rolnikus

Nawożenie dolistne zbóż

Polecane posty

eresik1996p    0

Chciał bym zasilić pszenżyto mieszanką plonvitu opty i tytanit. Zastamawiam się tylko w jakich proporcjach je połączyć? Jeśli ktoś stosował taką mieszankę to prosił bym o informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

witam

mam kilka pytań dotyczących owsa:

1.w jakich dawkach dajecie mącznik na 1 ha i na ile litrów rozpuszczacie?

2. w jakim okresie pryskacie? w okresie oprysku na chwasty czy wcześciej ?

3.czy widzicie jakieś zmiany w roślinie i w plonie ?

Wiem że trzeba pryskać po zachodzie słońca. W tym roku dopiero zacznę oprysk mocznikiem więc dlatego te pytania. dziękuje wszystkim za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Z owsem jest podobnie jak z innymi zbożami.

Możesz stosować do 18% w fazie krzewienia, do 10% podczas strzelania w źdźbło i do 6% podczas kłoszenia. Do tego warto dodać 5% siarczanu magnezu i nawóz dolistny. Czyli w fazie krzewienia możesz dać np. 50kg mocznika przy 300l cieczy na 1ha.

Ja pryskam w sumie 2-3 razy, pierwszy po zwalczeniu chwastów (koniec krzewienia/początek strzelania w zdźbło) i później co ok 2 tygodnie. Osobiście stosuje tak 50-70% dawek podanych wyżej, do tego sporo nawozów dolistnych dodaje.

Na pewno roślinki ładniej wyglądają po dokarmianiu dolistnym i myślę że warto je stosować. Dodatkowo możesz dodać regulator wzrostu czy fungicyd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

a jakie nawozy dolistne ?

 

a jakie nawozy dolistne ? A w czyn najlepiej i najszybciej rozpuszczać mocznik bo słabo się rozpuszcza

 

? A w czyn najlepiej i najszybciej rozpuszczać mocznik bo słabo się rozpuszcza??i o co chodzi z 18 %?(chodzi o stężenie w roztworze )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

18% to właśnie stężenie mocznika w cieczy. Ja wsypuje mocznik do sita w opryskiwaczu w trakcie napełniania opryskiwacza i leje wodą po nim. W ten sposób bez problemu rozpuszczam nawet 50kg mocznika na 300L cieczy. Można też rozpuścić np we wiadrze z ciepłą wodą bo mocznik obniża temperaturę cieczy.

Jeśli chodzi o nawozy dolistne to jest bardzo szeroki wybór (np: ekolisty, bosfoliary, agroleaf, insol, kristalon, plonvity), ja mieszam sam poszczególne składniki: mangan, miedź, cynk, tytanit, czasem fosfor, potas, molibden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomtom22    1

RSM nie daje się dolistnie, tam jest takie stężenie że by roślinę błyskawicznie spaliło dlatego daje się w postaci kropel. A polifoske stosuje się najlepiej tylko i wyłącznie przedsiewnie po wymieszaniu z glebą.

witam, kolego ja pierwszy raz w tamtym roku posialem polifoske 6 na wiosne na przenzyto ozime, nie pamietam w jakiej ilosc. ziemia klsy 4 5 efekt prawie 5t/h, moim zdaniem bardzo dobrze, oczywiscie do tego saletra byla siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

Słuchajcie a jak zrobie 15kg mocznika i 5 kg siarczanu na 100l i na hektar dam około 300 litrów takiej mikstury to bedzie dobrze ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Witam mam podobne zapytanie czy mogę zastosować miksturę o składzie 5kg mocznika ,5do7kg siarczanu magnezu i sonata zboże 1kg ,przy czym dodam że pszenżyto już sie wykłosiło ?proszę o porady .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

Witam panowie i panie. jestem z

Warmii

i tydzień temu dopiero posiałem przeżyto i chciałbym je wzmocnić jakimś opryskiem tylko nie wiem jakim doradzicie coś ? i najlepiej kiedy wykonać ten oprysk ? .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

No dobrze już czuje ze się tak dobrze nie zakorzeni noce na minusie :( A znasz jakiś oprysk ? po w schodowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie nie wiem czy opłaca się mieszać siarczan magnezu + mocznik+i np. insol. Czy magnez i mocznik można mieszać z takimi odzywkami jak yara folicare z góry dziękuje za odpowiedz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Ja mieszam RSM + siarczan magnezu + Miedź + Mangan + Cynk. Możesz śmiało mieszać z folicare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Jakie dawki rsm przy jakiej fazie??

Miedz i cynk rozdzielić na t1 i t2 tylko nie pamiętam które kiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Miedź do końca krzewienia się powinno podawać. RSM daję rożnie zasada im szybciej tym więcej, śmiało można 10-15 litrów lać na ha. Aby nie w ostre słonce. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nnamezis    0

Mam pytanie nie wiem czy opłaca się mieszać siarczan magnezu + mocznik+i np. insol. Czy magnez i mocznik można mieszać z takimi odzywkami jak yara folicare z góry dziękuje za odpowiedz .

 

Można mieszać. Tylko zachowaj odpowiednią kolejność mieszania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik205    0

Witam panowie. Czy mogę zmieszać razem na pierwsze kolano wirtuoz+moddus+ccc+mikrokomplex+ekolist miedź? Nie zajdzie coś nieporządanego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Osobiście jak daje modusa to tylko może z odżywkami, bo jak z czymś innym to coś dziwnego się z nim robi i nigdy potem nie wiem czy dobrze działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Czyli w jakiej kolejności musze mieszać podany wyżej nawóz ?

Odnośnie mieszania nawozów dolistnych. Najpierw należy rozpuścić siarczan magnezu, gdyż podnosi on temperaturę tak powstałego roztworu. Następnie dodaje się mocznik (obniża temperaturę roztworu) i inne sprawdzone (tzn. takie, które można mieszać z siarczanem magnezu i mocznikiem) nawozy dolistne, a na końcu ewentualnie sprawdzony pestycyd w dolnej zalecanej przez producenta dawce.

Ja stosowałem do tej pory nawozy Intermagu i w moim przypadku w pszenicy wyglądało to tak: Faster + siarczan magnezu + Plonvit Z + Fostar + Tytanit. Żadnych pestycydów nie dodawałem, bo nie znalazłem badań na temat dopuszczenia takich mieszanin do użytku (mam na myśli środki ochrony roślin, które wówczas miałem). A lepiej się nie uczyć na swoich błędach, tzn. na zniszczonej plantacji pszenicy! A mocznika nie dodawałem do zabiegów, gdyż powoduje on rozluźnienie kutikuli, co sprzyja wnikaniu patogenów do wnętrza roślin. Stosując ze sprawdzonymi fungicydami, na pewno przyczynia się do zwiększenia ich efektywności. Ale na ten temat powinni się już wypowiedzieć Ci Forumowicze, którzy mają większe doświadczenie w tej materii.

Na koniec dodam, że nie należy mieszać żadnych nawozów z herbicydami na plantacjach, z których oczekujemy zbioru plonów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Przejdzie mieszanina Fungicyd + Moddus + Cu + Mn + Mg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
    • Przez Krzyszt0f
      Witam wystąpiła u mnie śniedź cuchnąca w pszenicy, i teraz pytanie czy mogę to ziarno dać do jedzenia świnią i bydłu? Czy dodawać coś do paszy dla bezpieczeństwa? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj