Skocz do zawartości

Zdjęcie

Małą chlewnia

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 31 maj 2007 - 23:08

Małą chlewnia w przyszłym roku zamierzam wybudowac małą chlewnie na ok 4-6 macior. mój plan jak na razie wygląda tak ze maciory bedą w klatkach 1,5 na 2m przez srodek korytarz i po 2-3 po obu stronach, natomiast tucznki bedą stały za scianą podzielone na 3 klatki szerokie na ok 3.5-4m i długie na 8-9 m bede sie starał synchronizować wyproszenia zeby grupy były wieksze, oczywiśc drzwi bedą suwane zeby można był wygodnie wybierać obornik. co o tym myslice??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Małą chlewnia Dzisiaj, 03:43
  •  

#2 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 31 maj 2007 - 23:37

Małą chlewnia po tym co sie teraz dzieje to sam nie wiem co myslec.

kiedys chcialem postawic chlewnie na 35-50 macior,cykl otwarty - prosta produkcja prosiąt.
na upartego mam jeden budynek i moze kupię drugi z innego gospodarstwa co by bylo gdzie trzymac tuczniki jakbym mial problem ze zbytem prosiąt ale się zastanawiam czy warto.

po prostu teraz produkcja musi byc masowa a ja nawet mając 50 macior nie wiem czy się oplaci sama produkcja prosiąt a w cykl zamknięty nie chce sie bawic.

robiles jakis kosztorys??
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 01 czerwiec 2007 - 07:25

Małą chlewnia kosztorysu jeszcze nie robiłem bo niestety wszystko idzie w góre i co jakis czas musiał bym weryfikować obliczenia. Chodzi mi o to ze swinie traktował bym jako dochód dodadkowy w tej chwili mam walącą sie chlewnie z 75 roku i musze ją zmienić zanim sie zawali :D trzymam tam 4 maciory w cuklu zamknietym i zawsze pare groszy ze sprzedaży tuczników było no i dla mnie i znajomych jakaś swinka zostaje :D

#4 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 12 czerwiec 2007 - 20:55

Małą chlewnia Hehehe to masz młode budynki. U mnie są z około 1920~ Też wszystko potrzebuje remontu :/. A z tą chlewnia to powiedz coś więcej bo też by mnie interesowało takie coś na kilka świnek ;P

KS Falubaz

#5 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 13 czerwiec 2007 - 11:43

Małą chlewnia Daj sobie spokój z maciorami. Kup warchlaki i zrób głęboką ściółke (o ile masz taką możliwość, bo budynek musiał by być na min. 3 m wysoki). Taniej będzie wylać schody i podest paszowy niż zakup porodówek. Z maciorami to jest różnie (wiem, bo kiedyś miałem 12). To jest taka moja propozycja. Zrobisz jak będziesz chciał

#6 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 13 czerwiec 2007 - 14:26

Małą chlewnia karus ale zawsze pare groszy mu zostanie z prosiaka swojego i nie wiadomo co kupi ty masz pewne zródlo bo od dudy prosiaki a firmu wstawiajace prosieta do chlewni to raczej w 70sztuk sie bawic nie beda i ja mysle ze chyba predzej mu sie zwroci ta porodowka niz gleboka sciulka... jedyny plus ze nie ma sie macior to zdecydowanie mniej pracy...
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#7 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 13 czerwiec 2007 - 15:47

Małą chlewnia

Daj sobie spokój z maciorami. Kup warchlaki i zrób głęboką ściółke (o ile masz taką możliwość, bo budynek musiał by być na min. 3 m wysoki). Taniej będzie wylać schody i podest paszowy niż zakup porodówek. Z maciorami to jest różnie (wiem, bo kiedyś miałem 12). To jest taka moja propozycja. Zrobisz jak będziesz chciał

wydaje mi sie ze jak bede miał 4-6 macior i każda niech przyprowadzi mi ok 20 sztuk i synchronizyjąc wyproszenia po 3 naraz to bede miał 60 sztuk na jeden rzut pasze mam swoja wiec pare groszy zawsze zostanie. a wydawać ok 200 zł na pare prosiąt i sprzedać je za ok 600 zł z czego 3/4 kasy to bedzie koszt paszy wiec zostaja mi ochłapy! a chlewnia w takim wypadku nigdy mi sie nie zwróci, wiec wole troche popracowac przy maciorach i zawsze zostanie kasa za prosiaki + coś ekstra :D

#8 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 13 czerwiec 2007 - 20:11

Małą chlewnia Świni na wiekszą skale się nie opłaca hodować, ceny trzody są niskie ;/

KS Falubaz

#9 Share piotrkram

piotrkram

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 13 czerwiec 2007 - 21:15

Małą chlewnia Ja uważam że bardziej się opłaca hodować w cyklu zamkniętym ponieważ na pewno cena małego prosiaka będzie zawsze niższa niż tego którego musimy kupić i na pewno zawsze więcej nam z tego zostanie i wiemy co mamy. Wiadomo trochę swojego czasu trzeba poświęcić ale na pewno się nam to zwróci.

