospodarza, gość ma 360ha i wszystko do przesiania, a wydawało by się że ma najpiękniejszy rzepak. Nic na to nie sie nie poradzi gdyż rzepak pomimo bardzo dobrej regeneracji nie poradzi sobie z tym uszkodzeniem, mało tego, podobno już kiedyś zostawił taki rzepak i rósł aż do kwitnienia i dopiero wtedy wypadł, dlatego za wczasu nie próbuje ratować tylko likwiduje. Przykra sprawa ale patrząc na rzepaki to tak jest  :unsure:

Ale co zrobić jeśli ubezpieczyciel twierdzi że rzepak żyje i nie przyzna odszkodowania, masz prawo do ponownej oceny za dwa, trzy tygodnie to są dylematy. Gdybym miał z pięć dziesięć ha to pewnie bym likwidował ale mam 28 ha i jest zgrys.

#9787 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 13 marzec 2016 - 23:08

sawka71 to Ci współczuje pare groszy poszło w ziemie

#9788 Share Konario

Konario

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, fotografia, motocross

Napisany 13 marzec 2016 - 23:26

witam jaki środek zastosować na grzyba w rzepaku 

Możesz pojechać Caryxem, albo jak będziesz go skracał i będzie słaba presja patogenów to myślę że sam Toprex wystarczy.

#9789 Share luc93

luc93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 00:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Wypadł mi rzepak mam takie o to pytanie czy musze orac to czy wystarczy agregat głęboko i siac pszenice odrazu zostały same korzenie liche . Na jesień poszedł navigator z metazanexem i na jednoliscienne leopard. Szkoda ale co zrobić

#9790 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 06:22

ja po  takiej samej ochronie od chwastów bedę orał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9791 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 09:01

sawka71- dobre pytanie, teoretycznie powinno się napisać odwołanie i zobaczyć co odpowiedzą, tylko ten czas....

#9792 Share Minkes

Minkes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 09:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Rano po przymrozku poszła druga część pierwszej dawki azotu. Wcześniej 27.02 250kg siarczanu amonu a dziś 200kg saletry. Teraz najgorsze bo od chwastów muszę opryskać a tu zimno...

#9793 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 14:16

Kiedy planujecie siać 2 dawke azotu . Po jakim czasie . Przed świętami czy po świętach .

Edytowany przez SawekBraczyk, 14 marzec 2016 - 17:35.

#9794 Share Lewy410

Lewy410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo muzyka

Napisany 14 marzec 2016 - 18:04

ja po  takiej samej ochronie od chwastów bedę orał

witam po rzepaku ozimym chce zasiac rzepak jary tez poszedł oprysk metazanex nawigator i leopard czy muszę przeorać czy wystarczy tylko agregat 

#9795 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 18:39

witam po rzepaku ozimym chce zasiac rzepak jary tez poszedł oprysk metazanex nawigator i leopard czy muszę przeorać czy wystarczy tylko agregat 

z tym jarym to bym się zastanowił, nie znam nikogo komu by  się udał ,robaczki były nie do opanowania. :(

#9796 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 19:26

dziś rozrzucona druga dawka nawozu 400 kg/ ha CAN 27, pierwsza wysiana w połowie lutego 400kg/ha Saletrosan. Choć jeszcze trochę czasu jest na rozsianie drugiej dawki to zrobiłem to dziś bo z opadami na następne dwa tygodnie krucho w prognozie, a dziś ma niby troszkę  zmoczyć  i jutro ;)

#9797 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 19:33

Wypadł mi rzepak mam takie o to pytanie czy musze orac to czy wystarczy agregat głęboko i siac pszenice odrazu zostały same korzenie liche . Na jesień poszedł navigator z metazanexem i na jednoliscienne leopard. Szkoda ale co zrobić

Sam tak mam,pod pszenice jade gruberem ,a pod jęczmień orka

#9798 Share Lewy410

Lewy410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo muzyka

Napisany 14 marzec 2016 - 19:36

z tym jarym to bym się zastanowił, nie znam nikogo komu by  się udał ,robaczki były nie do opanowania. :(

W 2012 po wymarznięciach zaryzykowałem i zasiałem pierwszy raz rzepak jary plon sam nie wierzyłem  3.5t.Cena 220 zł i teraz mnie kusi zasiac.

#9799 Share luc93

luc93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 19:42

Sam tak mam,pod pszenice jade gruberem ,a pod jęczmień orka

wiem ze jeczmień jest wrazliwy .po comandzie to trzeba orać ale po tych co podałem wczesniej to każdy rożnie robi . To jakie moga być skutki nie przyorania np gorsze wschody przebarwienie liści ? mniejszy plon czy to moze wyjść dopiero w praniu jak powschodzi ladnie ? nie moge własnie znalesc takiej informacji ze się stało . To ja chyba polece talerzówką głęboko dosyć i sieje pszenice zaryzykuje 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9800 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 19:42

W 2012 po wymarznięciach zaryzykowałem i zasiałem pierwszy raz rzepak jary plon sam nie wierzyłem  3.5t.Cena 220 zł i teraz mnie kusi zasiac.

Jesteś pierwszy :D