Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5621 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 19:53

VAT w rolnictwie

Niestety jestem zmuszony napisać dubla, za co z gróry przepraszam moderatorów:

Mam problem z rozliczaniem VAT'u.
Wniosek pisany na mamę, grunty są współwłaśnością, bydło i kwota mleczna na ojca.
Jak z fakturami VAT? Są aktualnie na ojca, jak będą rozliczane po przejściu matki na tzw. "VAT"?
Będzie trzeba przepisywać kwotę mleczną i było na mamę, czy pozostanie tak jak jest i ominie nas odtrącanie VAT'u od sprzedaży? Jednak jest to raczej nierealne, więc czy da sie ten tematu ugryźć inaczej?
Przecież mleczarnia nie wystawi faktury za mleko na matkę, rzeźnia również, skoro w paszporcie widnieje ojcieć. Chyba, że tak będzie.

zacznę do tyłu tłumaczyć

1 co z tego jakw paszportach widnieje ojciec na drugiej stronie jest bodajże 7 rubryk zmiany właścicieli wpisujesz matę i nr gospodarstwa matki
2 Matka będzie wystawiać faktury sprzedaży i musowo w ARR zrobić przeniesienie kwoty i w mleczarni a podejrzewam nie jestem pewny ale dla urzędu będzie liczył sie ten zarejestrowany podatnik a nie jego współ małóżonek wyjaśnij mi co masz na myśli odtrącenie vatu czy chodzi ci o brane maszyny na vat i większe odliczenia?przed okresem pięciu lat bo to mozna obejść ale nie da się obejść utraty vatu ze sprzedaży

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 12:05
  •  

#5622 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 01 marzec 2013 - 19:58

VAT w rolnictwie Symbolów KŚT nie musimy podawać bo nie amortyzujemy.

#5623 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 20:09

VAT w rolnictwie ok dziękuje za info.

Napisze jeszcze tak w ramach ciekawostki , ze zadzwoniłam dziś do KIP odnośnie obowiązku prowadzenia EŚT przez rolnika vatowca. Otóż miły pan powiedział ze rolnik na potrzeby podatku vat nie ma obowiązku prowadzić tej ewidencji....

Pisze to nie żeby znów dyskutować o tym czy ma ten obowiązek , tylko dlatego że to jest fajne że .. jeden urząd mówi tak a drugi inaczej..:)

#5624 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 21:53

VAT w rolnictwie gorzej jest, gdy ten sam urząd ma dwie wizje (jedną dla PIT i drugą dla VAT) ;]

@BukeR wszystkie faktury muszą być wystawiane na matkę bądź oboje rodziców i wtedy nie będzie problemu, a czy ARiMR i ARR będzie przeszkadzało jeśli właścicielem pozostanie ojciec a faktury będzie wystawiała matka?

#5625 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 02 marzec 2013 - 05:47

VAT w rolnictwie Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o płatność
1. Faktury......
2. Dowody.....
3. Pozwolenie ....
4. Zawiadomienie.....
5. Pozwolenie....
6. Protokoły .......
7. Wydruk elektroniczny z dokumentacji księgowej, lub kopia z książki ewidencji
środków trwałych – w przypadku, gdy beneficjent prowadzi księgowość – oryginał lub
kopia potwierdzona przez beneficjenta;

Żywcem ściągnąłem ze strony agencji....Dla agencji kto jest vat-owcem prowadzi księgowość

W poście #5600 napisałem że jak przejdziemy na Vat możemy obecne maszyny wprowadzić do EŚT aby od kosztów napraw i eksploatacji odliczać sobie vat,bo wiadomo że kupujemy części do "swojego ładowacza cyklop" a nie do niczyjego.
Jak sobie dobrze przypominam to 2010 byłem na takiej małej konferencji z udziałem właśnie doradców i specjalistów od Vat i rachunkowości roliczej FADN czy cos takiego.Właśnie tam był dogłębnie poruszony temat EŚT w rolnictwie oraz ogólnego VAT. Posiadali oni różne interpretacje przepisów z US oraz KIP aby móc wszystko na przykładach i na zdrowy rozum wytłumaczyć.I dlatego wiem że EŚT prowadzona być powinna.Ale jeśli czyjś urząd nie wymaga to może nie prowadzić:)

#5626 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 08:59

VAT w rolnictwie Wiesz ale tak naprawdę odliczenie vat naliczonego według ustawy uzależnione jest jedynie o związku z czynnościami opodatkowanymi (z kilkoma wyjątkami , ale w tym konteście bez znaczenia). Nie ma w ustawie ani słowa o konieczności wprowadzenia środka do EśT.

