Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wielki problem! pomocy....

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 17 maj 2010 - 14:47

Wielki problem! pomocy.... A wiec tak. Mam problem lochą poniewaz strasznie wychudła przy prosiętach i słabo pobiera pokarmy tylko pija praktycznie, doprowadziło to ją do tego ze zaczęła chwiać się na nogach wiec nie czekając odsadziłem prosięta lecz one maja dopiero 3tyg. I tu moje pytanie do was co im podawać do jedzenie i aby przeżyły już bez matki nigdy nie miałem takiego przypadku zawsze odsadzam 5 lub 4 tyg prosieta:/ Z góry dziękuję za odp:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wielki problem! pomocy.... Dzisiaj, 19:38
  •  

#2 Share qamil

qamil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:http://www.youtube.com/watch?v=i9owlzyO-_I&context=C3286865ADOEgsToPDskLoowyUMnttn4qgo_9XeU-G

Napisany 17 maj 2010 - 16:04

Wielki problem! pomocy.... U mnie było coś podobnego, tylko że z krową. Po ocielenie nic nie jadła, nie piła tylko leżała. Weterynarz stwierdził że to śpiączka. Wlał w nią 2 kroplówki i ją uratował. Nie wiem czy u świń może być coś takiego. Różne cuda się zdarzają

#3 Share szafpiotr27

szafpiotr27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 17 maj 2010 - 16:25

Wielki problem! pomocy.... Moi rodzice mieli kiedyś podobna historie. Ojciec zrobił takie korytko ze smoczkami i lał w nie krowie mleko i wszystko dobrze się skończyło.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 17 maj 2010 - 16:59

Wielki problem! pomocy.... Krowie mleko raczej średnio wskazane, bo mleko świni ma inny skład. No, ale możesz tym prosiakom rozrabiać mleko w proszku, lub podawać taki preparat jak Super Mila lub Pierwsza Mila z Ekoplonu, ewentualnie oba na raz (z Super Mili można robić papkę, którą prosiaki dość chętnie pobierają, a Pierwszą Milę podasz w formie sypkiej, dzięki czemu będziesz mógł przyzwyczajać prosiaki do normalnej paszy). Koniecznie też wstaw im wodę(najlepiej z dodatkiem Rehydratu), no i bacznie obserwuj prosiaki pod kątem ewentualnych biegunek, a w razie ich wystąpienia nawet u pojedynczej sztuki wchodź z natychmiastowym leczeniem. Z ewentualna kastracją, jeśli jej jeszcze nie robiłeś poczekaj może z tydzień, dwa. Korytko ze smoczkami nie będzie potrzebne, starczy takie w tradycyjnej formie, ewentualnie miska do tego mleka lub Mili, prosiaki musisz przyzwyczaić do zjadania tego typu pokarmu dosadzając je do korytka/miski i ewentualnie maczając im ryjki. Mleko i Sumer Milę należy raczej przygotowywać w takiej ilości, aby prosiaki dawały radę zjeść całą porcję tak maksymalnie w ciągu 2 - 4 h, potem należy wyczyścić miskę/korytko i dać kolejną porcję. W myślę, że ciągu dnia powinny wystarczyć karmienia co 4 h.
Losze koniecznie zmierz temperaturę, oraz zapewnij jej przede wszystkim świeżą wodę, ewentualnie po zmierzeniu temperatury podaj w ciemno Biovetalgin.
No i byłbym zapomniał, prosiaki muszą mieć konieczne ciepło w kojcu tak 25 stopni, ewentualnie jakiś promiennik pod którym mogły by się dogrzewać.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#5 Share bialycivic

bialycivic

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 17 maj 2010 - 18:11

Wielki problem! pomocy.... Ja odsadzam zawsze 3 tygodniowe tyle że przy maciorze dostają prestarter mleczny i po odsadzeniu to samo. Kilka dni po odsadzeni dodaje cynk do paszy i jest ok.

Edytowany przez andrzej2110, 18 maj 2010 - 07:12.
Caps Lock

#6 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 17 maj 2010 - 18:17

Wielki problem! pomocy.... blacha dzięki za wyczerpująca odp B) właśnie przyszedłem z chlewa i stwierdzam ze maciora troszkę się ożywiła bez prosiąt i bardziej pobiera pokarm który polewam mlekiem od krowy :) prosiakom zakupiłem favoryt mleczny 1 z nutreny i o dziwo nawet go jędzą wiec mam nadzieje ze będzie dobrze myślałem ze nie będą go chciały spożywać ale on jest z dodatkami mleka i skodzikow wiec nawet nawet... wszystko się okaże jutro czy będą go jeszcze bardziej zajadać. Narazie dodaje do tych granulek cynk przeciw biegunka tak zapobiegawczo wiec mam nadzieje ze będzie dobrze :) jak maciora wyjdzie z tego i się upasie dobrez to chyba się z nie pożegnam tylko trochę szkoda bo to dopiero 1 oproszenie:/

#7 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 17 maj 2010 - 18:19

Wielki problem! pomocy.... 3 tygodniowych prosiaków(ewentualnie w drodze wyjątku i przymusu tak jak u autora tematu) nie powinno się odsadzać, min. to 4 tygodnie, optimum w naszych polskich warunkach to 5 tygodni.
No i tak a propos, wyłącz CapsLocka B)

#8 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 17 maj 2010 - 18:20

Wielki problem! pomocy.... bialycivic nie za wcześnie na odsadzenia?? Ja tam zawsze odsadzam od 4-5tyg zależy od kondycji maciory nieraz nawet jak nie mam kojcy to siedzą i 10tyg ale to już trochę za długo. A jak to robisz ze np tyg prosiaki jedzą ci już preparaty moje w pełni zajadają dopiero po odsadzeniu...:?