#10 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 14 czerwiec 2007 - 09:17

Małą chlewnia

Ja uważam że bardziej się opłaca hodować w cyklu zamkniętym ponieważ na pewno cena małego prosiaka będzie zawsze niższa niż tego którego musimy kupić i na pewno zawsze więcej nam z tego zostanie i wiemy co mamy. Wiadomo trochę swojego czasu trzeba poświęcić ale na pewno się nam to zwróci.

zgadzam sie z tobą w tej chwili mam 3 maciory w starej 30-letniej chlewni wszystko zaczyna sie walic. A ok 100 sztuk tuczników na rok to chyba nie jest tak dużo... no i przy nowej przemyslanej chlewni pracy tez nie bedzie zbyt dużo, i zawsze toche "złotego" nawozu na pole sie wywiezie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 14 czerwiec 2007 - 12:50

Małą chlewnia

Świni na wiekszą skale się nie opłaca hodować, ceny trzody są niskie ;/

Chyba na mniejszą skalę się nie opłaca.

#12 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 15 czerwiec 2007 - 13:14

Małą chlewnia Na mniejszą się opłaca, bo jak ceny polecą w dól to nie musisz zbyt dużo dokładać.. A tam pare swinek, komuś sprzedaż, zawsze jakiś grosz wpadnie ;] A takiego stada ze 150 świnek sie sprzedaż tak szybklo

KS Falubaz

#13 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 15 czerwiec 2007 - 13:48

Małą chlewnia

Na mniejszą się opłaca, bo jak ceny polecą w dól to nie musisz zbyt dużo dokładać.. A tam pare swinek, komuś sprzedaż, zawsze jakiś grosz wpadnie ;] A takiego stada ze 150 świnek sie sprzedaż tak szyblo

Ja nie sprzedaję komuś świn. Co najwyzej do skupu lub naWBC. Dopiero tutaj mówimy o jakieś opłacalności.

#14 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 16 czerwiec 2007 - 15:16

Małą chlewnia ja jeszcze problemu z odbiorem nie miałem w najgorszej górce

#15 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 13:38

Małą chlewnia ja tez nie mam problemu z odbiorem a co wiecej czasem przyjadą znajomi z miasta lub rodzinka to sie im zabije jakąś sztuke, oczywiście zbada u weterynarza zrobi wyroby i zawsze zostanie ok 100- 150 wiecej na sztuce wiecej za tą usługe wiec w moin przypadku nie mam zamiaru rezygnowac z tej gałezi dochodów

#16 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 19:43

Małą chlewnia Ja u weterynarza nigdy nie badam I jakos nikt w okolicy od zjedzenia nie badanego mięsa nie zachorował ( chociaż nic nie wiadomo ).

#17 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 21:17

Małą chlewnia Pewnie się wszyscy nauczą, jak ktoś zachoruje.

KS Falubaz

#18 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 21:48

Małą chlewnia ja wole nie ryzykować wole wydać 10 zł na badanie niz później cierpieć

#19 Share Kolejorz

Kolejorz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko z nim związane, MTB, marka Ursus, John Deere

Napisany 17 lipiec 2008 - 11:38

Małą chlewnia Ja w mojej oborze mam miejsce na 4 maciory. Tak to było dodatkowo miejsce na prosiaki i 2 krowy.
John Deere 6830 Premium | John Deere 6920 S - my dream's
Lech Poznań - Duma i tradycja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Marcelo1414

Marcelo1414

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, piłka nożna

Napisany 05 listopad 2008 - 20:37

Małą chlewnia My na wiosnę też rozbudowujemy chlewni na razie mamy 4 świnki (kupujemy prosaki) ale tato chce rozbudowa tak żeby się mieściło 9 :) , też byśmy kupowali prosiaki no może z czasem zostawilibyśmy maciorę :)
A co do opłacalności to mi się będzie opłacać , paszę mam swoją (jak dobrze pójdzie to dobieramy ziemi) , w ciągu roku ze 3 świnki dla siebie ubije a resztę sprzedamy :)
Forza JUVE!!!