W rozporządzeniu o wzorach deklaracji w objaśnieniach pisze:
W poz. 49 wykazuje się wartość netto nabytych przez podatnika towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane
przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania
gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych nabywcy

Są tu jedynie wytyczne co może być zaliczone do śr. trw , a to nie to samo co wprowadzenie do EŚT. Dana rzecz jest śr. trw. bez względu na fakt wprowadzenia jej do EŚT.
A niewprowadzenie takiej rzeczy ma ten skutek ze podatnik podatku dochodowego nie może jej amortyzować . I to jest jedyna konsekwencja niewprowadzenia ŚT do ewidencji śr. trw.
Dlatego w interesie podatnika podatku dochodowego jest prowadzenie tej ewidencji bo odpisami amortyzacyjnymi zwiększa koszty.
Jeśli zrobi to nieprawidłowo(jednorazowo) to musi zrobić korektę .

W przypadku vat trzeba tylko wyodrębnić w zeznaniu i jakoś w ewidencji zakupów środek trwały z tego względu , że jeśli odliczysz vat od takiego środka , to przy zmianie prawa do opodatkowania w trakcie 5 lat (10 budynki) podatnik musi zrobić korektę.

#5627 Share BukeR

BukeR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Zainteresowania:IT.
    Agrotechnika.
    Muzyka.

Napisany 02 marzec 2013 - 10:38

VAT w rolnictwie @kismy... No właśnie, chyba to będzie problem, żeby faktury wystawiała matka skoro właścicielem gospodarstwa jest ojciec. Sporo zamieszali w tym wniosku, mogli pisać na ojca. Druga sprawa, kupujący było przyjmie fakturę wystawioną przez matkę, skoro bydło w paszporcie widnieje na ojca.

@tomasz2012 chodziło mi o utratę VAT'u ze sprzedaży. Kwotę mleczną musi przepisać, tego jest pewna matka, ale co ze zwierzętami? Coż z tego, że na 2 str paszporu jest 7 rubryk, jak matka musiała by robić przemieszczenie wszystkich zwierząt na siebie.

Evolving agriculture - Dutz Fahr

Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

#5628 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 11:40

VAT w rolnictwie US powinien dopuścić wskazanie jako sprzedawcy obojga małżonków jako sprzedawcy (majątek i tak jest wspólny) czyli sprawa będzie czysta w zakresie vat, tylko pytanie brzmi czy to będzie pasowało ARiMR i ARR

#5629 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 12:01

VAT w rolnictwie tak jak napisał kissmy.. na fakturach podawać obu małżonków i będzie ok

#5630 Share reno82

reno82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 18:05

VAT w rolnictwie Panowie ,mam takie pytanie,zamierzam złożyć wniosek wspólnie z kolegą na maszyny na modernizację -PROW ,obaj jesteśmy na VAT , jak wygląda sprawa zwrotu podatku VAT,urzędy skarbowe mamy w innych miastach.faktura jedna ,użytkowanie maszyn 50%-50%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5631 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 18:14

VAT w rolnictwie Z tego co mi wiadomo to faktura jest wystawiana na jeden podmiot fizyczny i będzie tylko jeden zwrot.

#5632 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:26

VAT w rolnictwie

@kismy... No właśnie, chyba to będzie problem, żeby faktury wystawiała matka skoro właścicielem gospodarstwa jest ojciec. Sporo zamieszali w tym wniosku, mogli pisać na ojca. Druga sprawa, kupujący było przyjmie fakturę wystawioną przez matkę, skoro bydło w paszporcie widnieje na ojca.

@tomasz2012 chodziło mi o utratę VAT'u ze sprzedaży. Kwotę mleczną musi przepisać, tego jest pewna matka, ale co ze zwierzętami? Coż z tego, że na 2 str paszporu jest 7 rubryk, jak matka musiała by robić przemieszczenie wszystkich zwierząt na siebie.