#9 Share bialycivic

bialycivic

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 17 maj 2010 - 19:07

Wielki problem! pomocy.... TYDZIEŃ PO OPROSZENIU ZACZYNAM SYPAĆ PO (garści)faworyta mlecznego no i się prosięta uczą pobierać paszę. Rosną dobrze. maciora ma się teraz prosić 5 czerwca a tuczniki od niej jutro sprzedaję. Jak odsadzasz po 3 tygodniach masz prawie dwa mioty w roku i to jest największy plus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 17 maj 2010 - 19:23

Wielki problem! pomocy.... Przy normalnym odsadzaniu tj. 4 - 5 tydzień i dopilnowaniu terminu krycia też masz 2 mioty w roku, a w momencie odsadzenia dodatkowo masz większą masę prosiąt i ogólną zdrowotność, a także lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i immunologicznego, a więc i lepszy start.

#11 Share bialycivic

bialycivic

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 17 maj 2010 - 19:33

Wielki problem! pomocy.... Masz racje ale jeżeli u mnie się to sprawdza to poco to zmieniać. Teraz 2 maciory miały po 16 prosiąt to połowę odsadziłem po 3 tygodniach o reszta zostanie z maciorami jeszcze 2 tygodnie żeby podgoniły

#12 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 17 maj 2010 - 19:38

Wielki problem! pomocy.... W sumie tak jeśli działa to po co zmieniać, ale jesteś chyba ewenementem na skalę europejską, bo odsadzania w 3 tygodniu życia nie stosują nawet Duńczycy i Niemcy, ogólnie przyjęte minimum to 4 tygodnie. No, a tak z ciekawości pytam: no, a ile z tych odsadzonych przeżywa, ile zajmuje ci tucz powiedzmy tak do 110-120 kg i jak często masz problemy np. z biegunkami?

#13 Share bialycivic

bialycivic

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 17 maj 2010 - 20:02

Wielki problem! pomocy.... Z tego co się orientuję to Duńczycy odsadzają po 3 tygodniach .ubytki się zdarzają jak wszędzie nieraz coś jest przyduszone. Maciory szczepię profilaktycznie 2-3tyg. Przed proszeniem na biegunki i płuca przy odsadzaniu odrobaczam biomectinem ido paszy po odsadzeniu dodaję cynk z nutreny. Co do przyrostów jak to się mówi świnie robią sobie miejsce, czyli jak są prosiaki odsadzane to poprzedniego miotu już niema

#14 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 18 maj 2010 - 08:44

Wielki problem! pomocy.... Ja właśnie tez daje cynk z nutreny nutrix

#15 Share zetor6011

zetor6011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 11:07

Wielki problem! pomocy.... Cześć
mam do was pytanie co zrobić jeśli maciora wyprosiła się w niedziele 13.06.10 i od poniedziałku nie chce nic jeść. I się obawiam że straci pokarm. Czekam na szybką odpowiedz:D

#16 Share damian83

damian83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 18:33

Wielki problem! pomocy.... Na pewno dostała zapalenie należy podać np shotapen 1cm/10kg
...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 17 czerwiec 2010 - 18:27

Wielki problem! pomocy.... No tak zapalenie jest całkiem możliwe, więc jeśli jeszcze nie podałeś jej antybiotyku to warto by było to zrobić. Możesz jej podać Shotapen, Longamox, Vetrimoxin (te 3 w dawce 1 cm / 10 kg) lub Marbocyl ( 1 cm / 50 kg ), ewentualnie opcja bardzo tania i nie zawsze skuteczna Biovetalgin (1 cm / 10 kg). No i zaopatrz się w jakiś mleko dla prosiąt, bo jeśli mamy do czynienia z zapaleniem wymienia to locha już nie ma pokarmu lub produkuje go w niedostatecznej ilości, więc warto by było dokarmiać prosiaki. Może to również być zapalenie dróg rodnych wywołane przez np martwego prosiaka, który szedł po łożysku i utknął gdzieś w drogach rodnych, ale tu też po takim czasie jedyny sposób w jaki możesz pomóc maciorze sam to antybiotyk, ale osobiście obstawiam I opcję tj. zapalnie wymienia.
No i taka rada na przyszłość: po zakończeniu porodu podawaj losze zawsze profilaktycznie antybiotyk, aby przeciwdziałać ewentualnym zapaleniom, a jeśli takowe podejrzewasz to zmierz maciorze temperaturę w odbycie. Jeżeli będzie wyższa od 43 oC w dniu porodu lub wyższa od 39 -40 oC w dobę i dłużej po zakończeniu porodu to znak, że coś się dzieje i trzeba uważnie obserwować lochę, ewentualnie podać jakiś lek o ogólnym działaniu taki jak np. wspomniany Biovetalgin. Jeżeli temperatura jest równa lub wyższa od 45 oC to trzeba natychmiast wchodzić z antybiotykiem i czymkolwiek o działaniu przeciwgorączkowym (tu znowu kłania się Biovetalgin), a najlepiej w takiej sytuacji wezwać w trybie pilnym weterynarza.