\

z tyłu właśnie w pierwszej rubryce wpisujesz zmianę posiadacza zwierzęcia i jego nr gospodarstwa i niema potem kłopotu ze sprzedażą wiem bo tak mam przejołem statko po ojcu

#5633 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:48

VAT w rolnictwie tomasz tak się nie da w tym przypadku , bo nie ma drugiego numeru gospodarstwa dla matki.

#5634 Share BukeR

BukeR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
    Agrotechnika.
    Muzyka.

Napisany 03 marzec 2013 - 09:05

VAT w rolnictwie Otóż to, matka nie posiada własnego nr. gospodarstwa.
A czy przejdzie to co pisze @kismy... tj. podanie na fakturze obojga rodziców? Oczywiście chodzi o sprzedaż bydła, kwota mleczna zostanie przepisana.

#5635 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 10:53

VAT w rolnictwie

tomasz tak się nie da w tym przypadku , bo nie ma drugiego numeru gospodarstwa dla matki.

Niechce być nie miły ale życzę szczęścia bo to co robicie to nagięcie prawa do maximum urząd morze niedać wam żyć za to

#5636 Share BukeR

BukeR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
    Agrotechnika.
    Muzyka.

Napisany 03 marzec 2013 - 11:02

VAT w rolnictwie Nikt nie chce naginać prawa, pytam się jak to rozwiązać, żeby było zgodnie z prawem w US i ARiMR.
Nie ukrywam, że na własne życzenie matka skomplikowała sobie życie.

#5637 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 11:43

VAT w rolnictwie tomasz2012 nie życzę sobie takich komentarzy w stosunku do moich wypowiedzi ponieważ nie napisałam nic co miałoby na celu naginanie czy omijanie prawa. Proszę nie wypowiadaj się w tematach o których nie masz pojęcia , bo obrażasz ludzi którzy chcą pomóc innym (miedzy innymi mnie )...

poczytaj interpretacje DIS
pierwsze dwie z brzegu
ILPP2/443-362/09-2/MN
ITPP1/443-1179/10/AT

jest takich duzo...

Edytowany przez ONA77, 03 marzec 2013 - 11:44.

#5638 Share BukeR

BukeR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
    Agrotechnika.
    Muzyka.

Napisany 03 marzec 2013 - 15:50

VAT w rolnictwie Czytałem interpretacje które podałaś, trochę mi rozjaśniły sytuacje, jednak tyczą One się odliczenia podatku VAT w przypadku kupna, a mi głownie zależy na sprzedaży tj. jak wystawić fakturę za było, żęby było ok dla US. Swoją drogą można by zrobić przemieszczenie zwierząt na matkę, ale wtedy zmienia się nr. gospodarstwa, a z tego co wiem był On podawany (nr. ojca) we wniosku na MGR i pytanie czy to nie będzie problemem dla ARimR. :wacko:

#5639 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 16:06

VAT w rolnictwie interpretacja ITPP1/443-56/11/KM (dotycząca sprzedaży mleka właśnie...)

Edytowany przez ONA77, 03 marzec 2013 - 16:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5640 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 17:03

VAT w rolnictwie

Czytałem interpretacje które podałaś, trochę mi rozjaśniły sytuacje, jednak tyczą One się odliczenia podatku VAT w przypadku kupna, a mi głownie zależy na sprzedaży tj. jak wystawić fakturę za było, żęby było ok dla US. Swoją drogą można by zrobić przemieszczenie zwierząt na matkę, ale wtedy zmienia się nr. gospodarstwa, a z tego co wiem był On podawany (nr. ojca) we wniosku na MGR i pytanie czy to nie będzie problemem dla ARimR. :wacko:

to raczej w tym przypadku się skompikuje wiem bo jestem w tych programach unijnych a to są schody a propo faktur dział X ustawy o vat jasno to definjuje
Dział X rozdzaił 1 art 96 pkt2 W przypadku osób fizycznych zgłoszenie może być dokonywane wyłącznie przez jedną z osób na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych
a w przypadku jak ten nr podawany jest na ojca wiem jak się wykaże że spowodu stanu zdrowia jest niezdolny do prowadzenia gospodarstwa i to chce przejąc żona można spróbować wprawdzie nie brałem środków na modernizacje ale jestem innym wariancie jako młody rolnik a to są takie same zasady